https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimirn-picha-kdy-se-uz-konecne-schvali-osvobozeni-od-dane-pro-remizky-a-meze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Pícha: Kdy se už konečně schválí osvobození od daně pro remízky a meze?

24.10.2019
Cílem návrhu je, aby od daně byly osvobozeny skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy, mokřady, pokud budou tyto ostatní plochy evidovány v evidenci ekologicky významných prvků.  Ilustrační snímek.
Cílem návrhu je, aby od daně byly osvobozeny skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy, mokřady, pokud budou tyto ostatní plochy evidovány v evidenci ekologicky významných prvků. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ladislav Kucharský / Beleco
Zemědělský svaz ČR je znepokojen průtahy při projednávání tzv. Daňového balíčku pro rok 2020. Daňový balíček přináší kromě jiného úpravu daňové povinnosti u krajinných prvků (remízků, mezí apod.). Změna spočívá v přesnějším vymezení krajinných prvků, které budou podléhat osvobození od daně z nemovitých věcí. Tato změna je pro hospodaření v krajině velmi důležitá a Zemědělský svaz o ni usiluje téměř dva roky. Bylo by velikou chybou, aby kvůli politickým sporům nebyl tento návrh schválen, nebo byla jeho účinnost zpožděna.
 

Cílem návrhu je, aby od daně byly osvobozeny skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy, mokřady, pokud budou tyto ostatní plochy evidovány v evidenci ekologicky významných prvků. Dále budou osvobozeny příkopy, mokřady, močály, bažiny, skalní útvary, rokle a strže, pokud jsou na pozemcích ostatních ploch mimo zastavěné území obce a nejsou užívány k podnikání.

Zachováno bude rovněž osvobození pozemků, na nichž nachází ochranné pásmo vodního zdroje I. stupně. Jednoznačným cílem je, aby krajinné prvky, které zadržují vodu v krajině, nemohly být za žádných okolností daňově znevýhodňovány.

Vyšší zdanění neprodukčních ploch komplikuje zemědělcům budování těchto krajinných prvků a ztěžuje rovněž jednání s vlastníky případně propachtovaných pozemků, nacházejících se na místech vytyčených pro budování těchto prvků. Na jedné straně je tak zemědělcům vytýkán nedostatek krajinných prvků, na druhé straně jsou trestáni za jejich přítomnost na zemědělské půdě.

V případě, že nebude schváleno osvobození od daně těchto krajinných prvků, hrozí další zpoždění při jejich budování a další prodleva v přizpůsobování se klimatické změně. Zemědělci sice na tuto klimatickou změnu již reagují řadu let, ale tato daňová úleva by jim pomohla pokračovat bez finančního potrestání za aktivitu.


reklama

 
foto - Pícha Vladimír
Vladimír Pícha
Autor je tiskový mluvčí Zemědělského svazu ČR.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ka

24.10.2019 07:43
Dneska, když tato vláda zdaňuje téměř vše co dříva bylo nemyslitelné byste chtěli osvobození od daňe?Babiš vám to slíbí a u toho slibu také zůstane.Tím vaše osvobození bude vyřešeno.
Odpovědět
PV

Petr Vach

24.10.2019 08:58
Naši moudří "Konšelé"je (remízky)úmyslně likvidují a dávají zemmědělcům dotace za jejich kácení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist