https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-vitame-navrh-vyhlaseni-narodniho-parku-krivoklatsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Vítáme návrh vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

24.5.2024
Dvacátý pátý ročník Evropského dne parků je 24. května připomínaný ve 37 zapojených zemích federace EUROPARC, do níž je zapojeno několik set institucí a tisíce chráněných území. Federace při příležitosti Evropského dne parků zdůrazňuje, že naše chráněná území jsou zásadní pro pokračování a zavádění politik ochrany přírody a zdůrazňuje jejich klíčovou roli pro zajištění udržitelné a odolné společnosti.
 

Asociace ekologických organizací Zelený kruh v kontextu Evropského dne parků vítá účast místních obyvatel na diskuzi o podobě Národního parku Křivoklátsko. Zelený kruh rovněž vnímá zájem veřejnosti České republiky na ochraně divoké přírody v národních parcích a konstatuje, že návrh vyhlášení národního parku je geograficky vymezený velmi omezeně a pro ochranu jedinečných přírodních hodnot Křivoklátska by bylo vhodné národní park v budoucnu rozšířit.

Návrh vyhlášení Národního parku Křivoklátsko je v souladu s přírodními hodnotami území, jejich vyhodnocením dle UNESCO i předchozím legislativním návrhem z roku 2013. Účast místních obyvatel Křivoklátska na diskuzi o podobě národního parku je třeba uvítat s vědomím toho, že vlastníci velkých rozloh půdy mimo plánovaný národní park, na které v oborách chovají vysoké stavy zvěře, nemají mít v této diskuzi disproporčně silný hlas.

Zároveň byl totiž prokázán ekonomický přínos pro místní obyvatele v souvislosti s vyhlášením národního parku, obdobně jako v případech ostatních národních parků.

Jak přitom dokládají výzkumy veřejného mínění (zde a zde), veřejnost České republiky žádá ochranu divoké přírody realizovanou formou národních parků.

Návrh národního parku je zároveň vymezen velmi úzce a nepokrývá celou rozsáhlou a kompaktní oblast, v které by mohly být formou národního parku zachovány přírodní hodnoty, přírodní procesy a cenná biodiverzita.

Asociace ekologických organizací Zelený kruh tak vyzývá všechny dotčené organizace, orgány i jednotlivé osoby, aby se zasadily o co nejrychlejší přijetí návrhu a o skutečné vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, protože jen tak dojde k naplnění dlouho diskutované veřejné objednávky.

„Vyhlášení Křivoklátska je důležitým krokem pro ochranu přírody v České republice. V žádném případě by se nemělo stát záminkou pro oslabení přírody ve všech ostatních národních parcích. Hlavním smyslem národních parků musí zůstat ochrana divoké přírody, tak jako v ostatních evropských zemích,“ říká Jan Skalík z Hnutí DUHA.


reklama

 
Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.5.2024 18:24
Až na to, že:
Udržení biodiverzity nemůže být "ochrana divoké přírody" neboť území je dílo veskrze lidské péče již od dob českých králů.
Musí jít o pokračování nebo návrat k původním historickým metodám péče. No a to je ten kámen úrazu, co poštvává obyvatele proti. Já jsem pro NP, ale s udržením historické péče.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2024 21:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
zanechte toho humoru. Jakou péči Českých králů? že si tam nalovili žvanec?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.5.2024 07:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy jste ale trol. Víte kolik měl král myslivců?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.5.2024 08:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jan Skalník je z Duhy. A opět lže jako když tiskne.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.5.2024 20:08
V článku podepsaném nějakým Zeleným kruhem se píše: " Účast místních obyvatel Křivoklátska na diskuzi o podobě národního parku je třeba uvítat s vědomím toho, že vlastníci velkých rozloh půdy mimo plánovaný národní park, na které v oborách chovají vysoké stavy zvěře, nemají mít v této diskuzi disproporčně silný hlas".
Může mi někdo z toho Kruhu říci o jaké obory v bezprostředním okolí plánovaného NP se jedná?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.5.2024 08:11 Reaguje na Jarek Schindler
Nevím. Obora Lány? Za podpory AOPK tam vykutali hafo kamene.......
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.5.2024 08:34 Reaguje na Michal Ukropec
Nemyslím si, že by byla řeč o " prezidentské" Lánské oboře. Tady je jasným vlastníkem stát. Navíc, zas tak úplně blízko není a případné zřízení NP by se ji absolutně nedotklo. Řeč je o "vlastníci velkých rozloh půdy" na nich mají mít obory. Doufám, že pan Skalník nebo někdo další z toho Zeleného kruhu to vysvětlí.
Osobně si myslím ,že buď neví co jsou to obory nebo záměrně štvou lidi proti myslivcům.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.6.2024 09:30 Reaguje na Jarek Schindler
Pobora Lány spadá pod AOPK Křivoklátsko.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.6.2024 06:05 Reaguje na Michal Ukropec
Obora Lány je ve vlastnictví ČR a hospodaří tam Lesní správa Lány (LSL), příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky. AOPK s vlastním hospodařením v oboře nemá nic společného.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.5.2024 22:16 Reaguje na Jarek Schindler
Lány,kde se střílí zvěř 2x víc než dříve, budou asi požadovat největší hlas. Přijde velké zastrašování místních majestátem. Jinak na začátku byla řeč o NP na asi 103 km2, nyní už chtějí 116 km2 a pořád to Jezinkám nestačí, nerozumím tomu tak ostudnému chování.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.5.2024 09:17 Reaguje na Jarka O.
Řekl bych, že v oboře střílí přesně tolik kolik potřebují. No a Lánská obora nepotřebuje nikoho zastrašovat.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

25.5.2024 00:51
"naše chráněná území jsou zásadní pro pokračování a zavádění politik ochrany přírody a zdůrazňuje jejich klíčovou roli pro zajištění udržitelné a odolné společnosti". --- Jak klíčová? Co to znamená? A v jakém rozsahu? Jak moc odolné společnosti, a vůči čemu? A je to jen začátek? Když to má mít pokračování? "Návrh národního parku je zároveň vymezen velmi úzce a nepokrývá celou rozsáhlou a kompaktní oblast" --- Už jen tento úryvek je děsivý. A prokázaný ekonomický přínos? Kdo je autorem takového posudku? Není to spíš jen přání? Co to celé pomůže, když se to neobejde bez dotací? To myslí autor vážně? Není ZELENÝ KRUH jen agilní společenstvo dogmatiků?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.5.2024 08:13 Reaguje na Josef Střítecký
Zelený kruh je právě spolek Duhy, ČSOP, ČSO, Greenpeace a další militantní sdružení.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.5.2024 10:42
Psal jsem jinde.Místní občané mají mozky také.A jsou mezi nimi také lidé vzdělaní,jistě jsou též lidé se vzděláním a nemoudří,mám názor,kde se kumulují.NP,proč ne.Stačí v dotčených oblastech referendum.
To,jak tato krajina vypadá dnes je díky péči místních.
Odpovědět

26.5.2024 08:18 Reaguje na Emil Bernardy
Blbost. Podle ekologistů má pravdu jen zelený Fýrer. Místní plebs je určen na převýchovu.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.5.2024 08:33 Reaguje na
:-) někdo toto myslí upřímně.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.6.2024 09:32 Reaguje na
1*.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist