https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/peticni-vybor-spustena-petice-za-porad-nedej-se-a-vice-casu-pro-prirodu-ve-vysilani-ceske-televize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petiční výbor: Spuštěna petice za pořad Nedej se! a více času pro přírodu ve vysílání České televize

25.9.2023
Pořad Nedej se se vysílá od roku 1992.
Pořad Nedej se se vysílá od roku 1992.
Dne 22. září 2023 byla spuštěna petice pod názvem 'Nedej se nedáme aneb více času pro přírodu ve vysílání České televize'.
 
"Naše iniciativa má za cíl přivést více témat věnovaných ochraně životního prostředí a přírody na obrazovky České televize. Petice 'Nedej se nedáme' vznikla z hlubokého přesvědčení, že environmentální otázky jsou klíčovými tématy 21. století a zaslouží si větší pozornost ve veřejnoprávním médiu," popisuje Luboš Pavlovič, mluvčí petičního výboru tvořeného sdružením environmentálních spolků.

Zvláštní pozornost v petici je věnována pořadu "Nedej se!", který již delší dobu zaujímá v tomto směru význačné místo v českém mediálním prostoru.

Jedinečnost pořadu "Nedej se!" spočívá v několika klíčových faktorech:

  • Systematický přístup: Jako jediný televizní projekt v České republice systematicky zkoumá a prezentuje ochranu životního prostředí ve všech důležitých souvislostech.
  • Odborná analýza: Pořad se opírá o pečlivou odbornou analýzu konkrétních environmentálních kauz a problémů a snaží se tyto informace předat veřejnosti srozumitelným způsobem.
  • Nekompromisnost: "Nedej se!" se nebojí mluvit o nepříjemných tématech a odhalovat mýty, což ho činí přímočarým a nekompromisním zpravodajským pořadem.

"Je paradoxní, že Česká televize omezila rozsah tohoto bloku v době, kdy čelíme globálním klimatickým změnám a alarmujícímu úbytku biodiverzity. Situaci ještě více zdůrazňuje skutečnost, že se tak stalo ve stejném roce, kdy byl jeho zakladatel, Pavel Bezouška, oceněn prestižní Cenou Josefa Vavrouška," komentuje Martina Skohoutilová, členka petičního výboru.

Petice proto obsahuje několik konkrétních požadavků:

  • Obnovení pořadu "Nedej se!": Signatáři petice žádají, aby se pořad "Nedej se!" vrátil na obrazovky alespoň v rozsahu, v jakém byl do konce roku 2022. V roce 2023 totiž došlo omezení vysílacího času tohoto pořadu na polovinu.
  • Stabilní vysílací čas: Signatáři žádají, aby pořad "Nedej se!" byl vysílán ve vhodném, divácky atraktivním a hlavně stabilním vysílacím čase. Aktuální nestálé vysílací časy snižují dostupnost pořadu pro širokou veřejnost.
  • Více prostoru pro environmentální témata: Petice také apeluje na to, aby environmentální témata obecně dostala ve vysílacím čase České televize více prostoru, včetně zpravodajství, diskusních pořadů a reklamních bloků.

Petice je adresovaná Mgr. Janu Součkovi, který se stane novým generálním ředitelem České televize od 1. října 2023. Svůj podpis můžete připojit na www.nedejsenedame.cz.

Petiční výbor: Arnika, Calla, Český svaz ochránců přírody, Čmelák, Děti Země, Ekologická servisní organizace
reklama

 
Petiční výbor

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.9.2023 12:06
No já to vidím jako výsledek sledovanosti a názor veřejnosti na poslední generaci, blokády výstaveb veřejně prospěšných atd... Je mi to líto, pane Bezouško.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.9.2023 20:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já to zase vidím jako geniální tah odcházejícího ředitele a ex top-manažera PPF Dvořáka. Tento unikátní pořad je de facto poslední investigativní pořad zaměřený na ekologii a relevantní tuzemský organizovaný zločin, který v honbě za ziskem nemá problém otrávit životní prostředí všem těm, kteří z toho mají jen ty externality (zvýšená úmrtnost na specifické choroby, exterminace dalších živých druhů i devastace neživé přírody atd.).
Sledovanost s tím nemá co dělat - ČT je dle zákona ustavena jako televize veřejné služby. Na vysílání reklamy podporované sledováním debilních seriálů je tu česky hovořících stanic několik desítek. Navíc pořad lze sledovat online, přičemž tyto statistiky do peoplemetrů nikdo nezahrnuje...
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.9.2023 12:13
Té é-masírky je všude ažaž i v čt. Jsem pro zrušení poplatků a pak si tam dávejte, co chcete.
Odpovědět
Hu

Hunter

25.9.2023 13:35
Tuhle petici podepíše akorát úplný kreten.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.9.2023 13:41
Máme přece gryndýl , nepotřebujeme proto pořady o životním prostředí.

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.9.2023 14:55
Jo, klidně bych to podepsal. Víc pořadů typu Nedej se!. Je důležité, aby se upozorňovalo na nesmysly typu DOL. ;)
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.9.2023 15:11
Že se mezi tu svoloč jako je Arnika a děti země zapletla Česká společnost ornitologická tak to je zklamaní.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.9.2023 16:37
Dobrý den přeji. Uvedený pořad jsem viděl několikrát, a vždy byl tendenční, prolhaný a neobjektivní. Prostě ekologický. Chci podepsat petici za zrušení pořadu a trestní stíhání autorů mimo jiné i za křivé obvinění.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.9.2023 16:40 Reaguje na Michal Ukropec
Škoda, že v petičním výboru chybí DUHA. Výčet nátlakových lobbingových agentur by byl kompletní.
Odpovědět
VK

Vojtěch Koštíř

27.9.2023 08:59 Reaguje na Michal Ukropec
Ukážete nám ta křivá obvinění?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.9.2023 14:39 Reaguje na Vojtěch Koštíř
To mám zase studovat pořady zpětně? Pokud budu něco po práci studovat, tak to co mě obohatí, a nikoliv urazí a naštve.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

27.9.2023 17:14 Reaguje na Vojtěch Koštíř
To víte že má prd. Jen tupě žvaní o ,,ekologistech,,. Se sníženým intelektem nic jiného nedokáže...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.9.2023 19:08 Reaguje na Petr Eliáš
Díky.
Odpovědět
DA

DAG

2.11.2023 20:57 Reaguje na Michal Ukropec
Ten kdo se v problematice orientuje, tak ví, že nedej se je jednosměrka. Navíc prolhaná. Za mě zrušit a s jinými lidmi jiný pořad a klidně dvakrát taková delja.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.9.2023 17:32
Málokterý díl je alespoň trochu vyvážený, ale většinou ani nedává prostor oponentům. Dnes ČT a Český rozhlas vychvaloval i pan Koudelka z BIS a to
už je nějaký "kalibr", když byl vyznamenán CIA. Takže nekritizovat, ať nemusíme diskutovat pouze na Pankráci!
Odpovědět
JJ

Jiří Janota

25.9.2023 20:23
Dobrý den, nemám nic proti vyváženým pořadům s ekologickým zaměřením. Nicméně Českomoravská myslivecká jednota v posledním období byla nucena podat dvě stížnosti Radě ČT na nevyváženost pořadu Nedej se. Nejspíše jsme nebyli sami. Pochopím, že na problémy spojené s ekologií, ochranou přírody a děním v krajině je potřeba upozornit. Nicméně považuji minimálně za slušné dát kritizovaným subjektům odpovídající prostor k vyjádření. To se rozhodně v pořadu Nedej se neděje. Příjemný den.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.9.2023 11:09 Reaguje na Jiří Janota
Inu je tu opět doba, kdy je obhajoba součástí obžaloby.
Odpovědět
Va

Vašek

25.9.2023 21:30
Na tento pořad mám velmi rozporuplný názor.
Dříve fungoval myslím dobře a upozorňoval na spoustu zločinů a naopak na příklady dobré praxe.
V současné době ale podlehl módní vlně jedné správné pravdy v duchu zeleného náboženství.
Osobně jsem jim psal ohledně dvou dílů týkajících se energetiky.
Níže přikládám komunikaci.
-------------------------
Předmět: Jednostranná propagace obnovitelných zdrojů

Dobrý den, v posledních měsících jsem zaznamenal dvě reportáže na téma energetiky (Jaderný sen Česka a Příliš drahá škola), které byly prokazatelně informačně manipulativní a nevyvážené. Vystupovali v nich téměř jen zastánci OZE, tím pádem nebyly zmíněny jejich zásadní nedostatky při použití v ČR.

Zajímalo by mne, zda v rámci vyváženosti uvedete pořady zaměřené na energetiku, kam si pozvete např. paní Danu Drábovou, nebo pana Vladimíra Wagnera, aby zazněly i protiargumenty, které v uvedených dvou reportážích nezazněly.

Děkuji

-------------------------

děkujeme za Vámi zaslaný e-mail, který jsme předali tvůrcům pořadu "Nedej se!"

S pozdravem


Zuzana Bohatová

Divácké centrum

-------------------------

Dobrý den paní Bohatová,

ani po více než čtyřech měsících se mi od tvůrců pořadu nedostalo žádné odpovědi na moji banální otázku.

Jak mám toto mlčení chápat?

Děkuji za vysvětlení.

--------------------------

Vážený pane,

velice nás těší Váš zájem o pořad Nedej se! a vážíme si kritického pohledu na zmíněná vydání a téma. Jistě se shodneme, že téma Energetika není tématem na pouhý jeden pořad či epizodu a názory na ni jsou rozličné napříč odbornou i laickou veřejností. Jedná se o téma zásadní a náročné, které si zasluhuje patřičný prostor. Ten energetika, energie a její budoucnost u nás i ve světě dostává v rámci zpravodajských a publicistických relací na kanále ČT24, dokumentární tvorby a v rámci zmíněného pořadu. Věřte, že tímto tématem se Česká televize bude i nadále zabývat a budou zaznívat názory všech stran. Ostatně paní Drábová je pravidelným hostem vysílání České televize. Podobně je tomu i v případě Vladimíra Wagnera, viz níže.


Drábová - výsledky vyhledávání | Česká televize (ceskatelevize.cz)


Interview ČT24 Speciál - Interview ČT24 | Česká televize (ceskatelevize.cz)


22. duben - Studio ČT24 | Česká televize (ceskatelevize.cz)


Vladimír Wagner - výsledky vyhledávání | Česká televize (ceskatelevize.cz)


Děkujeme za Váš zájem o Českou televizi.


S pozdravem


Patrik Bílý

Divácké centrum

------------------------


Další pochybení tvůrců pořadu se dostalo i na stránky Seznamu:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ct-se-postavila-za-ekologicke-extremisty-jednostranna-reportaz-se-bude-resit-40438837


Bohužel, cenzura názorů a manipulace s fakty se dostává opět do "módy".

V této souvislosti mne zaujalo, že přestali zvát Václava Cílka do pořadu ČRo "Jak to vidí", přičemž byl i vymazán ze seznamu spolutvůrců pořadu.
Sám se o tom zmínil ve dvou svých přednáškách, které jsou na Youtube.

Vysvětlení ČRo (opět velmi obecné a nekonkrétní):

Dobrý den,


Děkujeme za Váš zájem o vysílání Českého rozhlasu i za Váš dotaz.

Sestava hostů v pořadu Jak to vidí se během času různě proměnila a proměňuje dle aktuálních témat příp. dispozic respondentů. Ke zmizení rozhovorů s geologem Václavem Cílkem nedošlo, najdete je zde:

https://www.mujrozhlas.cz/vyhledavani?q=c%C3%ADlek&show=jak+to+vid%C3%AD

S přáním hezkého dne

Zdeněk Rybák
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.9.2023 11:12 Reaguje na Vašek
Děkuji. Já již ČT i ČRo nesleduji. Nemá to cenu. Kromě počasí samozřejmě.
Odpovědět
Ra

Radek

26.9.2023 16:36
Pořad Nedej se , dává opakovaně prostor panu Pitkovi ,který v něm lže o mysliveckém zákoně a o honebních společenstvech . Takový pořad nepatří do veřejnoprávní televize ve svobodné zemi !
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.9.2023 14:46 Reaguje na Radek
Právě. Pan Pitek, bývalý místopředseda strany, ztratil důvěru honebního společenstva, sousedů i spoluobčanů. Proto nenávistně prosazuje likvidaci všeho fungujícího v tomto státě. Ano pan Pitek je zelený ekologista.
Odpovědět
Jan  Bolek

Jan Bolek

30.9.2023 09:58
Dobrý den, petici za pořad Nedej se memám problém podpořit.
Jen mě velice mrzí (rád bych věřil, že pouze dočasně) , že jsem se opakovaně marně obracel na redakci pořadu a Českou televizi , aby přijela udělat reportáž o ohrožené přírodní aleji v Zašové v Beskydech na Valašsku.
(Petici za záchranu aleje podpořilo téměř 9000 lidí).
Pořadu fandíme, tak snad projeví redakce také zájem o přírodní alej a tzv. "protipovodňová" opatření.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

3.2.2024 16:25
Vážená redakce, absolutně nechápu, nad čím se zde rozplýváte. Pořad ,,Nedej se" mě být zrušen již dávno, akorát ředitel ČT Dvořák na toto neměl pohlavní žlázy, protože asi podlehl ekologistické propagandě. Reportéři tohoto pořadu byli nejednou uznáni Radou pro rozhlasové a televizní vysílání vinnými z natáčení neobjektivních reportáží, tak se zde neplácejte po ramenou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist