https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-kalla-vystavba-eko-centra-na-miste-lesa-v-praze-troji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Kalla: Výstavba eko-centra na místě lesa v Praze Troji

9.6.2016
Veškeré aktivity, které investoři v projektu uvedli a díky kterým doposud získali od úředníků kladná potvrzení vč. vyjmutí pozemku velikosti 14 459 m2 ze zemědělského půdního fondu, má již několik let ve své náplni v těsném sousedství Botanická zahrada
Veškeré aktivity, které investoři v projektu uvedli a díky kterým doposud získali od úředníků kladná potvrzení vč. vyjmutí pozemku velikosti 14 459 m2 ze zemědělského půdního fondu, má již několik let ve své náplni v těsném sousedství Botanická zahrada
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Kalla
Nebývale silnou odezvu mezi občany sídliště Bohnice vyvolal v těchto dnech záměr soukromého investora s plánem výstavby „ekologického“ centra restaurace s barem, 30m rozhlednou o půdorysu 10x16m a neveřejným parkovištěm pro 29 automobilů na místě dubového lesa mezi silnicí Na Pazderce a areálem Botanické zahrady hl. města Prahy.
 


Les byl vysazen v 60. letech jako zelená a oddychová zóna pro nově vznikající sídliště Bohnice a plní svou funkci pro volnočasové aktivity 30 000 občanům. Zalesněná parcela o ploše 14 459 m2 zasahuje do nadregionálního biokoridoru pro volný pohyb zvěře a přímo sousedí s chráněnou krajinou zapsanou v UNESCO. Po všech developerských pokusech a realizacích se nelze divit, že občané Prahy už kategoricky odmítají ve svém bezprostředním okolí další zábor zeleně, v tomto případě už druhého pokusu majitelů, kteří v roce 2013 založili společnost Rock arena Troja s.r.o.

O novém projektu s vhodně zamaskovaným názvem „Naučné a poznávací aktivity - Troja“ se dozvěděli od občanské iniciativy jen 2 dny s možností se k projektu vyjádřit na Ministerstvo životního prostředí, kde návrh leží na cestě ke stavebnímu povolení.

K záměru investora vydala své nesouhlasné stanovisko MČ Praha 8, na jejímž území se má stavba realizovat, stejně jako MČ Troja, přes kterou by měla vést část inženýrských sítí. Projekt se nezdá ani Botanické zahradě - příspěvkové organizaci hl. města Prahy, která požaduje jeho přezkoumání pod tzv. velkou EIA.

Protože je však zalesněný pozemek v katastru veden jako orná půda s určením SO6 – naučné a poznávací aktivity, neměli doposud kompetentní úředníci Magistrátu hl. města Prahy možnost projekt hned v počátku zastavit.

Veškeré aktivity, které investoři v projektu uvedli a díky kterým doposud získali od úředníků kladná potvrzení vč. vyjmutí pozemku velikosti 14 459 m2 ze zemědělského půdního fondu, má již několik let ve své náplni v těsném sousedství Botanická zahrada (parkoviště, hřiště pro děti, restaurace, rozhledna). Přednáškový sál je pak připraven v rámci stavby nové budovy u severního vstupu do areálu dle schváleného generelu rozvoje zahrady.

Občané zcela právem očekávají, že Magistrát hl. města Prahy a Ministerstvo životního prostředí učiní vše proto, aby zachovalo celistvost zelených ploch v Praze na úkor další výstavby, zvláště této, která se jeví ve všech souvislostech, i ve vztahu k povaze krajiny, jako účelová, neodůvodnitelná a naprosto zbytečná.


Další informace |
Další informace naleznete na: www.proti-plotu.cz, www.facebook.com/Proti.plotu
Jakékoliv dotazy vám rádi zodpovíme: proti.plotu@email.cz
Petr Kalla
Občanská iniciativa Proti plotu
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist