https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-martinek-dohoda-k-turowu-musi-byt-vyhodna-pro-obcany-libereckeho-kraje-ne-oligarchy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Martínek: Dohoda k Turówu musí být výhodná pro občany Libereckého kraje, ne oligarchy

24.9.2021
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Grzegorz Broniatowski / Greenpeace
Problematikou rozšiřování povrchového dolu Turów v blízkosti českých hranic se zabývám již několik let. Jako poslanci zvolenému za Liberecký kraj mi dopady rozšíření těžby na české občany žijící v pohraničí nejsou lhostejné. Rozšiřování těžby v dole Turów se projednávalo již v roce 2019 na Výboru pro životní prostředí, jehož předsedkyní je pirátská poslankyně Dana Balcarová.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na naši aktivitu změnilo stanovisko České republiky k rozšíření těžby v polském dole Turów z kladného na nesouhlasné. S Danou Balcarovou jsme v této věci interpelovali ministra Brabce i premiéra Babiše.

 
V lednu 2020 povolila polská strana rozšíření dolu a v březnu 2020 došlo k prodloužení koncese na těžbu hnědého uhlí. Českým občanům tak kvůli dolu hrozí problémy s nedostatkem vody, nadměrné znečištění i hluk způsobený těžbou. Na místo jsme se s poslankyní Balcarovou a radním pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václavem Židkem několikrát vypravili.

Evropská komise vydala na konci roku 2020 stanovisko, ve kterém potvrzuje, že Polsko porušuje evropské zákony pokračující těžbou v dole Turów. V zájmu občanů žijících v blízkosti dolu bylo třeba jednat co nejrychleji, Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Brabcem však otálelo.

Společně s Danou Balcarovou jsme problematiku zařadili v únoru 2021 na jednání Výboru pro životní prostředí a dotlačili ministerstvo k podání žaloby k Soudnímu dvoru EU. Žádali jsme také zastavení těžby do rozhodnutí sporu, což také Soudní dvůr v předběžném opatření nařídil. Provozovatel dolu Turów většinově státem vlastněná společnost PGE však i přes rozhodnutí evropského soudu těžbu nezastavila.

16. září jsem interpeloval ministra životního prostředí ohledně vyjednávání i možného postupu dle zákona o předcházení ekologické újmě. 20. září rozhodl evropský soud o penále 500 000 eur denně pro Polsko za nerespektování předběžného opatření soudu nařizující zastavit těžbu. I když se jedná o desetkrát nižší sankci než navrhovala Česká republika, stále jde o významnou sumu, která snad přiměje polskou stranu jednat s českou stranou a přistoupit i na záruky pro české občany.

Souhlasím s výzvou Libereckého kraje, v jehož vedení jsou Piráti i Starostové, aby prostředky vybrané na pokutách nezůstávaly Evropské komisi, ale byly použity na náhradu škod občanům Libereckého kraje.

S ohledem na pokračující těžbu a soukromé zájmy Andreje Babiše mám obavy, že v případě pokračování této vlády může v rámci sporu s Polskem u Soudního dvora EU dojít k mimosoudní dohodě, která nebude výhodná pro české občany žijící v okolí dolu. Andrej Babiš je znám svými vztahy s konzervativními vládami v Polsku i Maďarsku, které využívá jako podporu svého střetu zájmů v EU, a nebylo by to poprvé, co by upřednostnil své soukromé zájmy nad zájmy občanů.


reklama

 
foto - Martínek Tomáš
Tomáš Martínek
Autor je poslancem za Piráty.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

24.9.2021 08:23
představitel Pirátů trpí už halucinací, že všude jsou oligarchové
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.9.2021 22:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A zapomíná, že i "oligarchové" jsou občané Česka a mají právo očekávat ze strany státu ochranu svých zájmů.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.9.2021 17:22
Označování poslanců za piráty dost silně připomíná padesátá léta. Tenkrát to také byli uhlobaroni, oligarchové, ale i kulaci a skety. To už jsme zažili a víme jak to dopadlo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.9.2021 17:34 Reaguje na Petr Blažek
Piráti jsou velmi podobní tehdejším svazákům. Svými "znalostmi a zkušenostmi" i ochotou udělat za jiné černou práci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist