https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-brabec-nejsem-zadny-klima-ultras-ale-pouceny-spotrebitel-ano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Brabec: Nejsem žádný klima ultras, ale poučený spotřebitel ano

12.11.2018
Nejsem žádný „klima ultras“, ale spíš poučený spotřebitel. Richard Brabec.
Nejsem žádný „klima ultras“, ale spíš poučený spotřebitel. Richard Brabec.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Nejen jako dnes již nejdélesloužící ministr životního prostředí si uvědomuji, že každodenní kroky na ochranu klimatu mají svojí zásadní důležitost. Ta sice ne vždy spočívá v tom, že by naše soukromé chování nebo spotřební návyky vedly k bezprostřednímu zlepšení stavu zemského klimatu, ale mají nesmírnou důležitost v symbolické rovině. Ukazují totiž, jak důležité téma ochrany klimatu skutečně je.
 

Samozřejmě největší díl mé práce spočívá v úřední nebo legislativní činnosti. To ale neznamená, že bych rezignoval jako jedinec. Navíc jako ministr úřadu, který po lidech žádá, aby měnili své chování, například ve vztahu k odpadům nebo ježdění do práce, by bylo hloupé, kdybych se sám choval jinak. Na druhou stranu se musím přiznat, že nejsem žádný „klima ultras“, ale spíš poučený spotřebitel, který snaží zvažovat dopady svého chování na planetu. Což bez velkého sebezapření může dělat úplně každý.

Co dělám pro klima:

- Důsledně třídím domácí odpad, a to včetně kuchyňské složky určené ke kompostování, což dělám důsledněji v práci, kde jsme už v roce 2015 zavedli oddělený sběr bioodpadu. A samozřejmě jeho odvoz a zpracování.

- Vedle papíru, skla a plastu (jehož v naší domácnosti ale moc nenajdete) jsem se naučil třídit kovy a nově i olej. Ten se prý ideálně sbírá do PET lahve (tu si budu muset někde půjčit, protože tento druh plastů se snažím nepoužívat).

- Se snahou vyřadit nebo alespoň minimalizovat jednorázové plasty ze života (což je ostatně i jádro naší kampaně #dostbyloplastu) souvisí i to, že na nákupy si nosím vlastní plátěnou tašku. Tu jsme pro ministerstvo nechali vyrobit v rámci kampaně na ukončení plastových tašek na jedno použití zdarma.

- Nosím si také vlastní kelímek na kávu, i když piju raději čaj s mlékem. Ale i ten by vám měli nalít v každé provozovně do vlastního, a pokud se vymlouvají, že to nejde kvůli hygieně, tak to není pravda.

- U mě na stole mají přednost místní potraviny a ideálně sezónní ovoce a zelenina. Vzhledem k omezování dopadů na klima, i vzhledem k tomu, že povolání ministra neprospívá zdravému stravování, omezuji konzumaci masa. Už dávno nekupuji balená hotová jídla (stejně je v nich víc obalu než toho jídla) a nákupy plánuju podle toho, jaké množství jsme schopni sníst, aniž abychom neplýtvali surovinami.

- Nejlepší je, pokud mohu jídlo obohatit o houby. Ty jsou totiž mojí celoživotní vášní a díky nim jezdím na dovolenou téměř výhradně jen do českých a moravských luhů a hájů. Ideální volno představuje košík, nůž a kilometry prochozené šumavskou krajinou.

- Vytvářet odpady v souvislosti s jídlem nechceme ani na úřadě, to znamená, že vedle smysluplných nákupů potravin nabízíme k pití jen kohoutkovou vodu nebo si u nás v bufetu můžete vybrat v sekci bez palmového oleje.

- Samotnou kapitolou je pochopitelně doprava. Bohužel vzhledem k charakteru mojí práce je používání veřejné dopravy omezené, nicméně alespoň se snažím nejezdit v autě sám, naopak pokud je to možné, úředníci jezdí se mnou.

- Na úřadě jsme také pořídili roční jízdenky na vlak, které zaměstnanci používají na služební cesty. Nejen, že je to ekologické, ale pochopitelně z hlediska úřadu i ekonomické. A když se vrací do kanceláře z blízkého nádraží Vršovice, mohou všichni na onu pověstnou poslední míli využít sdílená kola Rekola, jejichž místo na vracení je přímo vedle vstupu do ministerstva.

- Pro pravidelné cyklo-úředníky máme parkování přímo uvnitř budovy, aby jejich stroje nemusely moknout venku.

- Nově plánujeme v budově ministerstva vybudovat zelenou střechu a zavlažovací systém, který by napájel jezírko před ministerstvem. To by se mělo stát místem, kde se budou moct více dozvědět o koloběhu vody děti z okolních školek a škol, stejně jako děti našich zaměstnanců z dětské skupiny.

- A protože člověk nemůže vědět všechno, čtu pravidelně Ekolist.cz.

#MYchangeFORclimate

Na začátku byla Michaela Linda Thomas a její prohlášení Já, změna klimatu a moje změna v #MYchangeFORclimate.

Ekolist.cz následně oslovil několik osobností, které by z povahy své práce či funkce měli o existenci klimatické změny vědět. A požádal je o popis toho, co oni sami dělají pro ochranu klimatu.

Odpověděla nám předsedkyně poslaneckého výboru pro životní prostředí Dana Balcarová textem #MYchangeFORclimate - snažím se co nejvíce cestovat vlakem a na kompost běhám s každým ohryzkem.

Text ministra Richarda Brabce je třetí v pořadí.

reklama

 
Richard Brabec
Autor je ministr životního prostředí.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

12.11.2018 17:04
Tak nějak mi uniká smysl takového článku i toho s paní Balcarovou. Vzhledem k jejich pravomocem vůbec není podstatné, jak se ve svém soukromém životě chovají, ale jak a k čemu své pravomoci využívají (to má na klima o mnoho řádů vyšší dopad ať pozitivní či negativní). Též je důležité, jsou-li vůbec schopni kritické a věcné diskuse.

U Trumpa nebo Putina také neřešíme, zda si nosí kelímek na kafe, co jí, jak dlouhou limuzínou jezdí nebo jaký mají prezidentský speciál.
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.11.2018 21:28
Tak nevím co tím chtěl básník říci. Tento pán mi nepřipadá jako zodpovědný a erudovaný ministr. Přes všechna jeho opatření, a dotační projekty se stav v ŽP výrazně nelepší, ale úřednické pravomoci se zdařile rozšiřují, a místo skutečných opatření jsou výsledkem jalová nařízení nebo zákony, a praxe je taková, že pouze občan je pranýřován a neustále něčím a někým obtěžován, ale voda, dokonce i čistá z nebe spadlá!!! se vesele pouští do dobře dotovaných kanalizací, doprava ve všech podobách za..sírá ovzduší, beton požírá krajinu, kůrovec žere lesy...a on má svůj hrnek na kávu. Skvělé. Ná řadového úředníka dobré, ale na ministra ŽP trochu málo. Místo erudovaného přístupu k OŽP jsou to spíše takové momentální nápady, téměř PR nápady po probuzení, nebo reakce na kouřící komín viděný cestou do práce, nebo nápady po exkurzi do Izraele.. Bohužel to odnáší budoucnost životního prostředí v naší zemi.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.11.2018 22:03 Reaguje na Milan Milan
bych ho tak neprožíval. na rozdíl od dříve publikovaných dvou exotek je to vobyčejnej manažer, a tohle předpokládám nepsal sám, to mu napsali odborníci na to najatí, předpokládám, že z úsporných důvodů tiskový mluvka ministerstva. nebo ne?
Odpovědět

Jan Škrdla

12.11.2018 22:53 Reaguje na Lukas B.
Jinak řečeno, kdo nejde s davem, je podle vás exot?
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.11.2018 10:33 Reaguje na Lukas B.
Osobně z tohoto pána a jeho aktivit zrovna pozitivní pocit nemám.
Odpovědět

Jan Škrdla

13.11.2018 19:39 Reaguje na Milan Milan
Ne že bych se chtěl pana ministra zastávat, ale ta poznámka o kůrovci není moc na místě.
To, že by se měla změnit druhová skladba i struktura lesů se vědělo už před 50 lety. Navíc lesní hospodaření spadá z větší části pod ministerstvo zemědělství.
,
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist