Tomáš Hradečný: Národní kastrace na Křivoklátsku
V tomto ohledu můžeme naši krajinu, respektive její obraz a stav, rozeznávat i podle oblastí, které po staletí definoval vliv určitých lidských činností spjatých s hospodařením. Vykonavatelé těchto činností a dovedností jsou potom v pravém slova smyslu nositeli národního kulturního bohatství a identity té které oblasti naší země. Na jižní Moravě jsou to vinohradníci a vinaři, v jižních Čechách rybníkáři a rybáři, na Žatecku chmelaři a pivovarníci, na Litoměřicku sadaři a ovocnáři. Nikdo z nich nemá na růžích ustláno, ale - Bůh zaplať - dál žijí, hospodaří na svěřeném území a blahodárně ovlivňují přírodu. Mluvíme zde o zbytcích kulturní identity naší země, kterou už nikde jinde a zejména v příhraničních národních parcích nenajdeme. Právě takovou součást národní kulturní identity, která je smyslem současné ochrany území Křivoklátska jako Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervace UNESCO, zde představují lesníci. Vyhnání lesníků z jádra křivoklátských lesů je stejné jako bychom z rybníků mezi Lomnicí nad Lužnicí a Třeboní vyhnali rybníkáře. Pro pochopení souvislostí si z anglického originálu Man and the Biosphere, neboli Člověk a biosféra, opakujme smysl ochrany - je to způsob hospodaření, péče o krajinu a zachování kulturních a společenských hodnot.
Snaha o vyhlášení jádrové oblasti Křivoklátska národním parkem je smutným obrazem toho, jak národní ochránci přírody likvidují mezinárodně uznanou chráněnou přírodu. Ještě smutnější je způsob, kterým tak činí. Státní úředníci z ministerstva životního prostředí obviňují státní úředníky z ministerstva zemědělství, že v lesích hospodaří za účelem zisku, čímž příroda trpí. Jediným správným lékem je podle nich v dané situaci nový národní park. Říkám zde nahlas a s plným vědomím: Nelžete! Nezapírejte fakt, že zcela standardním, ve všech důsledcích předvídatelným zákonným postupem, nezatěžujícím státní rozpočet, je v souladu s lesním zákonem č.289/1995 Sb. zařadit z důvodu zachování biodiverzity nebo jiného veřejného zájmu konkrétní les z kategorie „hospodářské“ do kategorie „zvláštního určení.“ O zařazení lesů do kategorie lesů zvláštního určení rozhoduje orgán státní správy lesů na návrh vlastníka lesa nebo z vlastního podnětu. Takže státní úředníci, jako vykonavatelé vlastnického práva státu, pronajímatelé honiteb a správci chráněné přírody, dělejte svou práci pořádně a jednejte jako dobří hospodáři!
Jestli si Křivoklátsko něco zaslouží, tak je to ochrana před prázdným „národním zájmem“ a jasná podpora lesnictví jako způsobu hospodaření, péče o krajinu a zachování hodnot, které nám generace předků předaly a my jsme povinni je uchovat - zcela v duchu současné ochrany území jako Biosférické rezervace UNESCO a zejména podle současných zákonů, které bez debat umožňují škálu citlivého hospodaření. Národní park na Křivoklátsku by za daných okolností, kromě ponechání přírody napospas klimatické změně, představoval další kastraci zbytků kulturní identity naší země, kastraci vpravdě národní.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (28)
Slavomil Vinkler
16.9.2022 11:00Právní ochrana na úrovni Národního parku je nutná. Nicméně k tomu musí být vytvořeny podmínky:
Musí to být majetek národa (státu?)
Musí se v Národním parku hospodařit metodou jakou vznikl a byl zachován. Oba způsoby: jako dnešní hospodářský les tak modla NP bezzásahovost jsou zcela likvidační.
Správné řešení je:
-výkup pozemků státem,
-vytvoření Národního parku
-potřebný pláne péče vycházející z tisíciletých historických zkušeností.
Pavlína Horáčková
16.9.2022 14:38 Reaguje na Slavomil Vinklerjen pár poznámek k Vašemu řešení
- pozemky pod parkem už dávno patří státu a hospodaří na nich Lesy ČR viz odkaz https://lesycr.cz/mapa-lesnich-pozemku-a-vodnich-toku/
- pokud bude ministerský úředník umí slibovat pouze dotace na vytvoření parkovišť a pak už jen hrozby a urážky občanů obcí, je asi něco špatně.
- pak už jen starousedlíky napadá, že obyvatelé Prahy do mají na Šumavu moc daleko. Ono ze Zličína na Křivoklát autem se dá za 30 - 40 minut dojet bez problémů.
Majka Kletečková
17.9.2022 12:29 Reaguje na Pavlína HoráčkováSvatá Prostoto
19.9.2022 14:01 Reaguje na Majka KletečkováJinak ten dotaz ... to je řečnická otázka, pokus o vtip nebo fakt vůbec netušíte?
Jaroslav Řezáč
18.9.2022 07:30 Reaguje na Slavomil VinklerPavel H
16.9.2022 14:40Máme chalupu, kousek louky a kousek lesa v KRNAPu. Jsme totálními rukojmími KRNAPu (potřebujete jeho souhlas na kolaudaci), který někde povolí zhovadilé apartmány, ale jinde prudí s absolutními detaily na plášti roubenky. Závazná pravidla žádná, idividuální souhlasy. Asi podle toho, kdo kolik zaplatí...
Nenechte se uvrhnout do něčeho podobného !!!
Slavomil Vinkler
16.9.2022 15:03 Reaguje na Pavel HAnyr
16.9.2022 17:14 Reaguje na Pavel HUž tak nonstop nadávám, když jedu do kopce na obecní úřad, co tu chataři předvádí.
NP je jediné místo, kde může mít příroda přednost před člověkem. A je to tak jedině správně.
Pokud se ti to nelíbí, prodej to tu a jdi jinam.
Je to velmi easy, bro. ;) A já se rozhodně nebudu zlobit, že tu ubyde nějaký chatař. Už aby to bylo.
Jarek Schindler
23.9.2022 11:03 Reaguje na AnyrAnyr
16.9.2022 17:17Nežijeme v době, kdy by se měl zájem člověka stavět nad zájem přírody - tak jsme žili do teď, a kam to přiblblé, narcistické chování vedlo, vidíme všichni.
Jenže tu než se něco změní, musí vymřít předlistopadové generace. Jinak tu zuby nehty budou dál propagovat zvrácenosti, zejména v přístupu k přírodě, které během života v socíku nasbíraly.
Slavomil Vinkler
16.9.2022 19:29 Reaguje na AnyrCo zarůstání zajímavých cenných lokalit nálety invazních rostlin po skončení užívání, čí je to zájem?
Dalibor Motl
17.9.2022 12:33 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
17.9.2022 07:11 Reaguje na AnyrKarel Zvářal
17.9.2022 07:52 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
17.9.2022 12:13 Reaguje na AnyrJaroslav Řezáč
18.9.2022 07:33 Reaguje na AnyrMajka Kletečková
16.9.2022 23:26V případě rybníků spravovaných průmyslovými chovateli kaprů a velkorybníkáři jako je např. Rybářství Třeboň a.s. se pedagog architekt Tomáš Hradečný mýlí, tam se jedná o plundrování životního prostředí za účelem maximálního zisku. Kvůli tomu většina rybníků v jižních Čechách připomíná jednotvárné rozlehlé kukuřičné a řepkové lány. ČR je sice v rámci EU největším vývozcem živých kaprů, ale rozhodně nelze většinu rybníkářů a komerčních rybářů v jižních Čechách považovat za ty, co blahodárně ovlivňují přírodu.
Břetislav Machaček
17.9.2022 10:41další lunapark v ČR zvaný NP. Vytvářet uměle NP z hospodářských lesů je
naše specialita a navíc jakýmkoliv způsobem i pomocí kůrovce a požárů.
Život jich tvůrců je stejný jako u ostatních lidí a tak spěchají, aby
se dožili svého snu, který viděli někde na Aljašce, kam lidská noha leckde ještě ani nevstoupila. Téměř každý strom na Křivoklátsku a i jinde poznal
lidskou ruku od výsadby po výchovu a nyní to má být prales? Běžte se
jeho tvůrci poučit někam jinam, jak má vypadat prales a jak může vypadat
jinde NP. Národní park může být taky doslova park, kde nevidíte souše,
protože tam žijící lidí těmi soušemi topí. Louky tam spásají hospodářská
zvířata(Milky, ovce, kozy) a taky to jsou NP. Zdejší představa NP je
zvrácená a potlačuje původní obyvatele na úkor podnikatelů v turistice
i s těmi hotely, parkovišti, lanovkami a leckde i sjezdovkami. Ti tak
dostanou výjimky a místní je odkázán na dovoz palivového dřeva odjinud,
ač mu za domem stojí souše určené k požáru a jeho rozšíření i na jeho
dům. Příkladem je NP ČŠ, ze kterého zůstalo torzo lákající maximálně
katastrofiky milující pohled na zmar a zkázu.
Slavomil Vinkler
17.9.2022 16:18 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
17.9.2022 18:53 Reaguje na Slavomil VinklerNení problém velké lesní parcely rozdělit a potom věkově nebo druhově diverzifikovat, předepsat na hranice parcel jako hraniční a pro diverzifikaci jiné dřeviny než ty hlavní na parcele, za úhradu třeba zakomponovat do produkčního lesa třeba určité procento dřevin, kde se stářím nebo uměle vytvoří třeba odumírající dřevo jako biotop pro některé vzácné druhy hmyzu atd...
Nebo třeba respektovat přirozená stanoviště na parcele, třeba v místech pramenů či bažin dřeviny vhodné pro ty mokrá místa, jinde produkční...
Slavomil Vinkler
18.9.2022 07:47 Reaguje na Radim PolášekJá vidím jedinou reálnou cestu: Národní park, se státním vlastnictvím lesa a správný plán péče.
Svatá Prostoto
19.9.2022 14:05 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
18.9.2022 14:57 Reaguje na Slavomil Vinklerjen aby nenechal požáru krmivo, les si hlídá před žháři
a buduje i nádrže na vodu k hašení. To ale není bezzásah (nicnedělání), který je dnes mantrou některých ochranářů.
Žít dnes tvůrci této krajiny, tak je poženou z lesa holí
a nenechají ničit to, co vytvořili těžkou prací generace
lesníků.
Radim Polášek
17.9.2022 18:38S tím bych jednoznačně souhlasil.