https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petra-urbanova-vlada-dostala-vsechny-argumenty-presto-se-rozhodla-podepsat-protipravni-dohodu.pro-cesko-je-to-prohra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petra Urbanová: Vláda dostala všechny argumenty, přesto se rozhodla podepsat protiprávní dohodu. Pro Česko je to prohra

4.2.2022
Podpis dohody o řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém dole Turów .
Podpis dohody o řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém dole Turów .
Foto | Veronika Rose / Vlada.cz
Premiér Petr Fiala podepsal česko-polskou dohodu o dolu Turów. Mandát k podpisu dohody dostal premiér na včerejším jednání vlády, kam byl tento bod dodatečně zařazen v utajeném režimu. Přestože měla vláda k dispozici všechny argumenty a návrhy, jak dohodu zlepšit, zvolila prohru - podpis dohody, která české území neochrání. Premiér navíc ustoupil v obou dalších otázkách, které dříve označil za klíčové - výše kompenzací i délka dohledu Soudního dvora EU nad plněním smlouvy. Česká vláda se podle všeho také vzdala možnosti v budoucnu vynutit na Polsku evropské právo.
 

Zavázala se také ke stažení žaloby od Soudního dvora EU, přestože ji právě dnes svým stanoviskem podpořil generální advokát. Polské úřady tak nebudou mít povinnost napravit porušení práv českých občanů v řízeních, ani zohlednit nejnovější data. Tuto povinnost nesplnila ani česká vláda, která v dohodě podle všeho nechala zastaralé ochranné mechanismy, které řeší jiné odtokové vrstvy, než kudy podzemní voda dnes reálně proudí.

Vláda zařadila schválení dohody na vládu na poslední chvíli v utajeném režimu, výsledná podoba dohody není známa. Dohoda byla navíc dojednána jen několik hodin před avizovaným vydáním stanoviska generálního advokáta, který nakonec ČR silně podpořil. ČR zároveň ustoupila ze soudního dohledu na pouhých pět let. To jsou všechno velice znepokojivé kroky jak z pohledu zájmu ČR, tak základních principů fungování demokratického státu či vlády práva v ČR. Dohoda musí být zveřejněna.

Dohoda podle slov premiéra Fialy upravuje povinnost Polska dostavět podzemní bariéru, která má zabránit odtoku vody. Bariéra ale stojí o několik kilometrů vedle a v jiné hloubce, než by bylo potřeba, aby mohla ochránit vodní zdroje na české straně. To je daty podložená skutečnost, která je v tuto chvíli známá a potvrzuje ji také polský těžař PGE. Není tedy relevantní, zda je bariéra zcela dostavěná a zda bude fungovat, pokud jde o množství vody, které skrz ni proteče. Zásadní je, že tam, kde česká voda ve velkém odtéká, žádná bariéra nestojí a stát podle dohody ani nemá.

Dohoda české území neochrání, porušuje tím české i evropské právo

Podle slov premiéra Fialy upravuje dohoda povinnost Polska dostavět podzemní bariéru, která má zabránit odtoku vody. Hydrogeologická data i informace těžařské společnosti PGE, které má Frank Bold k dispozici, potvrzují, že podzemní bariéra ve stávajících parametrech nemůže přispět k ochraně vodních zdrojů na české straně hranice. Od premiéra jsme neslyšeli, že by došlo k aktualizaci ustanovení k vodě. Lze tedy konstatovat, že ustanovení monitoringu i ochranných opatření se stále týkají pouze jedné ze čtyř odtokových vrstev, kudy voda ve velkém odtékala historicky.

V místech, kudy voda z pitného zdroje směrem k dolu odtéká, žádná bariéra podle dohody plánovaná v tuto chvíli není. Podle dohody by se ale teprve mělo rok a půl čekat na potvrzení věcí, které jsou známy již nyní. Následně by nastal dohadovací proces a případná stavba další bariéry nebo prodloužení té stávající. To může trvat roky. V místním zdroji pitné vody přitom zbývá jen posledních několik metrů do znemožnění odběru a česká vláda má tyto informace k dispozici.

Vláda tak vědomě odmítla do dohody zohlednit nejnovější data i přesto, že jí tato povinnost vyplývá ze zákona. Souhlas s dohodou bez opatření zamezujících stávajícímu odtoku je tak souhlas s dalším poškozováním území. Takový postup je v přímém rozporu s povinností předcházet vzniku škod na svém území, který české vládě vyplývá z českého i evropského práva. Vláda zahodila pomoc evropských institucí a vzdala se možnosti v budoucnu vynutit na Polsku evropské právo

Vláda se v dohodě zavazuje, že stáhne žalobu, kterou se nyní zabývá Soudní dvůr EU. Polské soudy, Evropská komise i generální advokát Soudního dvora EU přitom potvrdili, že Polsko postupovalo při povolování těžby v dole Turów v rozporu s právními předpisy.

Vláda se v dohodě podle všeho také zavázala, že se vzdává možnosti v budoucnu předložit věc k Soudnímu dvoru EU pro porušení evropského práva. Co se týče sporů vyplývajících z porušení povinností stanovených smlouvou, zde vláda souhlasila pouze s pěti lety soudního dozoru. To je absurdní, pokud vezmeme v úvahu, že v dole má těžba pokračovat ještě 24 let a právě období za pět let je označováno jako doba, kdy hrozí znemožnění odběru ve vodních zdrojích na české straně.


reklama

 
foto - Urbanová Petra
Petra Urbanová
Autorka je právnička expertní skupiny Frank Bold.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 11:54
"V místním zdroji pitné vody přitom zbývá jen posledních několik metrů do znemožnění odběru a česká vláda má tyto informace k dispozici."

Co s tím? Kdyby Poláci důl zítra zavřeli, budou to považovat za superústupek a na řešení se vykašlou. Když ten zdroj padne (jako že to má asi stejně spočítáno), dali Poláci peníze na vybudování jiného zdroje.

Říkat a psát, že něco se udělalo blbě, je mnohem jednodušší než najít a prosadit dobré řešení. Často bývají jen špatná a ještě horší řešení. A, bohužel, ta ještě horší řešení občas bývají protlačována i ochránci přírody, za něž kopete.

Jak to podle vás mělo být věcně řešeno?
Odpovědět

Pavla Žídková

4.2.2022 14:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Souhlasím s vámi. Jen jsem nepochopila, proč to pojednávali v utajeném režimu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.2.2022 14:27 Reaguje na Pavla Žídková
Pokud se chci skutečně na vládní úrovni dohodnout, tak to
nemohu nechat veřejně komentovat zastánci a ani odpůrci.
Prostě to dohodnu a postavím všechny před hotovou věc.
Je nemožné si to nechat komentovat kýmkoliv, to se vzedme
vlna nenávisti obou táborů a politici snadno podlehnou
vyslyšení některého z nich, který ale nezaručuje dohodu.
Dohoda je o kompromisu a nikoliv o diktátu bez ustupování,
jak si neralisticky představovaly některé spolky. Zvykejme
si i na jednání nové vlády, která bude tutlat vše a pak
vystoupí jednotným hlasem, aby se nezabývala rozpory na
veřejnosti. Transparentnost má své meze a když je přehnaná,
tak je spíše na škodu. Mne osobně by zajímaly rozdíly mezi
konceptem dohody za ministrování Brabce a dohodou nynější.
Myslím, že by to bylo asi hodně zajímavé a přitom to bylo
terčem kritiky dnešní vlády, když ještě byla opozicí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.2.2022 18:32 Reaguje na Jiří Svoboda
to, že to nemůžeme vyhrát 100:0, 1000000:0 bylo jasné ale aspoň by jsme si měli přestat lhát, že nějaká stěna něco zmůže...o vodu přijdou a budou žít na poušti. To území sucha se bude zvětšovat
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 19:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nepleťte si, prosím, podzemní vodu a půdní vlhkost doplňovanou deštěm, jejíž drastický nedostatek způsobuje poušť.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.2.2022 06:36 Reaguje na Jiří Svoboda
ten vliv chladírenských věží ovlivňovat mikroklima v okolí bude, takže je to taky nejspíš také správně
Odpovědět
ms

6.2.2022 02:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Od právní kanceláře Frank Bold, která je advokátem všech zelených aktivistů, nikdy neuslyšíme, že by nějaký uhelný důl měl nárok na existenci. Jenom by si měli advokáti v kanceléři ujasnit, že většinu elektřiny pro své PC i soukromý život mají stále z uhlí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.2.2022 14:06
Podle mě je sjednaná dohoda rozumným kompromisem, nářky ,že se mělo bojovat do konce přes Evropský soudní dvůr, by nebylo v zájmu ČR a z PL bychom si udělali nepřítele do další doby .
Odpovědět

Pavla Žídková

4.2.2022 14:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Do těch zákulisních jednání nevidíme. Nevím třeba, proč jsme se vzdali možnosti dalších stížností v následujících letech. V každém případě by ta dohoda měla být zveřejněna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2022 18:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, rozumný příspěvek, který VŮBEC nepluje zvratky na EU!! Tolik sexu naráz??
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.2.2022 14:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Váš názor zní velmi rozumně.
Já si ale myslím, že pokud v budoucnosti dojde na situaci, ve které budeme pro podporu našich zájmů potřebovat Poláky, zachovají se pragmaticky a udělají to, co je v JEJICH zájmu. To, jestli jsme se s nimi v roce 2022 hádali o Turów nebo nehádali, nebude mít absolutně žádný vliv.
Možná jsme si s Poláky bližší než s Němci; dokonce se říká, že jsme bratrské národy. Ale když jde o profit, politik bratra nezná...

Dali jsme najevo, že se s námi dá orat. A to si budou dobře pamatovat NEJEN Poláci.
Odpovědět

Pavla Žídková

4.2.2022 14:17
Pokud vím, tak členkou vlády na místě ministra ŽP je paní Hubáčková, která je velkou a dlouhodobou bojovnicí za ochranu podzemních vod. Třeba je tedy všechno v pořádku, když s tím souhlasila...
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.2.2022 14:21
My Poláky potřebujeme. Protože jádro.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 14:45 Reaguje na Katka Pazderů
Řekl bych, že za 20 let snad i Zelení smysluplnost jaderné energetiky pochopí a ocení. Neracionální ideologický základ nemůže dlouho vydržet a jeho plody již řadu let sklízíte ve volebních preferencích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.2.2022 14:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Já jsem velice rád, že smysluplnost jaderné energetiky zřejmě pochopila a oceňuje ji už i Katka Pazderů. Není to totiž tak dávno, co byla dost ostře proti ní.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.2.2022 06:37 Reaguje na Katka Pazderů
mnohem zajímavější jsou terminály na Baltu pro vykládání lodí s plynem
Odpovědět
ms

6.2.2022 02:05 Reaguje na Katka Pazderů
Ale vůbec, Poláci si s USA svých šest reaktorů postaví bez ohledu na nás. Rozhodující je spojenectví s razantními Poláky pro revizi či zrušení emisních povolenek (dnes v sobotu za 96 eur/tuna - vše platí v ceně proudu spotřebitel. Zatímco s ČR si Němci zacházejí jako s podvoleným národem, nic takového jim Poláci nedovolí.
Odpovědět
MS

Miroslav Schleier

4.2.2022 15:11
Co jste čekali? Takový malý Mnichov.
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.2.2022 16:30
Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Pokud si mám vybrat Poláka nebo Němce, beru Poláka. Protože Němci už potřetí za posledních 100 a něco lét táhnou Evropu do zkázy. Poláci musí tušit, že jim to uhlí dojde a že větrníky to neutáhnout, takže budou muset stavět jádro. A to my potřebujeme taky. Snaha Brusele rozeštvat nás se nepovedla a jsme za to rád.
Oba národy víme, co Němci dělali za války a Rusové před válkou a po válce. Tak to je.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 18:49
Ryze hypoteticky by to mohly být také poslytnuté zúčtovatelné finanční zdroje polskou stranou na výkupy českých pozemků od českých občanů a firem, s cílem získání vlastnictví oněch pozemků prom umožnění těžby společností PGE, SPOLU se zástupci ODS a KDU-ČSL a dalších "podnikatelů" v očekávání, že takovým způsobem si zajistí potřebné zdroje i právní titul k těžbě za peníze Polské republiky, při profitování současného těžaře, PEG, s očekávaným horizontem vstupu težby na české území za 5 let, přičemž se uvedené získané finanční prostředky "proinvestují" s vyúčtováním za 5 let, kdy již budou jednak spotřebovány, jednak to, co mělo být postaveno, bude již hranicemi dolu překonáno, a tedy "nebude chybět". A tím také odpadnou problémy s nesouhlasem prohloubení dolu o dalších 30 metrů, a také se umožní přípravná ntěžba - skrývka - na české straně včetně těžeb písků a štěrků, a tihle aktéři tohoto kolosálního podvodu na českého voliče se budou lidem smát (i když si lidé budou myslet, jak dostali za znehodnocené pozemky a nemovitosti pěkně zaplaceno). Současně tím, že české území si budou poškozovat Češi sami, odpadnou i řešené důlní škody, bude se moci argumentovat proč neplatit pokutu EU, politicky bude vše pěkně správně, a šíbři zase budou slavit.
Jenže to má háček. Zničenou krajinu.
A pan Morawiecki dostaje prezent ładnie zapakowany w dedykację od europejskiej prawicy, która tak dobrze się rozumie w Parlamencie Europejskim.
Tak jak se vám to líbí, občané voliči ?
<rýpal lesní>
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.2.2022 20:18 Reaguje na rýpal lesní
Jako fakt? Není to až moc přitažené? Já Poláky, co se týče chování k prostředí nemám příliš v lásce, dělají bordel, kudy chodí, ale sebevědomí jim nechybí. Mnohokrát jsem to zažil v malém.
Opravdu jsou nějaké indicie, že by se "dotěžovalo" i na Českém území?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.2.2022 09:59 Reaguje na Joska Malý
Řekl bych, že na našem území jsou sloje Turowa pod tak velkou vrstvou nadloží, že by taková těžba vyšla příliš draho. Navíc bych odhadoval, že pokud by se Turow šířil víc na naše území, bude tam vzhledem k blízkým horám geologická nestabilita a vysoká pravděpodobnost sesuvů nadloží. Což by těžbu velice ztížilo až znemožnilo.
Navíc v dnešním zeleném prostředí by bylo extrémně obtížné získat k takové těžbě povolení.
Muselo by dojít k nějakém extrémnímu politickému či ekonomickému otřesu, aby vzniklo takové politické prostředí, že by se těžba uhlí začínala hromadně obnovovat. V současné době díky zelenému šílenství je toto absolutně nereálné a podle všeho současné zelené totalitní šílenství se bude držet ještě hodně dlouho, hodně desítek let, než se zelená ideologie mezi lidmi ekonomicky i historicky znemožní. Podobně jako trvala vláda komunistů v Sovětském svazu a jeho evropských satelitech.
Potom možná nastanou takové politickoekonomické prostředí, že se možná těžba uhlí bude zase obnovovat. To už to tady ale bude vypadat úplně jinak a i ta těžba bude úplně jiná.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

