https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-senat-schvalil-stavebni-zakon.i-pres-zivou-debatu-senatoru-zustanou-prava-obcanu-na-ochranu-prirody-osekana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Senát schválil stavební zákon. I přes živou debatu senátorů zůstanou práva občanů na ochranu přírody osekaná

12.5.2023
Senátoři ve středu schválili novelu stavebního zákona a souvisejících zákonů v podobě, jakou jim předala Poslanecká sněmovna. Přestože opravuje mnohé chyby verze od Babišovy vlády, hlavní ideou je především zrychlení povolování staveb stejně jako v původním návrhu. Posílení ochrany životního prostředí, ani právo občanů vznášet námitky v procesu povolování staveb s dopady na přírodu a krajinu, nepřinese. O důležitosti práva veřejnosti na ochranu životního prostředí v procesu výstavby byla v Senátu živá diskuze, pozitivně se o ní vyjadřovali senátoři napříč politickými stranami. Přesto nakonec většina senátorů podpořila přijetí balíčku zákonů beze změn.
 
Namísto současného systému – územního a stavebního (příp. společného) řízení, budou nyní obě povolení nahrazena jedním. Velkou novinku ve stavebním právu představuje jednotné environmentální stanovisko. To by mělo zajistit, že dopady stavebního záměru na životní prostředí budou posouzeny společně, a nebudou se tak zavírat oči před kumulací dílčích negativních vlivů. Současně bude posuzování nadále probíhat na odborech životního prostředí mimo stavební úřad. Velkou slabinou celého konceptu je však tzv. fikce souhlasu. Ta znamená, že pokud se orgány životního prostředí nevyjádří v předepsané lhůtě 30/60 dnů, má se za to, že souhlasí bez podmínek.

„Je opravdu potřeba zrychlit povolování staveb, nemělo by to ale být na úkor životního prostředí nás všech. Zatímco stavba by se zdržela v řádu měsíců, zásahy do životního prostředí mohou být nenapravitelné. Kvůli fikci souhlasu může být nějaká stavba povolena jen proto, že ji nestihl příslušný orgán zamítnout. A občané nebudou mít — s výjimkou kácení stromů a výskytu zvláště chráněných druhů — možnost ani podat námitky,” varuje Anna Vinklárková z organizace Arnika.

Účast veřejnosti při povolování staveb zvyšuje kvalitu projektů, je prevencí korupce a pomáhá chránit životní prostředí zejména tím, že je zohledněna místní znalost obyvatel. Vláda ale na podzim předložila verzi stavebního práva, dle které by veřejnost neměla vůbec žádné možnosti — a to přesto, že v programovém prohlášení slíbila naopak posilování práv veřejnosti. Následně poslanci schválili pozměňovací návrh, který umožní občanům prostřednictvím spolků podávat námitky v případě kácení stromů či výjimek ze zvláště chráněných druhů. A včera schválil tuto verzi i Senát — práva občanů na ochranu přírody a krajiny tak zůstanou velmi osekaná. Veřejnost nebude moci ovlivnit kácení stromů s obvodem pod 80 cm, ochranu krajinného rázu, sadů, luk, mokřadů, remízků či říčních a potočních niv bez dřevin.

“Vláda i parlament se spokojili jen s opravou největších zmetků v zákoně, který připravila Babišova vláda. Novela vůbec neřeší nejpodstatnější část přípravy jakékoli větší stavby, a tou je územní plánování. Na předpis, který by umožnil stavět bez průtahů, ale současně na základě široké dohody podložené konkrétními daty o stavu území, jak je obvyklé ve vyspělých státech, proto stále čekáme,” uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.

Novelu stavebního zákona a souvisejících zákonů plénum Senátu projednalo a schválilo 10. května. Jediný senátorský klub SEN 21 a Piráti navrhl konkrétní úpravy zákona včetně účasti veřejnosti v povolování staveb s dopady na přírodu a krajinu. Účast veřejnosti na projednání v senátu kromě SEN 21 a Pirátů podpořily také senátorky Hana Kordová Marvanová (nestr. ODS a TOP09) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL), naopak ostře proti účasti veřejnosti a spolků se vyjádřili senátorky Daniela Kovářová (nestr.), Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a Tomáš Töpfer (ODS a TOP-09). Většina senátorů se nakonec přiklonila k návrhu schválit balíček zákonů v podobě, kterou podpořila Poslanecká sněmovna jednohlasně 24. března 2023. Stavební zákon a zákony související vstoupí v účinnost k 1. lednu 2024.


reklama

 
Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.5.2023 14:06
Ochrana životního prostředí je v ČR pouhí floskule, kterou už nikdo nebere vážně.
Právo které umožní občanům prostřednictvím spolků podávat námitky v případě kácení stromů či výjimek ze zvláště chráněných druhů si může Parlament strčit do p...le !

Hlavně že budeme mít zelenou budoucnost podle gryndýlu , to si taky mohou v Bruselu a Praze strčit do zadku !
Že se dožiju téhle podělané doby , kdy se z ochrany přírody a životního prostředí stane doslova nadávka , jsem si skutečně nemyslel.
S tímhle státním zřízením nechci už mít nic společného, banda kašparů.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.5.2023 15:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
I když budu třeba chápat Vaše rozčarování, problém vidím v tom, že bývalo právo veřejnosti a různých zájmových spolků na účast v řízení (podávání připomínek a podnětů), často účelově nadužíváno k maření stavebních záměrů...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

12.5.2023 23:52 Reaguje na Tonda Selektoda
Pokud právo bylo nadužíváno, měly se řešit konkrétní případy zneužití práva.
Ne vše oškubat totálním omezením všech.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

14.5.2023 10:49 Reaguje na Tonda Selektoda
Já bych Vás s dovolením upřesnil:

Myslím si, že tuto situaci zavinili hlavně ti, kteří bezostyšně zneužívali právo veřejnosti vyjadřovat se k připravovaným projektům tak, že jim vadilo prostě všechno. Cokoliv se připravovalo, tak bylo špatně! Hlavně škodit! Ten pocit moci musel být opravdu opojný. Pak se jich zeptáte: co je to ta biomasa? A jsou v háji...

A proč jim všechno nové vadilo? O to vůbec nešlo. Měli jediný cíl: zviditelnit se a případně se dostat k moci (např. do zastupitelstev obcí, krajů apod.).

Za 30 let práce v oboru odpadů znám hodně lidí, kteří se ochraně přírody věnovali sice jako amatéři, ale opravdu pro tu přírodu něco udělali. Ať už jako dobrovolníci na brigádách (úklid odpadků z lesa, sázení nových stromků) nebo jako lidé (svým příkladným a zodpovědným přístupem byli vzorem pro ty ostatní). A těch si já osobně moc vážím.

Jejich dobré jméno a smysl jejich práce zničili ti, kteří se za veřejnost jenom schovávali. Účelově vytvořené spolky, které ve skutečnosti ekologie vůbec nezajímala. Díky nim teď veřejnost ostrouhala. Nebojme si tu pravdu říci nahlas.

A důsledek toho, když do ekologie mluví ti, co sledují pouze vlastní zájmy?

Když čtu o Green Dealu, tak se mi otevírá kudla v kapse - takovou snůšku hovadin může vymyslet jenom člověk, který je naprosto mimo realitu života. Některé věci částečně udělat jdou, ale ne v takto nesmyslně zvolených časových úsecích.

Hlavně to neřeší ty nejvýznamnější zdroje znečištění na světě (v čele s Čínou a USA). To je třeba řešit přednostně. Řešíme umělé ostrovy z odpadků, ale ani samotná EU ještě nezakázala ukládání odpadů do moří a oceánů!

Kdyby na ploše celé EU se vše z Green Dealu splnilo už od zítřka, v celosvětovém měřítku se to neprojeví nijak výrazně (veřejně publikované odhady uvádí, že to bude v rozmezí od 2 do 10%).

Jenom to významně oslabí ekonomiku evropských zemí, aby soudruzi z Číny nás mohli pohodlněji převálcovat. Svoje území si zamořili, tak hledají nové zdroje po celém světě. Ti pak všem ukážou, co je to ekologie v provozní praxi. Ještě budeme se slzou v oku vzpomínat...

A skutečný přínos pro přírodu?

Podívejte se na skutečně naměřený pokles emisí za dva roky nuceného COVIDového útlumu. Až překvapivě malý - takže to asi nebude ta správná cesta, nemyslíte?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist