https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-skoda-ctyri-reaktory-stavet-naraz-je-moc-i-pro-velke-zeme-jako-usa-nerkuli-pro-male-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Škoda: Čtyři reaktory stavět naráz je moc i pro velké země jako USA… neřkuli pro malé Česko

4.6.2015
Pro českou elektroenergetiku je sakra důležité nahradit dva tisíce megawatt výkonu v Dukovanech, až doslouží. Na snímku jaderné palivo v JE Dukovany.
Pro českou elektroenergetiku je sakra důležité nahradit dva tisíce megawatt výkonu v Dukovanech, až doslouží. Na snímku jaderné palivo v JE Dukovany.
V minulých týdnech schválila vláda novou aktualizovanou energetickou koncepci - Česko se má v následujících 25 letech stát zemí s výrazným podílem jaderné energetiky. Uran má nahradit tenčící se zásoby uhlí a na celkové výrobě elektřiny by se měl podílet místo nynější třetinou více než polovinou, předpokládaný nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je na dvacet pět procent. Koncepce počítá s tím, že se mají začít připravovat ke stavbě až čtyři nové reaktory - až dva v elektrárně Temelín a až dva v Dukovanech. Koncepce je postavená na tom, co máme v Česku z energetického mixu k dispozici. A vychází z negativních zkušeností “temelínského” tendru, který česká vláda vloni bojácně odvolala. Tendru, který vedl k právním sporům s Francouzy. A stejného tendru, kde vztahy s vládami ostatních dvou účastníků dnes rozhodně nejsou jako byly v roce 2013. Dvě lokality pak dávají alibistickou, ale drahou možnost zvolit např. ruskou technologii na Moravu a americkou do Čech a tím velmoci tolik nepopudit. Že dvě různé technologie pro malou zemi je ekonomický nesmysl, tuto vládu trápit nebude. Při výstavbě už tu bude u vesla někdo jiný.
 

Odvolání “temelínského” tendru v roce 2014 se totiž Česko neposunulo zpět o jeden rok, ale o mnohem více - některá povolení propadla, musí se začít v podstatě od nuly znova. Pokud se vloni hovořilo o nových reaktorech v roce 2025, dnes je reálné spuštění PO roce 2032. Což nedává moc prostoru pro nahrazení bloků v Dukovanech, které by mohly být odstavovány v roce 2035. A pro českou elektroenergetiku je sakra důležité nahradit dva tisíce megawatt výkonu v Dukovanech, až doslouží. To jsou čtyři současné bloky této elektrárny, které prostě půjdou kolem roku 2035 do penze. Začít s přípravou jejich náhrady, s Dukovany číslo pět, co nejdřív je tedy nanejvýš potřeba.

Ale myšlenka stavět čtyři jaderné bloky naráz, ve dvou odlišných lokalitách, je pro Česko naprosto odtržená od reality. To je obecný problém - je to moc např. i pro Francouze, je to moc i pro Američany - příliš dlouho se na poli výstavby jaderných elektráren nic nedělo a některé technologie a znalosti vymizely. My v Česku neumíme stavět ani dva bloky naráz, 20 let jsme žádné jaderné bloky nestavěli, ani už nemáme lidský kapitál - např. kontrolní fyziky, jaderné inspektory, kvalifikované svářeče. Musíme si je postupně znovu vychovat. Ale pokud by měla výstavba probíhat v průběhu 20 let a postupně, tyto dovednosti by se opět mohly vrátit. Ať si o socialismu myslíme, co chceme, Československá komise pro atomovou energii (ČSKAE) fungovala chytře a měla výstavbu jaderek naplánovanou promyšleně = postupně Bohunice, Dukovany, Temelín, Mochovce. Tak, aby na sebe důležité etapy navazovaly a nepřekrývaly se. Např. v Dukovanech se to povedlo dovést téměř k dokonalosti, kdy byly v jednom roce po sobě připojeny dva bloky. Dnes ČSKAE nemáme, do dnešních dob se ji snažilo nahradit Ministertvo průmyslu a obchodu. Při rozsahu svých služeb bohužel ne příliš úspěšně - například poslední snaha za peníze daňových poplatníků postavit v Česku nepotřebný závod na jaderné palivo logiku (nikoliv penězovod) postrádala úplně. Nyní by měl vzniknou stálý vládní výbor pro jadernou energetiku a tajemníkem vládního výboru by měl být vládní zmocněnec pro jadernou energetiku. Uvidíme, jak tento koncept bude fungovat.


reklama

 
foto - Škoda Radek
Radek Škoda
Autor je odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Pracuje na ZČU Plzeň a ČVUT Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist