Vlastníci lesů: Společné memorandum k financování Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023-2027
Obnova lesů a všech jejich funkcí je klíčová pro naplnění cílů adaptace na klimatické změny. K tomu je nezbytná i adekvátní podpora lesního hospodářství z prostředků Společné zemědělské politiky na nadcházející programové období 2023-2027 (dále jen SZP). Návrh Ministerstva zemědělství na financování Strategického plánu SZP však těmto potřebám neodpovídá.
V předchozím programovacím období (1.-11. kolo Programu rozvoje venkova) bylo pro lesní hospodářství alokováno cca 186 mil. EUR. Ukázalo se, že alokace na intervence do lesnické infrastruktury a technologické investice nebyly dostatečné. Bez oprav lesních cest poškozených v důsledku kůrovcové kalamity, které jsou na většině míst hojně využívány veřejností, a bez moderní lesní techniky šetrné k životnímu prostředí přitom nebude možné za neustálého odlivu pracovní síly z lesnictví plnit cíle adaptace na klimatické změny.
Rozpočet SZP na nové období byl celkově ponížen cca o jednu třetinu, za oprávněné lze tedy považovat snížení alokace na lesní hospodářství max. o 30 % z objemu finančních prostředků minulého období, tedy na cca 130 mil. EUR.
Návrh Ministerstva zemědělství na financování Strategického plánu SZP pro oblast lesního hospodářství však uvažuje pouze s alokací 28,6 mil. EUR, což představuje cca 2,2 % z disponibilního rozpočtu 1 295 mil. EUR Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova pro druhý pilíř společné zemědělské politiky. S ohledem na poměr lesní a zemědělské půdy v ČR a drtivé dopady kůrovcové kalamity je žádoucí zvýšit navrhovanou alokaci prostředků na lesnická opatření na 10 % z celkového objemu podpor určených pro rozvoj venkova, tedy cca 130 mil. EUR.
Signatáři memoranda vyzývají Ministerstvo zemědělství, aby:
1. v souladu se základními politickými parametry EU v připravovaném modelu SZP lépe zohlednilo místní podmínky a potřeby České republiky v oblasti lesního hospodářství,
2. přehodnotilo rozdělení finančních alokací ve prospěch podpory udržitelného a konkurenceschopného lesního hospodářství, které může významně přispět k Zelené dohodě pro Evropu,
3. pro lesní hospodářství vyčlenilo minimálně 130 mil. EUR,
4. s ohledem na dlouhodobý vývoj v lesním hospodářství, na schválenou Koncepci Státní lesnické politiky do roku 2035 a zajištění všech funkcí lesa i v budoucnu zařadilo do hlavních priorit rozvoje venkova s odpovídajícím finančním zajištěním investice do lesnické infrastruktury a technologické investice v lesnictví.
Signatáři memoranda se dohodli, že budou vzájemně spolupracovat za podmínek uvedených v tomto memorandu:
1. Signatáři memoranda budou společně koordinovat a prosazovat návrhy a opatření, které budou směřovat k navýšení finanční alokace ve druhém pilíři Strategického plánu SZP ve prospěch podpory udržitelného a konkurenceschopného lesního hospodářství.
2. Signatáři memoranda budou společně koordinovat a prosazovat zařazení „Investic do lesnické infrastruktury“ a „Technologické investice v lesnictví“ do hlavních priorit druhého pilíře pro oblast lesního hospodářství s odpovídajícími alokacemi, prioritně pro nestátní lesy.
3. Memorandum se uzavírá na dobu neurčitou a nabývá platnosti a účinnosti vůči signatáři dnem podpisu jeho oprávněným zástupcem.
4. Memorandum je vyhotoveno ve třech vyhotoveních s platností originálu.
5. Signatáři memoranda prohlašují, že souhlasí s obsahem memoranda a jejich přistoupení je projevem svobodné vůle stvrzené podpisem oprávněného zástupce.
Ing. Jiří SVOBODA, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR
Mgr. František LUKL, MPA, předseda Svazu měst a obcí České republiky
arcibiskup olomoucký Mons. Jan GRAUBNER, předseda České biskupské konference
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Katka Pazderů
7.10.2021 06:14Chápu, když se rozdává, hloupý, kdo nebere. Tak řekněmě, že ano, nějaké podpory budou, ale chceme za to vidět stabilní les a zemědělskou krajinu, ráj to na pohled.