https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenekn-hraba-zvysime-tresty-za-tyrani-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Hraba: Zvýšíme tresty za týrání zvířat

3.3.2020
Množírna psů. Něco takového tu nechceme.
Množírna psů. Něco takového tu nechceme.
Zdroj | OBRAZ - Obránci zvířat
Poslanecká sněmovna bude dnes definitivně rozhodovat o senátním pozměňovacím návrhu z dílny senátora hnutí STAN Zdeňka Hraby, který má zpřísnit tresty za týrání zvířat, ale také tresty pro tzv. množírny.
 

Počet případů týrání zvířat každoročně stoupá. A dnes je velká šance na zpřísnění trestů tyranům, což by mohlo dát naději na snížení této nelichotivé statistiky. Návrh dává jasný signál, že by společnost neměla agresivní chování vůči živým tvorům tolerovat, a proti agresorům se postavit.

Tresty za týrání zvířat jsou dnes dost nízké a pachatelé této trestné činnosti jsou si toho vědomi, že v případě odsouzení mohou skončit „pouze“ s podmínkou nebo peněžitý trest v desítkách tisíc korun. Nastal čas na zpřísnění trestů tak, aby měl preventivní účinek a ty, kdo zvířata týrají, od tohoto jednání odradil.

Naše změna tresty za týrání zvířat až na 3 roky odnětí svobody. Dále zvýšení až na 5 let odnětí svobody v případech, že někdo týrá zvířata opakovaně, dlouhodobě nebo na veřejnosti. A zvýšení trestu odnětí svobody až na 6 let, pokud tak pachatel činní zvláště surovým způsobem nebo na větším počtu zvířat.

Návrh, který jsem předložil, také počítá se zvýšením trestů za chov v „množírnách“ v určitých případech až na 10 let odnětí svobody. Ústavně-právní výbor tento pozměňovací návrh bohužel nepřijal, nicméně tento boj nevzdávám. O zákonu bude ještě jednat senátní zdravotnický výbor a věřím, že se mi podaří přesvědčit další senátory také na jednání pléna, které se bude konat na konci ledna.

Jsme na dobré cestě k tomu, aby se týrání zvířat přestalo nízkými tresty tolerovat.


reklama

 
foto - Hraba Zdeněk
Zdeněk Hraba
Autor je senátor za Hnutí STAN.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

3.3.2020 13:09
Jste popletení blázni, kteří

a) si myslí, že vysoké tresty sníží kriminalitu,

b) jdou na ruku paničkám, pro které je jejich čoklík něco jako dítě, ba víc než člověk.

Vzpamatujte se, tohle už ani není populismus, to je dekadence.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2020 20:56 Reaguje na
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/smrad-spina-a-zubozena-zvirata-skryta-kamera-ukazala-kam-jdou-penize-na-jejich-zachranu-90864?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=315440&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Gdo včera koukal, asi by s prodloužením pobytu "hlavních hrdinů" v teplákách neváhal. A dekadence je tyto rádoby podnikatele hájit. (P.S. Igošek má k nim evidentně blízko, však?-))
Odpovědět
ig

3.3.2020 22:52 Reaguje na Karel Zvářal
Nerozumím - zubožených zvířat je mi líto, i když bych asi neposílal nějakému útulku hromady peněz na to aby složitě operovali nějakého psa, pro kterého by bylo nejmilosrdnější jej zastřelit. Jestli útulek ty peníze zpronevěří, tak před soud s viníkem - s tím taky nemám problém. Já jen kroutím hlavou nad tím, jaké se se zvířaty nadělají ciráty :-)
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

3.3.2020 21:04
Radikálním řešením by bylo, zakázat jakýkoli obchod se zvířaty, která nejsou klasifikována jako hospodářská.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2020 21:16 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Což je nereálné, protože veterináři dnes žijí hlavně z pejsků a kočiček. A když budou všichni zdraví... já se té scénce s tím oním vůbec nedivím.
Odpovědět
mr

5.3.2020 14:45 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Co ještě zakážeme? Nemyslíte, že těch zákazů a nařízení je dnes už mnohem více, jak v dobách nazývaných totalitou??? To fakt chcete, aby 30 let po změně režimu tady skutečně nastalo, že "vlastní občané budou otroky ve vlastní zemi"? Tak nějak před tím tehdy varoval (marně) jeden vysoký soudruh občany a my hlupáci mu tehdá nevěřili ...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.3.2020 05:47
Zvíře je zvíře a člověk je člověk. Proto je nesmysl, aby lupiči a násilníci dostávali nižší tresty, než někdo za nevhodné zacházení se zvířetem.
I když mnohá panička by si za ondulaci svého pejska pár dnů v base zasloužila.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.3.2020 18:17
Co by mělo význam, je zrušení výjimky z tohoto zákona pro rituální porážky, které nejsou ničím jiným než naprosto nesmyslným sadistickým mučením zvířat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist