Buk versus bříza. Který druh lépe poroste na holině?
V rychlosti růstu na kalamitních holinách vynikají především pionýrské druhy dřevin, z nichž se po smrkových porostech ve středních polohách nejčastěji zmlazuje bříza bělokorá.
Břízu, stejně jako další pionýrské dřeviny, lze využít při tvorbě nových lesních porostů po kalamitách. Přes biologickou opodstatněnost využívání pionýrských dřevin brání jejich širšímu uplatnění nedostatečné znalosti jejich přínosů. Nadále tak na rozsáhlých holinách převažuje konvenční umělá obnova, v níž je dnes nejčastěji využíván buk lesní.
Proto se vědci z Mendelovy univerzity v Brně rozhodli ve svém výzkumu porovnat nadzemní biomasu dominantně březového, přirozenou obnovou vzniklého porostu a výsadby buku prakticky shodného stáří na variantách obnovního experimentu založeného po větrné kalamitě a následném dotěžení nepůvodního smrkového porostu. Své výsledky zveřejnili v článku Srovnání růstu a nadzemní biomasy mladého porostu buku a břízy rostoucích na kalamitní holině po alochtonní smrčině, který publikovali v časopise Zprávy lesnického výzkumu 1/2022.
Z produkčního hlediska je u březových porostů významné období kulminace průměrného přírůstu nadzemní biomasy, což je obvykle ve věku kolem dvaceti let, kdy může převyšovat 5 tun/ha/rok a kromě věku závisí na stanovišti a hustotě porostu.
Na rozdíl od břízy se biomasa buku zjišťuje především u starších jedinců, resp. porostů. Důvodem je odlišný průběh růstu, který souvisí s odlišnou životní strategií druhů. Srovnání biomasy v mladých porostech břízy a buku tak pomůže objektivizovat přínosy využívání pionýrských dřevin jako prvního kroku obnovy a tvorby lesů po kalamitách.
Vědci své šetření uskutečnili na trvalé výzkumné ploše (TVP) Tipeček, která je lokalizována na polesí Habrůvka Školního lesního podniku „Masarykův les“ Křtiny. TVP vznikla v roce 2010 po větrné smršti Antonín s cílem porovnat různé způsoby obnovy lesa po kalamitách. Před kalamitou na ploše TVP rostl převážně smrkový, plně zapojený dospělý porost.
Na TVP byly založeny tyto varianty obnovy: síje břízy, sukcese, umělá obnova (smrk, buk), a to ve dvou dílčích sub-plochách (velká a malá). K hodnocení biomasy mladého bukového a březového porostu vědci využili varianty „velká sukcese“ (bříza) a „velká umělá obnova“ (buk).
Hektarové počty buku byly po devíti letech výrazně pod vysázenými počty. Z původních 10 000 jedinců zůstala necelá polovina, a to i přes to, že na ploše probíhalo opakované vylepšování.
Nízkou početnost buku neovlivnilo ani zastoupení ostatních dřevin, které obvykle nepřesahovaly podíl 10 %. Podobně jako početnost i výšky vysázeného buku ve většině případů neodpovídaly požadavkům na zajištěnou kulturu. Výsadby byly také stále poškozovány zvěří. To ovlivnilo i hodnoty nadzemní biomasy mladého bukového porostu, které ve sledovaném období nepřekročily 1 t/ha.
Neutěšený stav výsadby byl patrný navzdory standardní péči. Zjištěné výsledky tak korespondují s dosavadními poznatky o špatném odrůstání buku na holinách. Vědci proto doporučují spíše podsadby nebo výsadby buku na menší holosečné prvky než jeho přímou výsadbu na rozsáhlé holiny.
V kontrastu s výsledky zjištěnými v buku stav březových porostů potvrdil biologickou opodstatněnost využívání přirozené obnovy pionýrských dřevin (břízy) jako prvního kroku obnovy lesa po kalamitách. Variabilita ve struktuře, sukcesí vzniklých porostů s převahou břízy, je jejich typickým znakem a lze ji následně využít při procesu tvorby budoucích (bohatě strukturovaných) lesů.
