https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/podporte-zmenu-rozhodovani-o-gmo-na-jednani-rady-ministru-eu-otevreny-dopis-ministru-zivotniho-prostredi-liboru-ambrozkovi
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

RNDr. Magdalena Klimovičová a ing. Jiří Tutter: Podpořte změnu rozhodování o GMO na jednání Rady ministrů EU - otevřený dopis ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi

1.12.2005
Vážený pane ministře, v nedávné době udělená povolení Evropské komise k uvolnění geneticky modifikovaných organismů (GMO) do životního prostředí i na trh vyvolala velkou vlnu kontroverse napříč celou Evropou. Jsou vnímána jako příklad nedemokratického rozhodování v rámci Evropské unie. Zítra, dne 2. prosince se zúčastníte v Bruselu jednání Rady ministrů EU pro životní prostředí s názvem „Next steps on GMOs“ a budete tak mít možnost vznést požadavek na revizi stávajícího rozhodovacího procesu, který je podrobován kritice nejen za nedemokratičnost, ale i za nedostatečnou rizikovou analýzu.
 
Průzkumy veřejného mínění trvale ukazují, že 70-80% obyvatel EU odmítá využití GMO v potravinách a zemědělství. Nyní většina Švýcarů rozhodla v referendu o pětiletém moratoriu na pěstování a dovoz GMO. Genetické inženýrství nesplnilo své sliby: nepřineslo významnější agronomické výhody severoamerickým pěstitelům, kteří nyní čelí ztrátám na exportních trzích. Více než 70% GM plodin je odolných vůči pesticidům, což již v období 1996-2003 vedlo v USA ke zvýšení spotřeby pesticidů o 30 miliónů kilogramů. Zemědělci mají rostoucí obavy z rezistence plevelů.

Pěstování GMO povede v Evropě k problémům s kontaminací a způsobí navýšení dodatečných nákladů konvenčních a ekologicky hospodařících zemědělců. Neexistuje přitom evropská legislativa, která by ochránila zemědělce před kontaminací a vytvořila režim odpovědnosti za škody v případě ekonomických ztrát. Již 164 evropských regionů, ve snaze chránit svůj model zemědělství, prohlásilo svá území za GM-free zóny. Právo zákazu GMO, nyní zpochybněné Evropskou komisí, by mělo být na úrovni EU uzákoněno.

Poslední výzkumy navíc potvrzují, že genetické inženýrství vede k nepředvídatelným a škodlivým vlivům na zdraví a životní prostředí, jako jsou změny v bílkovinné stavbě a poklesu rozmanitosti druhů, přičemž tyto dopady nejsou současnou rizikovou analýzou vyhodnocovány. Dodnes není v EU systém nezávislého hodnocení GMO.

Vážený pane ministře, vyzýváme Vás, abyste při jednání v Bruselu dne 2. prosince požadoval jako zástupce ČR okamžitá opatření vedoucí k řešení následujících problémů:

Nedostatek demokracie: Členské státy by měly žádat, aby bylo užití komitologie v otázkách schvalování GMO přehodnoceno a do té doby by měla Komise respektovat a následovat názor většiny vyjádřený Radou. Nedostatek transparentnosti: Všechny údaje rizikové analýzy musí být systematicky a bez prodlení zveřejněny. Nedostatečná riziková analýza: Legislativní požadavky EU na hodnocení rizik a monitoring GMO (Směrnice 2001/18/EC) nejsou respektovány Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (EFSA). Plnění zákonných požadavků v této oblasti by mělo být přezkoumáno a práce EFSA přeorganizována v zájmu zajištění transparentnosti, nezávislého zhodnocení GMO a nezávislosti jejích vědeckých pracovníků na zájmech kohokoliv.

Rada musí požadovat zavedení okamžitých opatření, které by zajistily přísné dodržování Směrnice 2001/18 na všech stupních GMO legislativy.

Vážený pane ministře, Greenpeace Vás vyzývá, abyste na tomto jednání prosazoval pozastavení všech povolení pro dovoz, zpracování a využití GMO coby potraviny, krmiva či osiva pro pěstování až do doby, kdy bude na úrovni EU přehodnocen proces schvalování a vyřešeny výše zmíněné problémy.

Svět nepotřebuje GMO. Evropské zemědělství bude použitím GMO jen poškozeno. Nejenže se Komisi vůbec nepodařilo přesvědčit spotřebitele, aby důvěřovali GM potravinám, ale poškodila zároveň důvěryhodnost rozhodovacího procesu tím, že ignoruje obavy občanů, celých regionů i členských států. Rada by měla Komisi připomenout, že prvotním cílem legislativy EU v oblasti GMO je chránit spotřebitele a životní prostředí a nikoli se snažit propagovat zastaralou technologii, která je zásadně veřejností odmítána.

Je čas přijmout správná rozhodnutí ve prospěch životního prostředí, zemědělců a spotřebitelů, zajistit nezávislou a transparentní rizikovou analýzu GMO a ukončit nedemokratické procesy autorizace tak, aby mohlo evropské zemědělství obstát v soutěži a reflektovat zájmy občanů EU.

V dokonalé úctě


reklama

RNDr. Magdalena Klimovičová a ing. Jiří Tutter
Autorka je odborný konzultant v oblasti GMO a autor výkonný ředitel Greenpeace ČR
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
2. 12. 2005
4. 12. 2005
GMOMon
4. 12. 2005
GMOMS
23. 12. 2005
GMOPavel Cincera
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist