Brněnská zoo trénovala postup při útěku nebezpečného zvířete
Nácvik probíhal podle předem známého scénáře:
Jeden ze zaměstnanců v kostýmu představuje uniklého tygra. Osoba, která ho jako první spatří, tuto skutečnost nahlásí svému nadřízenému. Koordinátor odchytu pak volá vrátnici (ta musí uzavřít východy, aby zvíře neuteklo z areálu a informuje osoby v areálu pomocí hlášení rozhlasu), veterináře, záchranné složky a vedoucího chovatelského úseku, který následně informuje vedoucí ostatních úseků.
„Je nutné celý areál evakuovat do předem stanovených evakuačních prostor. V areálu smí jezdit pouze uzavřená vozidla a záchranné složky. Zaměstnanci v uzavřených vozidlech a záchranné složky projíždějí areál a informují osoby v areálu o místech, kam se mají schovat,“ dodala Dungelová.
Kdo zahlédne uniklé zvíře, informuje koordinátora odchytu, který následně předá tuto informaci všem ostatním. Zajištění zvířete v rámci nácviku provedl veterinář hlasovým znamením.
Kvůli návciku evakuace se v areálu pohybovaly dvě třídy ze ZŠ Husova v Brně. Ty simulovaly skupiny návštěvníků. Řada zaměstnanců měla za úkol pohybovat se v areálu po návštěvnických trasách i mimo ně.
Nácvik úniku nebezpečného zvířete je povinný pro všechny zoologické zahrady začleněné do EAZA (Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií) a je jednou z podmínek členství. Zoo Brno se v aktualizované směrnici zavazuje k nácviku úniku vysoce nebezpečného zvířete jednou do roka.
Mezi vysoce nebezpečná zvířata se v Zoo Brno řadí tygr, levhart, medvěd kamčatský, medvěd lední, bizon a lev.
reklama