https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sdruzeni-vlastniku-obecnich-soukromych-a-cirkevnich-lesu-v-cr-stanovisko-k-zameru-na-vyhlaseni-chranene-krajinne-oblasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR: Stanovisko k záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory

7.10.2024
Les v Krušných horách
Les v Krušných horách
Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Deklarovaným cílem tohoto záměru je zajištění ucelené ochrany unikátních přírodních a krajinných hodnot regionu. Navrhované území s rozlohou 1200 km2 by mělo být největší CHKO v České republice.
 
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, jehož členové hospodaří na 47 % rozlohy nestátních lesů, se záměrem na vyhlášení CHKO Krušné hory nesouhlasí, a to z následujících důvodů:

1. Cenné lokality jsou již dostatečným způsobem chráněny. V předmětném území se nachází 3 ptačí oblasti, 17 evropsky významných lokalit, které překrývají většinu navrhovaného území CHKO, četná maloplošná zvláště chráněná území, mokřady mezinárodního významu podle tzv. Ramsarské úmluvy, 8 přírodních parků. Navrhovaná ochrana území formou CHKO nemá z hlediska ochrany cenných fenoménů přidanou hodnotu.

2. V daném území se nachází rozsáhlé plochy porostů náhradních dřevin (zejména smrk pichlavý a další exoty smrku, všechny druhy břízy a modřínu, kosodřevina a exoty borovice), které byly masivně vysazovány v 70. a 80.letech 20. století v reakci na odumírání smrkových porostů v imisemi silně postižených oblastech. Jejich původní výměra před realizací dílčích přeměn činila cca 36 tis. ha. Tyto porosty mají nižší stabilitu, omezeně plní produkční i mimoprodukční funkce a postupně se rozpadají. Ke zlepšení plnění těchto funkcí (včetně velmi aktuální funkce vodohospodářské) je nutno zajistit jejich urychlenou obnovu cílovými, hospodářsky i ekologicky vhodnějšími dřevinami s využitím standardních lesnických postupů. Tyto běžné a efektivní postupy obnovy lesa však budou v důsledku případného vyhlášení CHKO více či méně omezovány s následným zpomalením dlouhodobě plánovaných přeměn nevhodných porostů.

3. K diskusi ve věci záměru na vyhlášení CHKO Krušné hory nebyla přizvaná odborná lesnická veřejnost. Názory správců území byly opominuty, ačkoliv v Krušných horách převládají člověkem silně ovlivněné lesní porosty, které budou i v budoucnosti vyžadovat aktivní lesnické zásahy. Záměr s neopodstatněně velikou rozlohou prvních a druhých zón zásadním způsobem negativně ovlivní hospodaření vlastníků lesů a výrazně zvýší ohrožení lesů škůdci. Navrhovaný zákaz na území CHKO Krušné hory provádět veškerou těžbu (úmyslnou i nahodilou) lesních porostů starších 150 let jen se souhlasem orgánu ochrany přírody může zásadně ohrozit vyváženost a stabilitu lesních majetků.

4. Současná ochrana daného území je dostatečná a společensky, ekologicky i sociálně-ekonomicky efektivní. Realizace záměru vyhlášení CHKO bude bezpochyby znamenat potřebu dalších finančních prostředků z veřejných prostředků – na zřízení nového regionálního pracoviště AOPK ČR (správa CHKO) a provozních nákladů. Výkon státní správy zajišťuje AOPK ČR pomocí stávajících 13 regionálních pracovišť. Běžné výdaje na jejich činnost a činnost ústředí AOPK v roce 2023 činily 1,1 mld. Kč.

Z výše uvedených důvodů SVOL žádá nově zvolené vedení krajů Ústeckého a Karlovarského, vládu České republiky a zejména kompetentní zástupce Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o přehodnocení navrženého záměru vyhlášení CHKO Krušné hory.


reklama

 
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2024 18:43
Koukám, že asi budu jeden z mála, kdo s prohlášením lesníků souhlasí, zvláště pak poté, když nebyli přizváni k projednání záměru vyhlásit ChKO. Lesy na hřebenech prošly velkou zatěžkávací zkouškou a obměnou dřevin, tam předpoklad včasných zásahů (např. proti kůrovci), je velmi reálný.

Bylo chybou udělat ze sm monokultury NPŠ, stalo se z něj semeniště kůrovcové kalamity. Chtělo to nějaké přípravné období v řádu několika desetiletí, než se k takovému kroku přistoupí. Něco podobného snad v ChKO Krušné hory hrozit nebude, nicméně lépe legislativně ošetřit včasnost zásahu bez byrokratických procedur je zcela namístě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.10.2024 20:40 Reaguje na Karel Zvářal
popravdě mi někdy připadá, že se členové SVOLu vylíhli včera.
AŤ zvednou ty svoje zadky a podívají se na to, jak to funguje v jiných CHKO.
Oni si o sobě myslí, že jsou něčím originální, že v jiných horách neexistují lesy či co?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.10.2024 21:01 Reaguje na Karel Zvářal
v CHKO jsou v zásadě hospodářské lesy a ty, co jsou chráněné, jsou chráněné stejně.
CHKO má spojit maloplošná chráněná území pod jednotnou organizaci.
A pokud mají " kecy" i kvůli tomu, tak samozřejmě víme o případu, jak rádi těží staré bukové stromy nad lomem ČSA v takovém případě se ničemu nedivím.
Každé pohoří má mít své genofondy sazenic a sadebního materiálu.
Těmhle jde o nějaké svoje " chutě" jak co výhodně " podojit" ne o ochranu přírody.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.10.2024 22:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak v době kdy se u nás vyhlašovala většina CHKO bylo možno kromě té CHKO chránit krajinu pouze maloplošnými PR či NPR ( neuvádím ty pod nimi) a velkoplošně NP. V dnešní době máme Ptačí oblasti, Evropsky významné lokality a buh ví co ještě a vše se to překrývá.
Ono se snad dá o Ptačích oblastech či Evropsky významných lokalitách hovořit jako o maloplošných chráněných územích?
Staré lesní porosty je potřeba obnovovat. Ono ani nejde tak o to jestli je někdo těží rád nebo nerad ale o to, že obnovu předepisuje například i závazný LHP.
On snad sadební materiál nemá svůj průvodní list? Není snad vypracován postup jaký sadební materiál jde kde sázet? A nejde pouze o PLO ale i o LVS atd.
Dnes jak je na vás vidět pane Řezáč nemusí člověk k tomu aby mohl blbě kecat nakonec ani moc vědět, že.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2024 07:55 Reaguje na Jarek Schindler
Rozhodně nelobuji za bezzásah všude, nicméně dostatečně velké plochy lesů, ponechaných bezzásahu jsou potřebné pro biodiverzitu. V ostatních hospodářských lesích šetrné obhospodařování je taky užitečné.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 06:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Někde tu jsem četl....KŘIVOKLÁTSKO +cca 100 pracovníků.CHKO.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 06:52 Reaguje na Emil Bernardy
myšleno samozřejmě státních zaměstnanců.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.10.2024 11:08 Reaguje na Emil Bernardy
Kolik měl šlechtic hajných, aby jeho majetek byl jak hezký , reprezentační a tak i užitečný (aby to utáhl) ?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.10.2024 14:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Netuším.Jen jsem si vzpomněl na něco,co jsem tu někde zahlédnul.V tom smyslu že to co je plus stovka.
Jako divák si nemyslím,že by hajní potřebovali poradce a dozorce.
Kdyby potřebovali posily,jistě by o ně žádali.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.10.2024 17:34 Reaguje na Emil Bernardy
proč dozorce, nechápu.
O posily nepožádají, jsou zaměstnanci. Pokud nestačí dle zaměstnavatele jsou vyhozeni, a jinak jejich potřebné množství ukáže stav lesa. No proč sežral brouk les?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

10.10.2024 06:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nejsou to nevolníci.Lokajové.Lidé vzdělaní a řemesla znalí.Zaslouží si úctu a respekt.Nejsou to onuce.
"Sežral brouk les" je laciné . Něco málo jsem od lidí co kladou lapáky na Šumavě slyšel o neakceschopnost systému.....nepovím detaily,ale laicky,než proběhne úřední mašinerie,není co řešit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.10.2024 19:06 Reaguje na Emil Bernardy
Já ale neobviňuji jednotlivé poctivé lesníky. Ti si mohou lámat prst..., a nic neovlivní.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist