Petra Urbanová: Vláda dostala všechny argumenty, přesto se rozhodla podepsat protiprávní dohodu. Pro Česko je to prohra
Zavázala se také ke stažení žaloby od Soudního dvora EU, přestože ji právě dnes svým stanoviskem podpořil generální advokát. Polské úřady tak nebudou mít povinnost napravit porušení práv českých občanů v řízeních, ani zohlednit nejnovější data. Tuto povinnost nesplnila ani česká vláda, která v dohodě podle všeho nechala zastaralé ochranné mechanismy, které řeší jiné odtokové vrstvy, než kudy podzemní voda dnes reálně proudí.
Vláda zařadila schválení dohody na vládu na poslední chvíli v utajeném režimu, výsledná podoba dohody není známa. Dohoda byla navíc dojednána jen několik hodin před avizovaným vydáním stanoviska generálního advokáta, který nakonec ČR silně podpořil. ČR zároveň ustoupila ze soudního dohledu na pouhých pět let. To jsou všechno velice znepokojivé kroky jak z pohledu zájmu ČR, tak základních principů fungování demokratického státu či vlády práva v ČR. Dohoda musí být zveřejněna.
Dohoda podle slov premiéra Fialy upravuje povinnost Polska dostavět podzemní bariéru, která má zabránit odtoku vody. Bariéra ale stojí o několik kilometrů vedle a v jiné hloubce, než by bylo potřeba, aby mohla ochránit vodní zdroje na české straně. To je daty podložená skutečnost, která je v tuto chvíli známá a potvrzuje ji také polský těžař PGE. Není tedy relevantní, zda je bariéra zcela dostavěná a zda bude fungovat, pokud jde o množství vody, které skrz ni proteče. Zásadní je, že tam, kde česká voda ve velkém odtéká, žádná bariéra nestojí a stát podle dohody ani nemá.
Dohoda české území neochrání, porušuje tím české i evropské právo
Podle slov premiéra Fialy upravuje dohoda povinnost Polska dostavět podzemní bariéru, která má zabránit odtoku vody. Hydrogeologická data i informace těžařské společnosti PGE, které má Frank Bold k dispozici, potvrzují, že podzemní bariéra ve stávajících parametrech nemůže přispět k ochraně vodních zdrojů na české straně hranice. Od premiéra jsme neslyšeli, že by došlo k aktualizaci ustanovení k vodě. Lze tedy konstatovat, že ustanovení monitoringu i ochranných opatření se stále týkají pouze jedné ze čtyř odtokových vrstev, kudy voda ve velkém odtékala historicky.
V místech, kudy voda z pitného zdroje směrem k dolu odtéká, žádná bariéra podle dohody plánovaná v tuto chvíli není. Podle dohody by se ale teprve mělo rok a půl čekat na potvrzení věcí, které jsou známy již nyní. Následně by nastal dohadovací proces a případná stavba další bariéry nebo prodloužení té stávající. To může trvat roky. V místním zdroji pitné vody přitom zbývá jen posledních několik metrů do znemožnění odběru a česká vláda má tyto informace k dispozici.
Vláda tak vědomě odmítla do dohody zohlednit nejnovější data i přesto, že jí tato povinnost vyplývá ze zákona. Souhlas s dohodou bez opatření zamezujících stávajícímu odtoku je tak souhlas s dalším poškozováním území. Takový postup je v přímém rozporu s povinností předcházet vzniku škod na svém území, který české vládě vyplývá z českého i evropského práva. Vláda zahodila pomoc evropských institucí a vzdala se možnosti v budoucnu vynutit na Polsku evropské právo
Vláda se v dohodě zavazuje, že stáhne žalobu, kterou se nyní zabývá Soudní dvůr EU. Polské soudy, Evropská komise i generální advokát Soudního dvora EU přitom potvrdili, že Polsko postupovalo při povolování těžby v dole Turów v rozporu s právními předpisy.
Vláda se v dohodě podle všeho také zavázala, že se vzdává možnosti v budoucnu předložit věc k Soudnímu dvoru EU pro porušení evropského práva. Co se týče sporů vyplývajících z porušení povinností stanovených smlouvou, zde vláda souhlasila pouze s pěti lety soudního dozoru. To je absurdní, pokud vezmeme v úvahu, že v dole má těžba pokračovat ještě 24 let a právě období za pět let je označováno jako doba, kdy hrozí znemožnění odběru ve vodních zdrojích na české straně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Jiří Svoboda
4.2.2022 11:54Co s tím? Kdyby Poláci důl zítra zavřeli, budou to považovat za superústupek a na řešení se vykašlou. Když ten zdroj padne (jako že to má asi stejně spočítáno), dali Poláci peníze na vybudování jiného zdroje.
Říkat a psát, že něco se udělalo blbě, je mnohem jednodušší než najít a prosadit dobré řešení. Často bývají jen špatná a ještě horší řešení. A, bohužel, ta ještě horší řešení občas bývají protlačována i ochránci přírody, za něž kopete.
Jak to podle vás mělo být věcně řešeno?
Pavla Žídková
4.2.2022 14:12 Reaguje na Jiří SvobodaBřetislav Machaček
4.2.2022 14:27 Reaguje na Pavla Žídkovánemohu nechat veřejně komentovat zastánci a ani odpůrci.
Prostě to dohodnu a postavím všechny před hotovou věc.
Je nemožné si to nechat komentovat kýmkoliv, to se vzedme
vlna nenávisti obou táborů a politici snadno podlehnou
vyslyšení některého z nich, který ale nezaručuje dohodu.
Dohoda je o kompromisu a nikoliv o diktátu bez ustupování,
jak si neralisticky představovaly některé spolky. Zvykejme
si i na jednání nové vlády, která bude tutlat vše a pak
vystoupí jednotným hlasem, aby se nezabývala rozpory na
veřejnosti. Transparentnost má své meze a když je přehnaná,
tak je spíše na škodu. Mne osobně by zajímaly rozdíly mezi
konceptem dohody za ministrování Brabce a dohodou nynější.
Myslím, že by to bylo asi hodně zajímavé a přitom to bylo
terčem kritiky dnešní vlády, když ještě byla opozicí.
Jaroslav Řezáč
4.2.2022 18:32 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
4.2.2022 19:56 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
5.2.2022 06:36 Reaguje na Jiří SvobodaMiroslav Vinkler
4.2.2022 14:06Pavla Žídková
4.2.2022 14:15 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
5.2.2022 18:41 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Ploranský
7.2.2022 14:59 Reaguje na Miroslav VinklerJá si ale myslím, že pokud v budoucnosti dojde na situaci, ve které budeme pro podporu našich zájmů potřebovat Poláky, zachovají se pragmaticky a udělají to, co je v JEJICH zájmu. To, jestli jsme se s nimi v roce 2022 hádali o Turów nebo nehádali, nebude mít absolutně žádný vliv.
Možná jsme si s Poláky bližší než s Němci; dokonce se říká, že jsme bratrské národy. Ale když jde o profit, politik bratra nezná...
Dali jsme najevo, že se s námi dá orat. A to si budou dobře pamatovat NEJEN Poláci.
Pavla Žídková
4.2.2022 14:17Jiří Svoboda
4.2.2022 14:45 Reaguje na Katka PazderůKarel Ploranský
7.2.2022 14:51 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Řezáč
5.2.2022 06:37 Reaguje na Katka PazderůJoska Malý
4.2.2022 16:30Oba národy víme, co Němci dělali za války a Rusové před válkou a po válce. Tak to je.
rýpal lesní
4.2.2022 18:49Jenže to má háček. Zničenou krajinu.
A pan Morawiecki dostaje prezent ładnie zapakowany w dedykację od europejskiej prawicy, która tak dobrze się rozumie w Parlamencie Europejskim.
Tak jak se vám to líbí, občané voliči ?
<rýpal lesní>
Joska Malý
4.2.2022 20:18 Reaguje na rýpal lesníOpravdu jsou nějaké indicie, že by se "dotěžovalo" i na Českém území?
Radim Polášek
10.2.2022 09:59 Reaguje na Joska MalýNavíc v dnešním zeleném prostředí by bylo extrémně obtížné získat k takové těžbě povolení.
Muselo by dojít k nějakém extrémnímu politickému či ekonomickému otřesu, aby vzniklo takové politické prostředí, že by se těžba uhlí začínala hromadně obnovovat. V současné době díky zelenému šílenství je toto absolutně nereálné a podle všeho současné zelené totalitní šílenství se bude držet ještě hodně dlouho, hodně desítek let, než se zelená ideologie mezi lidmi ekonomicky i historicky znemožní. Podobně jako trvala vláda komunistů v Sovětském svazu a jeho evropských satelitech.
Potom možná nastanou takové politickoekonomické prostředí, že se možná těžba uhlí bude zase obnovovat. To už to tady ale bude vypadat úplně jinak a i ta těžba bude úplně jiná.
Kamil Krabice
9.2.2022 13:12Pravda je taková že my Polsko nepotřebujeme vůbec nanic, ani na jádro ne.
Oni nás potřebují min jako koridor. Ncméně polsko je významným koněm Usa v Eu a už desítky let dostává uplně jinou péči na geopolitické rovině než jiné státy a my zejměna.
Radim Polášek
10.2.2022 09:47Polsko jinak nutně potřebujeme, jako zemi Visegradu, tudíž našeho spojence proti nesmyslům, které z Brusele přicházejí.
Kromě toho pokud se naplní pesimistické prognózy stran poklesu až pádu německé ekonomiky kvůli Energiewende a v delším časovém horizontu problémy západních ekonomik kvůli nabrání velkého množství zvláště islámských migrantů a předpovědi demografické situace v těchto zemích vzhledem k vysoké porodnosti těchto migrantů a nízké porodnosti jejich původních evropských křesťanských obyvatel, nabude Visegrad a potom ještě Pětimoří vysoké ekonomické a politické důležitosti. Protože nás členství v těchto regionech bude moct chránit před politickým a ekonomickým propadem, který v tomto případě zachvátí státy Západní Evropy, původní jádro Evropské Unie. Ať už se EU rozpadne nebo snad možná zůstane.
Je třeba taky přiznat, že stížnost České republiky k pozelenalým orgánům EU je v takovém případě týkajícícho se uhelného dolu až úplně mezní řešení. V zájmu zelených cílů Brusele, ožebračení obyvatel EU plošně jako celek, je totiž co nejrychlejší uzavření všech ještě fungujících levných zdrojů energie, jako je třeba Turow. Kdybychom se s Poláky nedohodli, Brusel by rád využil naši stížnost jako záminku k okamžitému uzavření dolu Turow. Bez ohledu na to, že Poláci za něho nemají náhradu a tudíž by v případě uzavření Turowa museli chybějící energii skupovat v podobně přebytků po celé Evropě, násobně dráž než je produkce Turowa. Dohodou s Poláky bylo tomuto nebezpečí zabráněno.
Co se týká Frank Bold, to je organizace sloužící jednoznačně zeleným cílům. Tudíž jejich články a tvrzení jsou téměř vždy tendenční, nepravdivé a tedy irelevantní.