https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stanislav-lhota-jake-jsou-skutecne-priciny-rozsahlych-pozaru-v-indonesii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanislav Lhota: Jaké jsou skutečné příčiny rozsáhlých požárů v Indonésii?

6.11.2015
Příčinou nejsou drobní zemědělci.
Příčinou nejsou drobní zemědělci.
Důrazně se ohrazujeme proti obsahu reportáží, které jsme v posledních dnech zaznamenali v českých médiích a které se týkají aktuálních rozsáhlých požárů pralesů a krajiny v Indonésii. V reportážích České televize a Českého rozhlasu jsme zachytili zkreslené informace, podle kterých jsou příčinou těchto katastrofických požárů zejména indonéští drobní zemědělci, kteří se takto snaží pro sebe vydobýt další zemědělskou půdu.
 

Koalice proti palmovému oleji se tématu hospodaření s půdou v této části světa zabývá dlouhodobě a podle našich informací z různých indonéských i světových zdrojů je příčin požárů více a velkou roli mezi nimi hrají i obří nadnárodní korporace, které produkují palmový olej a další komodity. Za některými požáry podle našich informací stojí také spekulanti s pozemky, kteří se přeměnou divoké přírody v kulturní krajinu snaží dosáhnout zisku. Nepopíráme, že i místní zemědělci mají na zakládání požárů značný podíl, tvrdíme ale také to, že nejsou zdaleka jediní.

Pro pochopení příčin aktuální situace v Indonésii je třeba zmínit také dlouhodobý kontext nakládání s krajinou v této části světa. Původní indonéský prales se již několik desítek let proměňuje v rozsáhlé plantáže na pěstování surovin určených k výrobě palmového oleje, papíru a celulózy. Plantáže často nahrazují rašeliniště, půda se setrvale odvodňuje a degraduje použitím pesticidů a průmyslových hnojiv. Proto je půda daleko více náchylná k vzniku požárů. K jejich vzniku přispívá také letošní extrémní sucho způsobené klimatickým jeven El Niňo. Vzhledem k tomu, že značné množství požárů vzniká v těsné blízkosti palmových nebo akáciových plantáží velkých korporací, existují silné indicie, že požáry mají sloužit také k získání další půdy a rozšíření aktivit těchto korporací. Takové chování těchto společností je příčinou aktuálního zvýšeného zájmu mnoha organizací a vědců, kterým není lhostejný osud indonéské divoké přírody i místních obyvatel.

Koalice proti palmovému oleji je nezávislá platforma organizací i jednotlivců, která přispívá ke snížení nadbytečné spotřeby palmového oleje v ČR. Za tuto situaci jsme navíc do velké míry zodpovědní i my - široká veřejnost v ČR i celé Evropě - jakožto spotřebitelé palmového oleje, který je obsažen zhruba v polovině všech balených výrobků od potravin až po kosmetiku a čisticí prostředky.


reklama

 
Další informace |
Stanislav Lhota
Autor je odborný poradce Koalice proti palmovému oleji.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

9.11.2015 07:31
Samozřejmě, koalice proti palmovému oleji bude blokovat Nutelu (jako ve Francii) a další výrobky s palmovým olejem. Že se palmového oleje spotřebuje o mnoho řádů víc na ekologickou naftu, je v pořádku. Jde přece o ekologii, jde o přírodu, ať to stojí co stojí včetně likvidace tropických prelesů.
Laďa Šimeček
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist