https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-nezmeskalova-oslava-silvestra-neprustrelne-alibi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Nezmeškalová: Oslava Silvestra = neprůstřelné alibi?

30.12.2015
Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk či let. Ten, zejména v noční tmě, může dopadnout velmi tragicky
Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk či let. Ten, zejména v noční tmě, může dopadnout velmi tragicky
Bujaré veselí, dobré jídlo a pití, zábava, tisíce barev a efektů, oproti tomu zraněná, stresovaná a mrtvá zvířata – to je každoroční skóre silvestrovských oslav. Lidi to, až na výjimky, nezajímá. Chtějí se bavit. Co nejintenzivnější rachot, výbuchy a blesky jsou přece tou nejlepší zábavou. Že kvůli ní trpí divoká, hospodářská i ta doma chovaná zvířata je (nejen) pro tuto noc jaksi vedlejší?
 

„Rachejtle a ohňostroje k Silvestru neodmyslitelně patří. Je to tradice. Nemám rád pejskaře, mohou dát psům nějaké prášky, není to moje starost,“ zní často při obhajobě této kruté zábavy. Obstojí však argumenty obhájců zábavní pyrotechniky proti úzkosti, stresu a zbytečně prolité krvi? Domácí zvířata jsou pouze částí těch, na které používání pyrotechniky tak krutě dopadá. Jsou tu i hospodářská zvířata a zvířata ve volné přírodě. Těm nikdo sedativa nepodá.

Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk či let. Ten, zejména v noční tmě, může dopadnout velmi tragicky. Při Novoročním ohňostroji 2013 dopadlo přímo mezi diváky několik zkrvavených labutí, které, vyděšené ohňostrojem, narazily do drátů trolejového vedení. Staly se tak jedním z mála přímých důkazů působení výbuchů na divoká zvířata. I letos má pražská záchranná stanice napilno. „Za uplynulý týden jsme přijali více než deset labutí. Pravděpodobnou příčinou nárazů do trolejí byla pyrotechnika, díky které ptáci v panice vyletovali z vody ven,“ smutně podotýká i letos pracovnice stanice. Většinou se však poraněná či mrtvá zvířata nenajdou či u nich nelze prokázat přímou souvislost s pořádaným ohňostrojem.

U zvířat domácích je důkazů o jejich utrpení v souvislosti s touto „zábavou“ spousty. Každý chovatel ví, jak těžce jeho svěřenci ohňostroje snášejí. Snížení užitkovosti či dokonce zvýšené množství potratů u hospodářských zvířat v souvislosti s ohňostroji bylo mnohokrát prokázáno. Přesto se chovatelé proti takovému týrání svých zvířat prakticky nemohou bránit!

Lidé jsou na tom podobně jako divoká zvířata – přímé důkazy o tom, jak moc jim pyrotechnika škodí, se těžko získávají. Tedy, pokud neskončí v nemocnici doufajíc v precizní práci tamních chirurgů…

O důsledcích používání zábavní pyrotechniky na člověka a jeho životní prostředí se raději mlčí. Přitom výbuchy ohňostrojů uvolňují do svého okolí velké množství těžkých kovů, perchlorátů, jedovatých plynů. Ne vždy jde o nízké koncentrace, ale kdo by je při „oslavách“ vůbec měřil?

V neposlední řadě je nutné vědět, že zábavní pyrotechnika se vyrábí v rozvojových zemích. Většinou tam, kde neexistují žádné bezpečnostní normy, kde se využívá otrocká práce. Pyrotechniku vyrábí v těchto zemích i děti.

Český svaz ochránců přírody rozhodně nechce, aby byly ohňostroje plošně zakázány. Je to věc každého z nás, zda si rachejtle koupí či nikoliv. Důležité je, aby každý kupující věděl, co všechno zakoupením a použitím rachejtle způsobí. Aby občané věděli, jaká neštěstí jejich radnice za jejich peníze v podobě tradiční novoroční „zábavy“ svému okolí přinesou. Jelikož se snad právem považujeme za vyspělou civilizovanou společnost, při dostatku informací bychom logicky měli dojít k tomu, že takovýto způsob zábavy nechceme.

Účinky ohňostrojů na zvířata:
Zvířata mají mnohem citlivější sluch, než lidé – hluk z ohňostrojů je pro ně mnohem silnější a výrazně překračuje práh bolestivosti.
Hluk z ohňostrojů poškozuje sluch zvířat. Může vést až k jeho trvalé ztrátě
Výbuchy ohňostrojů v blízkosti zvířat jim způsobují popáleniny a jiná zranění těžká zranění.
Vyděšená zvířata často utíkají, případně opouštějí svá teritoria a úkryty. Vyděšení ptáci často narážejí do budov, drátů elektrického vedení apod.
Psi často v panice vběhnou pod projíždějící auta.
Kočky a psi si často pletou pyrotechniku s hračkou – následky jsou často tragické tragické (amputace čelisti apod.)
Ptáci opouštějí svá hnízda a mnohdy nejsou schopni se k nim vrátit. Po ohňostrojích se objevuje zvýšený počet osiřelých mláďat divokých zvířat.
Vodní ptáci a ryby se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky, které zůstávají na rybnících.
Vyplašené ryby vyplavou z úkrytů, jsou sežrány predátory či mohou uhynout vysílením.
Je prokázáno nižší snášení vajec u nosnic den po ohňostrojích a vajíčka jsou často vadná
Hlasité zvuky způsobují, že ptáci zkrátí dobu krmení, což může hlavně v zimě vést až k podchlazení a smrti.

Účinky ohňostrojů na životní prostředí:
Ohňostroje mohou hlavně v suchém období způsobovat požáry.
Ohňostroje obsahují množství nebezpečných látek, které se jejich výbuchem dostávají do okolního prostředí.
Ohňostroje ničí ozonovou vrstvu.
Ohňostroje produkují světlo, hluk, jedovaté látky a odpad, který zůstává v životním prostředí.
Používání pyrotechniky ve větším rozsahu (velké ohňostroje) kontaminuje i rozsáhlejší území a ovlivňuje kvalitu ovzduší v dané lokalitě.

Účinky ohňostrojů na zdraví lidí:
Kromě přímých zranění způsobených neopatrnou manipulací s pyrotechnikou při jejím používání dochází ke vzniku velkého množství nebezpečných zplodin, které se zejména v podobě kouřového oblaku uvolňují do okolí. Ovdzuší je znečišťováno například těžkými kovy (např. K, Ba, Mg, Sr, Cu, Pb, Sn, Al, Bi, Ga) jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat.

Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími spalování pyrotechniky oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a suspendované částice. Kromě toho se při spalování může uvolňovat přízemní ozón, který je pro lidský organismus jedovatý.

Perchloráty, které jsou častou složkou ohňostrojů, mohou kontaminovat vodu a při její konzumaci zabraňovat vstřebávání jodu, což může vést až k onemocnění štítné žlázy.

Světelné záblesky z ohňostrojů mohou u lidí s epilepsií vyvolat až záchvat.

Problematika výroby ohňostrojů v rozvojových zemích:
Velké množství ohňostrojů je vyráběno v rozvojových zemích, kde nejsou dodržovány bezpečnostní standardy. Dochází ke zranění lidí, otravám, výbuchům a unikům jedovatých látek do prostředí.
V těchto zemích je také často využívána práce dětí.


reklama

 
Další informace |
http://www.voiceforthevoiceless.org.za/index.htm
http://www.occupyforanimals.org/fireworks-and-animals.html
https://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/23256/obadalov%C3%A1_2012_bp.pdf?sequence=1
http://www.ulekare.cz/clanek/alergie-na-rachejtle-i-to-existuje-12023 http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1352231010006485
foto - Nezmeškalová Zdeňka
Zdeňka Nezmeškalová
Autorka pracuje v Českém svazu ochránců přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

30.12.2015 21:20
to je hezký příklad toho, proč nějaký osvícený vtipálek překřtil naše milé "ekology" na melounisty.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

1.1.2016 00:33 Reaguje na Karel Padevet
Obávám se, že se pletete. Historie tohoto termínu je zcela jiná a týkala se jisté fáze vývoje SZ v devadesátých letech.
Lze souhlasit s tím, že by článku prospěla klasifikace na minoritní a majoritní vlivy pyrotechniky na ŽP.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

1.1.2016 21:52
ale kdež... zelení se chovají pořád stejně...
Odpovědět
DL

Dita Laura Společnost pro zvířata

14.1.2016 10:11
Je dobře o sobeckém a škodlivém jednání mnoha lidí v období svátku klidu a míru Vánoc a pak okolo Silvestra psát. Jak vidíme např. z uvedené reakce KP, tak mnozí nedokáží vnímat rozsah škod a traumat, které tzv. zábavní pyrotechnika způsobuje. Možná tráví tyto poslední dny v roce někde v izolaci, v bunkrech či co a nevnímají, jak se většinová technokraticky zaměřená společnost chová. Stačilo by přitom trávit toto období v malých a velkých městech či obcích, nebo na horské chatě, kde je škodlivé bezohledné chování v tomto období největší - nejde ani tak o samotné ohňostroje, velmi traumatizující jsou pro zvířata, děti a normální lidi také detonace a hluk z odpalovaných "zábavních" pum a petard. Třesou se i skla v oknech, pokud vám takto odpalují bezohlední sousedé do vzdálenosti 200 m od vás. V tomto období se domácí zvířata bojí chodit ven i přes den, a naše psy a kočky jdou ven na chviličku jedině s námi, jak se bojí... výbuchy a odpalování většinová společnost provádí nejen přímo na Silvestra, ale v celé řadě těchto dnů od Vánoc. Kočkám nemůžete dát nic na uklidnění, léky,které se používají pro psy by je mohly zabít. Volně žijící zvířata, nebo doma chovaná zvířata jako koně, ovce, kozy... mají také smůlu a některá na stresy a traumata reagují šokem, útěkem, mohou posléze i umřít. To z reality vytržení lidi nevnímají, je jim jedno, komu svým chování ublíží - zábava je nutná za každou cenu! Také jim dělá dobře úrážet ty, kteří na jejich bezohlednost upozorňují a následně ještě po nich škody řeší a pomáhají postiženým!
http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/stopzabavnipyrotechnice/
Na závěr: detonace tzv. zábavní pyrotechniky trvaly letos "na oslavu příchodu Nového roku" 3, 5 hodiny, kontinuálně od 22 h večer. Třásly se zdi i okna. Tak věřím, že si na příští rok již všichni tito "vtipálci" zakoupí jízdenku směr nějaký aktuální válečný konflikt ve světě, a tam si užijí detonací, bomb a dalších efektů do sytosti...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist