https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-otevreny-dopis-rediteli-cizp-eriku-geussovi-k-otravene-rece-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Otevřený dopis řediteli ČIŽP Eriku Geussovi k otrávené řece Bečvě

24.3.2021
Otrávené ryby z řeky Bečvy. Ilustrační snímek.
Otrávené ryby z řeky Bečvy. Ilustrační snímek.
Vážený pane řediteli Geussi,
je to již 6 měsíců, které uběhly od průmyslové havárie, jež nemá co se týče rozsahu, závažnosti a dopadu na životní prostředí v České republice obdoby. V řece Bečvě někdo neznámými jedy (pravděpodobně kyanidy) otrávil několik desítek tun ryb a poškodil ekosystém celé řeky na několikakilometrovém úseku.
 

Dodnes nejsou známi viníci této havárie, ale bohužel ani jednoznačné kroky, které ČIŽP k jejich vypátrání a usvědčení podnikla. K špatné situaci se vyjádřila řada odborníků, kteří rozporují utajování informací a ne příliš kvalitní práci inspektorek a inspektorů.

Jedním z odborníků je profesor Ivan Holoubek, který pro Váš resort vypracovával znalecký posudek. Pan profesor na základě svých znalostí a zkušeností veřejně upozornil, že Vaši inspektoři odebrali vzorky nepřijatelně pozdě a zcela opomenuli aktuální odběry na klíčových místech. Včasné odběry u výpustí podezřelých průmyslových závodů byly nezbytné pro identifikaci pachatele.

Například u výpusti továrny DEZA byly vzorky odebrány až čtyři dny po havárii (24. září 2020): „Můžeme říct na základě vzorků dvě věci: že na začátku ve vodě byl určitý obsah kyanidů a že se postupem času ředil. Udělali ovšem fatální chybu, že nešli proti proudu a neodebrali vzorky u všech výpustí. Ze vzorků se tedy prakticky nedá jednoznačně říct, kdo je na vině".

Znalec v oblasti environmentálního práva JUDr. Petr Svoboda potvrzuje, že by informace o vyšetřování havárie měly být veřejné a že se Česká inspekce životního prostředí chová nepatřičně netransparentně: „V daném případě a v současné době (tedy s odstupem téměř čtyř měsíců) je prakticky vyloučeno, že by zveřejnění informací o odebraných vzorcích z Bečvy či jejich podstatné —relevantní —části mohlo nějak myslitelně a reálně ohrozit řádný výkon veřejné správy, respektive vyšetřování. Odebrané a vyhodnocené vzorky jsou stabilní důkazy. Pokud už jednou byly řádně zachyceny a zaprotokolovány, tak se už nemění a prakticky nikdo je už nemůže ovlivnit".

Shodně se zmíněnými odborníky, vyjadřujícími se v kauze Bečva, i mnoha zástupci občanské společnosti, která je stávajícím průběhem kontrolní činnosti ČIŽP znepokojena, se domníváme, že Česká inspekce pro životní prostředí pod Vaším vedením fatálně selhává, a to nejen při vyšetřování havárie otrávené Bečvy, ale i při komunikaci s veřejností.

Dalším manažerským selháním je hromadný odchod zaměstnanců oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES vedeného Mgr. Pavlou Říhovou. Za tímto hromadným odchodem stály nevyhovující podmínky ze strany vedení ČIŽP, a rovněž pak přímo Váš osobní přístup k tomuto špičkovému oddělení, které léta budovalo svými výsledky dobré jméno České republiky po celém světě.

Oddělení CITES vedené Mgr. Pavlou Říhovou se podílelo na odhalení desítek pokusů o nelegální vývozy živých zvířat nebo výrobků z nich, např. operace „Trophy“ – rozkrytí ilegálního obchodu s tygřími produkty v ČR, operace „Rhino“ – černý obchod s rohy nosorožců, operace „Osseus“ – obchod se slonovinou, nosorožčími rohy a tygřími kostmi, operace „Lora“ – ilegální obchodování s papoušky. Tým oddělení CITES se zásadní měrou podílel i na odhalení nelegálních tygřích jatek v ČR v roce 2018.

Velmi dobře víte, že zachování týmu oddělení CITES v tehdejším složení bylo klíčové, mj. i z následujících důvodů:

      - Šlo o jediný útvar v rámci ČIŽP i MŽP specializující se na obchodování s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Vedoucí oddělení byla dokonce členkou expertní skupiny Interpolu pro wildlife crime.
      - Odchodem týmu oddělení CITES bylo ohroženo fungování Stálé zvláštní pracovní skupiny pro CITES, ačkoliv jde o jedinou meziresortní skupinu zabývající se odhalováním wildlife trafficking v ČR. Vaším přičiněním Celní správa ztratila klíčového spolupracovníka pro pátrání po tomto druhu trestné činnosti.
      - Rozpadem původního týmu CITES došlo pod Vaším vedením k přímému ohrožení letité, úspěšné a celosvětově oceňované práce v boji proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Pozice ČR byla dlouhodobě postavena na vysoké kvalitě, odborné erudici a osobní integritě odešlých členů týmu CITES, kteří byli pro mezinárodní společenství garanty pro vzájemnou spolupráci a jejich role je v tomto ohledu zcela nezastupitelná.

Musíte si být plně vědom, jak se situace kolem legálních i nelegálních chovů tygrů, lvů, medvědů a dalších velkých i malých ohrožených kočkovitých šelem v kategorii CITES zhoršuje.Proto považujeme hromadný odchod zaměstnanců oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES za Vaši vážnou chybu,která je navíc v přímém rozporu se zájmy a ochranou těchto ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou žádaným a výnosným artiklem v rámci nelegálního obchodu.Vzniklou situaci, do které jste ČIŽP dovedl, a nekompetentnost, s jakou vykonáváte svoji funkci, již nelze nadále tolerovat.

Žádáme Vás proto, abyste přijal svou odpovědnost za nevyřešenou kauzu havárie na řece Bečvě a za rozpad oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES a z pozice ředitele České inspekce životního prostředí odstoupil.

Tento dopis, prosím, považujte za otevřený.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, asociace ekologických organizací
reklama

 
Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.3.2021 11:32
Pod to se klidně podepíšu taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.3.2021 17:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě, ale znáte nějaký obor ve státní správě, ve kterém bychom dnes nazaostávali, který by skutečně fungoval?
Po osmi letech řízení státu jako firmu jsme v gigadluzích a celkovém sestupu, děkujem soudruhovi esstébákovi, doufám, že VŠICHNI, kteří mu naházeli hlasy, se zastydí.
A na podzim mu je nahážou znovu, kobliha je neskutečně dokonalá hmota.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.3.2021 11:55
S obsahem dopisu asociace ekologických organizací také souhlasím.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.3.2021 14:41
Já bych souhlasil s dopisem o trpkém osudu desítek tisíc kachen domácích, zatím jen kachen, kterým umožnila přísná ochrana hnízdíšť divoce žijících ptáků, vodních zejména, aby chcípli udušením v kontejnerech kafilerií za asistence Hasičského záchraného sboru. Keců o Bečvě už bylo dost, přitom těch právě kysličníkem uhličitým (CO2) udušených cca 64 000 kachen nikoho, ani Miroslava Vinkler ani Majku Kletečkovou (ostatní se zatím neprojevili), nechávají uplně chladnými.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.3.2021 15:19 Reaguje na Jiří Daneš
Pod tímto článkem je komentář na tohle téma off topic.

Napište do Ekolistu článek o těch udušených domácích kachnách a pak se k tomu třeba pan Vinkler nebo Majka Kletečková nebo ještě někdo další třeba vyjádří a projeví se. Osobně nejsem ráda, když jsou komentáře OT. Ono těch problémů týkajících se ŽP je opravdu hodně, téměř nekonečně mnoho.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.3.2021 15:47 Reaguje na Majka Kletečková
Napsal jsem jen s jakým dopisem ekologických organizací bych souhlasil spíše. A je mně při tom skutečně úplně jedno čemu jste ráda a čemu ne. Tón s jakýmpíšete "o těch udušených kachnách", naznčuje značnou necitelnost k chovným domácím zvířatům, což zase já nemám rád, tu necitelnost.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.3.2021 15:47 Reaguje na Jiří Daneš
naznačuje
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.3.2021 15:57 Reaguje na Jiří Daneš
Když Vás to tak hluboce trápí, uděláte sám něco proto, aby se trpký osud desítek tisíc domácích kachen zlepšil? Napíšete v tomto duchu otevřený dopis Eriku Geussovi nebo jiné kompetentní osobě? (Když to neuděláte Vy, tak možná nikdo jiný.)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.3.2021 18:32 Reaguje na Jiří Daneš
Tak zkuste napsat něco souvislého , z nesouvislých útržků vámi výše uvedených nikdo moc nepochopí, co chtěl básník vlastně říci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.3.2021 17:43
Nevím,jak CITES, ale Bačva je jednoznačně trestný čin a panGeuss je spoluviník, to znamená odstoupení a soud. Tolerancí všemožných sviňáren a jiných korupcí jsme se dostali tam, kde dnes jsme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist