Platforma proti hlubinnému úložišti: Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Dlouhodobou bezpečnost hlubinného úložiště musí garantovat robustní výzkum a vědecké postupy, jejichž kvalita je standardně prověřována odbornou oponenturou. Jak zaznívá ze Správy úložišť radioaktivních odpadů, je možné, že z dnešních čtyřech lokalit jich po provedení geologických prací hned několik může obstát na obdobné úrovni. Pak musí přijít na řadu další důležitá hlediska jako socio-ekonomická či technicko-ekonomická.
V takovém okamžiku bude mít rozhodování o výběru ve vládě i svůj silný politický aspekt. Proto je důležité zákonem definovaným postupem v Parlamentu prověřit, zda k výběru došlo transparentně, byly zohledněny všechny podstatné souvislosti a negativní dopady také dostatečným způsobem kompenzovány. Jestliže je pro české odborníky nejbližším partnerem Finsko, které plánuje uvést do provozu první hlubinné úložiště vyhořelého paliva na světě, pak je dobré vědět, že i zde konečné rozhodnutí o úložišti učinil finský Parlament.
Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, řekl: „Doufáme, že poslanci vezmou na vědomí rozhodnutí Senátu, který do zákona vrátil alespoň nutný souhlas Parlamentu. Takto významná stavba s obrovským dopadem na vybraný region, jakou hlubinné úložiště jaderného odpadu bezesporu je, musí být odsouhlasena společností napříč celým politickým spektrem a také s ohledem na všechna související sociální, technická, environmentální a ekonomická hlediska. V tomto je nezaměnitelná a velmi důležitá role Parlamentu. Pokud Sněmovna rozhodnutí o výběru lokality v zákoně ponechá jen na vládě, nebudeme to považovat za dostatečně transparentní a budeme to brát jako zbavování se poslanecké odpovědnosti.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
23.1.2024 17:23Jiří Svoboda
23.1.2024 20:20 Reaguje na Richard VacekA hlavně nehrozí jakékoliv nebezpečí z prodlení. Vyhořelé jaderné palivo může zůstat v povrchových meziskladech klidně o 100 let déle a až pak by se mohlo rozhodnout, jak s ním naložit. To budou úplně jiné technologie k dispozici. Zjevně tu má někdo eminentní zájem brzy uvalit cca 200 miliard Kč.
Je s podivem, že platforma tento trumf není ochotna vytáhnout. Jakoby její zástupci stáli o vybudování úložiště a občany podvádí.
Emil Novák
23.1.2024 21:05 Reaguje na Jiří SvobodaPostavit úložiště určitě nestojí 200 miliard Kč, finské stálo necelou miliardu Eur, u českého se počítá s podobnou částkou, samozřejmě navýšenou o inflaci. Co je na úložišti nejdražší je jeho provoz, který bude stát v případě Finů 40 milionů Eur ročně, tj. cca miliarda. Takže konečná cena úložiště závisí na hlavně tom, jak dlouho bude v provozu.
Jiří Svoboda
24.1.2024 08:44 Reaguje na Emil NovákKaždopádně by měl v Česku existovat někdo, kdo tu evropskou jadernou legislativu pořádně zanalyzuje a položí na stůl všechna pro a proti ohnedně budování hlubinného úložiště. Ale možná, že je i v legisletivě EU chaos.
Copak se Slováci či Maďaři jakkoliv zalamují budováním hlubinného úložiště? Francouzi jednají o budování dalších povrchových meziskladů pro meziskladování na 160 let. Myslím, že se blbne pouze v ČR, aby se peníze na jaderném účtu mohly rozfofrovat.
Emil Novák
24.1.2024 09:10 Reaguje na Jiří SvobodaAnalyzovat si tady legislativu můžeme jak chceme, ale současná taxonomie je těžce vyjednaný kompromis mezi naprosto protichůdnými zájmy ohledně jádra v EU, který žádná analýza ani jiné racionální argumenty momentálně nemohou změnit. Můžeme sice spekulovat nad tím, že se pohled EU na jádro časem změní a s tím i podmínky pro úložiště, ale to není důvod se na přípravu úložiště vykašlat. Zvlášť když prostředky na něj na jaderném účtu už jsou právě přímo na tento účel a těžko by šly využít nějak jinak. A těch 55 Kč/MWh, které ČEZ platí, je relativně celkem zanedbatelná částka.
Francie je v budování hlubinného úložiště dokonce dál než ČR, má už vybranou i lokalitu (viz Cigéo), Slovensko zúžilo výběr pro hlubinné úložiště na dvě lokality a s jeho vybudováním rovněž počítá, Maďarsko vybralo jednu lokalitu (Boda) a zkoumá její vhodnost pro vybudování úložiště. Řeší to tedy víceméně všechny státy.
Jiří Svoboda
24.1.2024 09:57 Reaguje na Emil NovákKarel Ploranský
24.1.2024 12:18Vidím v tom důkaz, že je bláhové hledat v těchto věcech logiku a racionalitu. Spíš jen pozakrytou formu záměrného strašení lidí. Které bohužel funguje...
On si totiž málokdo dá tu práci zjistit si, jak je to s radioaktivními odpady DOOPRAVDY. Kdo si tu práci dá, ten ví, že:
a) Ve srovnání s některými jinými odpady vyhořelé jaderné palivo nezáří až tak silně, aby musela být právě jemu věnována PRVOŘADÁ pozornost.
b) Z celkového množství produkovaných radioaktivních odpadů představuje odpad z JE jen zhruba PĚTINU !!!
c) JE jsou schopny svůj odpad bez významných rizik skladovat po velmi dlouhou dobu samy - přímo v elektrárně. S nesrovnatelně nižšími náklady.
d) Na rozdíl od jiných radioaktivních odpadů právě u odpadu z JE je nepochybné, že bude možné jej využívat OPAKOVANĚ. Už se to ostatně děje, i když zatím jen v malém rozsahu.
Závěr.
Cokoliv vypadne z úřadoven v Bruselu, musí myslící člověk přijímat kriticky a s oprávněnou nedůvěrou. Pravděpodobnost, že je to směs hysterie a nějakých postranních záměrů, se blíží jistotě.
Kriticky a s nedůvěrou by k tomu měl přistupovat především ten, kdo hospodaří s veřejnými financemi, protože plnit ty podezřelé požadavky znamená vydat příliš mnoho peněz.
Jiří Svoboda
24.1.2024 13:28 Reaguje na Karel PloranskýAle toto naši zákonodárci neví! Nebo nechtějí vědět?