Zjištěné výsledky ukazují nejen růstový a produkční, ale i ekologický potenciál břízy a buku na kalamitní holině. Navíc množství nadzemní biomasy bezprostředně souvisí s ukládáním uhlíku, což je jeden z významných ukazatelů udržitelnosti lesnického hospodaření.
Vědci konstatovali, že sukcese přirozeným zmlazením břízy na pokusné holině byla velmi úspěšná. Naopak za nezdařilou vědci označují výsadbu buku na téže holině. V devíti letech od založení kontrastuje březová a buková varianta v těchto parametrech: výška (800 cm vs. 280 cm), hustota (10 900 vs. 4 600 ks/ha) a nadzemní biomasa (26,8 vs. 0,79 t/ha).
Zjištěné výsledky tak potvrzují výhody uplatnění sukcese a pionýrských dřevin při obnově lesa po kalamitách. Bříza na rozsáhlých holinách odrůstá rychleji než vysázený buk – vytváří záhy zapojené porosty, a přispívá tak k naplňování konceptu udržitelného lesnictví.
Článek Srovnání růstu a nadzemní biomasy mladého porostu buku a břízy rostoucích na kalamitní holině po alochtonní smrčině je volně ke stažení.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (48)
vaber
11.6.2022 08:37smějící se bestie
11.6.2022 09:00Ale to už z toho nebyl les. Takže nejen bříza, buk, ale i dub, smrk, borovice, jedle - to všechno patří do lesa.
Karel Zvářal
11.6.2022 12:46smějící se bestie
11.6.2022 15:59 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
12.6.2022 05:58 Reaguje na smějící se bestieRadim Polášek
11.6.2022 14:16V dnešním prostředí, kdy luk je velmi málo, téměř neexistují polní kultury pícnin a okraje lesů a cest nejsou vyžínány drobnými chovateli hlavně králíků a nejsou na nich udržovány trávníky, ale jsou zarostlé plevely má zvěř mnohem méně pastvy než dříve a proto se živí výhonky stromečků. Dříve ale buk bez problémů rostl třeba na zalesňovaných loukách nebo na zatravněných pasekách, jen o něco pomaleji než nálety a než smrčky.
Bříza se potom oproti buku šíří samovolně na velké vzdálenosti, protože má malá semena roznášená větrem. Semeno buků sice vzchází mnohem spolehlivěji než semeno břízy, buk se ale mimo dosah přiorzeného opadu ze stromu dostane jen velmi vzácně některými živočich, ptáky a vererkami, které je mohou za určitých okolností roznést. Bříza ovšem produkuje velké množství semen roznášených až na kilometry.
Možná že dobrou strategií ve využití břízy jako pionýrského stromu by bylo prosté ponechání dospělých jedninců v jinak káceném lese. Pokud by jich bylo na každá kilometr čtvereční dostatečné hraniční množství, byly by volné plochy osazovány břízami samovolně.
Jarek Schindler
12.6.2022 06:29 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
13.6.2022 18:37 Reaguje na Jarek SchindlerAle u bříz to nemusí být přímo na té ploše, protože březové semeno je dost silně na velkou vzdálenost rozšiřováno větrem, stačí když jsou dospělé břízy plodící semena pouze v blízkosti. A při určité plošné hustotě dospělých bříz v nějakém regionu bude k zarůstání volných ploch divokým nálete březových stromečků docházet v celém regionu. Že je bříza krátkověká , nijak nevadí, i pokud budou dospěli jedinci přímo na této ploše. Když už bude plocha zarostlá nepravidleně divokými nálety bříz a ještě předtím, než se pod ty břízy osadi třeba ty buky nebo jiné dřeviny produkčního lesa, nebude problém těch pár stromů individuálně vykácet a odvézt. Dokonce by to mohlo vyhovovat běžnému malému venkovskému majiteli lesa, protože by to produkovalo dřevo na topení. Které jinak lesní pozemek ve fázi malých stromků neprodukuje.
Jarek Schindler
13.6.2022 19:20 Reaguje na Radim PolášekVladimir Mertan
11.6.2022 14:47Samozrejme ako pionierska drevina sa breza na bezpracné zalesnenie hodí. Ale ten prechod na "normálny" les je podľa mňa dosť náročný. POznám takú pokusnú plochu zhruba 40 ročný bezzásah na Vsetínsku cca 500 mnm. do holiny vysadené smrečky a spontánne narastený brezový les. Majiteľ si povedal, že mu stačí aj drevo na kúrenie a nezasahoval. Les vyrástol brezovo - rakytový a smrečky vyhynuli. Síce medzi smrekovými monukultúrami je to ekologický počin, ale výsledok je dosť nepresvedčivý ani úžitok ani pekný les. Možno za 100 rokov nakoniec prevládne buk a bude tam prales,žiaľ to už asi na vlastné oči neuvidím.
Josef Marouš
11.6.2022 14:55Výsledek je patrný dodnes. Z původního nadšení přišlo kruté vystřízlivění, ještě po třiceti letech probíhaly marné snahy břízu potlačit a vysadit vhodnější dřeviny.
Bříza svými větvemi jakoukoliv jinou dřevinu "ušlehá", a ty které přežijí, zůstanou zakrslé a pokřivené.
Realita opěvu břízy není ve snaze stabilizovat lesní porosty proti rozpadu, ale získání maximálního množství biomasy pro energetický sektor.
Další věcí je, že pro zalesnění ploch byly zvoleny sazenice buku kategorie 1 a 2 (nejmenší, do max 25cm, o důvodu nechci polemizovat), místo kategorie 3, lépe 4.
Další věcí je, že buk začíná růst rychle až po 15-20. roce života, takže srovnání porostů v mladém věku je nesmyslné.
Jarek Schindler
12.6.2022 06:13 Reaguje na Josef MaroušJan Škrdla
12.6.2022 21:16 Reaguje na Jarek SchindlerTen březový porost má velkou výhodu, že si jím koupíme čas. Místo obnovy velké kalamitní holiny cílovými dřevinami naráz, je možné počkat a začít ji obnovovat postupně.
Jarek Schindler
13.6.2022 19:23 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
13.6.2022 21:21 Reaguje na Jarek SchindlerTam kde tomu tak je, tak se nabízí přirozená obnova buku. Pokud chcete jinou dřevinu, tak jako příměs za cenu té redukce buku. Jinak umělá obnova čehokoliv mi v takovým místech nedává smysl.
Jarek Schindler
14.6.2022 13:53 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
14.6.2022 23:49 Reaguje na Jarek SchindlerČlánek řeší skutečnost, že rozsáhlé kalamitní holiny po smrku jsou plošně zalesňovány bukem. A to i tam, kde se mu nedaří.
Jinak dá se očekávat, že na stejné lokalitě bude buk lépe prosperovat v kotlíku v přípravném porostu, než uprostřed velké holiny.
Radim Polášek
13.6.2022 20:05 Reaguje na Josef MaroušJá zase mám zkušenosti s břizou u nás, tak zhruba 330 - 400 m nad mořem a v Beskydech, tak odhadem 400- 500 m nad m., s břízami zapojenými do dalšího lesního porostu. Bříza tam rostla běžně zpojená do okolního porostu, šlehající větvičky se vůbec nevyskytovaly, dokud bříza nedorostla aspoň 5 - 10 metrů a v té době už byl i okolní porost tak vysoký, že by takové šlehající větvičky nebyly níž než takových 3 metry nad zemí a tudíž by vůbec na podsazené stromky nedosáhly. Taky kmínky bříz rostly tak silné, že působením sněhu nelehaly a nelámaly okolní dřeviny. Zkrátka rostoucí bříza má u nás v lese i větvičky i kmínek v poř´čátečních etapách růstu ak silné, že se ty problémy nevyskytovaly.
Výjimkou jsou pouze městské břízy ve městě. Ty jsou sázené daleko od sebe, takže i ve vyšším věku mají větve až pomalu na zem a ty jsou silně povislé,takže za větru, kdyby tam rostly stromečky, tak by je mohly ušlehat.
Problém u nás bude asi spíš v tom, že ten porost pionýrských dřevin ve výšce 2 - 5 metrů by byl tak hustě zapojený, že by pod nimi byl tak silný stín, že by ty malé podsázené stromečky asi hynuly na nedostatek světla. Případně by tam bylo přirostené ještě ostružiní, propletené mezi tím porostem a částečně nedostatkem světla odumírající a polorozpadající se ostnaté šlahouny a to by byl vůbec problém pro člověka se tam vůbec do toho porostu dostat, takový porost je místy absolutně neprůchodný. Natož tam podsazovat stromečky.
Radim Polášek
13.6.2022 20:16 Reaguje na Josef MaroušTakže když se po posledním štěpkování vysadí do těch proluk produkční dřeviny, měly by začít růst tak výrazně, že by je ty oslabené břízy vedle nich už neměl dokázat přerůst ani jinak zlikvidovat.
Břetislav Machaček
12.6.2022 19:29ušetří na výsadbě i ochraně před okusem a ke štěpkování ji lze použít už
za pár let. Klidně už jako tyčovinu a návratnost investice do plundr lesa
se tak rapidně sníží oproti výsadby, pěstování a ochrany jiných dřevin.
Ono totiž dochází kůrovcové dříví a kapacita kotelen na štěpku narůstá.
Provozovatelé tak lobují u "lesáků" za takové energetické lesy, aby měli
po vykácení zbytků smrků palivo. O nic jiného tu nejde, ale pouze o to,
jak to odůvodnit, aby to ekologové pochválili, jakéže to konají dobro.
Jan Škrdla
12.6.2022 21:10 Reaguje na Břetislav MachačekTen bukový porost přežil a dorostl za cenu neúměrné péče (vyžínání, ochrana proti zvěři), naopak ten březový si žil vlastním životem. V případě velké kalamitní holiny je to nedocenitelná věc.
Břetislav Machaček
13.6.2022 09:36 Reaguje na Jan Škrdlaštěpkovat prvé březové nálety s tím, že je nahradí opět
bříza. "EKOenergetika" si bude žádat stále více levné
štěpky a tu může zlevnit pouze samovýsev a bezúdržba
takového "LESA". Znám podnikatele, který se třepe na
prodej státního lesa v okolí, aby ho takto drancoval
a měl v něm i vlastní honitbu. Zatím marně, ale vkládá
naděje do této vlády, že se lesů "výhodně" zbaví, aby
z prodeje umořila část dluhů. Už má v hlavě linku na
pelety a brikety a i možnost jak bude štěpkou krmit
teplárny přestavěné z uhlí na biomasu.Takové březové plantáže budou opravdu pro přírodu přínosem, ale v negativním smyslu. Bříza je nenáročná, ale ani ona není
bez chyb. Stačí mokrý namrzající sníh a z lesa je změť
ohlých a vyvrácených stromů. Pokud mne někdo přesvědčí,
že nebude energetický les cílem, tak budiž, ale mám obavu,
že vítr věje právě odtamtud. Ono než čekat na těžební zbytky, tak se více vyplatí takový energetický les.
Vyřezávat břízu ve věku pěti let, aby nekonkurovala
jiným dřevinám ( pokud tam vůbec rostou) nebude cílem pro
ty, kteří chtějí z lesa mít rychlý zdroj zisků a nečekat
jako u buku 100 a více let. Počkají si dalších deset a
seštěpkují vše sakumprásk. Dnes se neinvestuje do lesů
pro potomky, ale pro rychlou návratnost investice. Jinak
se omlouvám vlastníkům lesů, kteří sází les pro budoucí generace a ošetřují cílové dřeviny od vyklíčení semene
po jejich pokácení. Před nimi hluboce smekám, protože vím
co to obnáší.
Petr
13.6.2022 10:04 Reaguje na Břetislav Machačekse omlouvám vlastníkům lesů, kteří sází les pro budoucí generace a ošetřují cílové dřeviny od vyklíčení semene
po jejich pokácení."
A v čem je rozdíl?
Ve skutečnosti je to v podstatě to samé, seštěpkovat sakumprásk, jako vykácet sakumprásk. Rozdíl je jen v čase a v našich hlavách.
A aby nedošlo k nepochopení, neschvaluji ani jedno. Oboje je jen drancování přírody pro zisk.
Dalibor Motl
13.6.2022 13:51 Reaguje na PetrPetr
13.6.2022 14:24 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
13.6.2022 14:58 Reaguje na PetrPetr
13.6.2022 15:16 Reaguje na Dalibor MotlJan Škrdla
13.6.2022 16:37 Reaguje na Dalibor MotlNa druhou stranu jsou lidi, kterým to nevysvětlíte, a kteří považují za jedinou možnost pasečné hospodaření.
Břetislav Machaček
13.6.2022 16:01 Reaguje na Petropravdovým lesem 100 let a nikoliv plantáží
cyklicky se obměňujících patnáctiletých stromků.
Kácet se dá sakumprásk, ale mozaikovitě třeba po hektaru. Pouze se musí kácet moudře a neotvírat
les větru. Výběrová těžba je hezkou teorií, ale
už nyní o ni není zájem pro její pracnost a tudíž
efektivitu. A co teprve v budoucnu za těch 100 let?
Budou tu nějací chlapi s pilou a koněm na vytažení
vykáceného stromu z okolního porostu? Uvažujte
prosím s vizí do budoucna, kdy bude ruční práce k nezaplacení a kdy se vyplatí pouze vykácet něco
sakumprásk pomocí těžké techniky. Kácet výběrově
a dosazovat po vykáceném stromu nové vám nikdo
ve velkém dělat nebude. Asi jste nikdy netěžil
ze vzrostlého lesa výběrově stromy určené k těžbě
a nevytahoval je ze zapojeného porostu. Je to práce pro "vrahy", jak s oblibou říkal kamarád revírník
a kritizoval po těžbě a přibližování každý odřený
strom. I já pak běhal po lese s balzámem a zatíral
rány na stromech, aby se nemusely bez ošetření kácet za pár let. Ono se tomu poškození nevyhne sebelepší profík a těch bohužel na takovou práci spíše ubývá. Jinak je to hezká teorie, ale praxe
je a bude zcela jiná, pokud se z té teorie nedojde
až k pralesu a řezivo se doveze odjinud.
Radim Polášek
13.6.2022 18:48 Reaguje na Břetislav MachačekAle za sto let budou nejspíš pro takovou výběrovou těžbu robotičtí koně a minimalizaci poškození stromů bude počítat procesor toho koně. Obecně bude takový výběrová těžba v budoucnu poněkud snadnější. Je dost dobře možné, že budou existovat smíšené produkční lesy ze stromů se vzácnějšími dřevy, jejichž ekonomika bude založena na výběrové těžbě těch stromů a prodeji jejich ceněného dřeva za vysokou cenu.
Břetislav Machaček
13.6.2022 19:37 Reaguje na Radim Polášekbude dílem náhody jak kvalitní bude kmen.
Rovné, dlouhé a bezsukové kmeny jsou
dílem výchovy lesa od sazenic přes tyčovinu až po probírky nemocných
a poškozených stromů. Při růstu více
druhů a různých ročníků zvítězí vždy ty
starší, vitálnější a agresivnější . Ty
nedovolí jiným v okolí růst tak, aby
z nich narostly ty rovné a bezsukové
kmeny. Jako palivové dříví budiž, ale
opět rači štípat rovný a bezsukový kmen, než pokroucený kmen plný suků s velkým ovětvením. Je to cesta ke strojnímu zpracování´na štěpku před kterým varuji, že vítr věje od ekoenergetiky, která
už ovlivnila myšlení některých lesáků
a ekologů. Proč a zač netuším.
Radim Polášek
13.6.2022 20:33 Reaguje na Břetislav MachačekU listnatých stromů čeká lesáky obrovská práce vybrat či vyšlechtit vhodné klony či odrůdy, které mají ty kmeny co nejvíce rovné a málo sukaté. Stačí se projít v takovém lese, ale i třeba v obyčejných městských parcích, jak má stejný druh hlavně listatých dřevin vyrostlých defakto v nezapojeném porostu docela velmi rozdílné kmeny. Jedny stromy je mají pokroucené a rozsochaté a rozvětvené už málem od země, takže poskytnou třeba jen 2 - 4 metry rovného kmene. A zbytek tak možná na pokroucené samorosty. Jiné mají rovný kmen třeba 8 - 12 metrů a potom mají rozsochatou a rozvětvenou korunu. A některé stromy stejného druhu jsou rovné až skoro po vrch a jenom z nich postupně jdou relativně tené větve. A to je přitom stejný druh dřeviny. Třeba, co jsem si všiml, je toto vidět u různých volně vyrostlých, ne v zápoji, třeba buků nebo dubů nebo i jasanů . Případně javorů.
Radim Polášek
13.6.2022 18:55 Reaguje na Břetislav MachačekOno přece jen přirozené nálety z bříz nejsou příliš spolehlivé, zvláště když potřebné množství bříz musí nejdřív dorůst do věku produkujícícho semena.
Břetislav Machaček
13.6.2022 19:41 Reaguje na Karel Zvářalštěpku požehnáním do budoucna, až dojde kůrovec.
Dyť je to šéf teplárenského sdružení a bez uhlí
a plynu to může teplárenství bez biomasy zabalit.
Břetislav Machaček
13.6.2022 19:18 Reaguje na Radim Polášekkeř a mimochodem velmi chutná zvěři. Bříza semení velmi brzy
a navíc ve velmi velkém množství. Potřebuje ale pro vzejíti
semen pudu narušenou a nezarostlou travou. Pokud vytěžíte
v zimě a do vysemenění půda zaroste travou, tak bude i břízy z náletů poskrovnu. Půdu tak musí zdevastovat těžká technika aby zůstala co nejdéle obnažená. Jinak bříza zvěři nechutná, ale srnci si na ni rádi strouhají parůžky. Tam kde jsem ji
sázel bez ochrany cíleně ji zničili a v hustém porostu si
ji nevšímali. Tam ale potřebovala výchovu taky, aby to nebyla pouze tenká tyčovina. Bez práce nejsou ani ty topoly a navíc co roste rychle, tak "nehřeje". Co dlouho, tak ano.
Na rovině v říčni nivě kamarádovi půdu po bývalé louce
topoly vyčerpaly po druhé generaci a nebýt nyní hnojeny
močůvkou , tak by to byly klacíky na podpal. To vám ale
jejich propagátoři nepoví.
Radim Polášek
13.6.2022 20:57 Reaguje na Břetislav MachačekJinak je jasné, že intenzita produkce biomasy, jaká je běžná na polích, u kukuřice to může být tuším až 80 tun zelené biomasy z hektaru, v lese nikdy nebude, protože to pole je každý rok intenzívně hnojeno. Zatímco v lese je třeba se spokojit jen s takovým přísunem živin, jaký je z přirozeného rozkladu podložní horniny té půdy. U nás většinou malý, protože u nás jsou většinou půdní podklad sedimenty, vápenité pískovce a jílovce. Po vyčerpání zásob živin z půdy z předchozího období bude odhaduji produkce z lesní plochy tak 3 - 6 tun biomasy z hektaru za rok. U energetických topolů se uvádí 15 tun biomasy z hektaru s tím, že po vyčerpání půdy, pokud se nehnojí, klesá až k 5 tunám z hektaru. Jinak ty topoly jsou stejně jako naše původní topoly nížinné dřeviny říčních niv a podobně, potřebují půdu s dostatkem vody a dostatečnou roční dávku tepla, takže je logické, že v horách moc prosperovat nebudou.
Jarek Schindler
13.6.2022 19:36 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
13.6.2022 21:14 Reaguje na Jarek SchindlerAle pokud bude třeba z lesní půdy těžit dlouhodobě co nejvíc biomasy, tak jinak než výmladkovým hospodařením nebo rovnou těmi topoly či dalšími rychle rostoucími dřevinami ´, vrbami, ptačími třešněmi, javory, lískami nebo třeba nakonec i černým bezem to prostě nepůjde. Takové ty horší lesy či kousky lesní půdy se nejdřív vytěží do mrti a dřevo seštěpkuje a potom se bude spekulovat, jak co nejdřív a co nejvíc z toho tu biomasu ždímat. A to výmladkové hospodaření bude prostě jedna z dost slušných možností.
Může to být zajímavé i z hlediska ekologie. Takové plochy budou sice méně odolné proti erozi než běžný les, ale na druhé straně výmladkové hospodaření může vytvořit vhodné biotopy pro drobnou zvěř. V kulturní krajině mohou takové plochy obnovit populace zajíců a bažantů, v horách mohou obnovovat populace tetřívků a možná i tetřevů.
Karel Zvářal
13.6.2022 21:46 Reaguje na Radim PolášekSlavomil Vinkler
14.6.2022 06:40 Reaguje na Radim PolášekJarek Schindler
14.6.2022 13:11 Reaguje na Slavomil VinklerRadim Polášek
16.6.2022 20:31 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
16.6.2022 20:46 Reaguje na Radim Polášekhttps://www.youtube.com/watch?v=k22xo6b0IiM
Jarek Schindler
14.6.2022 13:46 Reaguje na Radim PolášekSlavomil Vinkler
14.6.2022 16:25 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
15.6.2022 10:35 Reaguje na Slavomil VinklerDo hor patří les dlouhověký, aby i za
pomalého růstu s minimem živin byl k užitku. V cyklicky zaplavovaných říčních
nivách byl výmladkový "plundr" les běžnou praxí proto, že zde byla absence dříví
k otopu a zemědělským stavbám(ohrady,
ploty a baštování břehů řek). Podmínkou
bylo neustále doplňování živin z náplavů při povodních a tak se těžilo téměř bez
přestávky. V okolí to byla běžná praxe, která se ale po válce opustila. Z pařezin je nyní opět lužní les, který reguluje pouze bobr. Ten však přednostně likviduje mladé stromy s chutnou kůrou a až z nouze kácí i ty velikány. Ta pařezina bývala lesem chudých, kteří potřebovali otop
a bohatí topili naštípanými kmeny. Není to nic nového a ani smysluplného, neboť opravdu záleží na množství opakování
cyklů ořezu výmladků. Často takový" les"
končil jako lesní pastvina a nakonec čistá pastvina, protože z pařeziny zbylo
pár odolnějších solitérů a nebo pro
zvířata nechutných keřů. Nyní se tak
stále zamýšlím nad preferencemi mnoha
zájmových skupin mezi ochranáři, kde jde jedněm o hmyz, druhým o ptáky, třetím o květiny, čtvrtým o pralesy, ale pouze někteří berou přírodu jako jeden celek, kde nelze vyzdvihovat pouze něco. Někdo chce motýly a vykácí les, druhý chce prales a nechá zarůst i poslední lesní louku, no a další to potupluje tím, že by nechal vše pouze na samoregulaci. Toto vše svědčí o nepochopení přírody v tom, že něco zaniká, aby udělalo místo jinému a že je nutná buď totální regulace a nebo se smířit i s tím vyhynutím některých tvorů.
Potravní pyramida je neúprosná a na vrcholu je člověk. Stačí málo a změní i to, co v minulosti chránil. Válka a
absence hnojiv asi změní úhory na pole
i za cenu nižších výnosů a z lesů udělá
plantáže na biomasu. Budou někoho zajímat
motýli a brouci, když nebudou potraviny?
Myslím, že až na pár vyjímek nikoho.
Jarek Schindler
16.6.2022 20:21 Reaguje na Slavomil VinklerNo a řeč byla o pařezinách vzniklých na "kůrovcových pasekách". Že jich na tom jihu ( lokality s jasoni) ale je. Jinak ta pařezina půdu nechrání o nic víc než normální les a navíc ji na rozdíl od dlouhověkého lesa podstatně více vyčerpává.