https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-30-let-stare-dokumenty-csop-jsou-stale-aktualni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: 30 let staré dokumenty ČSOP jsou stále aktuální

19.11.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Před třiceti roky zasedal v Praze II. sjezd Českého svazu ochránců přírody. Ochránci přírody zde schválili dokumenty, ve kterých například odmítají výstavbu vodní cesty Dunaj-Odra-Labe, výstavbu přehrady na Křivoklátsku; požadují zákaz těžby uhlí v Chebské pánvi. Upozorňují na tehdejší devastaci půdního fondu a pokles biodiverzity vlivem nepromyšleného zprůmyslnění zemědělství. V mimořádném usnesení pak ČSOP jako jedna z prvních celostátních institucí odmítl „neadekvátní a politicky nepromyšlený zásah bezpečnostních složek proti studentům a mládeži na Národní třídě".
 

Je úspěch, že se mnohé, vládnoucí komunistickou garniturou tehdy chystané devastační zásahy do naší krajiny doposud neuskutečnily. Je ale paradoxní, že mnohé z nich zcela vážně dnes, po 30ti letech opět reálně plánuje garnitura nyní vládnoucí.

Bohužel, zprůmyslnění zemědělství dosáhlo takové míry, že se o něm tehdejším vládcům zřejmě ani nesnilo. Devastace půdy a krajiny včetně vodních zdrojů vlivem současného agroprůmyslu je obrovská a biodiverzita dostává ránu za ranou.

Půda je navíc ohrožena nejenom nedomyšleným hospodařením zemědělců, ale i těch, kteří jí chtějí definitivně zabrat pro výstavbu všeho možného.

Ochránci přírody prostě mají 30 let po revoluci stále spoustu práce.

Stanovisko II. sjezdu ČSOP k současnému stavu a řízení péče o životní prostředí v ČSR

Stanovisko II. sjezdu ČSOP k událostem 17. listopadu 1989 v Praze při nenásilné manifestaci studentů


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

19.11.2019 18:44
ČSOP si musí vybrat. Buď ochranu přírody, nebo podporu ekologismu a všeho co s tím souvisí. Megalomanské OZE ( kukuřice, řepka) nebo rozkvetlé louky. Není třetí cesty.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist