Vladimír Wagner: Je opravdu německý odklon od jádra dobrou cestou k udržitelné energetice?
Francie má nízkoemisní elektroenergetiku, u Německa zatím není v dohledu
Vývoj francouzského přechodu k nízkoemisní energetice a její zkušenosti s jadernými zdroji jsem popsal v nedávném článku. Už v roce 1987 se elektroenergetika Francie stala nízkoemisní. Už pětatřicet let jí tak využívá a patří tak k regionům Evropy s nejnižšími emisemi při produkci elektřiny. V roce 2022 bylo ve Francii 89,2 % elektřiny z nízkoemisních zdrojů, jádro vyrobilo 64,4 %. A to byl rok, kdy byly u reaktorů problémy se svary a poměrně velký počet z nich byl odstaven. Francie má navíc pokrytu velkou část vytápění pomocí elektřiny. To ještě více snižuje její emise CO2.Německo investovalo obrovské úsilí a finance do instalace větrných a fotovoltaických zdrojů. V současné době tak má instalovaný výkon ve fotovoltaice okolo 60 GWp, a u stejné hodnoty je celkový instalovaný výkon ve větrných turbínách. Požadovaný výkon se v průběhu roku v Německu pohybuje mezi 50 až 80 GW. Je tak vidět, že samotná fotovoltaika dokáže v době ideální polední špičky už nyní pokrýt celý požadovaný výkon, a stejně je tomu i u větrných turbín. V době, kdy hodně fouká a svití, má už nyní Německo i velký přebytek elektřiny z větru a slunce. Část těchto zdrojů tak v té době musí vypínat. Tento problém je zvýrazněn i tím, že ani v takové situaci nelze zastavit fosilní zdroje úplně, protože se musí udržovat v horké rezervě při určitém výkonu, aby mohly zajistit při změně počasí a podmínek náhradu větrných turbín a fotovoltaiky.
I po tak intenzivní a finančně náročné instalací obrovských výkonů ve fotovoltaice a větru však Německo mělo v roce 2022 z nízkoemisních zdrojů pouze 54 % elektřiny, z nich však šest procentních bodů bylo stále z jádra. Z obnovitelných zdrojů je tak méně než polovina vyvážené elektřiny i v situaci, kdy Německo intenzivně těží z možnosti exportovat přebytky z větrných a solárních zdrojů ke svým sousedům a dovážet elektřinu od nich v době, kdy nefouká a nesvítí. Na rozdíl od Francie má Německo velkou část vytápění řešenu pomocí fosilních paliv. A právě vytápět je třeba nejvíce v zimě, kdy solární zdroje dodávají minimum.
Bez dlouhodobé akumulace se nízkoemisní elektroenergetika bez jádra nedosáhne
Už nyní je tak Německo v situaci, kdy bez vyřešení problému s akumulací bude velmi těžko zvyšovat podíl větrných a fotovoltaických zdrojů. Ve slunečných a větrných dobách porostou přebytky a nutnost výkon omezovat, v dobách se špatnými povětrnostním podmínkami růst výkonu nepomůže. A akumulace nestačí na několik hodin, ale je nutná akumulace dlouhodobá až sezónní. Bez ní podíl obnovitelných zdrojů příliš nepřekročí polovinu. A to ještě pomáhá to, že obnovitelnými zdroji nejsou jen větrné a solární. Takový podíl byl zatím překročen pouze ve velmi specifických geografických podmínkách, jako je Norsko nebo Island. V běžných geografických podmínkách se tak pouze s pomocí obnovitelných zdrojů nízkoemisní elektroenergetiky dosáhnout nedá.
Problém akumulace by mělo podle představ příznivců dosažení nízkoemisní energetiky pouze na bázi obnovitelných zdrojů využití vodíku. Předpokládá se jeho produkce elektrolýzou v dobách přebytku ve výrobě elektřiny. Je však třeba připomenout, že otázka masivní produkce vodíku touto cestou není dosud technologicky a tím více ekonomicky vyřešena. Zásobníky na vodík i infrastruktura pro jeho dopravu a využití jsou mnohem náročnější, než je tomu u zemního plynu. V současné době se dominantní část vodíku pro průmyslovou potřebu produkuje ze zemního plynu a je doprovázena emisemi oxidu uhličitého. Zatím se nedá předpokládat v blízké době ani náhrada tohoto vodíku zeleným z elektrolýzy. Vybudování potřebné infrastruktury i zdrojů pro masivní akumulaci bude velmi náročné a podle mě zatím není v dohledu. Zatím existují v relativně malém rozsahu jen některé prototypové příklady jednotlivých komponent takového systému.
Technická řešení přenosu větrné energie z větrného severu Německa na průmyslový jih jsou založena na známých technologiích, relativně běžných zařízeních a na jejich realizaci byla desetiletí plánované Energiewende. Přesto zatím potřebná vedení nestojí, a ještě řadu let nebudou k dispozici. Je tak obrovskou neznámou, jak dlouho bude trvat a jak dopadne vybudování infrastruktury vodíkové.
Je opravdu rychlé odstavení jaderných zdrojů dobrou cestou?
Oldřich Sklenář ve svém článku označuje německé rychlé odstavení jaderných zdrojů, které by ještě dvacet i třicet let mohly dodávat nízkoemisní elektřinu, za dobrou a následování hodnou cestu k udržitelné nízkoemisní energetice. Svůj požadavek na rychlé odstavení jaderných bloků zdůvodňuje tím, že se během období ideálních pro větrné a solární elektrárny bude méně omezovat jejich produkce. Připouští, že z krátkodobého a střednědobého hlediska se emise zvýší. To ovšem nepovažuje i na pozadí kampaně různých klimatických hnutí, že je třeba snížit emise CO2 okamžitě, za problém. Předpokládá totiž, že Němci akumulaci do vodíku vyřeší rychle. Tuto představu zakládá na německém deklarovaném plánu vyrábět v roce 2030 už 80 % elektřiny z OZE. To opravdu není bez vyřešení dlouhodobé akumulace pomocí vodíku možné.Už jsem zmínil, že na rozdíl od Oldřicha Sklenáře jsem v rychlosti zavádění akumulace do vodíku skeptický. Kdo z nás se mýlí, ukáže budoucnost. Podívejme se, jaké jsou však dvě možné varianty rychlého nebo náročného řešení dlouhodobé akumulace z pohledu Německé realizace rychlého odstavení jaderných bloků.
První možností je, že reálnější je moje představa dlouhé cesty k dlouhodobé akumulaci. Pokud by v tomto případě Německo nevypínalo předčasně jaderné zdroje, bylo by s nově postavenými obnovitelnými zdroji mnohem blíže nízkoemisní energetice a ušetřilo by si velké množství emisí. V obdobích ideálního větru a slunce by sice muselo omezovat větší část výkonu u větrných turbín a fotovoltaiky, ale i jaderné reaktory umožňují přispívat k regulaci. Za dlouhodobě nižší emise by to však určitě stálo. Pokud však Německo své jaderné bloky odstavilo, bez vyřešení dlouhodobé akumulace bude muset v ideálních podmínkách velkou část výkonu fotovoltaických a větrných elektráren stejně vypínat. Zároveň však bude mít stále vysoké emise. Připomeňme, že díky emisím skleníkových plynů při těžbě, dopravě, zkapalňování a opětného zplynování nemusí být výhoda zemního plynu oproti uhlí v této oblasti příliš velká.
Pokud bude mít pravdu Oldřich Sklenář a akumulace do vodíku bude vyřešena brzy, tak předčasné odstavení jaderných zdrojů postrádá smysl úplně. Z pohledu ukládání energie do vodíku s využitím elektrolýzy není rozdíl mezi elektřinou z jádra nebo obnovitelných zdrojů. Zvláště, když i němečtí odborníci deklarují, že jim jejich produkce zeleného vodíku v žádném případě nebude stačit a budou jej muset dovážet. Jaderné bloky by jim v takovém případě byly velkým přínosem.
Francie má nízkoemisní elektroenergetiku už téměř čtyřicet let. Podle mého názoru nebude vyřešena masivní dlouhodobá akumulace ještě dvacet i více let. A do jejího vyřešení německá cesta k nízkoemisní elektroenergetice není reálná. Německo se tak k nízkoemisní elektroenergetice dostane se zpožděním nejméně půlstoletí oproti Francii. Připomeňme, že na základě ropné krize chtěla jít nejen Francie, ale i Německo a další evropské státy cestou využívání jaderných zdrojů. Kvůli názorům a intenzivní kampaní proti jaderné energetice, kterou vedly hnutí podobné Greenpeace a Hnutí Duha i osoby podobné Oldřichovi Sklenářovi, se podařilo jadernou energetiku v Evropě zmrazit a cestu k nízkoemisní energetice dramaticky zdržet. Podle mého názoru jde tak o největší viníky toho, pokud se tento přechod nepodaří realizovat včas. To je jeden problém, horší však je, že u nich nedošlo k žádné sebereflexi a v kampaní za následování německého odchodu od jádra stále pokračují
Přednáška o možnostech nízkoemisní energetiky u nás:
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (39)
Daniel Višňovský
16.5.2023 08:40Jo, a k té horké rezervě......tohle se právě má částečně řešit baterkama, Češi jednu velkou postavili ve Schwarze Pumpe, a další, největší v EU budou stavět v Boxbergu.
Spousta lidí má představu, že ty baterky jsou nějaká energetická spižírna, jde však o zařízení poskytující podpůrné služby sítě
Miroslav Vinkler
16.5.2023 08:41Každý normální člověk pochopitelně ví, že Energiewende je výplod chorých mozků v Německu.
Sociologicko-psychické odůvodnění bylo renomovanými odborníky podáno několikrát.
Pocit viny po dvou světových válkách , které Němci vyvolali vedl k dalšímu společenskému rozhodnutí - zachránit svět před ??? Po delší době si Němci našli ztělesnění zla v sodovkáči , kterého teď musíme utlouct a pak na Zemi nastane ráj a blahobyt.
Národní schizofernie , nic jiného to není.
Jaroslav Řezáč
16.5.2023 09:27 Reaguje na Miroslav Vinklerpepa knotek
16.5.2023 08:53Richard Vacek
16.5.2023 09:07Teprve poté je vítězné mocnosti nasměrují jiným směrem.
Viktor Šedivý
16.5.2023 09:38 Reaguje na Richard VacekBřetislav Machaček
16.5.2023 09:49uhnout od vytýčeného směru. Sice ho mírně koriguje podle momentální situace
(odklon od plynu lepí rezervními uhelkami), ale základní směr nemění. Ten
ale není vhodný pro každou ze zemí v EU, protože mají rozdílné nároky na
energetiku a na podmínky provozování OZE. Zemědělské země si s OZE + ropou
vystačí, ale co průmyslová země s hutnictvím a s energeticky náročným chemickým průmyslem? Malý zateplený dům OZE část roku utáhne, ale co ty
velké průmyslové haly a energeticky náročné provozy? Naivita fandů OZE
je k pláči, když pouze srovnáme plochu FVE potřebnou k pokrytí jednoho
bloku v Temelíně. To si opravdu někdo myslí, že se dá takto pokrýt naše
spotřeba energie? Asi ano, když raději nematuroval z matematiky, neboť
neumí logicky myslet a fyzika mu nic neříká. Vystačí si s bláboly jemu
podobných popírajících přírodní zákony. Bohužel pokud nedojde na kolaps,
tak se jejich názor nezmění a kalich hořkosti budeme muset vypít všichni.
Tajně doufám na co nejrychlejší kolaps a tím i to procitnutí, protože
plýtvání prostředků na zcestné projekty likviduje ekonomiku i občany.
smějící se bestie
16.5.2023 09:52 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
16.5.2023 10:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
17.5.2023 14:35 Reaguje na Daniel Višňovskýživotnost a limity těžby. Nebudou mít čím topit a nebo už
nebude možno prodlužovat jejich technickou životnost. Jádro
je už na tom podobně a životnost Dukovan je podle výrobce
v poslední třetině. To, že ji někdo podivně prodlužuje je
poněkud nezodpovědné a nový blok by měl pouze nahradit dva nejstarší bloky už brzy zralé dle výrobce na odstavení.
Takže ten kolaps čeká brzo i nás a to už jen díky nárůstu spotřeby elektřiny při přechodu k elektromobilitě a topení
tepelnými čerpadly. Spotřeba elektřiny tak enormně vzroste
a OZE to každopádně nenahradí. Občasné zdroje energie totiž
nejsou spolehlivými zdroji v daném okamžiku, ale pak se bude
muset spotřebitel přizpůsobit zdroji. Topit, když fouká a svítí a mimo to mrznout, nabíjet elektromobil taktéž a nebo
chodit pěšky. Je to návrat do předindustriální doby, kdy se mlelo, když foukalo a nebo teklo v náhonu dost vody. Jinak
seděl mlynář na lavici a "mlel mlýnek prsty na klíně". Pak
namontoval místo kola elektromotor a mlel podle potřeby.
OZE je návrat zpět a bude nám zase poroučet vítr a slunce, kdy budeme pracovat, topit, cestovat a bavit se.
Emil Novák
17.5.2023 14:47 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
18.5.2023 10:23 Reaguje na Emil Novákvěkem stoupá a tím i odstávky a riziko havárie byť
nízkého stupně. Každý díl má svoji životnost a ta
je dána výrobcem. Pak už je to věcí provozovatele,
zda zařízení kompletně vymění a nebo látá "díry".
Je to jako s autem, které na Kubě jezdí 70 let,
ale v USA už je 50. let ve šrotu. Tam jezdí ale
od poruchy k poruše a nikoliv spolehlivě po dobu
své životnosti stanovené výrobcem. Obnova JE už
tu měla být dávno a zanedbala se i dostavba 2 bloků JETe, JE Blahutovice a jiných. Prostě se tu chrápe a žije z podstaty minulé výstavby energetických zdrojů. Tož si ještě chvíli schrupnem a jednou se probudíme do mrazivého rána, kdy bude v síti jen
kulové H!
Emil Novák
18.5.2023 11:14 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
19.5.2023 08:23 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
19.5.2023 08:37 Reaguje na Pavel HanzlNeomezeně se rozhodně udržovat nedají, rozhodující je stav nevyměnitelných komponent, tj. hlavně tlakové nádoby reaktoru, pokud ta doslouží, tak se elektrárna "při životě" udržovat nedá.
Daniel Višňovský
17.5.2023 18:47 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
17.5.2023 18:49 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
17.5.2023 18:54 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
17.5.2023 18:55 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
18.5.2023 10:26 Reaguje na Daniel Višňovskýza které se bojí kdokoliv jít. Povolit další těžbu
by byla pro každou vládu sebevražda a tak raději
harakiri přehodí na energetiky.
Daniel Višňovský
18.5.2023 13:47 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
17.5.2023 19:32 Reaguje na Břetislav MachačekAsi se budete muset přeškolit na něco jiného.
Břetislav Machaček
18.5.2023 10:40 Reaguje na Daniel Višňovskýuhlí a nedisponovaly železnou rudou( Německo, Lucembursko,
Anglie, Rakousko, Polsko atd.) Obojí měl málokdo a tak tomu
je dodnes. Bez metalurgie kovů nelze dosáhnout soběstačného
strojírenství, stavebnictví a ani zemědělství, pokud nechci
orat voly a zahnutou větví. Přeškolit na něco jiného se už
u nás děje, ale za cenu dovozu všeho železného z Číny,
Indie, USA a jiných zemí, které budou tímto držet trumfy
a nám zbydou pouze karty do počtu. U chemického průmyslu je to totéž. Nebudeme vyrábět například průmyslová hnojiva
a dovezeme odkudpak, když ty z Ruska nesmíme? Nedělejme
tedy nic a pouze kecejme, ale jsem zvědav, zda nás to uživí!
Některé to kecání prozatím živí díky zdrojům z průmyslu,
ale až ty jednou skončí, tak je nebude z čeho zaplatit!
Kecálisté kecálisty neuživí i kdyby se stavěli na hlavu
a už nebude koho ždímat a přerozdělovat zisky.
Daniel Višňovský
18.5.2023 14:00 Reaguje na Břetislav MachačekMacháčku, už zase SOBĚSTAČNOIDNOST?????? Víte, která evropská země má nejvyšší výrobu obráběcích strojů vzataženou na jednoho obyvytele? ŠVÝCARSKO, hlupáku!!!!! To je ukázka země, která má špičkové strojírenství, a žádnou soběstačnoidnost v primární metalurgii nepotřebuje!!! Rakousko podle Vás nemá vyspělé strojírenství, a zpracovatelský průmysl?
A další.......Pitomý Macháčku, pro roční spotřebu kovů firmy, která dělá stamilionové obraty v Eurech stačí, kdybych tam jednou dojel s Hyundaiem I30 a ten materiál dovezl v kufru. Víte, jak se ta firma jmenuje? Patek Phillipe!!!!
Vy se přeškolujete na něco jiného, jo???? Pokud vím, tak zatím jste ještě nezačali, akorát dodáváte pomocné vyráběcí práce komukoli, kdo u Vás postaví fabriku, a zavede vám do této výrobní program, protože sami nejste schopní vyprodukovat vůbec nic.
Ano, Vám chacharským lopatám opravdu zbudou akorát karty do počtu, když umíte akorát házet lopatou, válet se po hospodách ve stodolní, a vřeštět, já jsem horník, kdo je víc.
Vy si opravdu myslíte, že například limit pro to, aby TSMC mohla vyrábět čipy, je dostatek křemennejch valounů v okolí?
Když někdo vyveze 10000 náramkových hodinek v ceně 50 000 Ero za každé, tak je to půl miliardy, a bude na to potřebovat necelou tunu materiálu v ceně pár tisíc.
Ano, tak něco dělejte, a nekecejte, zatím jste vy chacharská hovádka ještě nezačala dělat vůbec nic.
Aleš Nebáznivý
18.5.2023 14:59 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
18.5.2023 15:20 Reaguje na Aleš NebáznivýBřetislav Machaček
19.5.2023 10:46 Reaguje na Daniel Višňovskýspolupracujete s dnešními Němci, kde
bylo pomatenců miliony. Dodnes tam
jsou neonacisté a oslavují vrahy.
Ano, i zde se mnozí s plyšákem dodnes nesmířili, ale jsou rozeseti po celé republice a hutě a doly jste měli v Kladně a i jinde v republice.
U VSŽ Košice bylo výhodou napojení na
širokorozchodnou trať pro dovoz rudy
a části uhlí bez nákladné překládky.
VSŽ je prosperující hutí i dnes stejně,
jako Třinec zásobující ocelí i válcovny plechů na ten váš Hyundai. Vám asi nic
neříká dělba práce, kdy jeden dělá to
a jiný ono. Každý dělá to, co je prostě
potřeba a z čehopak se budou dělat ty
kolejnice, mostní konstrukce, budovy
atd., když nebudou hutě a doly? Z vašich
keců? K čemu vám budou i ty čipy, když
tu nebude ocel na auta, které ty čipy
potřebují? Mimochodem stará auta se bez
čipů obejdou, ale ta nová bez oceli ne!
Děláte se chytrý, ale postrádáte celkový
přehled jak o historii, tak o dělbě práce
a možnostech jednotlivých ekonomik světa.
Z jednoho klubka drátu mohu rok dělat
jehly do šicích strojů, ale na kilometr
kolejnic potřebuji stovky tun železné
rudy a koksu. Vystačí si obyvatelé celé
zeměkoule pouze s těmi jehlami bez kolejnic, mostů, strojů atd? Pokud ano,
tak proč se to vyrábí?
Daniel Višňovský
19.5.2023 12:48 Reaguje na Břetislav MachačekNo, já myslím, že neonacistů je daleko víc v tom Vašem chacharstánu. je to jedinej kout ČR, odkud se rekrutovali lidé, kteří hromadně sloužili ve wermachtu. Takže neonacistů, a jejich pohrobků je plnej chacharstán, a ten zbytek jsou bolševici a neobolševici, kteréžto vy reprezentujete docela důstojně.
Ano, dělba práce, to je ono. A také přidaná hodnota, Macháčku.
Kilo ocelového plechu stojí zcela něco úplně jiného, než kilo auta, a kilo auta stojí něco úplně jiného, než kilo nějakého velmi přesného obráběcího stroje, a kilo tohoto stojí něco uplně jiného, než kilo nějakého diagnostického přístroje pro lékařství.
Když jste takový stoupenec dělby práce, tak proč rajtujete na šimlu energeticky náročného průmyslu s nízkou přidanou hodnotou???
Já Vím, nízká vysoká přidaná hodnota je a volný trh je pro Vás chachary nepřítel.
Víte, já těch kolejnic a mostních konstrukcí moc nepotřebuju, takže jsou mi šumák. A pokud je někdo potřebuje, tak ať si je koupí.
Vaše hloupé lži o tom, že kilo mostní konstrukce stojí víc, než kilo hodinek, snad ani nemá cenu komentovat.
Bingo, a proč tedy naše zemička, která je hustě zalidněná, nemá suroviny, a energetické zdroje, tak proč proboha musí dělat tisíce kilometrů kolejnic na export??? Že by proto, že ti dezoláti nic jiného neumí?
Mimochodem, kdybyste se svými ruskými soukmenovci nerozbombardovali Azovstal, tak byly ty primární metalurgické komponenty ještě levnější.
Proč tedy, když jste takový stoupenec dělby práce, a lokálních podmínek, se příčíte myšlence, že například ty kolejnice se budou dělat na Ukrajině, kde je jak železná ruda, tak uhlí, navíc i levná pracovní síla, a vy v tom chacharstánu budete dělat něco, co má vyšší přidanou hodnotu?
Proč blábolíte něco o chabějící oceli na uta, když problém jsou zrovna ty čipy?
Vy chachaři máte docela problém, že sice máte plechy, ale sami od sebe byste těžko něco použitelné a prodejné auto vyvinuli. Aha, já zapomněl, vývoj dle Vás chacharů není práce, a kilo výkresů má menší cenu, než kilo ingotů surového železa, protože ve sběrně za to dostanete méně.
Daniel Višňovský
19.5.2023 12:59 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
19.5.2023 18:13 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
19.5.2023 21:28 Reaguje na Břetislav Machačekvaber
17.5.2023 09:00Daniel Višňovský
17.5.2023 09:11 Reaguje na vaberDaniel Višňovský
17.5.2023 19:28 Reaguje na Jiří SvobodaBřetislav Machaček
18.5.2023 10:55 Reaguje na Daniel Višňovskýzimě při zatažené obloze a bezvětří bude v síti kulové hov..! Na to musí existovat záložní zdroje,
které se musí udržovat i když nefungují a to včetně
zaměstnanců. To, co nevydělají při nečinnosti si
pak doúčtují při zálohováni a to násobně na horší
časy a na nárazový nákup paliva. U plynu je pak
v potrubí doslova vítr, když jsou schopni díky drahému proudu i draze skoupit všechen dostupný plyn. Burza šílí ze spotových cen a zákazníci
z faktur za plyn i elektřinu. Strčili jsme hlavu
do oprátky OZE, které by měly zálohy provozovat
samy a dodávat na trh trvalý výkon bez výkyvů.
Pak by šlo srovnávat cenu z různých zdrojů a ne
pouze zvýhodňovat OZE a ostatní ekonomicky tepat
až do úplného krachu. Co až ty zálohy udolají a
ony skončí? To bude to vítězství OZE nad jinými
zdroji za KAŽDOU cenu?
Daniel Višňovský
18.5.2023 14:03 Reaguje na Břetislav MachačekA jak píši, ty baterky se staví spíše v uhelkách, než v paroplynech, ty dokáží nabíhat docela rychle.