https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/severocesi-maji-sva-prava?ids%5Bx8a2af5114a43360117ec7715329ace33%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Severočeši mají svá práva

29.11.2006
V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.
 
Platné vládní usnesení č. 444/1991 uložilo ČBÚ a ministerstvu hospodářství (dnes průmyslu a obchodu), aby odepsaly zásoby hnědého uhlí za stanovenými limity. K tomu skutečně na řadě míst postupně došlo. Kupodivu nikoli právě na katastru Horního Jiřetína. Po mnoho let jsme svědky toho, jak se ČBÚ vymlouvá na nedostatek podkladů od MUS a těžařská firma zase na to, že požadované podklady nějak nemůže najít. Nevyhnutelné odepsání zásob se tak oběma organizacím prozatím daří zdržovat.

Při projednávání Státní energetické koncepce v roce 2004 navrhl tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban zrušení vládního usnesení o limitech. Vláda jeho návrh zamítla. Usnesení tak nadále chrání severočeské obce a krajinu před zničením. Kromě úkolu odepsat zásoby za limity také stanoví, že ČBÚ nesmí udělit povolení k těžbě na tomto území a bez tohoto povolení těžit nelze. Územní limity byly navíc postupně promítnuty do Státní surovinové politiky a Státní politiky životního prostředí, obsahuje je platný územní plán Severočeské hnědouhelné pánve, jejich zachování doporučují také autoři konceptu nového územního plánu.

Těžaři z Mostecké uhelné společnosti tedy nakonec vsadili vše na jednu kartu – stejnou, která v regionu platila po desítky let. Ústy svého generálního ředitele oznámili, že budou pokračovat v dolování uhlí za územními ekologickými limity těžby, i kdyby tyto limity zrušeny nebyly (MF Dnes, 14.9.06). Prý to umožňuje horní zákon, který je „nadřazen vládním usnesením o územních limitech z roku 1991 i státní energetické koncepci z roku 2004…i zákonu stavebnímu.“.Ty, kdo mají alespoň základní právní povědomí, toto nepravdivé a naprosto nesmyslné „zdůvodnění“ rozesmálo. Svůj účel ale, bohužel, možná plní. Zejména starší lidé v regionu ještě dobře pamatují dobu neomezené vlády těžařů. Právě jim byl zřejmě určen podprahový vzkaz „my se na zákony a pravidla ohlížet nemusíme, tak pozor“.

K účasti v litvínovském referendu bude tedy řada lidí potřebovat také jistou míru osobní statečnosti. Půjde v něm o kvalitu života místních lidí, o ochranu jejich domovů a posledních zbytků zachovalé krajiny. Páteční hlasování je ale především vynikající příležitost, jak mohou Severočeši ukázat, že také oni mají svá občanská práva. A že pouhá přítomnost uhelného ložiska a zájem soukromé společnosti vydělat na jeho těžbě, je jejich práv nemohou a nesmějí zbavit. Proto prosím občany Litvínova, aby svých práv využili, k referendu přišli a svobodně vyslovili vlastní názor.

Článek nevyjadřuje stanovisko MŽP.


reklama

 
Daniel Vondrouš
Autor je tajemníkem ministra životního prostředí. Článek nevyjadřuje stanovisko MŽP.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Analogie - 5. 12. 2006 - Daniel Vondrouš

Máte pravdu. Možnost vyhlásit místní referendum mají ze zákona všechna obecní zastupitelstva a také ji stále častěji využívají.

Místní referendum vyhlašuje obecní zastupitelstvo buď z vlastní iniciativy či na základě určitého počtu podpisů pod peticí občanů. Výsledek referenda je také adresován tomuto zastupitelstvu - buď přímo závazně (je-li účast v referendu nad 50 %) nebo jej může za pro sebe zavazující označit samo zastupitelstvo.

V Litvínově šlo o druhý případ - účast v referendu byla vyšší než v nedávných obecních volbách a zastupitelstvo oznámilo, že se jeho závěrem (95% pro zachování územních limitů těžby) bude řídit.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist