https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zvirata-zde-nejsou-pro-nase-uzivani?ids%5Bx41763fc6a383afe3d024ff026162b201%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lubomíra Chlumská: Zvířata zde nejsou pro naše užívání

21.12.2004
Jsme společností, která ctí takové hodnoty jako je soucit se slabými a bezmocnými. Zneužívat a vykořisťovat ty, kteří se nemohou bránit, považujeme za neetické. Přesto to však rutinně děláme s miliardami živých cítících bytostí - se zvířaty. Každou hodinu je na světě zabito více než 11 milionů tzv. hospodářských zvířat, která ještě předtím často prožila život plný utrpení.
 
Idylické představy o tom, že tato zvířata žijí klidně a spokojeně svůj život, než jsou rychle a humánně zabita, totiž s realitou většinou nemají nic společného. Ačkoli má „výroba“ masa i ostatních živočišných produktů tuto nelichotivou stránku, přesto se masem i mlékem neuvěřitelně plýtvá. Kvůli dotacím do zemědělství je problémem jejich nadprodukce. Masem, které je pro nás stále symbolem blahobytu, se navíc zbytečně přejídáme a způsobujeme si tím zdravotní problémy.

Dalších 11 tisíc zvířat každou jednotlivou hodinu umírá v pokusných laboratořích. Tato zvířata si předtím často prošla skutečným peklem, ovšem zdaleka ne ve všech případech „pro dobro lidstva“. Často to je například pro výrobu kopií léků, které už na trhu existují, jen vyráběné jiným výrobcem. Pro opakování pokusů, které už byly provedeny. Pro zkoušení drog, tabákového kouře nebo zbraní. Pro testování ředidel, barviv nebo motorových olejů. Avšak i tam, kde se zkoumají vážné lidské nemoci a léky na ně, je jedno zásadní ale - zvířecí organismus je odlišný od lidského a historie sama ukázala, že výsledky pokusů na zvířatech, draze zaplacené bolestí a utrpením, nejen že nemusejí být pro lidi přínosem - mohou pro ně dokonce být nebezpečné (léky Thalidomid, Mexaform, Eraldin…).

Další tisíce nebo miliony zvířat trpí a umírají například pro luxusní kožešinu, pro pižmo do parfémů, pro vybrané pochoutky, pro zábavu a povyražení nebo pro mnoho dalších myslitelných i nemyslitelných důvodů.

Čím si ale vlastně ospravedlňujeme, že toto všechno provádíme cítícím bytostem? Tím, že zvířata jsou méně inteligentní? Ale i mezi lidmi jsou obrovské rozdíly v inteligenci a v žádném případě na tom nestavíme právo na odlišné ohledy a zacházení. Anebo je to tím, že by zvířata neměla schopnost cítit a trpět? To však víme, že není pravda. Intuitivně to odedávna tušíme a na základě vědeckých poznatků to také máme už dlouho potvrzené.

Je to tedy snad tím, že se my lidé považujeme za něco vyššího, což v naších očích zároveň znamená, že těm nižším nejsme povinováni žádných ohledů? Že si s těmi nižšími můžeme dělat, co chceme, snad také proto, že se nemohou bránit? Takový postoj není člověku cizí, mnohokrát v historii jej aplikoval na příslušníky skupin, které z nějakého důvodů považoval za méněcenné - ať už to byli indiáni, černoši, židé nebo ženy. Indiáni byli loveni stejným způsobem jako dnes lesní zvěř, černoši v Severní Americe a židé v nacistickém Německu byli používáni na pokusy, ženy mnohde byly nebo jsou vnímány jako pouhá pracovní síla a stroj na plození dětí. Dnes jsme však už přijali, že byť zde rozdíly jsou, žádný z nich není morálně relevantní a neopravňuje k bez-ohlednému zacházení.

Ale ve vztahu k přírodě a ke zvířatům, jak se zdá, stále využíváme své moci k tomu, abychom je bez slitování vykořisťovali. Kde se však v tu chvíli ocitají hodnoty, které nás činí lidmi? Kam odkládáme soucit, ohleduplnost, laskavost či smysl pro spravedlnost?

Snad je právě předvánoční doba vhodná k tomu, abychom se uvědomili, že spolu s námi na zemi žijí ještě další miliardy bytostí. Ty také chtějí žít své životy, umějí se radovat nebo tesknit a mohou strádat a trpět. Zvířata zde nejsou výhradně pro náš užitek a jejich životy nejsou bezcenné. Oni si svá práva nemohou vymoci, je na nás, abychom si je uvědomovali a respektovali. Naše lidství by nás k tomu mělo zavazovat.


reklama

 
Lubomíra Chlumská
Autorka je z Nadace na ochranu zvířat
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Chcete testovat chemikalie na lidech? - 22. 12. 2004 - Lubomíra Chlumská

Dobry den, reaguji na dotaz autora pod jmenem "masa". Nasim cilem je v prvni rade prispet k ukonceni vsech pokusu, ktere jsou provadeny zbytecne. Podle ruznych zdroju se jejich pocet odhaduje na 90-95% vsech pokusu.

Mluvíte o leku, ktery mel hrozne dusledky pro deti, ktere se narodily zenam jez ho uzivaly. To je ale presne ten problem - leky prochazely a prochazeji prisnymi zkouskami a testovanim - ale na zviratech, ktera reaguji jinak! Vsechny leky, ktere se dostanou na trh, testy na zviratech uspesne projdou, jinak by se do prodeje nikdy nedostaly. Jde o to, ze zvire proste neni dobry model pro lidske nemoci a jejich lecbu. Kvuli tomuto problemu a kvuli eticke problematicnosti pokusu na zviratech se hledaji a uvadeji do praxe tzv. alternativy, jejichz ucelem je najit spolehlive a bezpecne metody, ktere zaroven nebudou zpusobovat utrpeni milionum zvirat. Pokud by Vas k tomuto tematu zajimalo vic informaci, muzete je najit napriklad na
AltWeb anglicky; alternativy k testům na zvířatech podle konceptu 3R na webu)
http://altweb.jhsph.edu/

Americans for Medical Advancement (AFMA) - (anglicky; organizace proti používání zvířat v lékařském výzkumu a testování léčiv, pobočky v Evropě EFMA a Japonsku JFMA)
www.curedisease.com

Doctors and Lawyers for Responsible Medicine (DLRM) - (anglicky; doktori a pravnici za odpovednou medicinu)
www.dlrm.org

Dr. Hadwen Trust - (anglicky; fond podporující lékařský výzkum bez zvířat)
www.drhadwentrust.org.uk

European Centre for Validation of Alternative Methods (ECVAM) - (anglicky; Evropské centrum pro validaci alternativních metod - schvaluje nahrazovací alternativy k pokusům na zvířatech a informuje o nich i dalším výzkumu)
http://ecvam.jrc.it

European Consensus-Platform for Alternatives (ECOPA)- (anglicky; evropská platforma prosazující alternativy k pokusům na zvířatech ve smyslu 3R, v oblasti výzkumu, testování a výuky)
http://ecopa.vub.ac.be/

Fund for the Replacement of Animals in Medical Experiments (FRAME) - (anglicky; organizace propagující alternativy k pokusům na zvířatech v medicíně ve smyslu 3R)
www.frame.org.uk

Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) - (anglicky; sdružení lékařů propagujících medicínu bez pokusů na zvířatech, propaguje také bezmasou stravu)
www.pcrm.org

AVAR (The Association of Veterinarians for Animal Rights) - (anglicky; americká organizace, která spravuje obsáhlou internetovou databázi alternativ k nahrazování pokusů na zvířatech ve všech úrovních výuky, veterinární studenti se také mohou zapojit do diskusního internetového fóra)
www.avar.org

EURCA (European Resource Centre for Alternatives in Higher Education) - (anglicky; společný projekt univerzit v Utrechtu a Edinburghu, cílem organizace je zlepšit přísun informací o dostupných alternativách ve vyšším vzdělávání a poskytnout mechanismus pro jejich efektivní šíření, vede databázi nejpoužívanějších alternativ s recenzemi od uživatelů)
www.eurca.org.uk

InterNICHE (International Network for Humane Education) - (anglicky, rusky; mezinárodní síť propagující humánní vzdělávání ve všech úrovních výuky s kontakty ve více než 30 zemích po celém světě, vede výpůjční systém alternativ, diskusní internetové fórum, vydává knižního průvodce alternativními metodami ve výuce v mnoha jazykových verzích)
www.interniche.org

NORINA database (Norwegian Inventory of Alternatives) - (v angličtině; poradní centrum při norské veterinární škole vede databázi více než 3 500 audiovizuálních alternativ pro výuku)
http://oslovet.veths.no/NORINA/default.html


A muzete samozrejme napsat i nam, na email lchlumska@ochranazvirat.cz.

S pozdravem

Mgr. Lubomira Chlumska

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist