https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-na-obnovu-kvetnatych-luk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na obnovu květnatých luk?

27.7.2023 06:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čerstvě nakartáčovaná směs semen před sušením.
Čerstvě nakartáčovaná směs semen před sušením.
Foto | Kamila Vítovcová
Zájem o obnovu květnatých luk se postupem času zvyšuje. Stále častěji se objevují dotazy od vlastníků pozemků, čím a jak mají zatravnit, aby to bylo pro přírodu prospěšné. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se obnově luk věnuje již od 90. let, a tak by odpovědi na tyto otázky po tolika letech praxe měly být jednoduché. Jenže to tak úplně není.
 
Nejlepší je totiž zatravnit pomocí tzv. regionální směsi osiv – tedy takové travinobylinné směsi, která je tvořena jen místními druhy a genotypy rostlin. Jejich příprava je však poměrně časově i finančně náročná, a tak regionální směsi na většině území České republiky chybí. A i tam, kde jsou, bývá často jejich pořizovací cena vzhledem k nákladům na jejich tvorbu vysoká.

Co ale s tím? Samozřejmě – snažit se najít jednodušší způsob toho, jak regionální semena získat a použít.

ČSOP se proto spojil s vědci i dalšími praktiky a všichni jsme společně začali pracovat na velkém projektu nazvaném Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů, který byl podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů.

Sběr ručně vedeným kartáčovým sběračem, kartáč i kola jsou poháněné bateriově.
Sběr ručně vedeným kartáčovým sběračem, kartáč i kola jsou poháněné bateriově.
Foto | Hana Pánková

V projektu je mezi sebou porovnáváno hned několik způsobů sběru semen ze zdrojových luk i možností zatravňování. Využívány jsou takzvané kartáčové sběrače, s nimiž se dá přijet na zdrojovou louku a sesbírat z ní množství semen různých druhů rostlin, které se dají po usušení použít pro výsev na nějakou nedalekou lokalitu.

Semena se tak nemusí sbírat ručně nebo napěstovávat v matečnicích, jak se to při přípravě regionálních směsí často dělá. Díky použití menších, ručně vedených a ručních strojů, je možné ke sběru využít zároveň i menší zdrojové lokality, na které se nedostane traktor.

Rozprostření tzv. zeleného sena na zatravňované lokalitě.
Rozprostření tzv. zeleného sena na zatravňované lokalitě.
Foto | Marie Straková

Dalším způsobem zatravnění je využití tzv. „zeleného sena“, kdy se pokosená hmota ihned převeze na zatravňovanou plochu a zde se rozprostře. Tato metoda se používá již dlouhou dobu, překážkou v jejím širším využití je ale logistická náročnost převozu dostatečného množství biomasy na osev větších ploch.

Projekt tedy experimentuje s nutným množstvím hmoty na dostatečné pokrytí plochy – využívá i poměr 1:3, tedy seno jen z 50 m2 na zatravnění 150 m2. Zda to bude fungovat i takto a případně jak dobře, se teprve uvidí.

Poslední možností je pokosenou hmotu nejprve vymlátit – zbyde tak seno třeba pro králíky a zároveň i poměrně čistý materiál pro osev. K tomu je ale zase potřeba stacionární mlátička.

I vhodných zdrojových luk, ze kterých se semena nebo seno dá odebírat, je málo – respektive, není o nich přehled. Proto je součástí projektu zároveň i tvorba databáze zdrojových lučních ploch.

Navrhované lokality jsou posouzeny z botanického i technického hlediska, a pokud vyhovují, jsou do databáze zařazeny – zájemci o osivo se tak budou moct podívat, zda se v jejich oblasti nějaké takové lokality nacházejí, a případně se domluvit na odběru semen či sena.

Každá z výše zmíněných metod obnovy luk má svoje výhody i nedostatky. Přesto věříme, že díky projektu tyto metody dokážeme rozvinout natolik, aby si mezi nimi každý mohl vybrat takovou, která jeho potřebám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud Vás zajímá, jak se s kartáčovacími stroji pracuje, na které lokality jsou vhodné, nebo jak vypadá zatravněná plocha pár let po výsevu, můžete se přihlásit na workshop, který proběhne 31. srpna 2023 ve Žďárských vrších. V Českých Budějovicích pak bude 4. září následovat seminář s tematikou zakládání květnatých trávníků.


reklama

 
Další informace |
Partneři projektu: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Masarykova univerzita, Agrostis Trávníky, s.r.o., ZO ČSOP Bílé Karpaty, Český svaz ochránců přírody Vlašim, Høgskulen på Vestlandet, Bratislavské regionálne ochranárske združenie.
foto - Štochlová Tereza
Tereza Štochlová
Autorka je koordinátorka projektů Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.7.2023 09:05
Asi jednoduše - alespoň některé obhospodařovat tradičně podle vzoru předků/sečení kosou až po odkvětu rostlin a též úklid sena hráběma, že !
Odpovědět
PB

Petr Brok

27.7.2023 09:50 Reaguje na smějící se bestie
A kolik ha takto zvládnete, když je Vám třebas 70 let? ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.7.2023 11:52 Reaguje na Petr Brok
Ve městech na to mají pracovní čety a mimo ně mohou přiložit ruce k dílu - horliví zelený !
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.7.2023 13:15 Reaguje na smějící se bestie
A jak asi? Polovina zelených má k rukám přirostlou klávesnici mobilu a zbytek má ruce přilepené k asfaltu. Těch pár, co něco užitečného dělá, nemá šanci všechnu tu prospěšnou práci zastat.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.7.2023 14:03 Reaguje na Marcela Jezberová
Dnes už chemie postoupila a existují nejrůznější rozpouštědla. Není problém odlepit od rukou klávesnici, případně ruce od asfaltu a přilepit tam něco užitečnějšího. Třeba hrábě.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.7.2023 01:24 Reaguje na Petr Brok
Těch 5 ha v 70 letech, pokud jste normálně ke svému věku zdravý, zvládnete.
Jen nesmíte podlehnou kázání, že jedině správné je sečení kosou a hrabání hráběmi.
Dnes je k dispozici mnoho malých sekaček i s obracečkami a nahrabovačkami, takže ta práce odsýpá. Jen je potřeba mít ostré nože či lišty.
Odpovědět
PB

Petr Brok

29.7.2023 09:04 Reaguje na Pavel Jeřábek
Nemám to komu zkrmit.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.7.2023 01:20 Reaguje na smějící se bestie
Pokud byste se o louky staral tradičně, tak ty se sekaly v době, než dozrála tráva, a začaly se v ní stahovat živiny z listů do kořenů.
Takže s tím se svezly i byliny, které na louce rostly.
Ta co takovou seč nesnášely, z louky časem vymizely, a zůstaly ty co buď vykvetly a dozrály před senosečí, a nebo ještě po senoseči dokázaly vytvořit květ a dozrát do otav.
Zapomeňte na to, že naší předci nějak super chránili louky.
Jen neměli techniku, hnojiva, osiva s travinami, které dají velký objem hmoty.
Takže sekali jak louky dozrávaly - aby měli kvalitní seno. A jak stíhali sekat.
Ještě za socialismu u nás senoseče trvaly asi prakticky od poloviny května do poloviny července. Dnes je vše na sena posečeno za necelý měsíc, případně se už nechávají plochy na druhou poloviny srpna pro mulčování.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.7.2023 11:32 Reaguje na Pavel Jeřábek
Samozřejmě že nechránili.
Původní obhospodařování dělala megafauna vypásáním. Bylo to různorodé (asi 25 druhů zvěře) , občasné (jak táhla stáda krajinou) a pomístní (nechávali velké nedopasky).
pak to nahradil člověk. Sice hůře (pásl asi 5 druhů zvěře) a taky sklízel seno někdy plošně, avšak i v malých plochách třeba každý den ar pro králíky.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.7.2023 17:14
Kdysi jsme chtěli něco podobného provést v Jistebnici, zaplatil bych to, ale problém nastal s ekologistickou organizací Jistebnická vrchovina, jmenovitě s panem Karlem Urbánkem, jenž vyhrožoval majiteli pozemku.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.7.2023 01:26 Reaguje na Michal Ukropec
Pokud byste použil "zelené setí" z blízké druhově bohaté louky, tak bych si s nimi namazal chleba.
Jen musíte počítat s tím, že než obnova louky trvá několik let.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.7.2023 07:30 Reaguje na Michal Ukropec
On je opravdu botanický problém, zejména těch komerčních směsí, že obsahují rostliny, které v dané lokalitě nebyly. . ZATAHOVAT PANONSKOU KVĚTENU DO ČECH A NAOPAK....
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.7.2023 07:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
další problém komerčních směsí je ten, že každá je na "něco jiného". nejlevnější směs je zpravidla směs "senařská" pro zemědělce cílená na objem travní hmoty (a to na zahradu fakt nechceme - pokud nekrmíme dobytče). pak jsou směsi další (dražší), třeba směsi určené na hřiště (dobře snášejí pošlapávání a sekání nakrátko) a směsi "květnaté" (zpravidla bez jasného geografického původu).

nejlepší a nejjednodušší (ale déle to trvá a nedá se to průběžně celý rok), ale jednou ročně dejmetomu od půlky května do července, je to mulčování zeleným senem z nějaké hezké louky v okolí, nejlépe se domluvit s majitelem, aby kousek nesekal, a jednou týdně posekat trochu, rozhodit, za týden zase, a jak to postupně dozrává....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist