https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-skoda-jsou-smrs-spravnou-cestou-pro-ceskou-elektrinu-ne-pro-ceske-teplo-ano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Škoda: Jsou SMRs správnou cestou? Pro českou elektřinu ne, pro české teplo ano

22.5.2023
Výzkum a vývoj na podporu rozvoje malých modulárních reaktorů a pokročilých reaktorů.
Výzkum a vývoj na podporu rozvoje malých modulárních reaktorů a pokročilých reaktorů.
SMR zkratka donedávna skrývala malé (S – do elektrického výkonu 300 MWe) a střední (M – pod 700 MWe) jaderné reaktory. V realitě tedy i stávající čtyři reaktory v Dukovanech byly typu SMR. Nově dnes SMR znamená marketingový název pro reaktory menší než 300 MWe, kde M se bere jako „modulární“ (nikoli původní medium), i když některé modulární rozhodně nejsou.
 
Těchto „malých“ reaktorů bylo a je na světě provozováno nejvíce, ne však na výrobu elektřiny.

Tlakovodních SMR reaktorů typu S9G firmy General Electric (GE) je dnes v provozu celkem 22 kusů na ponorkách třídy Virginia a další se staví. Ještě více bylo postaveno a provozováno SMR reaktorů na ponorkách Los Angeles, šlo o 62 reaktorů S6G, opět firmy GE. Dalo by se s nadsázkou napsat, že GE vyrábělo SMR pro ponorky v sérii jako rohlíky.

Ponorka třídy Virgina při zkušební plavbě v Atlantickém oceánu.
Ponorka třídy Virgina při zkušební plavbě v Atlantickém oceánu.

Není tedy divu, že velká skupina dnešních reaktorů SMR jsou ty „ponorkové“ upravené pro souš. A stavějí je země, které potřebují „zabavit“ vojenské inženýry mezi výstavbou nových vojenských reaktorů. To je situace například britské firmy Rolls Royce, která po dokončení ponorek třídy ASTUTE potřebuje udržet vývojovou skupinu jaderných inženýrů. Proto je teď nechá vyvíjet SMR, i když takový reaktor Británie rozhodně nepotřebuje.

Pozemní SMR – vyvinutý pro ostrovy a pustiny

Země s roční spotřebou elektřiny cca 60 TWh a dobrou sítí, jako je Česko, malé reaktory jako SMR vůbec nepotřebují. Jeden 300 MWe reaktor vyrobí ročně cca 3 TWh elektřiny.

Tento typ reaktorů se hodí na ostrovy či vojenské základny; tedy na Sibiř, Aljašku a všude tam, kde není propojení s jinými zdroji. Není tedy divu, že jediný komerční SMR, který je dnes v provozu, je ruský KLT-4OS na Čukotce, která je odříznutá od zbytku světa. Jedná se reaktor původně z ledoborce.

Velké jaderné země, jakou jsou například Francie, USA či Korea, o SMR na svém území vůbec neuvažují. Soustředí se na bloky 1200 MWe a více. To platí i pro střední země s dobrou elektrickou sítí, v Evropě například Finsko a Maďarsko.

Velké reaktory ale chtějí stavět i malé země, menší, než Česko; Slovinsko či Nizozemsko o SMR vůbec neuvažují. (zdroj: studie KPMG). Jedinou evropskou zemí, kde zatím SMR dává smysl, je Estonsko kvůli své malé spotřebě a malé elektrické síti.

Temelínský SMR nedává smysl

Některé „střední reaktory“, které mají marketingovou značku SMR (například NuWard = 340MWe, BWRX300 = 300 MWe, Rolls Royce = 470MWe) mohou být vhodné do lokalit se špatným chlazením (u nás například Dukovany či jih Polska).

Třeba reaktory v Dukovanech byly nejprve provozovány na výkonu 420 MWe a dnes na 500 MWe. Proč ale v Česku uvažuje Jihočeský kraj o stavbě malinkého SMR NuScale (výkon pouze 77 MWe) pro lokalitu Temelín, není nikomu jasné.

Temelín má dost chladicí vody na nové reaktory o kapacitě cca 3500 MWe, tedy například dva velké reaktory EPR anebo armádu 44 malých SMR od NuScale, které ale budou vyrábět elektřinu pětkrát dráže. Malý totiž znamená pro elektřinu drahý.

Jaderné výtopny čekají

To platí pro elektřinu, kterou není problém dopravit přes celou zemi, například z Dukovan do Ostravy. Zcela jiná je situace pro teplo, neboť to lze dopravit reálně na vzdálenost 40 kilometrů (například Mělník–Praha), dále ne.

Jaderné výtopny o výkonu 50–200 MW mohou zásobovat velká města, kde je dnes drahé teplo z plynu. První vlaštovkou je čínský teplárenský projekt HAPPY200. Koncept vytápění dnes nejdále posouvá český projekt TEPLATOR, který dokáže vyrobit až 150 MW z použitého jaderného paliva, kterého v Česku máme několik tisíc kusů. A to tepla levného.

Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Foto | Vizualizace Michal Postranecky (GDCD Llc.)

Například dnešní cena tepla pro Jablonec nad Nisou z plynu je na tuto sezonu 2000 Kč/GJ, TEPLATOR dokáže vyrobit teplo hluboce pod 200 Kč/GJ. Podobně u velkých jaderných reaktorů lze využít odběr tepla, tzv. kogeneraci. Dnes Temelín zásobuje jaderným teplem Týn a bude zásobovat Budějovice. Projekt zásobování Brna jaderným teplem z Dukovan by jistě srazil cenu tepla v Brně pod 1 000 Kč/GJ.

Kulhající legislativa

Nejen česká legislativa příchod SMR zaspala. Dnes SMR nepostavíte, protože na něj nejsou v zákoně kolonky. Český Atomový zákon, slepený v roce 2015, nerozlišuje mezi velkým a malým energetickým reaktorem, pro všechny vyžaduje stejné procesy. Stejně tak například použití či transport ozářeného paliva, běžné v jiných zemích, v Česku legislativně dnes neprojde. Je tedy na vládě dosadit na patřičná místa erudované úředníky, aby se tato žába na prameni odstranila.


reklama

 
foto - Škoda Radek
Radek Škoda
Autor je odborník na fyziku jaderných reaktorů a ekonomiku jaderných elektráren. Pracuje na ZČU Plzeň a ČVUT Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (80)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.5.2023 06:57
O těchto reaktorech psal už v r.1968 časopis VTM/Věda a technika mládeži i s tím, že do 20let budou nastupovat do provozu. Potom vše utichlo - bohužel.
Při dnešních znalostech, technologiích i materiálech, by svět z jejich výrobou a následným provozem neměl váhat.
Přednost však mají nyní jiné věci !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.5.2023 07:24
dobrý článek na zamyšlení o tom, kde brát a nekrást. Tedy respektive být soběstačný i bez prznění FVE a větrníky na každém kroku. Obecně se však domnívám, že při transformaci energetických zdrojů v přechodových fázích je SMR potřebná.
Energie může být v budoucnu hodně levná, ale rozhodně se tak nemůže dít v období transformace a změně energetického mixu. SMR by měli fungovat už dnes, aby měly skutečný efekt pro technické výroby.
Je asi motivem se v budoucnu zbavit i plynu, proto je nutné vytvářet nadbytkové zdroje energií nikoliv dočasné, které celou sít jen teoretizují při konstantní spotřebě a spíše vzrůstající se nedá s nimi počítat, jako hlavním zdrojem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.5.2023 07:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
jo, měli je to lepší :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.5.2023 17:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
FVE a větrníků můžete mít kolik chcete, klidně můžete zastavět každý kousek země těmihle nesmysly - ale v noci za bezvětří máte produkci čistou nulu. A za kalného lednového počasí můžete být takřka na nule sakra dlouho, třeba i několik týdnů.

Takže nějaká "transformace" je blábol, není KAM transformovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2023 07:31
Cituji: "velké jaderné země, jakou jsou například Francie, USA či Korea, o SMR na svém území vůbec neuvažují":
Mezitím Francie: "The new French nuclear programme also involves the development of small modular reactors (SMRs) and advanced modular reactors (AMRs), with the aim of having at least one first-in-a-series SMR in operation in the 2030s."
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/French-ministerial-council-prepares-for-nuclear-re
USA: "Advanced Small Modular Reactors (SMRs) are a key part of the Department’s goal to develop safe, clean, and affordable nuclear power options."
https://www.energy.gov/ne/advanced-small-modular-reactors-smrs
Korea: "NuScale to build Korea’s first SMR in Uljin, home to native Korean reactors"
https://www.kedglobal.com/energy/newsView/ked202305040017
Odpovědět
va

vaber

22.5.2023 08:57
Legislativa zaspala?
proč ,jaký je rozdíl v bezpečnostních prvcích pro malé a velké reaktory? z pohledu bezpečnosti žádný, malý reaktor dokáže udělat při havárii stejnou škodu jak velký,
jinak souhlas s názorem ,SMR pro výtopny ano, pro výrobu elektřiny ne,
myslím že výtopna se dá udělat velice bezpečná a spolehlivá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.5.2023 08:05 Reaguje na vaber
V období babišistánu se zaspalo prakticky vše, co se mělo udělat (nejen střední školství, energetika, důchody atd. atd. atd. atd. atd.atd.).
Odpovědět
MP

Martin Pavelka

22.5.2023 21:43
Je to právě ta opěvovaná distribuční síť, která dělá současný systém neefektivním a zranitelným. Takže přístup k tvrdému lokálnímu zdroji elektřiny a tepla bude nakonec jediným perspektivním řešením i z pohledu např. produkce potravin.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.5.2023 08:23 Reaguje na Martin Pavelka
Současný systém je (zatím ještě) efektivní a robustní.
Bohužel je z ideologických důvodů nahrazován něčím, co svou stabilitou připomíná domeček z karet.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.5.2023 09:40
Není jak se upnout k prototypu SMR a šmahem hned zavrhnout velké JE. Je
to jako "lov" pečených holubů, kteří ještě létají nad střechami a přestat
chovat třeba krůty, což už umíme. Upínat se ke kvantu drobných zdrojů
se stejnými nároky na bezpečnost a ostrahu jako ty zdroje velké, je jako
návrat k ševcům od baťovy továrny. Bohužel absence technického vzdělání
už nese své ovoce a logika se stává popelkou vzdělávání. Důležité je
dnes tláchání o ničem a snění o těch pečených holubech. Rok 2033 je
tu už za 10 !!! let a sériová výroba SMR schopná pokrýt i naše potřeby
bude zahájena prosím kdy? Co bude mezi tím? Doba temna? Proboha lidi
nesněte a probuďte se dříve, než bude pozdě. Já tu už asi nebudu, ale
nechci domyslet dopady absence dostatku dostupné energie pro VŠECHNY!
Bohatí chudé vždy přeplatí, ale co ti chudí? Vezmou hole a vypráší
bohatcům kožichy, protože mrznou nebudou. Kdo o těch nesmyslech stále
sní a rozhoduje? No přece ti, co nouzí netrpí a myslí si, že se jich
nedostatek energie nikdy nedotkne.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.5.2023 21:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Machačku, Velke reaktory s dovolením postavit neumíme, už více než jednu generaci to nikdo nedělal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.5.2023 22:01 Reaguje na Daniel Višňovský
Ještě že k problémům jako vy nepřistupovali naši otcové, když se pouštěli do Dukovan. Kdyby se nic nedělalo jen proto, že to ještě nikdo nebo už dlouho nedělal, tak ještě bydlíme v jeskyních.
Odpovědět
va

vaber

25.5.2023 08:40 Reaguje na Emil Novák
mnoho let před Dukovany se stavěla A1 a potom V1 a V2 v Jaslovských Bohunicích a zkušení lidé přecházeli ze stavby na stavbu, A1,V1,V2 ,Temelín
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 08:52 Reaguje na vaber
Tak si za Dukovany dosaďte A1, V1, V2. Pointa je stejná.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 09:59 Reaguje na Emil Novák
No, já NA ROZDÍL OD VÁS se výstavbou v energeticke živím, a budu stavět největší bateriové úložiště v EU. Vy umíte akorát tak rádoby moudře žvanit, a práce spojená s výstavbou, projekcí a realizací Vám zapáchá - ostatně jako většině čecháčkům.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 10:14 Reaguje na Daniel Višňovský
Nevíte o mně vůbec nic a sám tu jen žvaníte. Zkuste se příště vychvalovat před někým, kdo je na to zvědavý, já to rozhodně nejsem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:16 Reaguje na Emil Novák
Děkuji, že jste potvrdil to, co jsem napsal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 11:20 Reaguje na Daniel Višňovský
Nemáte vůbec zač, nic takového se totiž nestalo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:46 Reaguje na Emil Novák
Stále potvrzujete, co jsem napsal. Pokud byste to chtěl vyvrátit, ukázal byste na na ten nově postavenej velkej jadernej blok, bouchnul pěstí do stolu, a řekl tady to je.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 11:47 Reaguje na Daniel Višňovský
Ne, nepotvrzuju vůbec nic z toho co se mi snažíte podsouvat a nic vám vyvracet nepotřebuju. Vy tvrdíte, vy dokazujete a nechtějte po ostatních, aby dokazovali opak.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2023 20:07 Reaguje na Emil Novák
Nechte ho, on si jen tady snaží prosadit svůj job, který jde proti jaderkám.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2023 20:13 Reaguje na Daniel Višňovský
Višňovský, podle toho, co tady píšeš ve svých příspěvcích, tak těm stavbařům toho "největšího bateriového úložiště v EU" tak maximálně vozíš svačiny. Nebo v kanceláři vyplňuješ nějaké tabulky v Excelu, kdo dnes přišel, kdo chyběl, komu se ztratila lopata atd. Evidentně nic o takových stavbách nevíš.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 10:04 Reaguje na Emil Novák
No, tak se do toho pusťe, iniciativě se meze nekladou. Můžete si sednout k prknu, chopit se tuštizny, a začít si ty velké bloky projektovat v předstihu. Pak si můžete sehnat mechanizaci, postavit si buňkoviště, a začít s realizací.

Finta je vy nasolený hlupáku Nováku v tom, že Češi už jaksi neumí zrealizovat vůbec nic, protože se tu nic pořádného nestavělo už delší dobu, a dělali to lidé před důchodem. V době, kdy se dělaly Dukovany (mimochodem, ředitel firmy, která byla hlavním dodavatelem stavebních prací byl maminčin spolužák Ing. Mužik), se toho tady stavělo hodně.....konvenční elektrárny, chemičky atd. Dnes se nestaví nic, a nikdo to už neumí a nechce dělat, s Vámi včele.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 10:18 Reaguje na Daniel Višňovský
Nadávat do hlupáků každému, kdo si dovolí s vámi nesouhlasit, není úplně funkční strategie, většinou to má zcela opačný efekt.
Na druhou stranu, jestli byl maminčin spolužák hlavním dodavatelem stavebních prací, tak to samozřejmě zcela mění situaci a mělo by se to urychleně zohlednit v energetické koncepci. :-D
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:20 Reaguje na Emil Novák
Rozhodují jaksi činy, že. Vaší činností je žvanění, a žvaněním se jaksi nic nepostaví, ani nenaprojektuje, že.

Já Vám tvrdím, a nejsem sám, že pokud se má něco jaderného stavět, tak na tom musí ve velké míře participovat místní průmysl, a místní firmy, protože jinak je to neufinancovatelné - a to nejsem sám, kdo to tvrdí.
Jinak ta energetická koncepce je právě to žvanění které nic nepostaví, že.

Dost mi to připomíná tu povídku Š+G o brigádníkovi.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 11:26 Reaguje na Daniel Višňovský
Mně je úplně jedno co mi tvrdí někdo jako jste vy, zvlášť když to není v rozporu s tím co jsem psal já, milý "žvanile".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 12:00 Reaguje na Emil Novák
Já Vám tvrdím, že během pár - jednotek let - poté, co se odstaví Chvaletice a Dětmarovice, se ČR stane čistým dovozcem elektřiny, ceny této vystřelí směrem vzhůru, a poslední, co politické reprezentace udělají je to, že budou vrážet peníze do nějakých světelné roky vzdálených projektů.

My jsem to totiž v přímém přenosu zažili v posledních dvou letech, jak uvažují politici.

Mimochodem, produkce plynu v USA a Norsku se vydá na strmě sestupnou trajektorii během pár - jednotek let. Zjistěte si Gas proved reserves obou zemí.

A jsem zvědavý, jak v tomto politickém prostředí, kdy bude každý, kdo má do zadele díru, kvičet jako postřelené prase, že jsou drahé energie, a aby s tím stát něco okamžitě udělal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 12:31 Reaguje na Daniel Višňovský
Zakázat vám to nemůžu, tak se klidně vypovídejte...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 10:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Blablablablablááááááááááááááááááááá, zase operace s bohatými a chudými. Elektřinu bude spotřebovávat ten, pro kterého má nejvyšší hodnotu. Holt větší přidanou hodnotu bude mít hodinářské CNCčko, než konvertor na výrobu oceli.
Odpovědět
MR

Martin Radan

24.5.2023 17:41
Pan Škoda píše: "Země s roční spotřebou elektřiny cca 60 TWh a dobrou sítí, jako je Česko, malé reaktory jako SMR vůbec nepotřebují." a dále "Dnes SMR nepostavíte, protože na něj nejsou v zákoně kolonky. Český Atomový zákon, slepený v roce 2015, nerozlišuje mezi velkým a malým energetickým reaktorem, pro všechny vyžaduje stejné procesy. Stejně tak například použití či transport ozářeného paliva, běžné v jiných zemích, v Česku legislativně dnes neprojde." A to je klíčové! Všichni, kteří uvažují o stavbě malých modulárních reaktorů zapomínají na skutečnost, že legislativa na ně v Česku NEEXISTUJE. Není jak je licencovat. Navíc ve světě NEEXISTUJE REFERENČNÍ STAVBA, NA KTEROU BY SE ŠLO PODÍVAT. Než se postaví referenční blok uplyne tak asi 20 až 30 let. Mezitím se změní atomový zákon. Dalších asi 15 roků vezme tendr a následné licencování. Pak se bude asi 5 let stavět. Takže před rokem 2070 nelze SMR očekávat. Bůhví co bude příští rok. Ne tak za 50 let!
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.5.2023 20:31 Reaguje na Martin Radan
1) Licencovat se dají už teď - úplně stejně jako se licencují velké bloky. Je to sice poměrně drahé a zdlouhavé, ale jde to.
2) 20 až 30 let než se postaví referenční blok určitě neuplyne, tendr nevezme 15 roků, ČEZ chce vybrat dodavatele pro první SMR ještě před rokem 2030.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.5.2023 21:30 Reaguje na Emil Novák
K bodu 2. Chtít může, ale znáte někoho, kdo je bude v té
době vyrábět v takovém množství, že se dostane i na ČEZ?
Kolikpak bude ročně schopen z nuly postavit kdokoliv ty
stovky SMR, jak si jejich zastánci jako náhradu tepláren
představují? Vybrat dodavatele sice do roku 2030 mohou,
ale realizace nastane kdy? Odhaduji to rovněž nejspíš za
20-30 let, ale to už dávno dokonají uhelky a možná i stávající JE. Tak DOBROU NOC a když už chrápeme 30 let,
tak chrápejme dál a sněme o SMR.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.5.2023 21:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Vždyť tady nikdo nemluví hned o stovkách SMR, v ČR se teď bavíme o prvním SMR v Temelíně jako "proof of concept", ČEZ cílí na to, že ten jejich nebude ani první ani stý SMR, ale např. někde v druhé polovině první desítky.
Podílet se na tom významně mohou i české firmy, např. Škoda JS počítá s tím, že se postupně do výroby komponentů pro SMR zapojí. Když může dodávat pro EPR o výkonu 1600 MW, proč by nemohla dodávat pro reaktory o desetinovém výkonu?
První SMR ani nemá za cíl nahradit uhelky a snaha postavit jeden SMR v Temelíně nijak nekoliduje se snahou postavit velké bloky ani s ničím dalším, je to jen doplněk do mozaiky.
Odpovědět
va

vaber

25.5.2023 08:31 Reaguje na Emil Novák
"proof of concept" a co dál, k čemu bude , nebude to levné ,kolik bude stát a má smysl do toho dávat peníze, jaká bude ekonomika provozu?
je náš koncept stavět takové malé zdroje , kde ?
jinak ,Škoda JS měla nežádoucí majitele a bez nich už by dopadla jako většina závodů bývalé Škodovky,tedy zmizela v propadlišti dějin, nevím jaký je současný stav
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 09:00 Reaguje na vaber
1) No to se pochopitelně uvidí podle toho, jak ten "proof of concept" dopadne - co bude dál. Proto se taky dělá. Úplně běžný postup, ať zvolíte jakýkoliv nový zdroj.
2) Nebude to levné, "levné" by bylo jedině čekat až nám všechny současné zdroje spadnou na hlavu...
3) Škodu JS už vlastní ČEZ, takže nežádoucí majitele už nemá.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 10:06 Reaguje na Emil Novák
No, já Vám povím, co bude dál. Odstaví se bez náhrady uhlí, ČR se deindustrializuje, a pak už se nepostaví vůbec nic.

To je matematický výpočet metodou zvanou Průlomová analýza.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 10:29 Reaguje na Daniel Višňovský
Povězte to radši někomu koho ty vaše dojmy zajímají.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:24 Reaguje na Emil Novák
Já bych se s Vámi i klidně vsadil :)
Ta Vaše slavná Škoda JS myslím od dob Temelínské dvojky žádný reaktor nevyrobila, a tipuji, že už ani nevyrobí.

Von jí totiž chybí ten protějšek - Vítkovice. Ten vagon na přepravu nahřátých prstenců, pokud se ještě nerozreznul na prach možná dáte sdohromady, ale ty Vítkovice už ne, a bez těch Vítkovic ty prstence nevyrobíte.

Škoda JS možná vyrobí jeřáb na sejmutí víka, možná, že i ten šroubováček, kterým se povoluje to víko, ale reaktor už jaksi ne.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 11:32 Reaguje na Daniel Višňovský
A kdo kde psal o tom, že Škoda JS bude vyrábět tlakové nádoby reaktoru? Opět nikde nikdo. A takhle je to s vámi vždycky.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:38 Reaguje na Emil Novák
Jistě, tak zkuste vymyslet, jak se sem ty Reaktory 3GWt a více dostanou.......my máme docela problém dostat mnohem menší věc z Drážďan do Boxbergu - i tak to znamená uzavřít A4 a vyřezat pár semaforů po cestě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 11:46 Reaguje na Daniel Višňovský
SMR nemají reaktory 3 GWt a více, doporučoval bych si nejdřív zjistit o čem je vlastně řeč.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:51 Reaguje na Emil Novák
Řeč je o energetické koncepci pro ČR. A vaše představa, že jeden SMR nahradí energetický tok ropy plynu a uhlí je zcela mimo realitu asi tak o dva řády.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 12:33 Reaguje na Daniel Višňovský
Ne, není, to jste si spletl vlákno. A nic o tom, že "jeden SMR nahradí energetický tok ropy plynu a uhlí" jsem nepsal, tak mi to laskavě nepodsouvejte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:53 Reaguje na Emil Novák
Zaplácnout prostor, který byl původně uvažován pro 1GWe blok SMR je ukázka nekoncepce, a toho, že se dělá něco jenom pro to, aby se mohlo říci, že se něco dělá.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 12:36 Reaguje na Daniel Višňovský
To by jistě "ukázka nekoncepce" byla, kdyby se k tomu někdo skutečně chystal, protože se to ale neděje a vy jste si to opět vymyslel, tak to "ukázka nekoncepce" není.
Navíc si ukákově protiřečíte, ještě před chvílí jste tvrdil, že "ČR se deindustrializuje, a pak už se nepostaví vůbec nic", takže kdyby to byla pravda, bylo by úplně jedno jaký prostor kdo čím "zaplácne".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 12:43 Reaguje na Emil Novák
No, ropa, plyn a uhlí poskytují v ČR řádově nízké desítky GW nepřetržitého energetického toku, který je navíc docela nerovnoměrně rozložen - protoi tomu je jeden SMR pod úrovní statistické chyby.

Kdybyste měl alespoň dokončené základní vzdělání, věděl byste, že nula je jaksi synonymum pro nic.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.5.2023 12:49 Reaguje na Daniel Višňovský
Kdybyste vy byl schopen chápat psaný text, tak byste se mi třeba nemusel neustále snažit podsouvat něco co jsem nikdy netvrdil.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.5.2023 09:36 Reaguje na Emil Novák
Odpůrci jádra se účelově upnuli k SMR a tvrdí, že
už nemá význam stavět bloky velkých JE. Tajně tak
doufají, že vláda zvrátí rozhodnutí stavět ty JE
a bude čekat na SMR, na které se bude čekat 30 let.
Doufejme, že je vláda nevyslyší a urychleně bude
stavět JE i s jejich napojením teplovody na města
v okolí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 10:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Vsadil bych se s Vámi, že ne, ale vy byste mi stejně nevěřil. To jako že vláda se převlíkne do montérek a začne stavět?

Když jste takový stoupenec jádra a jeho masivní výstavby, tak mi odpovězte na níže položené otázky:

Kdo,
Kde,
Z čeho,
Za co.

Odpověď na výše uvedené leccos napoví.

A druhák, každý politik udělá maximálně to, k čemu jej dokopou voliči. Nemá cenu dělat nějaké megalomanské projekty, které dalece přesáhnou několik funkčních období, než se začnou vracet proti vůli voličů, kteří stejně akorát budou kvičet, že je to tunel.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.5.2023 11:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Mohl stavět Rosatom. Místo toho jsme dali přednost konfliktu s Rusy.
Tak bude energetická bída ...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:29 Reaguje na Viktor Šedivý
Ježišmarjá, Rosatom by sám o sobě NIC NEPOSTAVIL!!!!!!!! Zjistěte si, jak se dodavatelsky řešily Dukovany a Temelín, V podstatě se dá říci, že Atomenergoprojet z Leningradu dodával akorát projekt na jadernou část, zbytek české firmy - a to nyní padá, nejsou toho schopné.

Nikdo nic nebude stavět přes odpor místních obyvatel, a místní obyvatelstvo nic stavět nechce.....to chce platy pro hasiče, policajty, učitele a úředníky, a důchody pro důchodce. Nechce nic, v čem budou peníze mizet bez okamžitého efektu více než deset let.
Všiměte si, jak stát za potlesku občanů tuneluje ČEZ, a prožírá a popřípadě daní výnosy tohoto.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Vaše představa, že Rosatomu pošlete objednávku, ukážete na místo, a on Vám tam vyfikne JE a pošle fakturu je dost úsměvná, a je na úrovni malého dítěte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:33 Reaguje na Viktor Šedivý
VY chcete konflikt s Rusy!!!!!!!!!!! VY, VY, VY a jenom VY!!!!!!!!!! Kdybyste ten konflikt nechtěl, tak by pro Vás bylo samozřejmé na účet centrální banky ruské federace posílat 75-80 procent svých příjmů. Pokud by se takových, jako vy našla většina ve společnosti, žádný konflikt by nebyl.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:34 Reaguje na Viktor Šedivý
A zaplatil jste tomu Rosatomu předem???? Nezaplatil, takže nic postavit nechcete, tak nerypákujte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 11:36 Reaguje na Viktor Šedivý
No, odevzdávat rusákům 80 procent HDP by byla bída nejenom energetická.

Možná byste do ruska mohl poslat své dcerušky na usmířenou, byly by použity coby průtokový ohřívač ejakulátu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2023 20:21 Reaguje na Emil Novák
Jestli se ty SMR mají stavět kompletně někde ve fabrice v hale, nic nebrání tomu postavit na to pořádně velkou halu a uvnitř ty SMR stavět linkovým způsobem. Třeba hnízdovým způsobem. Potom nebude žádný problém produkovat s pár tisícovkami pracovníků v té jedné hale za rok klidně třeba stovky SMR. Je to jen o optimalizaci materiálových toků do té výroby a o personální optimalizaci - kolik pracovníků potřebných specialistů z rozumné dojezdové vzdálenosti lze získat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.5.2023 20:55 Reaguje na Radim Polášek
Tak jednoduché to bohužel není, kompletně někde ve fabrice v hale se dají stavět jedině mikroreaktory, které jsou ale zatím hudbou daleké budoucnosti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.5.2023 14:47 Reaguje na Emil Novák
No, dají sa takhle zatím montovat klíčové technologické uzly. Aspoň pro nás ve vnitrozemí, kde jsme omezeni propustným profilem silnic a nostností mostů.
Otázka je, jestli se ty stavby nerozdělí třeba na přímořské regony, kde se dá technologický celek dopravit po moří, eventuálně po velké řece a může tak být mnohonásobně větší a těžší a na vnirozemské regiony, kde je to omezení silnicemi.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

27.5.2023 10:03 Reaguje na Radim Polášek
Zkuste si zjistit, jak je to zařízení velké, jaká asi bude seriovost, a pak zkuste blabolit, vy jste možná tak povýšil na nějakého popohanece v montovne.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 10:12 Reaguje na Martin Radan
Ano, to je jádro pudla. Martinové Radanové si myslí, že zcela úžinovým místem je legislativa, a nejpracnější ze všeho je ten zákon změnit, a že samotná realizace je brnkačka, protože se to nakliká myší.
Odpovědět
MR

Martin Radan

25.5.2023 13:29 Reaguje na Daniel Višňovský
Pane Višňovský, to bychom si nerozuměli. Opravdu si nemyslím, že úzkým hrdlem je legislativa. Byl jsem v najíždění Dukovan u pana Hezoučkého, jestli Vám to jméno něco říká a v jaderné energetice jsem pracoval 46 let. Takže problematika projektu, konstrukce, výroby, montáže a najíždění je moje profese. Stejně tak je mojí profesí dozor nad jadernou bezpečnostní. A souhlasím s Vámi, že realizace není brnkačka. Ale aby realizace vůbec nastala, musíte mít nastavené legislativní prostředí. Když si prostudujete zákon č. Zákon č. 263/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů a navazující právní prováděcí dokumentace a technické prováděcí dokumentace (cca 1600 stran), pak snadno zjistíte, že překopat bude nutné vše. Tak se stalo, že kromě tlakovodních reaktorů a reaktorů odvozených (VVER V213 a V320, LVR-15, LR-0 a VR-1) nelze v Česku nic jiného licencovat. Pokud by se licencovalo mimo uvedenou legislativu, je to napadnutelné soudní cestou a dovedu si představit s jakou chutí by se do toho pustila advokátní kancelář Frank Bold. Do takového dobrodružství licencovat bez opory legislativy by se Státní úřad pro jadernou bezpečnost nepustil. Tak jednoduché to je.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 13:50 Reaguje na Martin Radan
Fajn, takže......otázka zní...Opravdu si myslíte, že legislativa je postačující podmínka? Já bych skoro řekl, že legislativníků, určovačů strategie, stanovovačů generální linie, určovátorů koncepce, je vcelku dostatek, ale nějak nám vázne ten zbytek. A s tím Frank Bold?

Víte, škoda, že se tomu Frank Bold nedá šance. Oni by si je lidé totiž při prvním velkém blackoutu, při kterém jako pára nad hrncem zmizí právní stát podali, a s chutí by je přivedli pod strom a kopli jim do stoličky.

A ten blackout není otázka "jestli", ale "kdy".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 13:52 Reaguje na Martin Radan
Jo, a tvrdím Vám, že ČR + SR pozbyla technické schopnosti nějaký větší energetický (a nejenom energetický) projekt realizovat......když vidím ten lidský materiál, který tu zůstal.
Odpovědět
MR

Martin Radan

25.5.2023 17:22 Reaguje na Daniel Višňovský
A vidíte tady s Vámi nesouhlasím. Nemyslím, že ČR + SR pozbyla technické schopnosti nějaký větší energetický (a nejenom energetický) projekt realizovat. Naopak si myslím, že nejen Česko a Slovensko pozbyly technické schopnosti nějaký větší energetický (a nejenom energetický) projekt realizovat. Je to celá Evropská unie, která pozbyla technické schopnosti nějaký větší energetický (a nejenom energetický) projekt realizovat. Protože tam nesedí technokrati, ale humanističtí znalci dějin a jazyků a sociologie a politologie a jiných užitečných vědních disciplin. Jo jo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 18:49 Reaguje na Martin Radan
No, víte, já jaksi nyní stavím pomocný výrobník páry pro LEAG - 2x35 MW.....a když vidím, co předvádějí jak české tak slovenské projekční firmy, tak mne jímá děs.....projekt ocelových konstrukcí jhsem raději zadali do Polska, a stavební část do Německa. Podotýkám, že úlohou těch českých a německých firem bylo pár potrubí, zásobník napájecí vody, a pár menších blbin - protože tu technologickou část - kotle, přehříváky, napájecí a cirkulační čerpadla je na klíč o Norů včetně projektu. V minulosti jsem pracoval ve dřevozpracující průmyslu, jako HIP, a projektoval jsem velké provozní soubory....všechny projekční subdodávky se zadávaly ven.

A čeká nás největší baterka v EU....to víte, jsme mladý dynamický tým se znalostí computerů, a jazyků s věkovým průměrem 58,5 roku :). Jinak co se týče EU, tak nebyl bych tolik příkrý, i když Němci, to je tedy také dílko :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 18:50 Reaguje na Daniel Višňovský
Pardon, ne českých a německých firem, ale českých a slovenských firem.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.5.2023 07:57 Reaguje na Daniel Višňovský
Říká se, že sebechvála smrdí, ale pokud je to tak jak říkáte, jste živoucí doklad kvality socialistického vdělávání a úpadku českého školství po roce 1989.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

26.5.2023 09:56 Reaguje na Milan Dostál
Jenomže tohle se ve škole nenaučí......oni se to nemají kde naučit, velké projekční firmy se rozpadly po 1989 - tohle jsou tak říkaje....samouci.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

26.5.2023 13:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Nezbývá než začít stavět a učit se a získávat zkušenosti za pochodu tak jako kdysi, ale musí být celospolečenská vůle začít, zatím se jen kecá a čas běží.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

26.5.2023 15:15 Reaguje na Milan Dostál
.....a to není jenom projekce - chybí stavaři, montážníci, a obecně lidé pracující ve výstavbě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

26.5.2023 15:17 Reaguje na Milan Dostál
Dostudoval jsem po revoluci :) Mimochodem, tohle je z mé myši....je to největší a nejvýkonnější zařízení tohoto druhu NA SVĚTĚ.

https://www.youtube.com/watch?v=GokefEx4iEY
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 18:56 Reaguje na Martin Radan
Mimochodem.....1600 stránek A4, na to se Vám nevejde ani výrobní dokumentace k jednoduššímu obráběcímu stroji, natož k JE.
Odpovědět
MR

Martin Radan

25.5.2023 20:16 Reaguje na Daniel Višňovský
1600 stránek je legislativa. To není ani výrobní ani provozní dokumentace, prostě legislativa. A provozní předpisy Je Dukovany mají/měly cca 37000 stránek.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 21:08 Reaguje na Martin Radan
No, vždyť Vám to píšu, sám vidíte, že děláte z komára velblouda s tou legislativou, a že je to ten nejmenší problém, a při prvním blackoutu lidé přijdou, a budou se dožadovat toho, aby se přesně těchhle 1600 stránek okamžitě spláchlo do hajzlíku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.5.2023 20:04
Tak SMR dává smysl v zemích, kde odpůrci atomu prosadili pro velké reaktory velmi přísnou legislativu, která nutí velké jaderné elektrány stavět daleko od míst spotřeby elektřiny i tepla, od měst a hustě osídlených regionů.
Naopak v zemích, kd eodpůrci atomu nemají slovo a velké jaderné elektrány s etak moho u stavět i blízko měst a podniků SMR skutečně nedává smysl.
Jinak i u SMR reaktorů dává smysl kogenerace, současná výroba elektřiny i tepla. Které se vzájemně doplńují. V létě, kdy je třeba výrazně menší produkce tepla se může o to více produkovat elektřina a v zimě naopak. Dálková vedení elektřiny přes půl republiky budou zřejmě méně výhodná než výroba elektřiny ze SMR přímo na místě, protože vyžadují velké množství zdrojů plus jsou ve vedení i nezanedbatelné ztráty.
Co se týká uzpůsobení reaktorů z ponorek, to je podle mne spíš taková technická pastička. Reaktory z ponorek jsou totiž dost jiné. Jednak jako vojenské zařízení mají výrazně nižší normy kolem radiační bezpečnosti a odolnosti reaktoru, jednak , protože na ceně vyrobené energie pro ponorku moc nezávisí, používá se tam výrazně víc obohacené palivo, které je dražší. Jediné, co je zhruba podobné, je, že to bývá kompaktní modul, který se podle mých údajů do ponorky umisťuje i z ní při demontáži odstraňuje jako jeden modul.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

27.5.2023 10:00 Reaguje na Radim Polášek
Tohle je totální blábol.
Odpovědět
MR

Martin Radan

27.5.2023 13:10 Reaguje na Radim Polášek
Z komentářů pana Višňovského si nelamte hlavu. On všude byl a všechno viděl a všechno zná, a má rád poslední slovo. Jinak máte pravdu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.5.2023 11:46 Reaguje na Martin Radan
Vyvraťe, co jsem napsal. Já tvrdím, že Polášek napsal totální blábol, a za tím si stojím, protože jak Vy, tak Polášek předpokládáte, že ten SMR se někde objedná v železářství, a v každé zemi jsou tři, čtyři výrobci.

Nejsou??? Pak je to blábol. Martin Radan a Radim Polášek jsou přesně ti stanovovatelé jenerelních linií, a globálních strategií. To jaksi umí každej pitomec.

Daniel Višňovský před čtvrt stoletím uváděl do provozu energetický projekt, jehož cena byla srovnatelná s cenou velké letadlové lodi na jaderný pohon, včetně letounů, i s tím fundamentem, kterým to sedí na dně, to má přes půl milionu tun, a složitostí je to srovnatelné se střediskem řízení vesmírných letů. Schopnost energetické produkce po přivedení k plateau produkce činila 258 GWh energetického toku za 24 hodin, a nalézt to můžete v oblasti geologické anomálie Jeanne d'Arc Basin.

Takže někde jsem opravdu byl, něco jsem udělal, a nebylo to jenom nějaké válení po úřadech, že.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.5.2023 08:13
Zajímavý je autorův názor, že elektřina ze SMR bude 5x dražší, než z velkého bloku, když vůbec netuší, jak drahé SMR budou. Pokud se zvládne sériová výroba, může při větších sériích jít cena velmi výrazně dolů. A při možnosti umístění přímo ve městech a tím využití odpadního tepla, můžou být zajímavé i pro země, se kterými autor nepočítá.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.5.2023 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvl, tohle fakt ne :) Hunžlingu, ponorky Los Angeles se dělaly seriově, stejně tak letadlové lodi třídy Nimiz. Ten reaktor z Nimizu byl údajně za miliardu, jako sériový výrobek - tedy miliardu USD.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist