https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-danis-elektroauta-jsou-opravdu-cistsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Daniš: Elektroauta jsou opravdu čistší

16.6.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Elektroauta jsou opravdu čistší. Už dnes, na všech hlavních automobilových trzích a také i v Česku. Zajímavé souvislosti v novém videu.
 
Také se stále setkáváte s argumenty, že elektromobilita nedává smysl, protože emise CO2 z elektroaut jsou v konečném součtu skoro stejné nebo dokonce vyšší než emise z aut se spalovacími motory?

Nedávná studie agentury Bloomberg přesvědčivě ukazuje, že dnes zakoupená elektroauta mají v celém svém životním cyklu emise prostě nižší. Ve Velké Británii, Německu, USA, Číně i Japonsku.

Jak velký je rozdíl oproti spalovacím motorům, závisí na více faktorech.

A tím je celá studie asi nejzajímavější. Nejsou žádné jasně dané emise elektroauta. Záleží, kde a jak ho vyrobíme, jak je velké a odkud bereme elektřinu na dobíjení:

  • Z výše uvedených zemí jezdí „nejčistší“ elektroauta ve Velké Británii a „nejšpinavější“ v Číně. A rozdíl je celkem velký.
  • Emisní stopa elektroaut zakoupených v roce 2030 bude zase o hodně menší než stopa elektroaut zakoupených dnes, v mnoha zemích i o polovinu. To proto, že elektřina bude čistší.
  • Nabíjení elektroaut během dne, elektřinou ze solárních elektráren, emise dále sníží, oproti nabíjení v noci.


reklama

 
foto - Daniš Petr
Petr Daniš
Autor působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA a předseda Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina. Za napsání knihy Klima je příležitost získal Čestnou cenu za komunikaci ochrany klimatu 2023.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist