https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/quotrenaturalizacequot-isaru-aneb-bavorsko-dava-vode-prostor
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Michaela Menšíková: "Renaturalizace" Isaru aneb Bavorsko dává vodě prostor

10.8.2004
Evropská Unie si ve své "vodní politice" předsevzala vysoké cíle. Rámcová směrnice pro vodní hospodářství nakazuje zastavení znečišťování vodních zdrojů a vybízí k zlepšování kvality vody. Vodní toky a zásoby podzemní vody mají být chráněny před negativními vlivy způsobenými kupříkladu zemědělstvými, či únikem odpaních vod z kanalizačních systémů.
 
Nejen kvalita, ale i množství vody v přírodních zdrojích by mělo být zlepšováno. Komplexních projektů ve vodních hospodářství je ale prozatím stále málo. Přesto ale se již objevují snahy spolupráce mezi zainteresovanými skupinami a politiky. Bavorsko rozjelo před pár lety projekt k "renaturalizaci" Isaru, který už ukazuje první zřejmé pozitvní výsledky.

V letošním roce jsou již a to s ročním předstihem dokončovány práce na na projektu "Horní Isar s vodou v koupatelné kvalitě" a do roku 2006 se mohou těšit na koupání občané na středním toku až do města Moosburg. Isar dostává zpět svůj divočejší ráz. Na mnohých místech Mnichova se člověk už nyní potěší přirozenou krásou řeky. Projekty na Isaru zahrnují celou řadu opatření, mezi jinými rozbytí uměle vytvořených opevnění břehu, zvýšení průtoku na místech, kde je voda odváděna na výrobu elektrické energie. V Bavorsku si už uvědomili, že zavírat řeku do "betonového korzetu" je i z hlediska protipovodňové ochrany nesmysl.

Iniciativa pro vrácení Isaru jeho přirozený ráz nevycházela a nevychází pouze ze strany ekologicky orientovaných organizací. Vláda poskytla projetku nejen značnou finanční podporu, ale především rozumnou politikou přispívá k úspěšnému průběhu. Kupříkladu již v roce 2001 při vládních jednáních o využití vodní energie Isaru s energetickou firmou E.on dosáhl ministr životního prostředí závazku E.on k převzetí 75 % nákladů k "renaturalizaci" Isaru v daném úseku.

Určitě by stálo za to přehodnotit přístup českých politiků a bohužel nejen jich k vodní politice. Země, která leží na horních tocích několika důležitých evropských řek by měla na sebe převzít zodpovědnost za kvalitu i kvantitu odtoku. Bavorsko a město Mnichov investuje do projektů na Isaru 28 milionu EUR, dálších 8,3 milionu přidala spolková vláda. Je smutné, že naše vláda ani města si jednoho z nejdůležitějších zdrojů vůbec necení.


reklama

 
Ing. Michaela Menšíková
Autorka je studentkou MU Brno a TUM Muenchen
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist