Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR: Stanovisko k záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory
1. Cenné lokality jsou již dostatečným způsobem chráněny. V předmětném území se nachází 3 ptačí oblasti, 17 evropsky významných lokalit, které překrývají většinu navrhovaného území CHKO, četná maloplošná zvláště chráněná území, mokřady mezinárodního významu podle tzv. Ramsarské úmluvy, 8 přírodních parků. Navrhovaná ochrana území formou CHKO nemá z hlediska ochrany cenných fenoménů přidanou hodnotu.
2. V daném území se nachází rozsáhlé plochy porostů náhradních dřevin (zejména smrk pichlavý a další exoty smrku, všechny druhy břízy a modřínu, kosodřevina a exoty borovice), které byly masivně vysazovány v 70. a 80.letech 20. století v reakci na odumírání smrkových porostů v imisemi silně postižených oblastech. Jejich původní výměra před realizací dílčích přeměn činila cca 36 tis. ha. Tyto porosty mají nižší stabilitu, omezeně plní produkční i mimoprodukční funkce a postupně se rozpadají. Ke zlepšení plnění těchto funkcí (včetně velmi aktuální funkce vodohospodářské) je nutno zajistit jejich urychlenou obnovu cílovými, hospodářsky i ekologicky vhodnějšími dřevinami s využitím standardních lesnických postupů. Tyto běžné a efektivní postupy obnovy lesa však budou v důsledku případného vyhlášení CHKO více či méně omezovány s následným zpomalením dlouhodobě plánovaných přeměn nevhodných porostů.
3. K diskusi ve věci záměru na vyhlášení CHKO Krušné hory nebyla přizvaná odborná lesnická veřejnost. Názory správců území byly opominuty, ačkoliv v Krušných horách převládají člověkem silně ovlivněné lesní porosty, které budou i v budoucnosti vyžadovat aktivní lesnické zásahy. Záměr s neopodstatněně velikou rozlohou prvních a druhých zón zásadním způsobem negativně ovlivní hospodaření vlastníků lesů a výrazně zvýší ohrožení lesů škůdci. Navrhovaný zákaz na území CHKO Krušné hory provádět veškerou těžbu (úmyslnou i nahodilou) lesních porostů starších 150 let jen se souhlasem orgánu ochrany přírody může zásadně ohrozit vyváženost a stabilitu lesních majetků.
4. Současná ochrana daného území je dostatečná a společensky, ekologicky i sociálně-ekonomicky efektivní. Realizace záměru vyhlášení CHKO bude bezpochyby znamenat potřebu dalších finančních prostředků z veřejných prostředků – na zřízení nového regionálního pracoviště AOPK ČR (správa CHKO) a provozních nákladů. Výkon státní správy zajišťuje AOPK ČR pomocí stávajících 13 regionálních pracovišť. Běžné výdaje na jejich činnost a činnost ústředí AOPK v roce 2023 činily 1,1 mld. Kč.
Z výše uvedených důvodů SVOL žádá nově zvolené vedení krajů Ústeckého a Karlovarského, vládu České republiky a zejména kompetentní zástupce Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o přehodnocení navrženého záměru vyhlášení CHKO Krušné hory.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Karel Zvářal
7.10.2024 18:43Bylo chybou udělat ze sm monokultury NPŠ, stalo se z něj semeniště kůrovcové kalamity. Chtělo to nějaké přípravné období v řádu několika desetiletí, než se k takovému kroku přistoupí. Něco podobného snad v ChKO Krušné hory hrozit nebude, nicméně lépe legislativně ošetřit včasnost zásahu bez byrokratických procedur je zcela namístě.
Jaroslav Řezáč
7.10.2024 20:40 Reaguje na Karel ZvářalAŤ zvednou ty svoje zadky a podívají se na to, jak to funguje v jiných CHKO.
Oni si o sobě myslí, že jsou něčím originální, že v jiných horách neexistují lesy či co?
Jaroslav Řezáč
7.10.2024 21:01 Reaguje na Karel ZvářalCHKO má spojit maloplošná chráněná území pod jednotnou organizaci.
A pokud mají " kecy" i kvůli tomu, tak samozřejmě víme o případu, jak rádi těží staré bukové stromy nad lomem ČSA v takovém případě se ničemu nedivím.
Každé pohoří má mít své genofondy sazenic a sadebního materiálu.
Těmhle jde o nějaké svoje " chutě" jak co výhodně " podojit" ne o ochranu přírody.
Jarek Schindler
7.10.2024 22:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčOno se snad dá o Ptačích oblastech či Evropsky významných lokalitách hovořit jako o maloplošných chráněných územích?
Staré lesní porosty je potřeba obnovovat. Ono ani nejde tak o to jestli je někdo těží rád nebo nerad ale o to, že obnovu předepisuje například i závazný LHP.
On snad sadební materiál nemá svůj průvodní list? Není snad vypracován postup jaký sadební materiál jde kde sázet? A nejde pouze o PLO ale i o LVS atd.
Dnes jak je na vás vidět pane Řezáč nemusí člověk k tomu aby mohl blbě kecat nakonec ani moc vědět, že.
Slavomil Vinkler
8.10.2024 07:55 Reaguje na Jarek SchindlerEmil Bernardy
8.10.2024 06:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčEmil Bernardy
8.10.2024 06:52 Reaguje na Emil BernardySlavomil Vinkler
9.10.2024 11:08 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
9.10.2024 14:58 Reaguje na Slavomil VinklerJako divák si nemyslím,že by hajní potřebovali poradce a dozorce.
Kdyby potřebovali posily,jistě by o ně žádali.
Slavomil Vinkler
9.10.2024 17:34 Reaguje na Emil BernardyO posily nepožádají, jsou zaměstnanci. Pokud nestačí dle zaměstnavatele jsou vyhozeni, a jinak jejich potřebné množství ukáže stav lesa. No proč sežral brouk les?
Emil Bernardy
10.10.2024 06:37 Reaguje na Slavomil Vinkler"Sežral brouk les" je laciné . Něco málo jsem od lidí co kladou lapáky na Šumavě slyšel o neakceschopnost systému.....nepovím detaily,ale laicky,než proběhne úřední mašinerie,není co řešit.