Zdeňka Nezmeškalová: Český masakr motorovou pilou
3.4.2015
Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Několik čerstvých příkladů ze záchranných stanic
Kutnohorsko: Jeden z prvních letošních případů zde řešila záchranná stanice ČSOP ve Vlašimi. „Hlášeno nám bylo cca 20 netopýrů nalezených v dutině pokáceného stromu. Nálezce je odchytil a dal do krabičky. Než nám jejich nález ale nahlásil, tak většina netopýrů škvírou vylezla. Když jsem přijela, našla jsem v krabici už jen dva a část těla třetího, který byl zřejmě při kácení přeříznut vejpůl. "Netopýři, kteří utekli, nemají šanci přežít," uvedla ošetřovatelka.
Poděbrady: Další otřesný případ neúcty k životu zaznamenali u Poděbrad, kde náhodná chodkyně našla v lese „pískající“ krabici. V uzavřené krabici se nacházela celá kolonie netopýrů rezavých, které pravděpodobně někdo do lesa přivezl po skácení stromu.
V posledních dvou měsících vyjížděli k zimujícím netopýřím koloniím nalezeným až při kácení pracovníci stanic po celé republice.
Polabí: Na rozdíl od netopýrů, kteří „ještě“ neopustili dutiny v lese u Brandýska nad Labem bylo „už“ na konci března v koruně pokáceného stromu hnízdo se čtyřmi veverčaty. Ještě neosrstěná asi 10denní mláďata veverek se dostala do péče stanice Pinky specializované na veverky.
"Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Obdobím vegetačního klidu se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.“ Tak zní litera zákona. Konec období vegetačního klidu je však striktně stanoven na 31. března. Bez ohledu na to, že jednou z ekologických funkcí dřevin je poskytování útočiště pro divoká zvířata. A ta se kalendářem neřídí.
Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky. Pokud je mírná zima a brzké jaro, mělo by se období vegetačního klidu operativně zkracovat. Jeden termín by rozhodně neměl být stejný pro celou republiku. A závěrem, když i přesto dojde k ohrožení živočichů, lidé by okamžitě měli volat odborníky ze záchranných stanic. Kontakty na místně příslušné stanice jsou k dispozici na stránce www.zachranazvirat.cz, případně je možné se poradit na centrálním čísle 774 155 155.
reklama
Další informace |
Péče o mláďata je velmi nákladná, a proto se snažíme získat finanční prostředky prostřednictvím kampaně Zvíře v nouzi. Pokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Sekání rákosí na ledu
Jihočeský kraj má 343 chráněných území, naposled přibylo 11 lokalit
Proč si oblast soutoku Dyje a Moravy zaslouží stát se chráněnou krajinnou oblastí
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk