Stanislav Pernický: Otevřený dopis řediteli České inspekce životního prostředí Eriku Geussovi
musím reagovat na článek uveřejněný na webových stránkách ČIŽP pod názvem „Česká inspekce životního prostředí už nebude reagovat na podněty, aneb Absurdita moci sedmé velmoci“, který obsahuje celou řadu nepřesností, polopravd a lží.
2. Nemám sebemenší důvod napadat sám sebe a své rybáře, protože my jsme po zjištění havárie 20. 9. 2020 ve 12 hodin okamžitě volali Policii ČR (přesně ve 12.02 hod.) a v následující půl hodině všechny funkcionáře ÚS ČRS Ostrava, starosty obcí Milotice n. B., Hustopeče n. B., Choryně, Lešné a Valašského Meziříčí. Volali jsme pochopitelně i Českou inspekci životního prostředí Olomouc (3x – ve 12.26 hod., 12.27 hod. a 12.45 hod.), bohužel marně. Rozhodně odmítám, že bychom několik hodin stáli a zírali na mrtvé ryby, než bychom se odhodlali někam zavolat, a to právě proto, že zákon i rozum přikazuje okamžité jednání. Podrobnosti naleznete na časové ose v Aktualitách.
3. Z Vašeho vyjádření: „Rybáři stáli u mostu nedaleko Hustopečí úplně stejně jako všechny ostatní záchranné složky (včetně inspektora). Nikoho z nich, ani rybáře, ani vodoprávní úřad, nikoho nenapadlo jít proti proudu řeky a okamžitě odebírat vzorky“ je jednoznačně zřejmé, že zjišťovací a zajišťovací práce bezprostředně po této havárii nikdo neřídil.
4. Pokud jde o námi odebrané vzorky vody a uhynulých ryb, musím se důrazně ohradit proti Vaší bagatelizaci celé situace. Pochopitelně bychom raději předali vzorky inspektorovi České inspekce životního prostředí, jenže jsme se ho nedočkali… Proto jsme je předali úředníkovi vodoprávního úřadu se žádostí, aby je předal inspektorovi, až přijede. Byly odebrány ve 12.35 hod. naprosto jasným způsobem (2 PET lahve od minerální vody 5x vypláchnuté vodou z řeky), na jasném místě (pod mostem v Hustopečích n. B. směr Němetice) a v čase, kdy nám ryby bezprostředně hynuly před očima a koncentrace jedů byla zřejmě nejsilnější.
Co je však naprosto neakceptovatelné a zarážející je vyjádření Vašeho tiskového mluvčího, který mi do telefonu řekl: „Přece musíte cítit, že je ten článek psán s nadsázkou a ironií.“
Jsem přesvědčen, že mluvčí státní instituce by se v žádném případě takto vyjadřovat neměl.
Vzhledem k tomu, že se tato vyjádření citelně dotýkají mé osoby, očekávám Vaši omluvu.
reklama

Dále čtěte |
Krajský soud odsoudil hasiče a úřednici za pochybení při havárii na řece Bečvě
Soud odročil případ hasiče a úřednice z vedlejší větve kauzy Bečva na neurčito
Průvod připomněl ve Valašském Meziříčí páté výročí otravy řeky Bečvy
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Pavel Hanzl
14.9.2021 16:12Snad se už ozvou i vzorkaři, kteří ihned odebírali vzorky ze všech dotčených výustí a laboratoře, které je zpracovávali.
Není přece možné, aby si úplně všichni nechali kálet na hlavu.
Pavel Hanzl
15.9.2021 07:46 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
14.9.2021 18:24omluvy od Geusse a spol. se nedočkáte , ti mají tolik másla na hlavě, že pro to ani nejsou vidět. Všichni normální lidé vědí, že kauzu Bečva ČIŽP totálně podělala. A co je neméně horší, vlastní pochybení odmítá přiznat.
Společně s řadou dalších lidí, kteří se havárií zajímali , víme, že právě rybáři místní organizace patřili k těm, kteří obětavě pracovali na tom, aby byly zajištěny důkazy, které mohly pomoci odhalit viníka ekologické katastrofy.
To, že je ČIŽP odmítla převzít se slaboduchým vysvětlením, rozhodně není vaše vina.
A za vaše úsilí a snahu o nápravu věcí přijměte alespoň na dálku upřímné díky.


Stanislav Pernický: Dopis politikům, aby nenechali Bečvu "vyšumět"