https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dnes-slavime-mezinarodni-den-stromu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes slavíme Mezinárodní den stromů!

20.10.2020 16:48 (Ekolist.cz)
Dnes je den stromů. Na snímku Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou. Ilustrační snímek.
Dnes je den stromů. Na snímku Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku
Stromy – díky nim se můžeme nadechnout, v létě nám dávají stín, a jejich přítomnost nás uklidňuje. V jejich korunách, ale i kořenech a kůře žije nepřeberné množství živočichů, kterým poskytují domov a ukrýt. Ukazují nám střídání ročních období, a dávají nám mnoho podnětů k učení. V České republice pak najdeme neuvěřitelných 60 miliard stromů, a lesy pokrývají 1/3 plochy našeho území. Není tak divu, že i stromy mají svůj svátek, který připadá na 20. října.
 

Mezinárodní den stromů se na území našeho státu slaví již 150 let. Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. Mnoho měst a spolků tak v tuto dobu pořádalo hromadné sázení stromů, přednášky a další akce. Tento rok jsou ale vzhledem k mimořádným opatřením rušeny. Přesto se můžete do výsadby pustit samy, ta je totiž nejvhodnější právě na podzim, případně na jaře.

Tajemství stromů

Naši předkové věřili v bytosti zabydlené ve stromech, staří Keltové zase místo znamení zvěrokruhu rozpoznávali druhy stromů a každému z nich přiřkli charakterové rysy. Stromy opředené pověstmi a legendami zaujaly také vědce. Ti zjistili, že stromy mezi sebou dokáží komunikovat –⁠ napadené stromy Lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) vysílají pachový signál dalším stromům v okolí o svém napadení a zvyšují tak šanci na vyšší ochranu. Stromy se umí také vzájemně podporovat, kdy tzv. krmivé druhy stromů (např. buky) drží semínka blízko svého kořenového systému a částečně je také podporují cukrem, který získávají procesy ze slunečního svitu.

“V lesních školkách nelze přehlížet význam stromů pro život. Když jdeme svou obvyklou cestou lesem, máme u stromů svá místa, kde čekáme na ostatní. Díky zastavení u stromu se s ním více a více sbližujeme - děti si hned všimnou, když se se stromem cokoli děje. Svátek stromů je milou příležitostí k vyjádření vděčnosti, třeba vyskládáním mandaly z listů a plodů stromu, nebo zasazením nového stromku do zahrady, o který začneme společně pečovat,” říká Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol.

Víte, že...

Nejvyšší strom na světě roste v Kalifornii a jmenuje se Hyperion. Tato Sekvoj vždyzelená měří 115,6 metrů, a je tak vyšší než americká socha Svobody. Naším nejvyšším stromem je douglaska tisolistá, u které byla naměřena výška 64,1 metrů. Roste u obce Vlastiboř v okrese Jablonec nad Nisou.

Nejstarší strom se nachází ve Švédsku, a jedná se o hojně rozšířený smrk ztepilý. Jmenuje se Old Tjikko (objevil ho učitel zeměpisu, který ho pojmenoval po svém psovi), a podle výsledků měření uhlíkovou metodou je strom starý okolo 9500 let. U nás je pravděpodobně nejstarším stromem Vilémovický tis, jehož stáří je odhadováno na 1500 až 2000 let.

Nejmohutnější strom světa je sekvojovec obrovský nazývaný Generál Sherman. Odhaduje se, že objem jeho kmene je přes 1400 m3 a každý kubík váží přibližně tunu. Nejširší strom pak najdete v Mexiku. Druh tisovce (Taxodium mucronatum) zvaný Tulský strom, má obvod kmene 42 metrů.

Nejvíce rozrostlý strom je ledvinovník (Anacardium), tedy kešu, který zabírá plochu větší, než je fotbalové hřiště (8500 m2).


reklama

 
Denisa Dvořáková
Autorka je pracovnicí Asociace lesních mateřských škol.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist