https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/exoticky-vyhlizejici-kudlanka-se-letos-poprve-objevila-v-v-milovicich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Exoticky vyhlížející kudlanka se letos poprvé objevila v Milovicích

30.8.2019 00:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kudlanky patří mezi dravý hmyz příbuzný švábům, který dokáže výborně využívat svého maskování.  Umí velmi trpělivě číhat na svoji kořist, především drobný hmyz, který chytají rychlým výpadem svých šavlovitých předních nohou a hned jej za živa sežerou.
Kudlanky patří mezi dravý hmyz příbuzný švábům, který dokáže výborně využívat svého maskování. Umí velmi trpělivě číhat na svoji kořist, především drobný hmyz, který chytají rychlým výpadem svých šavlovitých předních nohou a hned jej za živa sežerou.
Nového obyvatele mají od letošního roku stepi v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic. Vědci tam poblíž obce Lipník poprvé zaznamenali výskyt exoticky vyhlížející kudlanky nábožné. Velký, sytě zelený až hnědý hmyz, jehož trojúhelníková hlava s velkýma očima připomíná vyobrazení mimozemšťanů ze sci-fi komiksů, se přitom ještě před dvěma desetiletími vyskytoval hojně jen na Jižní Moravě.
 
„Vlivem změn klimatu a růstu průměrných teplot se však postupně šíří směrem na sever,“ uvedl Michal Perlík z Jihočeské univerzity, který v milovické rezervaci provádí monitoring blanokřídlého hmyzu. Právě on v rámci výzkumu samotářských včel, kutilek, vosíků, čmeláků a jiných blanokřídlých letos kudlanku nábožnou v milovickém vojenském prostoru objevil.

Nejblíže aktuálnímu nálezu byly kudlanky hlášeny v roce 2017 jen deset kilometrů daleko od Lysé nad Labem. „To není pro relativně mobilní kudlanky velká vzdálenost, takže jejich výskyt v bývalém vojenském prostoru u Milovic, kde jsou velké plochy stepních biotopů, byl otázkou času,“ dodává Michal Perlík.

Kudlanky patří mezi dravý hmyz příbuzný švábům, který dokáže výborně využívat svého maskování. Umí velmi trpělivě číhat na svoji kořist, především drobný hmyz, který chytají rychlým výpadem svých šavlovitých předních nohou a hned jej za živa sežerou.

Lovecké schopnosti však nejsou to hlavní, co kudlanky nábožné „proslavilo“. Jsou známé především kvůli svému partnerskému životu. „U kudlanek se vyskytuje takzvaný sexuální kanibalismus. To znamená, že samička během páření požírá samečka od hlavy, zatímco zbytek těla pokračuje v plnění partnerských povinností. Samička tak od samečka získá nejen geny, ale také bílkoviny na vývoj velkého množství vajíček. Vyvolený ženich si pak může být skutečně jist, že pro své děti udělal vše, co bylo v jeho silách. Není to však pravidlo, ve skutečnosti totiž samečci kusadlům samiček často uniknou a zkouší štěstí jinde,“ doplňuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Kudlanka nábožná je vybavena také dalšími výjimečnými schopnostmi. Podobně jako jiné druhy kudlanek dokáže otočit hlavu o 360 stupňů, aniž by hnula tělem.

Kudlanka nábožná není jediným druhem, který se do milovické rezervace rozšířil z jihu v důsledku změn klimatu. „Z podobných důvodů doputoval do této oblasti také šakal, jehož původní areál rozšíření je až na Balkáně a Dunajské nížině,“ připomněl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. V milovické rezervaci vědci před časem vůbec poprvé prokázali rozmnožování šakala mimo jeho souvislý areál rozšíření.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

30.8.2019 07:51
Kudlanka tu byla v teplých stepních oblastech vcelku běžně už před nějakými 25 lety. Jde spíš o to, že dodnes po ní v těch Milovicích nejspíš nikdo nepátral.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

31.8.2019 07:26
No, stepí už tolik není, ale našli jsme jí i v Kralupech.
Odpovědět
LZ

Ludvík Zemek

30.9.2019 10:06
Kudlanka nábožná se vyskytuje i na Opavsku (Moravskoslezský kraj). Pozorována dne 16.9.2019 na louce pravého břehu řeky Opavy, v bezprostřední blízkosti státní hranice s Polskem. V případě zájmu mohu nabídnout i foto.
Odpovědět
CJ

Cenda Jenda

27.3.2020 11:55
Leto 2019, po asflatove ceste Godula/Beskydy odhadem 400mnm neco maleho zeleneho rychle cupitalo, cca 3 cm. Kdyz jsem si ji nechal vlezt na ruku, zjistil jsem, ze se jedna o kudlanku. Pred tim jsem ji videl jen na obrazku a predstavoval jsem si ji mnohem vetsi asi jako kobylka zelena. Nikdo mi neveril, takze jsem ted patral, jak je to s vyskytem. A zda se ze je rozsirena. Takze nyni i severni Morava.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist