https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/australsti-vedci-veri-ze-objevili-pradavneho-jezuropyska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australští vědci věří, že objevili pradávného ježuropyska

27.5.2024 19:26 | SYDNEY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci objevili bizarního tvora, kterému přezdívají ježuropysk a předpokládají, že se v pravěkých dobách proháněl po Austrálii. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Zkamenělé kusy čelistní kosti tohoto zvířete byly nalezeny na opálových polích v severní části Nového Jižního Walesu spolu s důkazy o existenci několika dalších dávných a dnes již vyhynulých druhů řádu ptakořitních.
 

Nový druh, oficiálně pojmenovaný Opalios splendens, dostal přezdívku ježuropysk pro svou podobnost s ježurou a ptakopyskem, což jsou jediní savci, kteří dnes na světě kladou vejce.

Podle vědeckého týmu tento nález naznačuje, že Austrálie kdysi zažila "éru ptakořitních tvorů", kdy byl tento v současnosti velmi vzácný řád zvířat hojný a dominantní. "Je to jako objevit úplně novou civilizaci," řekl hlavní autor nové studie, profesor Tim Flannery.

Řadu zkamenělin našla asi před 25 lety paleontoložka Elizabeth Smithová a její dcera Clytie, když se probíraly hlušinou z opálového dolu. Exempláře, jejichž stáří se odhaduje na 100 milionů let, věnovaly Australskému muzeu, kde ležely zapomenuté v šuplíku až do doby před dvěma lety.

Flannery, který se věnuje studiu savců, říká, že na ně narazil a okamžitě poznal, že pocházejí z dávných ptakořitních tvorů. Některé z kostí patřily již objevenému druhu Steropodon galmani, kratšímu, podsaditějšímu a zubatějšímu předkovi ptakopyska.

Ostatní úlomky však byly neznámé. Doktor Flannery a jeho tým na jejich základě objevili důkazy o třech dosud vědě neznámých druzích. Jejich zjištění dnes zveřejnil odborný časopis Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology.

Tito tvorové měli kombinace znaků, které dosud nebyly nikdy pozorovány - ani u žijících, ani u fosilních ptakořitních živočichů, uvedl ředitel Výzkumného ústavu Australského muzea profesor Kris Helgen, který na článku rovněž pracoval.

"(Opalios splendens) se celkovou anatomií pravděpodobně docela podobá ptakopyskům, ale rysy čelistí a čenichu jsou trochu podobnější ježurám," řekl Helgen.

Celkový počet známých druhů ptakořitních živočichů, kteří kdysi žili v oblasti Lightning Ridge, což byl v pravěkých dobách chladný, vlhký les lemující rozsáhlé vnitrozemské moře, se tak zvýšil na šest.

"Ukazují světu, že dávno předtím, než se Austrálie stala zemí vačnatců, byla zemí chlupatých tvorů snášejících vejce - ptakořitních," uvedla Elizabeth Smithová. "Před sto miliony let zřejmě v Lightning Ridge žilo více ptakořitních tvorů než kdekoli jinde na Zemi, ať už v minulosti nebo současnosti," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist