Petr Valdman: Reakce na článek Transformace energetiky a Modernizační fond se v Česku rozjíždí podivně
Naprosto lživá informace, proti které se musím důrazně ohradit, je, cit. „Jeho část, kde je nejvíc peněz, byla otevřena jen na kraťoučké období dvou měsíců, od listopadu 2020 do ledna 2021, jako tzv. předregistrační výzva. Kdo se nepřihlásil s projektem, nemohl do dalšího kola. Věděla o tom jen velice úzká skupina podnikatelů, samozřejmě ČEZ a uhelné firmy.“ Předregistrační výzvy byly vyhlášeny 30. 11. 2020 s příjmem projektových námětů do 1. 2. 2021 a přímo v textu výzvy je uvedeno, cituji: „Předložení projektového záměru je povinným krokem pro žadatele, kteří plánují předložení žádosti o podporu z prostředků Modernizačního fondu.“
Předregistrační výzvy byly otevřeny širokému okruhu žadatelů z veřejného i soukromého sektoru, malým i velkým podnikům. O zvýhodňování „vybraných“ skupiny velkých subjektů nad ostatními, proto nemůže být řeč. To ostatně potvrzují i výsledky předregistračních výzev, kde v případě programu na podporu obnovitelných zdrojů energie činil podíl stávajících výrobců elektrické energie oproti ostatním pouhých 7,8 %. Proč Frank Bold nedokázal z jím podaných 1000 projektových námětů proměnit doposud žádný do plné žádosti o podporu, je otázka, na kterou si musí odpovědět sám Frank Bold, výzva je pro tyto projekty stále otevřena.
Nevím a nerozumím, kam článek pana France směřuje, co jím chtěl říci a koho chtěl oslovit. A už vůbec mi není jasné, na čem staví slova „netransparentní, chaotická a nekoncepční příprava dotačních kol“. V případě Modernizačního fondu jsme spolu s MŽP k přípravě programu přistoupili zcela nad rámec svých zákonných povinností, mj. jsme zpracovali programový dokument a předložili ho ke schválení Vládě ČR, proběhlo zcela standardní připomínkové řízení všech zapojených subjektů. Princip partnerství, opět nad rámec zákonné povinnosti, je realizován zejména prostřednictvím Platformy Modernizačního fondu, složené mj. ze zástupců AK ČR, SMO ČR, SMS ČR, Uhelných regionů, Zeleného kruhu, MAS, Šance pro budovy, Komory OZE a celé řady dalších. Všechny klíčové dokumenty touto Platformou procházejí, všechny připomínky jsou vypořádávány a s partnery ve většině případů projednávány i bilaterálně na řadě tematických pracovních skupin. Za tento otevřený přístup jsme ze všech stran pozitivně hodnoceni.
Přečtěte si také |
Pavel Franc: Transformace energetiky a Modernizační fond se v Česku rozjíždí podivněV rozjezdu Modernizačního fondu se Česká republika stala premiantem ze všech přijímacích zemí. Hned v rámci prvního rozdělování financí se nám podařilo získat prostředky, které umožňují výrazně nebrzdit vysokou poptávku a současně připravovat podmínky i pro další podporované oblasti Modernizačního fondu. Již v první polovině úvodního roku implementace Modernizačního fondu otevřel Státní fond životního prostředí ČR výzvy s kumulativní alokací 18,3 mld. Kč a ke konci listopadu 2021 byly předloženy projekty s požadavkem na podporu v celkové výši více než 30 mld. Kč. To je jednou tolik, než je pro Českou republiku k dispozici z Modernizačního fondu pro letošní rok. Ne náhodou je Česká republika často dávána za vzor ostatním přijímacím zemím, které se na Českou republiku obrací s žádostmi o poradenství při nastavení obdobných podmínek i v jiných státech.
reklama