https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stanislav-pernicky-otevreny-dopis-rediteli-ceske-inspekce-zivotniho-prostredi-eriku-geussovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanislav Pernický: Otevřený dopis řediteli České inspekce životního prostředí Eriku Geussovi

14.9.2021
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Ondřej Kašpar
Dobrý den pane řediteli,
musím reagovat na článek uveřejněný na webových stránkách ČIŽP pod názvem „Česká inspekce životního prostředí už nebude reagovat na podněty, aneb Absurdita moci sedmé velmoci“, který obsahuje celou řadu nepřesností, polopravd a lží.
 
1. Šéfem rybářů určitě nejsem já, jak článek mylně uvádí. Předsedou Rady Českého rybářského svazu je pan PhDr. Mgr. Ing. Karel Mach MSc., MBA., viz zde. Já jsem pouze předsedou Místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou, viz zde, která v souladu s pravidly Českého rybářského svazu, Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko spravuje 12 kilometrový úsek řeky Bečvy od ústí pravostranného přítoku Mřenka-Jasénka po jez v obci Černotín, viz zde.

2. Nemám sebemenší důvod napadat sám sebe a své rybáře, protože my jsme po zjištění havárie 20. 9. 2020 ve 12 hodin okamžitě volali Policii ČR (přesně ve 12.02 hod.) a v následující půl hodině všechny funkcionáře ÚS ČRS Ostrava, starosty obcí Milotice n. B., Hustopeče n. B., Choryně, Lešné a Valašského Meziříčí. Volali jsme pochopitelně i Českou inspekci životního prostředí Olomouc (3x – ve 12.26 hod., 12.27 hod. a 12.45 hod.), bohužel marně. Rozhodně odmítám, že bychom několik hodin stáli a zírali na mrtvé ryby, než bychom se odhodlali někam zavolat, a to právě proto, že zákon i rozum přikazuje okamžité jednání. Podrobnosti naleznete na časové ose v Aktualitách.

3. Z Vašeho vyjádření: „Rybáři stáli u mostu nedaleko Hustopečí úplně stejně jako všechny ostatní záchranné složky (včetně inspektora). Nikoho z nich, ani rybáře, ani vodoprávní úřad, nikoho nenapadlo jít proti proudu řeky a okamžitě odebírat vzorky“ je jednoznačně zřejmé, že zjišťovací a zajišťovací práce bezprostředně po této havárii nikdo neřídil.

4. Pokud jde o námi odebrané vzorky vody a uhynulých ryb, musím se důrazně ohradit proti Vaší bagatelizaci celé situace. Pochopitelně bychom raději předali vzorky inspektorovi České inspekce životního prostředí, jenže jsme se ho nedočkali… Proto jsme je předali úředníkovi vodoprávního úřadu se žádostí, aby je předal inspektorovi, až přijede. Byly odebrány ve 12.35 hod. naprosto jasným způsobem (2 PET lahve od minerální vody 5x vypláchnuté vodou z řeky), na jasném místě (pod mostem v Hustopečích n. B. směr Němetice) a v čase, kdy nám ryby bezprostředně hynuly před očima a koncentrace jedů byla zřejmě nejsilnější.

Co je však naprosto neakceptovatelné a zarážející je vyjádření Vašeho tiskového mluvčího, který mi do telefonu řekl: „Přece musíte cítit, že je ten článek psán s nadsázkou a ironií.“

Jsem přesvědčen, že mluvčí státní instituce by se v žádném případě takto vyjadřovat neměl.

Vzhledem k tomu, že se tato vyjádření citelně dotýkají mé osoby, očekávám Vaši omluvu.


reklama

 
foto - Pernický Stanislav
Stanislav Pernický
Autor je předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.9.2021 16:12
Děkuji, konečně se někdo z postižených dokázal ozvat!!
Snad se už ozvou i vzorkaři, kteří ihned odebírali vzorky ze všech dotčených výustí a laboratoře, které je zpracovávali.
Není přece možné, aby si úplně všichni nechali kálet na hlavu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 07:46 Reaguje na Pavel Hanzl
ZPRACOVÁVALY samozřejmě, hrubá chyba, trest smrti....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.9.2021 18:24
Vážený pane Pernický ,

omluvy od Geusse a spol. se nedočkáte , ti mají tolik másla na hlavě, že pro to ani nejsou vidět. Všichni normální lidé vědí, že kauzu Bečva ČIŽP totálně podělala. A co je neméně horší, vlastní pochybení odmítá přiznat.

Společně s řadou dalších lidí, kteří se havárií zajímali , víme, že právě rybáři místní organizace patřili k těm, kteří obětavě pracovali na tom, aby byly zajištěny důkazy, které mohly pomoci odhalit viníka ekologické katastrofy.
To, že je ČIŽP odmítla převzít se slaboduchým vysvětlením, rozhodně není vaše vina.
A za vaše úsilí a snahu o nápravu věcí přijměte alespoň na dálku upřímné díky.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.9.2021 06:13
Dobrý den přeji pane Pernický. Pan Erik Geuss není ani rybář, ani včelař a ani myslivec. Je to bývalý funkcionář ČSOP. Tudíž ekologista. Od něj nic dobrého nečekejte.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.9.2021 12:42
Dobře, že jste pane Pernický na onen stupidní článek zareagoval. S tak diletansky napsaným článkem od státní instituce jsem se ještě nesetkala. Je to další doklad toho, že s manažerským vedením ČIŽP je něco hodně v nepořádku.
Odpovědět
IP

Ivo Pujman

15.9.2021 18:15
S touhle prolhanou organizací mám již 30tiletou nevábnou zkušenost. Už téměř 30 let tvrdí, že největší divoká skládka jedovatých a nebezpečných odpadů o objemu cca půl milionu tun, uložená dokonce v Českém krasu v CHKO na místě, kde zasypala krasové jevy a geologický zlom, a naprosto neizolovaná ani od podloží, ani z povrchu, je například podle pana ing.Naseho, ved.odd.ochrany vod oblastního inspektorátu ČIŽP Praha jen nevinná hromada inertního odpadu, která musí zůstat tak jak je a nikdo do ní nesmí hrábnout. Že je prokazatelně a znaleckými posudky několikanásobně ověřeno, že obsahuje rakovinotvorný azbest, kyanidové sloučeniny, těžké kovy ve značném množství, chemikálie navážené léta z mnoha okolních podniků, atd.,atd., to ho z jeho zajímavého názoru nezviklalo. Naopak aktivně se zastává těch, kteří za tuto hrůzu nesou odpovědnost, dokonce jim svým kulatým razítkem a svojí autoritou potvrzuje jejich různě falšované listiny, které mají například dokládat, že hromady nelegálně navršeného odpadu jsou vlastně kompostovatelný komunální odpad. Vůbec ho nezajímá, že tři soudy včetně Nejvyššího se skřípěním zubů uznaly v rozsudcích, že skládka v této lokalitě je nelegální, má charakter pouze hromady movitého majetku a její existence je porušením nejméně čtyř zákonů této republiky. A jeho nadřízení, konfrontovaní s důkazy, mlčí, nebo ho kryjou, včetně toho chytrého ministra životního prostředí, co se jmenuje jako ptáček, který asi takhle taky brzy vyhyne. Nejhorší je, že se ale všichni jako psi vrhli na jediného člověka, kterému to nedá už 30 let spát a neustále volá po nápravě. Vyhrál všechny soudy s původcem a majitelem oněch jedovatých odpadů městem Berounem, ale je to on, kdo je neustále proskribován, přičemž jedním z těch útočících je i pan ing.Nase. Samozřejmě plně v souladu se zákony a svými pravomocemi. Je to na román, ale jasně z toho vyplývá, že současná ČIŽP rozhodně neplní své úkoly, které má ve zřizovací listině (slušně řečeno!).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.9.2021 06:36 Reaguje na Ivo Pujman
ČIZP plní své úkoly. Chrání pachatele.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist