https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/genova-databaze-pomuze-se-slechtenim-vcel
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Genová databáze pomůže se šlechtěním včel

9.2.2025 06:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně
Výsledky výzkumu zaměřeného na genetickou diverzitu v populaci včely medonosné představili po mnohaleté práci genetici z Agronomické fakulty. Při bádání se zaměřili především na hledání polymorfismů v DNA vhodných k selekci včel podle jejich odolnosti vůči chorobám. Vznikla tak ojedinělá genová databáze. Získaná data by jednou mohla posloužit při šlechtění na odolnost vůči nemocem u včel.
 
Genetická variabilita v české populaci včely medonosné dříve podrobně prozkoumána nebyla. I proto se tým vědců z Agronomické fakulty rozhodl reprezentativní vzorek vytvořit. „Celou Českou republiku jsme rozdělili podle krajů a okresů a v každé této geografické oblasti jsme rovnoměrně posbírali stejné počty vzorků. Tím jsme vytvořili unikátní databázi, která čítá přes 5000 vzorků včel z České republiky,“ vysvětlil Tomáš Urban z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky živočichů Mendelovy univerzity v Brně.

Se získanými vzorky následně mohli vědci systematičtěji pracovat a získat tak data, která pomáhají odhalit genetickou rozmanitost včel v Česku. „Na území současné České republiky byla tradičně adaptovaná takzvaná černá včela, Apis mellifera mellifera. Zhruba před 200 lety tu docházelo k postupnému importu nového typu včely z jihu, z území dnešního Chorvatska a Slovinska, kde se nachází takzvaná karnická včela, Apis mellifera carnica, která nebyla tak bodavá a měla větší medné výnosy. My jsme díky analýze mitochondriální DNA zjistili, že haplotyp černé včely se v našich vzorcích nevyskytuje,“ popsal vědec zjištění, že původní druh včely, který byl typický pro našem území, se tu už pravděpodobně nenachází.

Import včely z jižních částí Evropy do Česka měl v historii šlechtitelský význam. Molekulární genetika ho ale nyní rozšiřuje. Vědci totiž díky genové databázi nejen zjistili rozmanitost včel v mitochondriální i jaderné DNA v Česku, ale také odhalili genetické rozdíly u jedinců, kteří by měli být odolnější vůči chorobám. To může jednou pomoci při šlechtění včel třeba vůči varroáze.

„V Německu, Anglii i v severských státech jsou snahy postupně zvýšit odolnost včelstev, prakticky se to ale ještě moc nezdařilo. Problematická je totiž imunitní odpověď včel nebo jejich behaviorální chování. Právě proto je potřeba postupně vyhledávat geny, které mohou být za lepší rezistenci vůči patogenům zodpovědné. To byla další část našeho výzkumu,“ doplnil Urban.

Vědci vypracovali certifikované metodiky pro testování jedinců pomocí mikrosatelitních markerů. Díky nim lze včely identifikovat a sledovat jejich variabilitu v populaci. Druhá metodika identifikuje i ty včely, které mohou být odolnější vůči různým patogenům. Právě to by mohlo v budoucnu šlechtitelům pomoci k lepší varroarezistenci.


reklama

foto - Pospíchalová Tereza
Tereza Pospíchalová
Autorka je tiskovou mluvčí Mendelovy univerzity v Brně

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.2.2025 08:14
A kdo si koupí, z pravověrných, med od GMO včel?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2025 08:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Už jste ho jedl, ani jste si toho nevšiml:-)
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

10.2.2025 07:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak toto jsem měl na jazyku,předběhnul jste mě.Já bych ho koupil.Lepší,než ten se stopami chloramphenicolu z Číny.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.2.2025 08:53
Včely také potřebují vhodnou " pastvu ",
to by měl být zájem všech a podle toho vysazovat stromy, rostliny, končit s " anglickými " trávníky všude.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2025 08:57 Reaguje na smějící se bestie
U nás to s těmi lipami, javory, smrky s medovicí ještě není špatné - také máme nejvíc včelařů na km2. Ale že si krajina zaslouží pořádnou údržbu, včetně medonosných stromů a luk, to je jasné. A nejen kvůli včelám.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.2.2025 17:11 Reaguje na Karel Zvářal
Jen někde. Obrovské množstvím pastvy zmizelo za posledních 30 - 50 let i v intravilánech obcí na vesnici i na polích i v lesích. V intravilánech obcí, kde se včelaři snaží udržovat původní počty včelstev, je kolikrát už zoufalý nedostatek včelí pastvy neboli několikanásobně převčeleno.
Kde dříve byl občas nedostatek včelí pastvy v srpnu až září, sezóna končila v polovině srpna a včely se klidně mohly krmit cukrem na zimu v srpnu a dokrmit až v září, dneska je občasný nedostatek pastvy i při příznivém počasí už v červnu, sezóna končí zahájením krmení na zimu na začátku července a včelaři diskutují, jestli by sezóna neměla končit krmením na zimu cukrem už v červnu
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2025 10:19
Šlechtění včel v minulosti přineslo klady i zápory. Výměnou původní včely
tmavé za kraňky z oblasti Slovinska došlo ke zmohutnění včelstev a taky k rychlejšímu jarnímu rozvoji, což si vyžádalo změnu hospodaření z košnic,
klatů a jiných malých úlu k větším a došlo ke znásobení výnosů na jedno
včelstvo. Tato změna se tudíž osvědčila, ale křížení s asijskými druhy
včel přineslo varooázu a problém právě pro velká včelstva. No a to už
nehovořím o křížení s africkými druhy, které umožnilo vznik afrikánek,
které jsou sice výnosné, ale extrémně bodavé. Takže genetické změny
budiž, ale opatrně a pokud možno izolovaně, aby zase nedošlo k dalším
nechtěným neřešitelným problémům. Dnes je největším problémem chovu včel
stále větší benevolence k pravidlům jejich chovu. Trend různých EKO
včelařů chovajících včelstva v košnicích a klatech , která potřebují
nástavkové ůly s kapacitou až deseti košnic, tak mají v malých úlech
roj za rojem i s přenášením nemocí a zároveň se většinou jedná taky
o odpůrce léčení veterinárními léčivy a samotný chov na divočině
( nerozebíratelné dílo)neumožňuje účinnou kontrolu zdravotního stavu
a zásahy proti chorobám. Prostě a jasně se přemíra demokracie začíná zvrhávat k chaosu a nebo dokonce k anarchii. Předloni jsem tak
doplatil na EKO "chovatele", která zkoušel neléčit včelstva proti
varroáze a navíc vyraboval úly od medu a nezakrmil. Rozjel tak v
okolí loupeže s následnými přenosy roztočů a paradoxně zničující
dopad na silná včelstva, která s uloupeným medem nanosí i roztoče v
takovém množství, že jim podlehne všechen plod dlouhověkých včel a
včelstva jdou do podzimu pouze s dožívajícími letními včelami a jsou
tak odsouzena k zániku. Snad už ho přestane bavit chovat včely a už
nebude dělat pokusy, kterými zničí práci několika včelařů v okolí.
Chápu jeho právo na pokusy, ale pokud jimi škodí jiným, tak by měly
být zakázané a trestné. Od toho jsou výzkumné ústavy a nikoliv aby
je dělal každý, kdo má otvor mezi hýždě. Jinak pokud nemáte med od
vlastních včel a nebo od opravdu spolehlivého včelaře, tak bez
laboratorních rozborů si nemůžete být nikdy jisti jeho kvalitou.
Střílím sice do vlastních řad, ale dnes už bohužel pančují med i
někteří včelaři přikrmováním v době snůšky a med pak obsahuje
glycidy z příkrmu včetně příměsí, které obsahují. Nekrmí se totiž
pouze řepným cukrem, ale taky invertními roztoky, které včely
snáze zpracují do formy medných zásob. Osobně jsem takový "med"
od takového "včelaře" zkoušel a senzoricky jsem musel uznat, že
nelze bez laboratorního rozboru invert, či řepný cukr poznat.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.2.2025 17:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Varaózu nepřineslo křížení s azijskými druhy včel, to nejspíš ani nejde je křížit, protože se jedná o hodně odlišné druhy.
Varaózu přinesla expanze chovu včely medonosné do Indie ve snaze výrazně zvýšit výnosy medu, protože výnosy ostatních původních druhů včel jsou pouhý zlomek proti výnosům medu včely medonosné. Kdy následně došlo k přechodu původních parazitů, roztočů varoa na včelstva včely medonosné. K šíření roztočů Varoa jednak došlo přirozeným způsobem přes Himálaj do střední Asie a na Kavkaz a jednak reimportem včel z Indie nebo z Kavkazu do Evropy, do včelařských ústavů v Bulharsku a tehdejším Západním Německu. Odkud se roztoč varoa rozšířil do celé Evropy.
Co se týká roztočů v dnešní době, tak spíš likvidují zimní generaci včel virovými nákazami, které nyní nosí v sobě než vlastní přítomností. Množství spadu roztočů po podzimním ošetření většinou výrazně pokleslo, místo tisíců to jsou dnes pouhé stovky, což na likvidaci zimní geenrace nestačí. Zatímco při spadu tisíců dříve včelstvo vytvořilo zimní generaci a přezimovalo, dneska stovky roztočů s virovými nákazami ve včelstvu, podvyživeném nedostatkem pylu, vytvoření zimní generace zabrání a včelstvo zlikviduje.
Co se týká přešlechtění původní černé včely kraňskou včelou, podle mne to může být taky příčina dnešních problémů. Kraňská včela je včela horských luk, to znamená včela geneticky přizpůsobena na dlouhou krutou zimu a tím zimní klid a krátké léto s velmi velkým množstvím zdrojů snůšky, které musí kraňská včela co nejrychleji po přezimování naplno využívat, aby nashromáždila dostatek zásob na další dlouhou zimu. Právě proto byla u nás kraňka tak lákavá pro včelaře, protože se včelstvo naplno rozvine mnohem dříve a využije pro produkci medu naplno nejsilnější nabídku sladiny roku, v časném jaru, květy v době květů řepky a ovocných stromů. Zatímco původní tmavá včela tu nejsilnější nabídku spotřebovala na svůj rozvoj a naplno začala produkovat med až později, lízla později kvetoucí ovocné stromy a naplno začala produkovat med až z kvetoucích trávníků, javoru klenu a jižněji akátu a dalších, kdy je sice tepleji, ale nabídka sladiny v přírodě už spíš klesá. A bude klesat až do začátku podzimu.
Kraňka jakožto horská včela je tak geneticky zvyklá na krátkou sezónu, jenom třeba 3 - 4 měsíce a na zimní klid až 8 - 9 měsíců, zatímco dnes začíná být aktivní během teplých dnů v březnu a vzhledem k teplotám musí být aktivní ještě v srpnu až září a někdy v dobách oteplení ještě v listopadu až začátku prosince. Podle mne kvůli příliš dlouhé sezóně, na kterou není v našich nížinách zvyklá, může ztrácet životaschopnost a vedle chronické podvýživy z nedostatku zdrojů v přírodě tak může vznikat ta velká náchylnost a nízká odolnost k virovým nemocím a parazitům roztoči varoa.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.2.2025 17:47 Reaguje na Radim Polášek
Varroáza se dostala ze Zakavkazska , kde se experimentovalo
s kříženci Kavkazanek, asijských včel a Kraněk. Asijské se
vypořádají s roztoči tak, že při rojení odcházejí relativně
zdravé včely a zakládají nové dílo a staré dílo je i s těmi
roztoči odsouzeno k zániku. Proto jsou u nás nejzdravější
oddělky, roje a poroje, kdežto silná včelstva s potlačeným
rojením jsou bez léčení odsouzena k postupnému zániku.
Pokud máte vedle sebe osla, který neléčí, rabuje a nekrmí,
tak propuknou loupeže a i vaše léčená včelstva si tahají
s lupem ty roztoče. Ten lup si při loupežích tahají i včelstva s třicetikilovými zásobami, protože loupeže
jsou doslova o hamižnosti a nikoliv o doplnění NUTNÝCH
zimních zásob. Má silná včelstva, která přežila loupení
jiných, protože loupila i ona, tak po zakrmení měla
zásoby 20 kg a donesla ještě z loupeží dalších 30 kg.
Co ale po úhynu s medem neznámého původu, který může být
i se zásob včel zakrmených cukrem? Pokud se ho podaří v
plástech uchovat pro oddělky a nebo jimi zakrmit nová
včelstva, tak to je fajn. Mi se to po 20. letech stalo
podruhé a vždy kvůli jiným "včelařům", kteří med rabovali, nekrmili a včely neléčili. Ty jejich prve napadly slabá
včelstva a oddělky v okolí, pak je zdecimovali neléčení
roztoči a následně je vykradla silná včelstva, která si ty roztoče od nich přinesla. Jiné roky byl stav snůšky stejný
a rovněž pylová pestrost a tudíž to tím není. Je to pouze
lumpárnami "včelařů", kteří rabují, nekrmí a neléčí. Když
nedojde k loupežím, tak spokojená zakrmená včelstva končí
plodování a tudíž končí množení roztočů na plodu a můžete
tomu nápomoci i výřezy plodu a nebo klíckováním matek, aby
neplodovaly. Nic z toho vám ale nepomůže při loupežích,
protože přemíra roztočů zahubí i dlouhověké včely a bez
nich do zimy máte po včelstvech. V září tak léčíte pouze
krátkověké včely, ty při opuštění úlů hynou a zůstanou
vám úly plné medu, ale zcela bez včel. Není to tak žádný
záhadný syndrom úhynu zakrmených včelstev, ale následek
neléčené a nebo špatně léčené varroázy a loupeží. Jako
jednatel a nákazový referent jsem vždy dbal, aby se vždy
vytáčel med pokud možno zároveň, zároveň se krmilo a taky
léčilo, aby nedocházelo k loupežím. Bohužel to nelze všem
nařídit a jeden lump zhatí snahu všech ostatních v okolí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist