Stanislav Lhota: Jaké jsou skutečné příčiny rozsáhlých požárů v Indonésii?
Koalice proti palmovému oleji se tématu hospodaření s půdou v této části světa zabývá dlouhodobě a podle našich informací z různých indonéských i světových zdrojů je příčin požárů více a velkou roli mezi nimi hrají i obří nadnárodní korporace, které produkují palmový olej a další komodity. Za některými požáry podle našich informací stojí také spekulanti s pozemky, kteří se přeměnou divoké přírody v kulturní krajinu snaží dosáhnout zisku. Nepopíráme, že i místní zemědělci mají na zakládání požárů značný podíl, tvrdíme ale také to, že nejsou zdaleka jediní.
Pro pochopení příčin aktuální situace v Indonésii je třeba zmínit také dlouhodobý kontext nakládání s krajinou v této části světa. Původní indonéský prales se již několik desítek let proměňuje v rozsáhlé plantáže na pěstování surovin určených k výrobě palmového oleje, papíru a celulózy. Plantáže často nahrazují rašeliniště, půda se setrvale odvodňuje a degraduje použitím pesticidů a průmyslových hnojiv. Proto je půda daleko více náchylná k vzniku požárů. K jejich vzniku přispívá také letošní extrémní sucho způsobené klimatickým jeven El Niňo. Vzhledem k tomu, že značné množství požárů vzniká v těsné blízkosti palmových nebo akáciových plantáží velkých korporací, existují silné indicie, že požáry mají sloužit také k získání další půdy a rozšíření aktivit těchto korporací. Takové chování těchto společností je příčinou aktuálního zvýšeného zájmu mnoha organizací a vědců, kterým není lhostejný osud indonéské divoké přírody i místních obyvatel.
Koalice proti palmovému oleji je nezávislá platforma organizací i jednotlivců, která přispívá ke snížení nadbytečné spotřeby palmového oleje v ČR. Za tuto situaci jsme navíc do velké míry zodpovědní i my - široká veřejnost v ČR i celé Evropě - jakožto spotřebitelé palmového oleje, který je obsažen zhruba v polovině všech balených výrobků od potravin až po kosmetiku a čisticí prostředky.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Laďa Šimeček