Stanislav Biler: Šach mat, Greto!
Může vystřihnout sebelepší projev o důsledcích klimatické změny, ale s tím si na prohnané Čechy nepřijde! Zcela bezpečně se totiž zaměří na nejpodstatnější část sdělení - jedla ve vlaku z plastové misky.
Greta vyrazí lodí na klimatický summit OSN, kde vystoupí. Jakápak je asi klíčová otázka její cesty: Proč to dělá? Na co upozorňuje? Co řekne? Ne ne. Klíčová otázka zní: z čeho je vyrobená loď, na které pluje. Šach mat, Greto! Na Čechy si nepřijdeš.
Kdyby vychytralým Čechům uprostřed vyčerpávající války někdo přinesl návrh mírové smlouvy, tak budou místo obsahu sdělení zkoumat, proč je napsaná černým písmem.
Kdyby Einstein vynalezl speciální teorii relativity v Česku, vysmějí se mu, že Newtona nebude zpochybňovat nějaký mladý cucák bez ponožek a pokud je čas relativní, proč nosí hodinky? Šach mat, rozumbrado.
Když se nedá řešit, co má Greta na svačinu nebo čím cestuje, vždy je možnost “zamyslet” se nad tím, kolik jí je, jak moc je postižená, kdo ji platí, proč není ve škole nebo jak je to hloupé, uctívat dítě. Určitě totiž není vůbec hloupé ignorovat všechno, co skutečně říká a na co upozorňuje.
Předpokládám, že když se tihle naši chytráci - kteří by měli být součástí světového dědictví UNESCO - prochází po holosečích našich uschlých smrkových lesů, po vesnicích s vysychajícími studnami, okolo domů, kterým praskají zdi v důsledku vysychání podloží, tak že u toho myslí na to, že Greta jí salát z plastový misky a jezdí drahou lodí, takže se s tím nedá vůbec nic dělat. Prostě budeme jen tupě koukat, jak se vše zhoršuje a u toho vymýšlet vtipy o “gretenismu.”
Ať už přijde kdokoli s čímkoli, vždy se seběhne padesát našich strejdů, aby dotyčné nebo dotyčnému vysvětlili, proč to nejde.
Bylo by to sice hezké, moci těmto lidem nějak vysvětlit, že svět, o kterém Greta mluví je ten stejný svět, ve kterém se nachází také Česká republika, ale asi je to vyloučené.
Nabízí se sice globus, kde by se dalo ukázat, že Greta obývá stejnou planetu jako Češi, a proto se jich klimatická změna týká úplně stejně jako kohokoliv jiného, ale to bohužel nejde. Jak už víme z příkladu výše, Češi by se tomu vysmáli, protože planeta přece takhle malá není.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (232)
Karel Zvářal
16.8.2019 10:25Jiří Svoboda
16.8.2019 10:53 Reaguje naStanislav Hrouzek
16.8.2019 15:40 Reaguje na Jiří SvobodaA pokud brojí proti jaderné energetice a přitom ještě zvyšují produkci CO2 kvůli odstavování jaderných elektráren, pak nemáme o čem bavit. A souhlasit s nimi znamená jen dále poškozovat životní prostředí a budoucnost naší planety i lidské civilizace...
Karel Tejkal
20.8.2019 23:16 Reaguje na Stanislav HrouzekJan Šimůnek
22.8.2019 08:55 Reaguje na Karel TejkalJiří Svoboda
22.8.2019 13:34 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.8.2019 08:51 Reaguje na Jiří SvobodaČili se chová (bez ohledu na to, co si skutečně myslí), jako blbeček, kašpárek poskakující na špagátcích. A vzhledem ke svému věku a diagnóze nemá na to, aby se od těch špagátků odstřihla (na což pravděpodobně dohlížejí i její rodiče).
Jan Šimůnek
24.8.2019 08:46 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.8.2019 13:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.8.2019 10:10 Reaguje na Jiří SvobodaPrávě to, že se "antropogenního GO" ujímají ryzí ideologové a věda stojí na opačné straně fronty (viz asi předloňské prohlášení nobelistů, a to tvrdých vědců, nikoli "polepšených" teroristů nebo autorů bezcenných literárních "skvostů"; viz v současnosti chystaná akce nobelistů a dalších vědců exaktních disciplín; obě, i další podobné ohlasy skutečných vědců, na téma: "politici, neblbněte a nenechte se oblbovat"), je spíš důkaz, že se jedná o ryzí podvod.
Prostě "antropogenní GO" je stejně vědecké jako téze vědeckého komunismu, nebo křesťanská dogmata. Znám obé, takže mohu s tím GO porovnávat.
Jan Šimůnek
4.9.2019 11:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJaroslav Pížl
18.8.2019 16:11 Reaguje na Jiří SvobodaJirka Marek
19.8.2019 13:13 Reaguje na Jaroslav PížlNebo je úrodná půda zabrána lány solárních panelů, které za svoji životnost vygenerují minimum zelené energie (v našich zeměpisných šířkách) v porovnání s ekologickou zátěží při jejich výrobě a následné likvidaci.
A určitě by se našlo spousta dalších rádoby ekologických paradoxů způsobených panickými eko rozhodnutími našich politiků.
Klimatické vyhlídky nejsou růžové, o tom žádná, ale poblázněným reagováním na populistické výkřiky rádoby ekologů tomu moc nepomůžeme :-(
Jiří Svoboda
20.8.2019 12:35 Reaguje na Jaroslav PížlJistě, zpolitizovaný klimaalarmizmus je hrozná věc a velmi správně jste to vystihl. To však není důvod bojovat proti vlastnímu klimaalarmizmu. Je třeba bojovat proti způsobům, jak byl politicky uchopen/zneužit.
Jan Šimůnek
22.8.2019 08:57 Reaguje naJan Šimůnek
23.8.2019 08:53 Reaguje na Jiří SvobodaTo, že je CO2 co do skleníkového efektu minoritní proti vodní páře a některým dalším plynům, je učebnicová záležitost.
Jiří Svoboda
23.8.2019 19:21 Reaguje na Jan ŠimůnekCO2 je minoritní vůči vodní páře, ale ta je významná díky zpětné vazbě při zvyšování teploty kvůli zvyšování skleníkového jevu vlivem nárůstu CO2 v atmosféře.
Vůči kterým dalším plynům je CO2 minoritní?
Vy asi docela rád žijete v nepravdě, kterou si sám utváříte. To umí málokdo!
Jan Šimůnek
24.8.2019 08:55 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.8.2019 13:25 Reaguje na Jan Šimůnek"To, že je CO2 co do skleníkového efektu minoritní proti vodní páře a některým dalším plynům, je učebnicová záležitost."
Nebylo by lepší hned nepsat nepravdy?
Jan Šimůnek
26.8.2019 10:14 Reaguje na Jiří SvobodaNavíc jsou zde vztahy, které klimatologové ignorují, protože jim jednak nerozumějí, jednak se nehodí do krámu hlasatelům klimaalarmistických bludů.
Jiří Svoboda
26.8.2019 15:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJste zjevně člověk, kterému nevadí nejen lhát, nýbrž se i vylhávat.
Jan Šimůnek
26.8.2019 17:59 Reaguje na Jiří SvobodaTohle pochopitelně silně omezuje jak vliv nárůstu CO2 na tento efekt, tak i potenciálního snižování jeho koncentrace.
Další věcí je, co se děje s těmito plyny vzájemně a jaké sloučeniny následně vznikají (a hlavně jak se to promítá do režimu vody v atmosféře).
Jiří Svoboda
28.8.2019 18:47 Reaguje na Jan Šimůnek"Tak vůči kterým dalším plynům kromě vodní páry je skleníkový efekt CO2 minoritní?"
tak se zase zjevně kloudné odpovědi nedočkám. Inu Šimůnek!
Jan Šimůnek
29.8.2019 16:41 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
31.8.2019 11:14 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Dvořák
30.8.2019 14:53 Reaguje na Jan ŠimůnekMetan je poměrně nestabilní a oxiduje s poločasem cca 15 let, nepletu-li se. Naopak CO2 je dosti stabilní substance. Z dlouhodobého hlediska je CO2 významným faktorem určujícím sílu skleníkového efektu, jakkoliv se jeho přímý podíl na odrazu IR záření může zdát malý.
Jan Šimůnek
31.8.2019 11:21 Reaguje na Petr DvořákDruhou věcí je, že sami klimaalarmisté prosazují opatření, která emise CO2 v reálu zvyšují ("ekologická" politika Německa, prosazování elektromobilů a mnoho dalších). Tudíž jsou s vysokou pravděpodobností přesvědčeni, že emise CO2 v principu nevadí.
Třetí věcí je, že podobných teplých výkyvů, jako je ten současný, je v historii zaznamenáno více a všechny vrcholily teplotami podstatně vyššími než jsou ty současné. To vyvolává oprávněnou skepsi vůči představě, že by tento výkyv měl být nějakou výjimkou.
Čtvrtým problémem je, že se klimaalarmisté dopustili tolika vyslovených podvodů (Mannovou "hokejkou" počínaje), že prostě nelze věřit ničemu, co prohlašují.
Petr Dvořák
31.8.2019 18:46 Reaguje na Jan Šimůnek2. Falešná implikace.
3. Pokud jsem trochu v obraze, tak to je nepravda. Na jaké časové škále?
4. Mannova hokejka je zhruba správně. Byly tam nějaké polemiky ohledně metodik, ale výsledek je ok. Nebo?
Jan Šimůnek
1.9.2019 08:49 Reaguje na Petr Dvořákad 2 To, že "ekologická" energetika v Německu produkuje víc CO2 než předchozí "neekologická" tu názorně a ve více článcích prokázal pan Wagner. Pod jiným článkem jsem zase já názorně prokázal, o kolik víc CO2 produkuje elektromobil proti normálnímu autu.
Tak co je na tom falešného?
ad 3 Mínojské klimatické optimum bylo asi nejteplejší z historického období.
Antické klimatické optimum bylo rovněž teplejší než současnost.
Středověké klimatické optimum umožnilo osídlit Grónsko (dokonce tam prokazatelně v té době pěstovali obilí, nebo alespoň pohanku), v Norsku rostla vinná réva. U nás až do předhusitského období rostly smokvoně.
Teplotní výkyv mezi husitskými válkami a třicetiletou válkou umožnil v Polabí volně (bez předpěstování pod fólií, které tehdy nebyly) pěstovat melouny. Zahrnuje i několik kronikářsky doložených "roků bez zimy", kdy podzimní plískanice přešly do jarních dešťů a už v únoru rozkvetly jabloně (aniž by později zmrzly). A z polí bylo možné za jeden rok sklidit dvě úrody obilí.
Všechna tato teplá období byla spojena s ekonomickou prosperitou a demografickým růstem.
ad 4 Mann prokazatelně vybral cca 10 % z naměřených letokruhů a data doplnil z ještě dalších zdrojů (ne letokruhů) aby mu ta hokejka vyšla. Nic z toho přitom neuvedl v metodice, takže ta jeho práce je z vědeckého hlediska ryzí podvod.
Petr Dvořák
1.9.2019 09:58 Reaguje na Jan Šimůnek2. chybná je ta implikace, tzn. závěr, že "[klimaalarmisté] jsou s vysokou pravděpodobností přesvědčeni, že emise CO2 v principu nevadí"
3. např. podle wikipedie to je trochu složitější a jedná se spíš o souhrn reginálních výkyvů, https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum
4. k tomu komentř pana Metelky zde: http://zmeny-klima.wz.cz/metelka-hokejka/Metelka_spor_o_hokejku.pdf
Jan Šimůnek
2.9.2019 10:30 Reaguje na Petr DvořákAd 2. Stačí, když se tak chovají. Do hlavy jim jistě nevidím, ale i podprůměrně inteligentní člověk by po dosavadních "úspěších" zeleného boje proti CO2 zařadil zpátečku.
Ad 3. Stejný průběh teplot byl zjištěn ze sedimentů na dně Mexického zálivu a v sedimentech na dne jezera Titicaca. To, že by se jednalo jen o lokální oteplení v Evropě, není nic jiného než jedna z mnoha klimaalarmistických lží.
4. Pan Metelka je klimaskeptik a mlží, co se dá. A snaží se to obalit vzletnými frázemi tak, aby podstata věci unikala.
Jen pár drobností (bylo by to celé na rozsáhlý článek).
- jestliže Mannovou metodou vznikne hokejka i z náhodných dat (proč tomu Metelka říká "rudý šum" nechápu, patrně jde jen o zmatečný, vědecky se tvářící, pojem), pak je jasné, že musí vnutit "hokejkovitost" jakýmkoli datům.
- Metelka pomíjí, že Mann dlouhodobě svou "metodu" utajoval a byl nakonec utahán na tom, že jeho práce byla financována z veřejných zdrojů, takže na to utajování neměl nárok. Do té doby nebylo vůbec přiznáno, že nebral všechna naměřená data, ale jen malé procento z nich.
- Metelka ignoruje, že začátek teplotních řad na kontinentě (Klementinum) je situován až několik desetiletí po propadu teplot směrem k Malé době ledové. To se dá prokázat konfrontací se středoanglickou teplotní řadou, která opravdu zasahuje až do teplotního optima před jejím nástupem. Lze odhadnout, že jsme se dosud nedostali na tehdejší teploty (při tom odhadu musí být zohledněn fakt, že ta středoanglická řada je "placatější" než Klementinská, protože moře okolo Anglie snižuje teplotní výkyvy, zatímco u nás je spíše vnitrozemské klima s vyššími výkyvy teplot).
- Metelka se snaží manipulovat teplotami v Grónsku za středověkého klimatického optima tím, že teplotní výkyvy byly vyvolány změnami v Golfském proudu, které ale nejsou doložitelné.
Možná ještě jedna zajímavost v této věci: Cestovatelé na Island z 16. století (dokonce tam z Čech cestoval jakýsi Strýc) nic nevědí o ledovci na Sneffelsu (+- v té době žil alchymista, který byl předlohou verneovského Arne Saknussema), a proto Verne (Cesta do středu Země) a po něm i Souček (Cesta slepých ptáků) nechávají své hrdiny na základě zastaralých údajů v historických cestopisech sestoupit do kráteru této vyhaslé sopky, aby se dostali do "středu Země". V reálu by se tam museli prokopávat stovky metrů ledem.
Sneffels byl zřejmě v tom 15. století bez ledu a jeho ledovec vznikl až v průběhu "malé doby ledové" a dodnes nestačil roztát.
- A ještě k tomu Grónsku: Před pár lety roztál "miliony let starý grónský ledovec" a obnažil zbytky vikingského statku z 10. či 11. století.
- Metelka poněkud mlží s vínem:
Dneska se dá víno reálně vypěstovat pod širým nebem kousek na sever od Ústí nad Labem, kde leží na německém území nejsevernější vinice v Evropě (je vidět z vlaku na trati Ústí - Drážďany kousek za hranicemi). Vinice v Postupimi se na zimu zakrývá sklem a je na umělém kopci, obráceném k jihu.
V Norsku by se bez výrazně vyšších teplot než současných víno opod širým nebem pěstovat nedalo (jednoduše by každý rok sazenice vymrzly a jednoleté rostliny vína neplodí). Je jasné, že i za středověkého klimatického optima norské víno většinou žádná kvalita nebylo (patrně asi ani nedozrálo do větší cukernatosti), ale bylo používáno prakticky výlučně jako mešní (užití vína z jiných plodin kanonická pravidla zakazují), jinak se pila vína z jiných rostlin a pivo.
Metelka má i zmatené představy o kvalitě vína: Víno při okraji oblasti, kde se dá pěstovat, je permanentně stresováno a výsledkem jsou v příznivých letech (teplý podzim) výrazně lepší vína než z jižních oblastí (a v nepříznivých letech je to ovšem "na svařák" nebo "pro Pražáky", v tom Norsku musela být většina let špatná, ale nějaké bobule se tam vytvořit musely, mše pak asi byla obřadem vhodným pro kulinární masochisty). U nás je také možné vyrábět vysoce ceněná slámová a ledová vína, což třeba ve Francii nebo Španělsku mimo vysoké hory ani nejde.
Proto jsou jeho úvahy nad pěstováním vína v tuzemsku a dovozem poněkud mimo realitu. Navíc kronikářské záznamy nemáme jen o víně, ale i o dalších plodinách (a z předhusitské doby máme dokonce archeologicky doloženy žumpy se spoustou fíkových zrníček).
Jan Šimůnek
4.9.2019 11:09 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Dvořák
4.9.2019 11:45 Reaguje na Jan ŠimůnekK bodu 1, kde to číslo berete prosím?
K bodu 2, fajn že uznáváte, že to byl nesmyslný závěr. (nechci říkat demagogie, ale..)
K bodu 3, podlé té wikipedie došlo k sérii lokálních výkyvů, ale spíše se jeví, že nešlo o globální trend, jako dnes.
K bodu 4, nemůžu teď reagovat na vše, ale zarazil mě hned první odstavec: "jestliže Mannovou metodou vznikne hokejka i z náhodných dat (proč tomu Metelka říká "rudý šum" nechápu, patrně jde jen o zmatečný, vědecky se tvářící, pojem)"
..Rudý šum je zdá se synonymem pro hnědý (nebo lépe asi Brownovský, angl. Brownian). Pan Metelka to tam vysvětluje, viz také https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/polemika-pochybne-pochybnosti-pana-motla.A070228_164659_p_veda_wag odstavec 4 ("ta hokejka dokonce vychází i při použití úplně jiných statistických metod než jaké Mann použil. Prostě ta „hokejka“ není „artefaktem“ metod zpracování (jak tvrdili McIntyre a McKitrick), ale je obsažena už ve výchozích datech")
Jan Šimůnek
4.9.2019 17:55 Reaguje na Petr DvořákAd 2 Pokud se tak chovají, je toto zdůvodnění stejně dobré, jako jakékoli jiné.
Vycházím z toho, že nejsou tak blbí, aby nebyli s to poznat dopad jimi prosazovaných opatření na emise CO2. Tudíž akceptují, že přispívají k jejich růstu. Důvody mohou býti rozličné, to, že jsou si vědomi nesmyslnosti toho, co hlásají, se nabízí jako první a nejpravděpodobnější možnost.
Konec konců, nejvíc ateistů najdete mezi vysokým klérem.
ad 3 Globalita byla prokázána na proxydatech z Mexického zálivu a z And. To, že se jednalo o lokální oteplení je čistě blábol alarmistů.
ad 4 To, že nějakými statistickými metodami vyjdou z čistě náhodných dat nějaké "statisticky významná" výsledky, znamená zcela jednoznačně, že buď byly použity metody neadekvátní pro uvedená data, nebo jsou tyto metody vadné. Z náhodného šumu (a tím by Brownův pohyb měl být) prostě nic statisticky významného vyjít nemá.
Pokud tam nějaké vztahy reálně jsou musela by je odhalit metoda, která z náhodných dat hokejku neudělá.
Jan Šimůnek
4.9.2019 17:57 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud bych ten odhad linearizoval a počítal jak uvádíte (chyba IMHO nebude velká, vzhledem k poměrně malému nárůstu), tedy 0.09*0.3 tak jsem na 2,7% (spodní odhad).
Ale to číslo moc neřekne, nejsou v něm zahrnuty zpětné vazby na vodní páru atd. V té citlivosti zahrnuté jsou a ta říká, že 30% nárůst koncentrace rozhodně není zanedbatelný.
2. pokud je nějaké zdůvodnění dobré tak, jako kterékoliv jiné, tak je to plácání prázdné slámy..
zaprvé paušalizujete a argumentujete ad hominem, dáte nálepku "klimaalarmista" a pak nasypete do jednoho pytle německou energiewende a vůbec všechno, co se vám hodí. On asi každý ten klimaalrmista bude mít jiné názory a jiné vzdělání. Někdo třeba bude tleskat EV lobby, protože nevidí ta "ale" a věří, že je to krok správným směrem. Mě se zdá elektromobilita neschůdná a spíše škodlivá. Že udržet dnešní rozežranost a spotřební přístup udržitelně nepůjde, to zatím chce slyšet málokdo, ale taková je realita.
3. wikipedie a "klimalarmisté" tvrdí něco jiného, ale nemůžu si to teď prověřovat
4. p. Metelka to tam rozebírá, ale opět to je nad rámec toho, co si teď můžu nastudovat, nemůžu si týden doplňovat mezery ve statistice - důležité je, že stejný výsledek dávají i jiné metody
Jan Šimůnek
5.9.2019 09:46 Reaguje na2. Klimaalarmisté musejí vidět, že jimi prosazovaná opatření jsou kontraproduktivní. Tudíž z nějakého důvodu musejí akceptovat, že nemalou měrou zvyšují koncentraci CO2 v ovzduší (aniž by jim to vadilo).
Nad důvody můžeme jistě spekulovat, ale v praxi lidského chování platí, že neuděláme chybu, když budeme v podobných případech uvažovat ty nejhorší.
3. Klimaalarmisté se snaží předchozí teplé periody popírat a maskovat, proto jsou také ve sporu s historiky klimatu, kteří jsou spíše v táboře skeptiků. "Hide decline" zaznělo v souvislosti se středověkým klimatickým optimem i v dokumentech zveřejněných v rámci "climetegate".
MMCH climetegate demaskovala alarmisty jako vědomé podvodníky, kterým nelze absolutně nic věřit.
4. Nepotřebuji "doplňovat mezery ve statistice" na to, abych věděl, že metoda, která vyrobí z náhodných dat statisticky významnou závislost, je špatná (bez ohledu na konkrétní matematické zdůvodnění).
Petr Dvořák
5.9.2019 14:55 Reaguje na Jan ŠimůnekJinak mi při současném trendu vychází 600 ppm (tj dvojnásobek oproti předindustriální době) někdy v první polovině 22. století.
2, 3, ok, bez komentáře
4. pochopil jsem jen to, že se jedná o netriviální záležitost, na kterou nemám potřebné matematické zázemí (a že ten šum je v jistém ohledu sice náhodný, ale má také určitou strukturu), nicméně opakuju, tedy po panu Metelkovi, že stejný výsledek dalo i zpracování stejných dat jinými metodikami, takže to asi není artefakt vzniklý zpracováním
Jan Šimůnek
6.9.2019 08:29 Reaguje na Petr DvořákStatistika mě částečně živila a pojem "statistifikace" (tedy manipulace pomocí "statisticky se tvářících" metod a postupů) jsem studentům přednášel.
Roman Salátek
16.8.2019 14:18 Reaguje naRoman Salátek
16.8.2019 16:14 Reaguje naRoman Salátek
17.8.2019 13:51 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
18.8.2019 09:17 Reaguje na Roman SalátekJiří Svoboda
18.8.2019 11:10 Reaguje na Roman SalátekOno to totiž běžně funguje tak, že vyslyšeni jsou ti, kteří vyslovují bezzubé názory, které stávající uspořádání světa nemají šanci změnit.
Greta vlastně jen říká "udělejte s tím něco!" To evidentně nikoho neohrožuje.
Jan Šimůnek
18.8.2019 09:18 Reaguje naJan Šimůnek
27.8.2019 07:40 Reaguje naJiří Svoboda
16.8.2019 10:40Bohužel mám ale z vašeho článku dojem, jako byste o moc dál, než za jednoduché rozpoznání onoho kverulantství nedohlédl, ale moc rád bych se mýlil.
Představme si situaci, že bychom všichni brali Gretu úplně vážně. Ona ale pouze říká to stejné, co si myslí a říkají miliony jiných lidí, jen jim se nedostává mediálního prostoru. Navíc z Gretiných úst zaznívá v podstatě jen bezradnost: "Udělejte s tím něco, hoří nám střecha". Sama neví co se má dělat, jen nabádá, aby politici poslouchali odborníky. Jenže odborníci provádějí jen analýzu klimatického problému a se způsoby jeho řešení nechtějí mít cokoli společného. Takže Gretina snaha a s ní spojená hnutí, pokud, pokud svůj přístup nezmění, jen plýtvají časem a hrotí situaci bez naděje na úspěch v boji se změnou klimatu. Pálí do vzduchoprázna bez naděje cokoliv zasáhnout. A ten čas a ztracená energie nám může ve finále moc chybět.
Základní zádrhel je, že problém ochrany klimatu vlastně nikdo nechce efektivně řešit, je to ale ideální téma, na kterém se lze skvěle přiživit! Je logické nepodřezávat si větev, na které sedím, a bylo by škoda přijít o prs, ze kterého saji. Gréta a její okolí si zjevně tento aspekt neuvědomují ale bohužel mám dojem, že si kolem sebe vytvářejí bariéry, aby se k nim něco takového nedoneslo.
Lenka Č.
16.8.2019 12:40 Reaguje naJiří Svoboda
16.8.2019 13:30 Reaguje naIvana Nemethova
21.8.2019 00:12 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
21.8.2019 15:24 Reaguje na Ivana NemethovaJaroslav Pížl
18.8.2019 16:54 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
18.8.2019 18:44 Reaguje na Jaroslav PížlJan Šimůnek
22.8.2019 08:59 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
22.8.2019 13:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.8.2019 08:56 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.8.2019 19:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJá zase pochybuji, že máte nos mezi očima. Nemáte pro to žádný důkaz! To že ho tam z zrcadle vidíte totiž může být optický klam nebo nějaký hologram.
Jan Šimůnek
24.8.2019 08:56 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.8.2019 13:28 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.8.2019 10:17 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.8.2019 18:54 Reaguje na Jan ŠimůnekO tom, že jste chytrej, jste přesvědčen asi jen vy sám.
Jan Šimůnek
29.8.2019 16:42 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.8.2019 21:03 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.9.2019 08:51 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
26.8.2019 10:19 Reaguje na Jiří SvobodaLukáš Kašpárek
16.8.2019 12:28Ten kdo nemá světu co dát, tak si prostě aspoň kopne... mentalitu obyvatel ČR vnímám jako nejhorší ze zemí, kde jsem byl. A všude kde přijedu, tak se stydím za to co tu je za lidi a za toho jejich (já se k němu nehlásím) dvorního (hradního) krále všech hovad a komplexmenů....
Říká se tomu oikofobie a nemyslím, že je na místě :-) Naopak mentalita, která vede k nekritickému přejímání názorů "elit" mi připadá daleko škodlivější.
Karel Zvářal
16.8.2019 13:12 Reaguje naJiří Svoboda
16.8.2019 13:23 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.8.2019 13:33 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.8.2019 16:39 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.8.2019 16:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.8.2019 20:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.8.2019 20:37 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
18.8.2019 11:16 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.8.2019 21:37 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
20.8.2019 10:01 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
20.8.2019 11:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
20.8.2019 16:46 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
22.8.2019 09:17 Reaguje na Jiří Svoboda1. Zakázat svícení aut ve dne.
Vedo by to ke snížení emisí CO2 z autodopravy o cca 2 - 3 procenta.
2. Postavit cca 5 Temelínů a odstavit zastaralejší uhelné elektrárny s tím, že ty nejmodernější budou převedeny do režimu "horkých rezerv". Zároveň dbát na infrastrukturu, aby bylo možné odpadní teplo z nich použít jako teplárenský zdroj (= odstavení významné části tepláren).
Současně zcela eliminovat z energetiky sluneční a větrné elektrárny, jejichž nárazy do sítě musejí kompenzovat horké zálohy, které nejsou bez spalování uhlí nebo nafty reálně řešitelné.
Vedlo by to ke snížení emisí CO2 z naší energetiky pod 10 procent současného stavu.
3. Postavit dalších cca 5 Temelínů a použít z nich vyrobenou energii jednak na produkci H2O2, jednak na produkci "uhlíkově neutrálních" paliv. Postupně převést autodopravu na pohon H2O2 a uhlovodík. I kdyby byl ten uhlovodík fosilní, došlo by k poklesu emisí CO2 z dopravy o 80 - 90 procent, pokud by byla uhlovodíková složka vyráběna uhlíkově neutrálně, došlo by k poklesu o 10 procent.
4. Zároveň by takové množství (body 2 + 3) JE asi teplárensky utáhlo prakticky všechna velká sídla ve státě (až po větší vesnice), takže s individuálním topením by zbyly jen menší vsi a samoty, kde se stejně topí "uhlíkově neutrálně" dřevem. A některé by se daly převést na topení elektřinou nebo uhlíkově neutrálními uhlovodíky, vyráběnými energií z JE.
Je vcelku jasné, že na reálné a normálním lidem vyhovující řešení problému CO2 (pokud to tedy vůbec problém je) zelení nikdy nepřistoupí, protože leží mimo rank aktivit, v nichž jsou ekonomicky zainteresováni, jako jsou z tohoto pohledu zcela bezcenné OZE.
Jan Šimůnek
23.8.2019 09:00 Reaguje naSvého času jsem se tu pana Wagnera ptal, zda by se nedaly solární panely pohánět radiací z jaderného odpadu a jeho odpověď byla spíše záporná (vč. toho, že by ta radiace drasticky snížila jejich životnost).
Jiří Svoboda
22.8.2019 13:50 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.8.2019 09:09 Reaguje na Jiří SvobodaTen H2O2 jako zdroj kyslíku pro spalovací motor vyzkoušeli Němci na konci WW2 na ponorkách, takže nikdo nemůže blábolit, že to nejde.
+- by to vycházelo pro běžné osobní auto o fous (asi na 60 l) zvětšenou nádrž (proti stávající na benzín nebo naftu) na 30% H2O2 a k tomu cca 5 - 6 litrovou nádrž na benzín nebo naftu, mělo by to dojezd na jedno natankování nějakých 500 - 600 km a odpovídajícně menší té spotřebě paliva produkci CO2 na kilometr.
Jistěže by bylo možné vyrábět na veliko metanol do palivových článků (jaké už existují) a i to by bylo výrazně výhodnější než auto na vodík nebo elektromobil.
A v obou výše uvedených případech by se nemusela budovat extra infrastruktura, jaká by byla potřebná pro vodíkomobily a elektromobily.
Jiří Svoboda
23.8.2019 20:07 Reaguje na Jan ŠimůnekKoncentrovaný peroxid je zřejmě pěkně nebezpečný!
Jan Šimůnek
24.8.2019 09:01 Reaguje na Jiří Svoboda30% H2O2 se běžně uchovával (současný stav nevím, protože s ním od 90. let nepracuji) v polyetylénových lahvích a kanystrech, akorát nesměl být na slunečním světle. Chová se jako žíravina, ale neřekl bych že horší, než jakými se běžně v domácnosti pucují odpady.
Jiří Svoboda
25.8.2019 13:32 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.8.2019 10:27 Reaguje na Jiří SvobodaMMCH kdybyste čet' verneovky, tak byste věděl, že dokonce existoval (19. století) projekt motoru, který by jel čistě na vzduch, tj. ve válci by se slučoval kyslík s dusíkem, což je exotermní reakce, ovšem vyžadující takové tlaky a teploty, že je to tč. nedosažitelné ani ve stacionárních průmyslových zařízeních.
Dokonce i Haber - Boschova syntéza udělá z dusíku a vodíku napřed čpavek a teprve ten se pak pálí na potřebné oxidy dusíku.
Jiří Svoboda
28.8.2019 19:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.8.2019 08:00 Reaguje na Jiří SvobodaMotory s keramickými písty a stěnami válců existují už celá desetiletí (se spotřebou na výkon ekvivalentní pohánění standardního auta na 100 km trase hluboko pod 1 l), nicméně se nedají nasadit pro značnou produkci NOx (mnohonásobně vyšší, než o jakou se jednalo při aféře "dieselgate").
Dodávka kyslíku z jiného zdroje než vzduchu by tento problém vyřešila, přičemž ten H2O2 už byl vyzkoušen až na úrovni sériově vyráběných dopravních prostředků.
Petr Dvořák
30.8.2019 15:05 Reaguje na Jan ŠimůnekTaktéž, uvažuji-li, že např. VW Golf TDI je "běžné auto", a pracuje-li jeho motor s účinností 33% (což jistě pracuje) a spotřebuje-li 4 litry na 100km (což je opravdu ta nejspodnější hranice), vychází mi u Vašeho keramikého ponorkového motoru (o kterém jsem nikdy neslyšel) účinnost zhruba 130%. Kde je chyba?
Jan Šimůnek
31.8.2019 11:33 Reaguje na Petr DvořákTy německé motory nebyly keramické, ale pracovaly s H2O2 místo s kyslíkem ze vzduchu, takže se nepotřebovaly vynořovat nad hladinu ani mít vystrčený šnorchl. V akci ty ponorky jely na elektromotory, které jsou tišší. Naštěstí je Němci měli až na přelomu let 1944 a 45 a ještě přišli o pro tyto ponorky speciálně vycvičené posádky, které se utopily po torpédování parníku Wilhelm Gustloff. To zpozdilo jejich nasazení o další týdny a snížilo kvalitu jejich obsluhy (jinak by nadělaly Spojencům pořádné škody v přepravě vojáků a vojenského materiálu mezi Velkou Británií a pevninou). Články o nich by se daly najít na nějakých military webech.
Nicméně prokombinovat tyhle dvě technologie by byla záležitost spíše aplikovaného než základního výzkumu s reálným očekáváním použitelného výstupu v letech.
Petr Dvořák
31.8.2019 18:40 Reaguje na Jan ŠimůnekV kombinaci s tím, co jste psal výše o carnotově cyklu to na mě dělá takový neblahý dojem, je pro to hezké české slovíčko "bullshit". Třeba se ale pletu..
Jan Šimůnek
1.9.2019 08:57 Reaguje na Petr DvořákO těch německých ponorkách existuje zdrojů dost, i na webu.
Petr Dvořák
1.9.2019 10:37 Reaguje na Jan ŠimůnekV reálu se možná někde používají keramické povlaky, ale kompresní poměr přes 25:1 jsem ještě nikde neviděl. A i kdybyste se zbláznil, tak z toho vymáčnete pár procent navíc.
Vstřikování peroxidu mě moc nezajímá. Němci s těmi motory dělali různé psí kusy. Zaujala mě ta keramika a ten litr na sto a spojil jsem si to chybně s těmi ponorkami.
Jan Šimůnek
2.9.2019 10:35 Reaguje na Petr DvořákJsem toho názoru, že to zhaslo na produkci NOx, a že pokusy byly ukončeny ještě v "době předinternetové". Jinak v tom článku byly i fotky a průřez (co je keramika a co kov).
Karel Zvářal
16.8.2019 13:35 Reaguje naLukáš Kašpárek
16.8.2019 13:36 Reaguje naStanislav Hrouzek
16.8.2019 15:44 Reaguje na Karel ZvářalGreta žádné rozumné řešení nenabízí. A když si dovolila říci, že jaderná energetika vlastně ani není tak špatná, tak z toho dostala polovina ekoaktivistů silný slovní průjem...
Karel Zvářal
16.8.2019 13:13 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
17.8.2019 12:14 Reaguje naJan Šimůnek
26.8.2019 10:28 Reaguje na Lukáš KašpárekMiroslav Nejezchleb
16.8.2019 13:01Čech M.
16.8.2019 13:38Očekávám teď online reportáž z plavby do USA, kdy se dozvíme co Gréta cestou jedla, kam chodila vykonávat potřebu a z čeho je vyrobeno její oblečení. Moc jí nezávidím.
Roman Salátek
17.8.2019 13:24 Reaguje naJan Šimůnek
18.8.2019 09:35 Reaguje na Roman SalátekLukáš Kašpárek
17.8.2019 12:16 Reaguje naRoman Salátek
17.8.2019 13:22 Reaguje naJan Šimůnek
18.8.2019 09:41 Reaguje na Roman SalátekRoman Salátek
18.8.2019 16:10 Reaguje na Jan ŠimůnekVzdělání je až porozumění těm datům a ke vzdělání patří též určitá dávka pokory, schopnost přiznat, že něčemu ještě nerozumím. A to mi trošku u všech, kteří "vědí" jak řešit problém klimatu chybí :-)
Jan Šimůnek
18.8.2019 18:56 Reaguje na Roman Salátekpavel peregrin
16.8.2019 13:45Roman Salátek
17.8.2019 13:25 Reaguje na pavel peregrinRoman Salátek
16.8.2019 14:08Roman Salátek
17.8.2019 13:28 Reaguje naRoman Salátek
18.8.2019 09:24 Reaguje naNebudu radši vysvětlovat, jen si zkuste v myšlenkách vystopovat, co se děje s těmi devadesáti procenty zisku.
Jaroslav Pížl
18.8.2019 17:12 Reaguje na Roman SalátekKarel Tejkal
20.8.2019 23:25 Reaguje naStanislav Hrouzek
16.8.2019 15:38Já ovšem klimatický aktivismus v podání 16-ti leté a hlavně celý ten mediální kolotoč kolem ní vidím jako problém. Protože se vůbec nebavíme o řešení klimatické změny, ale o vyšinutém mediálním oblíbenci, který něco hlásá, ale nenabízí žádná rozumná řešení.
Takže bych velice rád věděl, jestli vůbec lze najít nějaký smysluplný důvod proč hájit Gretu ?
Jan Šimůnek
26.8.2019 18:03 Reaguje na Stanislav HrouzekKarel Zvářal
16.8.2019 16:12Miroslav Vinkler
16.8.2019 16:52Mně daleko zajímavější připadá její raketový vzestup mezi státníky a celebrity a neutuchající zájem top-médií.
Což nepřipisuji originalitě jejího myšlení (posel ) , hloubce vzdělání (základní škola) ani zdravotnímu omezení (autista+ OCD=vtíravé myšlenky a nutkání konat+selektivní mutismus).
V 8 letech slyšela o klimatické změně a v 11 z toho dostala deprese.(viz Wikipedie)
Skutečně si myslíte, že s těmito kvalifikačními předpoklady se jen tak
dostanete se do :
a) Evropského parlamentu
b) summitu OSN
c) jednání v Davosu
d) audienci k papeži
atd. , abyste svými názory oblažovali přítomné ?
tedy do institucí, kam se často nedostanou ani skutečné osobnosti ?
100% zde diskutujících by se dostalo max. do vrátnice anebo na hranu střeženého pozemku.
Jasno by bylo,kdyby se zveřejnilo kolik tyhle legrace stály a zejména ,kdo je platil. Teď už se nebavíme o drobných, ale o milionech CZK.
Hlavně ať tady někdo nevykládá, že spí na dece po dědovi někde v parku , pije kohoutkovou vodu a žvýká vojenské suchary . A občas chytne stopa a doprovází ji moudrý stárnoucí vlk Akéla.
A až tady někdo doloží, že bylo placeno z veřejných sbírek anebo ze soukromých zdrojů rodiny , hluboce se omluvím.
Jinak si zůstanu u klasického : "Cui bono ? ", tedy "Komu ku prospěchu?" a názoru, že se za tímto zaranžovaným divadlem skrývá skutečně jiný zájem.
Karel Zvářal
16.8.2019 17:03 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
18.8.2019 09:44 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
16.8.2019 20:40 Reaguje na Miroslav VinklerVladimír Wagner
16.8.2019 18:02Karel Zvářal
16.8.2019 18:49 Reaguje na Vladimír WagnerJiří Svoboda
16.8.2019 20:50 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.8.2019 20:59 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
18.8.2019 11:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.8.2019 21:06Karel Zvářal
17.8.2019 04:18 Reaguje naVáclav Kain
17.8.2019 06:37Karel Zvářal
17.8.2019 07:03 Reaguje na Václav KainJan Šimůnek
20.8.2019 19:06 Reaguje na Karel ZvářalKatka Pazderů
17.8.2019 13:18díky.
Je třeba si sednout a počkat, až to za nás někdo jiný vyřeší. Prostě je to PNJ, problém někoho jiného, jak říká Stopařův průvodce.
Hanba by mě ale musela fackovat.
A tak nesedím, a makám. Snižuji svoji ekostopu, jak jen to jde. A deinvestuji. Prostě podporuji zelené přístupy místo ropy a uhlí. A zasázela jsem kus lesa.
Roman Salátek
17.8.2019 13:36 Reaguje naRoman Salátek
17.8.2019 15:40 Reaguje naBez vědeckotechnického pokroku byste ještě okopával motykou brambory, aby bylo vůbec co jíst. Vlastně ani to ne, brambory přivezly záoceánské plachetnice, v té době jasná hi-tech. A motyka by bez vynálezu metalurgie železa, za kterou by si její autor zpětně zasloužil Nobelovu cenu za chemii, také nebyla :-) A když už jsem u těch nobelovek, bez Haberovy-Boschovy syntézy byste také dost možná podlehl hladomoru. O tom, že bez pokroku byste tady nemohl hejtovat pokrok, je jistě zbytečné mluvit :-)
Co se týká těch pravidel, ekonomiku řízenou pravidly jsme tu už měli a byl to největší průser lidstva. Raději to nechte trhu, nějak se mi nechce věřit, že to co stokrát selhalo by se po sto prvé už konečně povedlo :-D
Roman Salátek
18.8.2019 09:34 Reaguje naPravidla, která by omezovala technický pokrok a spotřebu ("konzum") by zejména musela omezit individualitu, osobní ambice lidí a soutěživost. A to se nepovedlo ani v Číně, natož v to zkoušet v Evropě. Vždyť to bylo to, co položilo všechny verze socialismu.
Roman Salátek
18.8.2019 15:29 Reaguje naDůchodci jsou jiná kategorie, ti si celý život platili sociální zabezpečení a v důchodu z něj čerpají. To není, že by se o ně společnost starala, tím jim jen splácí závazek.
Roman Salátek
18.8.2019 16:04 Reaguje naCo se týká spořicího účtu, je jedno, jak závazky vznikají. Slib společnosti, že se o důchodce postará výměnou za jejich zapojení do pracovního procesu je dokonce ještě cennější, protože se vyhýbá inflaci.
Jiří Svoboda
18.8.2019 15:52 Reaguje na Roman SalátekJiří Svoboda
18.8.2019 18:53 Reaguje naJiří Svoboda
19.8.2019 10:41 Reaguje naDanit v zemi spotřeby je nesmysl. Co např. dělat s importovaným a exportovaným zbožím?
Jiří Svoboda
19.8.2019 14:39 Reaguje naSamozřejmě, jakoukoli myšlenku lze od pasu odstřelit.
Jan Šimůnek
20.8.2019 19:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
21.8.2019 09:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.8.2019 09:22 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
18.8.2019 09:50 Reaguje naOvšem, janusovská tvář: Bez Haberovy technologie by Centrální mocnosti byly bez potravin už někdy koncem roku 1916 a zhroutily by se o dva roky dřív (s příslušným dopadem na dobu trvání WW1). A WW2 by bez plnohodnotné Haber-Boschovy syntézy trvala taky podstatně kratčeji (Německo by nemělo sloučeniny dusíku na výrobu munice a hnojiv).
Karel Zvářal
18.8.2019 18:41 Reaguje na Jan ŠimůnekPříklady WW 1 a 2 ukazují, že od té doby člověk nasadil proti přírodě ZHN (pesticidy, mýcení pralesů, rozlízání zástavby...), tak jako proti vlastnímu druhu bojové plyny a atomovku. Některé zbraně byly zakázány jako nehumánní, avšak u pesticidů aj. se to lidstva bezprostředně netýká, zato např. hmyz mizí raketovou rychlostí (100x omleté čelní sklo). A to jen jeden článek řetězce katastrofického scénáře, kterého jsme online svědky. Takže kdo není slepý a vypatlaný, musí to vnímat prakticky všude, včetně klimatické změny.
Jan Šimůnek
18.8.2019 19:04 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
18.8.2019 21:08 Reaguje naKarel Zvářal
19.8.2019 05:23 Reaguje naJinak pro pořádek, neposmívám se Grétě, ale manažerům PR kampaně, jejíž je ona tváří. A tu cestu přes Atlantik bych si střihnul taky, to můžou být fajn prázdniny. Zatím jsem tam vždycky lítal a změna je život :-)
Karel Zvářal
19.8.2019 11:55 Reaguje naJe těžké vyhovět všem, každý si rád hodí kamenem, důvod si libovolný najde. Greta to myslí upřímně, a že má vzhledem ke svému věku houf poradců i pseudoporadců... i kdyby byla/i dokonalá/í, stejně si na nás nepřijde!-))
Jaroslav Olšanský
17.8.2019 13:30Roman Salátek
17.8.2019 13:42 Reaguje na Jaroslav OlšanskýJiří Svoboda
18.8.2019 19:08 Reaguje na Roman SalátekKarel Zvářal
18.8.2019 07:33 Reaguje na Jaroslav Olšanskýpavel peregrin
17.8.2019 20:14Jan Šimůnek
18.8.2019 09:52Roman Salátek
18.8.2019 15:33 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.8.2019 19:06 Reaguje na Roman SalátekIvan Eremite
18.8.2019 17:07Honza Slatdek
18.8.2019 18:57Karel Zvářal
18.8.2019 19:38Jan Šimůnek
20.8.2019 19:09 Reaguje na Karel ZvářalLubek
19.8.2019 10:57Karel Zvářal
19.8.2019 12:02 Reaguje na LubekJiří Svoboda
19.8.2019 19:15 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
20.8.2019 10:05Fotovoltaický tunel je dílem EU a jí podporovaných ekologických organizací a zelené politické strany.
Jan Šimůnek
22.8.2019 09:25 Reaguje naV reálu tím celou problematiku GO a zejména antropogenního GO v očích nevymozkovaných lidí silně diskredituje, možná až příliš.
Jan Mátl
22.8.2019 11:11 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Mátl
22.8.2019 11:10Jan Šimůnek
22.8.2019 13:31 Reaguje na Jan MátlBohdan Podlena
30.8.2019 11:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.9.2019 09:00 Reaguje na Bohdan PodlenaZ toho úvodu bych usuzoval, že se v článku budete snažit ukázat lidem-ignorantům, že Greta je někým voděná loutka a budete se maximálně snažit zjistit kým. Bohužel jsem se to v článku nedočetl. Škoda!
Vladimír Wagner
22.8.2019 17:39Navíc, není podstatné, zda je člověk přesvědčen o nutnosti snížit emise více nebo méně, klíčové je jestli zná a podporuje efektivní a vědecky a technologicky podloženou cestu k tomuto snížení. V tom směru sice zelení aktivisté Grétu oslavují, ale reálně cestu ke snížení emisí svým bojem proti jádru blokují a svými často iracionálními kampaněmi v rámci boje za snížení emisí životní prostředí poškodili než by k řešení problému přispěli. Právě na ně by měla být také kampaň cílena, pokud má vést k pozitivnímu výsledku. Jinak několik doporučení pro studenty, kteří se kampaně Stávky za klima účastní jse napsal do článku o tématech, které by měla řešit uhelná komise: http://www.osel.cz/10723-co-ma-resit-uhelna-komise.html
Jan Šimůnek
23.8.2019 09:17 Reaguje na Vladimír WagnerBuď dobře vědí, že je to celé (vliv CO2 na současný teplotní výkyv) totální lež a humbug, nebo mají problém vyřešen na úrovni podzemních habitatů pro vyvolené, např. v polárních oblastech (dobrý námět na SF), a tudíž jim nevadí, že jimi prosazovaná opatření koncentraci CO2 ve vzduchu zvyšují.
Martin Ježek
25.8.2019 17:59Jan Šimůnek
26.8.2019 10:37 Reaguje na Martin JežekA, MMCH, kdo z nás by měl na cestu přes Atlantik soukromou jachtou (ani by nemusela být "ekologická"). To není závistivý povzdech, to je konstatování, kam jdou peníze, které jsou od nás vybírány, údajně na řešení ekologických problémů.
Bohdan Podlena
30.8.2019 10:57Jan Šimůnek
2.9.2019 10:38 Reaguje na Bohdan PodlenaBohdan Podlena
30.8.2019 11:16Jindřich Plzák
2.10.2019 12:15Já naopak vím, že Greta na nás své myšlenky plive, že se jí kroutí pusa a zavírá jedno oko. Prima, každý víme to své.
Jindřich Plzák
2.10.2019 12:16Já naopak vím, že Greta na nás své myšlenky plive, že se jí kroutí pusa a zavírá jedno oko. Prima, každý víme to své.
Petr Pavlata
5.10.2019 14:36Konkrétně v letech 1911-1912 na pražské c. k. Karlo-Ferdinandově universitě. :P