https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-sojka-nevadite-hnizdeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Sojka: Nevadíte hnízdění?

10.4.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Je to každý rok stejné. Ve volné přírodě relativní klid. Ptáci si najdou klidné místo a začnou hnízdit. Pak přijdou Velikonocéé! A les se zaplní milionem lidí.
 
Klidná místa už nejsou klidná.

Dávejte prosím pozor, zda někde nevadíte hnízdění. Dávejte pozor, vnímejte. Buďte prosím harmonickou součástí přírody. Ne něčím cizím, nesourodým.

Našel jsem nové hnízdo sokola. Našel jsem ho tak, že jsem si z velké dálky všiml, jak nalétává na skálu s horolezci a zoufale křičí.

Doběhl jsem ke skále s horolezci. Fajn kluci. Bez problémů jsem jim vysvětlil co se děje. V klidu dokončili sestup a rychle odešli.

Zeptal jsem se – to jste neviděli, neslyšeli, nevnímali … sokolí samici, která před vámi vylétla z tamhleté díry a která celou dobu vašeho výstupu létala nad vámi a nadávala vám?

Ano, viděli. Slyšeli. Ale nedošlo nám, že tady tolik vadíme. Zavřený je prostor vedle u Obra. To víme a respektujeme. Tady to je otevřené k lezení, tak lezeme.

Ano, vedle v uzavřeném sektoru hnízdili sokoli posledních 20 let. Letos se přestěhovali a nikomu nic neřekli. Týden jsem je marně hledal v okolí.

Vše dopadlo dobře. Horolezci odešli, sokolice se vrátila, my jsme hnízdní plochu uzavřeli, zapáskovali, osadili infocedulemi a za pomoci dobrovolníků hlídáme.

Hnízdní dutina, vyfocena 5. 4. 2024. Na hnízdě sedí nerušený sokol. Takže to vypadá, že vše dopadlo dobře.
Hnízdní dutina, vyfocena 5. 4. 2024. Na hnízdě sedí nerušený sokol. Takže to vypadá, že vše dopadlo dobře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Horolezci (Český horolezecký svaz) na naši žádost okamžitě zareagovali. Dali upozornění na lezecké weby, kolegům do Saska a na FB. Dlouhodobě spolu skvěle spolupracujeme. Děkuji!

Funguje to takhle podobně i jinde v Čechách a na Moravě. A někde ne. Dávejte prosím pozor, vnímejte. Buďte prosím harmonickou součástí přírody.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

10.4.2024 07:55
Proto, abychom se poučili, máme zde ekolist.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist