https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-skoda-co-bude-evrope-v-jaderne-energetice-bolestne-chybet-profesori-a-docenti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Škoda: Co bude Evropě v jaderné energetice bolestně chybět? Profesoři a docenti

13.5.2023
Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Foto | Vizualizace Michal Postranecky (GDCD Llc.)
Evropa se konečně rozhodla v jaderných inovacích dohnat světové lídry, zejména USA, Rusko a Čínu. Tyto státy totiž kontinuálně od roku 2011 dávají ročně na vývoj nových jaderných technologií stovky miliónů eur či dolarů, a proto jsou například ve vývoji nových jaderných reaktorů o dekádu napřed – nové reaktory SMR už uvedly do provozu či vyvinuly (namátkou vysokoteplotní či solemi chlazený reaktor v Číně, plovoucí jaderná elektrárna v Rusku nebo licencované LWR reaktory v USA). I v Evropě vedou ve vývoji jaderných technologií státy, které mají svůj vojenský jaderný program – tedy Francie a Británie.
 
Evropská unie financuje vývoj technologií a vědu v rámci programu Horizon. V podprogramu Euratom na období let 2021 až 2025 se zaměřuje na několik jaderných oblastí, jako jsou výzkum v oblasti jaderné fyziky, vývoj nových jaderných reaktorů, zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení a nakládání s radioaktivním odpadem. Program také podporuje vzdělávání v oblasti jaderného inženýrství, radiologie, fyziky a další oblastí spojených s jadernou energetikou.

V rámci Euratomu budou od roku 2024 poskytovány dotace ve výši 150 mil EUR na rozvoj štěpných jaderných reaktorů. Celkově jsou v letech 2021 až 2027 alokovány téměř dvě miliardy EUR na výzkum těchto šesti oblastí:

   - Jaderná bezpečnost
   - Fyzická ochrana a zabezpečení
   - Radioaktivní odpady
   - Správa vyhořelého jaderného paliva,
   - Ochrana před ionizujícím zářením
   - Fúzní energie (na tu připadá většina rozpočtu, zejména v projektu výstavby fúzního demonstrátoru ITER, který se mnohonásobně prodražil i prodloužil)
Specifikum programu Horizon je, že se každého jediného projektu musejí účastnit minimálně tři členské státy – a tím se finance dále rozmělní. Většinu projektů tak tvoří velká mezinárodní konsorcia, kde samotné řízení projektu schramstne velkou část zdrojů.

Není tak reálné očekávat, že tímto způsobem Evropská unie dožene, či snad předežene, ve vývoji nových reaktorů státy „P5“ (tedy trvalé členy Rady bezpečnosti OSN, kteří mají i vojenský jaderný program: USA, Čína, Rusko, Francie a Británie). Jde spíše o socialistické heslo „neztratit stopu“.

To bylo i hezky demonstrováno na bruselském uvedení nového programu Euratom v dubnu 2023; kde byl ukázán britsko-italský NewCleo, francouzský NuWard a český Teplator, žádný z nich zatím není přímo financovaný Euratomem. A šlo o jediné tři malé reaktory, které může teď Evropa rozumně ukázat světu.

Mimo evropských a privátních peněz jsou i projekty financované jednotlivými vládami, zde opět vede Británie a Francie, kde se soukromý sektor dofinancovává státními penězi.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jaderné vzdělávání

Jaderné vzdělávání bude muset pro nové reaktory „vytvořit“ tisíce nových kvalifikovaných pracovníků. Nejen pro výstavbu, provoz, ale i jaderný dozor či ministerstva. Tam všude chybí.

Pokud pro nové české jaderné reaktory budeme potřebovat cca 3000 nových odborníků, pro jaderné Polsko mluvíme o desítkách tisíc. A tyto vysokoškolsky vzdělané odborníky je třeba vychovat, což netrvá týden a je pro to potřeba připravit akademické prostředí.

To dnes v Evropě není, chybějí jaderní profesoři i habilitovaní docenti, výuka mnohdy probíhá ve stylu roku 1980 bez moderních nástrojů.

Jsou ale i první vlaštovky, které pochopily, na co je třeba se připravit, například plzeňská Západočeská univerzita připravila magisterský obor Management jaderných technologií akreditovaný Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, kde se v angličtině či češtině mohou bakaláři technických oborů dovzdělat na výstavbu a provoz nových jaderných zdrojů.

Pokud bude chtít Evropa nejen postavit, ale i bezpečně provozovat nové jaderné zdroje, bude nutné, aby se pod záštitou a s koordinací státu přidaly i jiné instituce.


reklama

 
foto - Škoda Radek
Radek Škoda
Autor je odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Pracuje na ZČU Plzeň a ČVUT Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

13.5.2023 08:19
No bože. Zaměstnáme na VŠ znalce z Asie, nebo tam zajedou na Erasmus.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2023 11:33
máme hromadu právníků, tak je přerekvalifikujeme, kde je problém? máme vysokoškoláků, že by jsme je mohli vyvážet do Afriky
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 18:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak se toho ujuměte sám, dezoláte. Nabruste, srp, vezměte kladivo, připněte hvězdu, a hurááááá v před.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 18:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kdo jste to VY, že o sobě tvrdíte, že tedy MÁTE, přeloženo z češtiny do češtiny VLASTNÍTE nějaké právníky nebo jiné lidi? To možná vy, bolševická verbež jste mohli vykonávat vlastnické právo nad lidmi.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.5.2023 11:53
Zpoždění v jaderné energetice EU už nedožene dalších padesát let , Evropská komise a národní eurohujeři s ekomagory přece nejspíš musí utlouct sodovkáč.
Hovna s nimi tlouct !
Odpovědět
sv

sv

13.5.2023 21:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
A u vinklera se navíc rozjela i koprolálie.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 18:48 Reaguje na sv
Hele, anonymní dezoláte, tohle slovo - koprolálie jsem už někde četl......používal jej jeden spratek, který navrhoval, že když není problém energetiky řešitelný technicky, že by šel možná řešit humanitně :)
Odpovědět
sv

sv

15.5.2023 21:40 Reaguje na Daniel Višňovský
Fakt netuším koho jsi mezi puťkovýma půlkama potkal, oze psychotiku. Nejspíš to by vinkler, ten kolem sebe strašně rád rozhazuje fekálie.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 22:08 Reaguje na sv
sv, jako sovětský voják :) A tenhle sovětskej čadichvost, kterého usvědčuje i přes ten monitor puch ejakulátu ruských oficírů, bude ostatní obviňovat :) Spratečku, já tvrdím, že schopnost vás, moleniálských a snehovločkoidních spratků řešit tečchnické a technologické výzvy jsou na úrovni subsaharské Afriky. Ale klidně m,i to vyvraťte, postavte s těmi dalšími mileniálskými a snehovločkoidními spratky pár jadere, a tím mi to nandáte :) jinak ne.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.5.2023 19:58
EU žádnou jadernou energetiku znovu NE-RO-ZJE-DE!!!!!!!!!!!!!!!! Lidé z ČR + SR jen s největším vypětím sil jsou schopní naprojektovat pomocný výrobník páry, a to tu klíčovou část dělají na kláč Norové!!!!! ČR + SR s vypětím sil mají kapacity na pár jednoduchých potrubí, a podílejí se na tom firmy jak z ČR tak SR plus mraky ičařů. A s tímhle panoptikem by chtěl někdo dělat JE?????? Buhehehehehehehechlemst!!!!!!!!!!!
Odpovědět
sv

sv

13.5.2023 21:08 Reaguje na Daniel Višňovský
Nevím jak EU, ale u tebe se už rozjela maniodepresivní psychóza.
Odpovědět
Pe

Petr

13.5.2023 21:56
Moc nechápu proč si každý stát musí vyvíjet svoje vlastní zařízení? S trochou nadsázky proč si každý stát musí vynalézat svoje vlastní kolo? Copak by nebylo tisíckrát lepší, výhodnější, úspornější a levnější jednoduše spolupracovat? A to se děje ve všech oborech. Nejviditelnější a zároveň do absurdna dovedené je to u kosmického programu. Místo aby státy výhodně spolupracovaly, což by jim umožnilo vyvíjet daleko intenzivněji, rychleji a levněji, tak si každý hraje na svém písečku a každý si sám smolí vlastní raketky. Vím proč to je (protože kapitalismus, konkurence, prachy. A každý doufá, že vynalezne kulatější kolo a fest se na tom napakuje), ale nikdy to nepochopím.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 11:03 Reaguje na Petr
Největší problém je, že plánovitě a dopředu se nikdy nepozná, které řešení je lepší. Příroda taky má přírodní výběr.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.5.2023 21:30 Reaguje na Petr
Společná evropská energetická politika je krásnou ukázkou toho, jak to dopadne, když se rozhodování o strategii vývoje dostane dost daleko od reálného světa.
Odpovědět
va

vaber

14.5.2023 08:48
smutný výsledek poslední dob ,kdy se z ČR stala jen montovna a na to potřebujeme cizí pracovníky, protože naši vystudovaní jen přenáší papíry,
kde zmizeli výrobci a projektanti JE,
Škodovka, Vítkovice ,EZ, Sigma, ZPA, ČKD, Milevsko aj. , vše výrobci a dodavatelé zařízení pro JE,
praktické zkušeností se nedají ničím nahradit, žádným školením
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.5.2023 09:09 Reaguje na vaber
Jaderná energetika chcípla v EU všude.
V Evropě ji skutečně rozvíjejí pouze Rusové.
A šance na obnovu jsou minimální - kdo by investoval do oboru, který je ideologicky nežádoucí, dostal dočasnou milost a kdykoli může být zase zcela zlikvidován?
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.5.2023 10:11 Reaguje na Viktor Šedivý
Obor v EU nedostal dočasnou milost. V EU se dohodla na tom, že jaderná energetika je považovaná za udržitelný zdroj bez časového omezení, pouze požaduje postupný přechod k pokročilejším jaderným technologiím.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 22:10 Reaguje na Emil Novák
Jasně, požadoidnost tu EU někam posune asi tak jako sjezdy UV KSSS.
Odpovědět
Pe

Petr

14.5.2023 20:27 Reaguje na Viktor Šedivý
Jaderná energetika nejde dohromady se současným kapitalismem, který spůsobuje rychlou ztrátu hodnoty peněz. V současnosti peníze ztrácejí hodnotu tak rychle, že velmi nákladné dlouhodobé projekty, jako je třeba ta jaderná elektrárna, jsou v podstatě nezaplatitelné. Čím déle se staví, tím víc k zaplacení zbývá.
Odpovědět
Pe

Petr

14.5.2023 20:37 Reaguje na Petr
A možná je toto i důvodem, nebo jedním z důvodů, proč je najednou taková snaha vyvíjet výrazně menší jaderné elektrárny. Ty by se ještě jakž takž zaplatit daly. Klasické velké už v podstatě ne. Pár států to sice ještě zkouší, ale moc šancí tomu nedávám.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.5.2023 20:40 Reaguje na Petr
Problém není v rychlé ztrátě hodnoty peněz ale v tom, že je to velká a dlouhodobá investice s delší návratností, a investoři chtějí návratnost rychlou, bez rizika, tak radši investují do dotovaných zdrojů s návratností, která je díky dotacím v podstatě garantovaná.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 22:12 Reaguje na Emil Novák
Problém je v tom, že EU pozbyla schopnost řešit své technologické výzvy v obecné rovině. Já tvrdím, že i kdyby se podařilůo, jakože se nepodaří, dostavět jak Temelín tak Dukovany, a ještě k tomu nějaký další jaderný zdroj o 4 GW, tak ani tohle nenahradí energetický tok ropy, plynu a uhlí, a většina země bude v něčem, jako chuidší feudalismus.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.5.2023 21:37 Reaguje na Petr
S kapitalismem by dohromady šla.

Ale se zeleným socialismem, který panuje v EU a ve kterém se rozhoduje čistě ideologicky, s tím dohromady nejde. Kdo by vrážel peníze do projektu, který může kdykoli zamáznout parta nějakých uřvaných zmetků?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 18:41 Reaguje na vaber
Kam zmizeli???? Za lepčíííím Vabere, zqa lepčíííím. Nebo do důchodu. Proč by měl někdo projektovat, když si jako servisák nebo prodavač počítačů vydělá násobně více.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.5.2023 12:22
Tak dumejte, kde udělali ostatní soudruzi chybu, proč není podpora JE,  kde jsou profesoři a jak získat studenty. Odpovědi jsou vlastně lehké.
Mě zaujala zmínka o Teplátoru. Vypadal na školní projekt. Drábová měla výhrady k jeho bezpečnosti a použitelnosti, ale asi se zmýlila. O 3 roky později je to dopracovaná technologie? Držím jí palce.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nezraly-koncept-cesky-jaderny-teplator-je-podle-expertu-nedomysleny-149696
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.5.2023 12:40 Reaguje na Jarka O.
Ty výhrady jsou celkem opodstatněné a zatím se k nim tvůrci Teplátoru pokud vím nijak nevyjádřili, takže ta skepse je celkem namístě.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.5.2023 21:49 Reaguje na Jarka O.
Dopracovaná technologie?
No, spíš trochu Babica.
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.5.2023 08:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Mě zde právě překvapilo, že by bezpečnost byla už dořešená. Laicky bych řekla, že klasické palivo v klasické kazetě vyžaduje klasický reaktor se vším všudy a ne MMR. Tak možná jde o reklamu na nový studijní obor. Jsem zvědavá, jestli vůbec seženou pár studentů v době, kdy ohlouplé děti JE nenávidí. Lepší cesta by byla obory ne zavřít jako v SRN, ale slučovat na méně tradičních VŠ a tím udržet. Starat se o 5 a půl studenta na mnoha malých univerzitách není cesta.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.5.2023 18:53
těch 3000 odborníků jenom na reaktory..... a co ty ostatní části??? Na to tady jako odborníci jsou? Už se konečně proberte! Poslední najížděč turbín odešel definitivně do penze poté, co uvedl do provozu paroplyn v Počeradech. Atd, atd, atd.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.5.2023 07:13 Reaguje na Daniel Višňovský
👍
Odpovědět
va

vaber

16.5.2023 08:32 Reaguje na Daniel Višňovský
jo už mu bylo 73
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist