https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolek-klimaticka-zaloba-vyjadreni-a-dalsi-postup-po-rozhodnuti-nejvyssiho-spravniho-soudu-ke-klimaticke-zalobe
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek Klimatická žaloba: Vyjádření a další postup po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ke klimatické žalobě

27.11.2024
Podle Nejvyššího správního soudu jsou české klimatické plány na hraně zákonnosti. Klimatickou žalobu však zamítl, žalobci se proto obrátí na Ústavní soud.
 
Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden vydal rozhodnutí ve věci tzv. Klimatické žaloby, kterým zamítl kasační stížnost žalobců - dvou spolků, obce, lesníků a zemědělců, kteří se domáhali ochrany klimatu a svých lidských práv. Shrnutí rozsudku Nejvyššího správního soudu

NSS souhlasí s žalobci, že České republice plyne z jejích lidskoprávních závazků povinnost k ochraně klimatu (odst. 106 rozsudku), a nelze se pouze odkázat na emise či příspěvky jiných států (odst. 101, 109). Zároveň konstatuje, že klimatický závazek, který ČR dobrovolně přijala, je minimální, a je namístě, aby ČR usilovala o dosažení většího snížení emisí skleníkových plynů (odst. 105), dokonce označuje jednání české státní správy jako “na hraně zákonnosti” (odst. 138).

Současně však také shrnuje, že přímo z Pařížské dohody neplyne pro ČR konkrétní povinnost snižovat emise, jejíž splnění by mohl posoudit. Také zmiňuje, že ze samotného vědeckého stanovení vhodné míry snížení emisí skleníkových plynů neplyne ČR konkrétní právní povinnost (odst. 112), a v systému českého správního soudnictví neexistuje mechanismus, který by umožnil soudu stanovit konkrétní povinnost snížení emisí skleníkových plynů (odst. 113). Žalobu tedy zamítl. Zároveň uvedl, že se tato oblast velmi rychle vyvíjí a bude nutné sledovat také to, zda ministerstva své sliby skutečně naplňují (čl. 153 a 154).

“Jsme přesvědčeni, že neaktivita ministerstev dosahuje takové míry, že je daleko za hranou zákonnosti. Jedním z argumentů ministerstev i soudu je, že se připravuje nová Politika ochrany klimatu, jenže tento dokument je neustále odkládán a my víme, že ho vláda v tomto volební období nehodlá odsouhlasit. Navíc se cíle v něm obsažené postupně snižují, a ani zdaleka nejsou v souladu s tím, co Evropský soud pro lidská práva požadoval v případě švýcarských seniorek proti Švýcarsku. V současnosti je v Česku stále v platnosti zcela nedostatečný plán z roku 2017. NSS podle nás udělal chybu když uvěřil planým slibům ministerstev, že "na tom pracují",” říká Vincenc Bouček, radní spolku Klimatická žaloba ČR.

“Podle soudu je situace Česka odlišná od Švýcarska, protože jsme součástí EU. Unijní legislativa ale představuje pouze minimální standard, který bychom měli plnit. Abychom měli šanci naplnit cíle Pařížské dohody a přispět tak k zabránění nebezpečné změně klimatu, musí být Česko mnohem aktivnější a snižovat své emise rychleji,” uvedl Jakub Zamouřil, radní spolku Klimatická žaloba ČR.

“Jsme přesvědčeni, že státní správa svou neaktivitou zasahuje do ústavou zaručených lidských práv českých občanů, což máme podpořené i odbornými posudky. Obrátíme se proto na Ústavní soud, aby zajistil účinnou ochranu lidských práv tam, kde správní soudy selhaly. Ústavnímu soudu předložíme i nové vědecké studie, ze kterých je zřejmé, že Česká republika množstvím vypouštěných emisí porušuje cíle Pařížské dohody a zasahuje tak do našich lidských práv,” dodal Zamouřil.


reklama

 
Spolek Klimatická žaloba

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.11.2024 15:01
Pokud srovnáte cyklus sluneční aktivity (počet skvrn) a porovnáte s křivkou oteplování tak navzájem silně korelují. Že by fosilní CO2 od lidí se projevovalo na počtu slunečních skvrn??? Porovnejte si:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:V%C3%BDvoj_pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_teplotn%C3%AD_anom%C3%A1lie.svg
s
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_cyklus#/media/Soubor:Carbon14_with_activity_labels.svg
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

27.11.2024 15:02
Dnes si v EKOLISTU každý může přečíst i článek o dekarbonizaci v ČR: "Celosvětové tempo snižování uhlíkové stopy v roce 2023 zpomalilo na 1 %. Stanovené cíle vedoucí k oteplení Země maximálně o 1,5 °C do roku 2050 se tak při podobném tempu snižování emisí skleníkových plynů nepodaří splnit. V ČR tempo snižování dosáhlo 8,7 % a bylo jedno z nejrychlejších na světě." Čtu-li tuto zprávu a porovnám-li ji s výše psaným textem, tak si připadám jako v zemi bláznů. Co to je za spolek, (Spolek Klimatická dohoda) který bojuje za formalitu, a nevidí realitu? Nemám k nim důvěru.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.11.2024 17:19
Hlavně nedopustit, aby soudy rozhodovaly o tom, jestli málo svítí slunce, napadlo hodně sněhu a podobně. Obdobné nesmysly nechejme zemím, které jsou klimaticky uvědomělé, ať můžeme s pobavením sledovat je a nemusíme mít ty nesmysly tady.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.11.2024 19:58
Tak zatím to vypadá, že Klimatická žaloba má v klimatismu velké neznalosti, zato je odborník na ústavou zaručených lidských práv.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist