https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/extremni-lesni-pozary-za-dve-dekady-zesilily-na-dvojnasobek-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Extrémní lesní požáry za dvě dekády zesílily na dvojnásobek, uvádí studie

26.6.2024 16:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Frekvence těch nejextrémnějších lesních požárů za poslední dvě desetiletí ve světě stoupla na více než dvojnásobek a podobně narostla také jejich intenzita. Podle deníku The New York Times (NYT) to uvádí studie australských vědců publikovaná tento týden časopisem Nature. Jeden z autorů označil výrazný nárůst pozorovaný na krátkém časovém úseku za šokující.
 
Tým z univerzity v Hobartu analyzoval satelitní data z let 2003 až 2023 o více než 30 milionech požárů po celém světě. Z obřího souboru výzkumníci vybrali necelých 3000 incidentů, které považují za extrémní. Zaměřovali se při tom na celkovou energii, kterou tyto požáry vyzařovaly.

Frekvence "energeticky extrémních" ohňů podle nich za sledované období stoupla 2,2krát. Tento nárůst je téměř výhradně způsoben vývojem v Severní Americe a v severních oblastech Ruska, kde byly loni nejsilnější požáry několikanásobně častější oproti začátku století, uvádí studie. Také zjistila, že loňský rok, který byl nejteplejší od počátku měření, byl nejhorší i z hlediska intenzity požárů, píše NYT.

Vědci již delší dobu varují, že oteplování globálního klimatu poháněné emisemi z fosilních paliv přiživuje na severní polokouli podmínky pro vznik a šíření lesních požárů. V Kanadě loni plameny dohromady spálily přes 180 000 kilometrů čtverečních půdy, což byl více než dvojnásobek předchozího ročního rekordu. Spojené státy za poslední dekádu zažily tři nejničivější sezóny požárů od počátku federálních záznamů v roce 1983.

Podle týmu z Tasmánské univerzity nicméně nebyly k dispozici dostatečné důkazy o globálních trendech v aktivitě extrémních požárů. "To, že jsme detekovali tak velký nárůst na tak krátkém časovém úseku, činí ta zjištění ještě více šokující," řekl hlavní autor nové studie Calum Cunningham. "V těchto extrémních požárech vidíme na vlastní oči projevy oteplujícího se a suššího klimatu," dodal.

Rozsáhlé lesní požáry neohrožují jen lidi v dané oblasti, ale také vzdálené komunity, k nimž mohou doputovat oblaka kouře. Při loňských požárech v Kanadě kouř zhoršoval kvalitu ovzduší nejen v částech této země, ale také v oblastech ve Spojených státech, kde žijí desítky milionů obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.6.2024 19:14
Prostě s tím, jak je Země díky oteplení stále zelenější, máme tady stále víc paliva, které může shořet. V době ledové byly velké požáry velmi vzácné - a to se jednalo o periodu velmi suchou, kdy byly srážky vzácností.
Odpovědět
PE

Petr Elias

28.6.2024 09:23 Reaguje na Richard Vacek
Opravdu už toho nech. Už nejsi ani vtipný...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist