RNDr. Magdalena Klimovičová a ing. Jiří Tutter: Podpořte změnu rozhodování o GMO na jednání Rady ministrů EU - otevřený dopis ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi
Pěstování GMO povede v Evropě k problémům s kontaminací a způsobí navýšení dodatečných nákladů konvenčních a ekologicky hospodařících zemědělců. Neexistuje přitom evropská legislativa, která by ochránila zemědělce před kontaminací a vytvořila režim odpovědnosti za škody v případě ekonomických ztrát. Již 164 evropských regionů, ve snaze chránit svůj model zemědělství, prohlásilo svá území za GM-free zóny. Právo zákazu GMO, nyní zpochybněné Evropskou komisí, by mělo být na úrovni EU uzákoněno.
Poslední výzkumy navíc potvrzují, že genetické inženýrství vede k nepředvídatelným a škodlivým vlivům na zdraví a životní prostředí, jako jsou změny v bílkovinné stavbě a poklesu rozmanitosti druhů, přičemž tyto dopady nejsou současnou rizikovou analýzou vyhodnocovány. Dodnes není v EU systém nezávislého hodnocení GMO.
Vážený pane ministře, vyzýváme Vás, abyste při jednání v Bruselu dne 2. prosince požadoval jako zástupce ČR okamžitá opatření vedoucí k řešení následujících problémů:
Nedostatek demokracie: Členské státy by měly žádat, aby bylo užití komitologie v otázkách schvalování GMO přehodnoceno a do té doby by měla Komise respektovat a následovat názor většiny vyjádřený Radou. Nedostatek transparentnosti: Všechny údaje rizikové analýzy musí být systematicky a bez prodlení zveřejněny. Nedostatečná riziková analýza: Legislativní požadavky EU na hodnocení rizik a monitoring GMO (Směrnice 2001/18/EC) nejsou respektovány Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (EFSA). Plnění zákonných požadavků v této oblasti by mělo být přezkoumáno a práce EFSA přeorganizována v zájmu zajištění transparentnosti, nezávislého zhodnocení GMO a nezávislosti jejích vědeckých pracovníků na zájmech kohokoliv.
Rada musí požadovat zavedení okamžitých opatření, které by zajistily přísné dodržování Směrnice 2001/18 na všech stupních GMO legislativy.
Vážený pane ministře, Greenpeace Vás vyzývá, abyste na tomto jednání prosazoval pozastavení všech povolení pro dovoz, zpracování a využití GMO coby potraviny, krmiva či osiva pro pěstování až do doby, kdy bude na úrovni EU přehodnocen proces schvalování a vyřešeny výše zmíněné problémy.
Svět nepotřebuje GMO. Evropské zemědělství bude použitím GMO jen poškozeno. Nejenže se Komisi vůbec nepodařilo přesvědčit spotřebitele, aby důvěřovali GM potravinám, ale poškodila zároveň důvěryhodnost rozhodovacího procesu tím, že ignoruje obavy občanů, celých regionů i členských států. Rada by měla Komisi připomenout, že prvotním cílem legislativy EU v oblasti GMO je chránit spotřebitele a životní prostředí a nikoli se snažit propagovat zastaralou technologii, která je zásadně veřejností odmítána.
Je čas přijmout správná rozhodnutí ve prospěch životního prostředí, zemědělců a spotřebitelů, zajistit nezávislou a transparentní rizikovou analýzu GMO a ukončit nedemokratické procesy autorizace tak, aby mohlo evropské zemědělství obstát v soutěži a reflektovat zájmy občanů EU.
V dokonalé úctě
reklama
Autorka je odborný konzultant v oblasti GMO a autor výkonný ředitel Greenpeace ČR