9.2.2022 13:12
Nečekal jsem od současné vlád žádné zázraky, ale takto zahodit jedinou strategickou příležitost naší země je vrchol křiváctví a ochrana cizích zájmů. Ne že by to u Fialy bylo nekdy jinak, ale co ti ostatní? Zejmena Piráti?
Pravda je taková že my Polsko nepotřebujeme vůbec nanic, ani na jádro ne.
Oni nás potřebují min jako koridor. Ncméně polsko je významným koněm Usa v Eu a už desítky let dostává uplně jinou péči na geopolitické rovině než jiné státy a my zejměna.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.2.2022 09:47
V podstatě je důležitější dohoda s Polskem než pár stovek lidí, kterým chybí voda. Dohoda ovšem dosáhla to nejnutnějčší, peníze od Poláků na vodovod, který těm lidem pokryje to nejhorší, ztrátu vody z jejich vlastních studní.
Polsko jinak nutně potřebujeme, jako zemi Visegradu, tudíž našeho spojence proti nesmyslům, které z Brusele přicházejí.
Kromě toho pokud se naplní pesimistické prognózy stran poklesu až pádu německé ekonomiky kvůli Energiewende a v delším časovém horizontu problémy západních ekonomik kvůli nabrání velkého množství zvláště islámských migrantů a předpovědi demografické situace v těchto zemích vzhledem k vysoké porodnosti těchto migrantů a nízké porodnosti jejich původních evropských křesťanských obyvatel, nabude Visegrad a potom ještě Pětimoří vysoké ekonomické a politické důležitosti. Protože nás členství v těchto regionech bude moct chránit před politickým a ekonomickým propadem, který v tomto případě zachvátí státy Západní Evropy, původní jádro Evropské Unie. Ať už se EU rozpadne nebo snad možná zůstane.
Je třeba taky přiznat, že stížnost České republiky k pozelenalým orgánům EU je v takovém případě týkajícícho se uhelného dolu až úplně mezní řešení. V zájmu zelených cílů Brusele, ožebračení obyvatel EU plošně jako celek, je totiž co nejrychlejší uzavření všech ještě fungujících levných zdrojů energie, jako je třeba Turow. Kdybychom se s Poláky nedohodli, Brusel by rád využil naši stížnost jako záminku k okamžitému uzavření dolu Turow. Bez ohledu na to, že Poláci za něho nemají náhradu a tudíž by v případě uzavření Turowa museli chybějící energii skupovat v podobně přebytků po celé Evropě, násobně dráž než je produkce Turowa. Dohodou s Poláky bylo tomuto nebezpečí zabráněno.
Co se týká Frank Bold, to je organizace sloužící jednoznačně zeleným cílům. Tudíž jejich články a tvrzení jsou téměř vždy tendenční, nepravdivé a tedy irelevantní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist