https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-nezmeskalova-cesky-masakr-motorovou-pilou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Nezmeškalová: Český masakr motorovou pilou

3.4.2015
Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky
Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nestačí, že zvířatům nepřeje jarním sněhem a ledovými větry samotná příroda, ke zkáze se přidává i člověk. Ze zahrad a parků zněly motorové pily a k zemi padala hnízda ptáků i veverek. S cílem pokácet v termínu urychleně vše, co se dá, neunikli zubům pil ani v dutinách spící netopýři. Vegetační klid, ve kterém se kácení stromů povoluje, končí dle legislativy vždy 31. března. Jenže to zvířata netuší a tak mnohá zahnízdila dříve a doplatila na to.
 

Několik čerstvých příkladů ze záchranných stanic

Kutnohorsko: Jeden z prvních letošních případů zde řešila záchranná stanice ČSOP ve Vlašimi. „Hlášeno nám bylo cca 20 netopýrů nalezených v dutině pokáceného stromu. Nálezce je odchytil a dal do krabičky. Než nám jejich nález ale nahlásil, tak většina netopýrů škvírou vylezla. Když jsem přijela, našla jsem v krabici už jen dva a část těla třetího, který byl zřejmě při kácení přeříznut vejpůl. "Netopýři, kteří utekli, nemají šanci přežít," uvedla ošetřovatelka.

Poděbrady: Další otřesný případ neúcty k životu zaznamenali u Poděbrad, kde náhodná chodkyně našla v lese „pískající“ krabici. V uzavřené krabici se nacházela celá kolonie netopýrů rezavých, které pravděpodobně někdo do lesa přivezl po skácení stromu.

V posledních dvou měsících vyjížděli k zimujícím netopýřím koloniím nalezeným až při kácení pracovníci stanic po celé republice.

Polabí: Na rozdíl od netopýrů, kteří „ještě“ neopustili dutiny v lese u Brandýska nad Labem bylo „už“ na konci března v koruně pokáceného stromu hnízdo se čtyřmi veverčaty. Ještě neosrstěná asi 10denní mláďata veverek se dostala do péče stanice Pinky specializované na veverky.

"Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Obdobím vegetačního klidu se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.“ Tak zní litera zákona. Konec období vegetačního klidu je však striktně stanoven na 31. března. Bez ohledu na to, že jednou z ekologických funkcí dřevin je poskytování útočiště pro divoká zvířata. A ta se kalendářem neřídí.

Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky. Pokud je mírná zima a brzké jaro, mělo by se období vegetačního klidu operativně zkracovat. Jeden termín by rozhodně neměl být stejný pro celou republiku. A závěrem, když i přesto dojde k ohrožení živočichů, lidé by okamžitě měli volat odborníky ze záchranných stanic. Kontakty na místně příslušné stanice jsou k dispozici na stránce www.zachranazvirat.cz, případně je možné se poradit na centrálním čísle 774 155 155.

reklama

 
Další informace |
Péče o mláďata je velmi nákladná, a proto se snažíme získat finanční prostředky prostřednictvím kampaně Zvíře v nouzi. Pokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi číslo: 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz
foto - Nezmeškalová Zdeňka
Zdeňka Nezmeškalová
Autorka pracuje v Českém svazu ochránců přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist