https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-ochranit-pivo-pred-zmenou-klimatu-chmel-nema-rad-vysoke-teploty-ani-sucho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak ochránit pivo před změnou klimatu? Chmel nemá rád vysoké teploty ani sucho

7.4.2024 13:35 (ČTK)
Zdroj | Piqsels
S postupnou klimatickou změnou hrozí, že typické britské pintě piva "zazvoní hrana", píše BBC. Vědci se pokoušejí najít způsoby, jak pivovarnickému průmyslu v zemi pomoci.
 

Chmel pivu propůjčuje jeho typickou nahořklou chuť, ale rostliny chmele nemají rády vysoké teploty a sucho, což jsou podmínky, které s postupem klimatické změny v posledních desetiletích zažíváme, a produkce chmelu tak rok od roku klesá.

Výzkumníci v Kentu izolují geny chmele v naději, že se jim podaří vyšlechtit nové varianty odolnější vůči oteplujícímu se klimatu. Chtějí také vyprodukovat nové varianty s intenzivnější chuťovou stopou, které se nyní stávají stále populárnějšími.

"Bez toho britská pinta piva zkrátka postupně zanikne," míní Danielle Whelanová z pivovaru Shepherd Neame. "Nakonec nám nezbyde než pivo dovážet, a přijdeme tak o veškerou kulturu, která se s tím procesem pojí," řekla Whelanová.

Teplejší a sušší podmínky mají také vliv na charakteristickou hořkost plodů chmele a panují obavy, že se s postupem globálního oteplování problém bude jen zhoršovat.

"Klimatická změna se nás velmi dotýká," řekl vrchní sládek pivovaru Ramsgate Eddie Gadd. "Většinu chmele nakupuji v Kentu a za posledních deset až 12 let jsem na vlastní oči viděl, jak úroda klesá a stoupá, je to jak na horské dráze. Zemědělci, kteří chmel pěstují, to pociťují a hledávání genů odolných vůči suchu a horku bude mít do budoucna mimořádný význam," myslí si britský sládek.

Sucho ovlivňující produkci chmele je problém v celé Evropě. Analýza publikovaná v loňském roce uvádí, že v oblastech, kde se chmel tradičně pěstuje, klesla jeho celková úroda až o 20 procent.

Na novém výzkumu spolupracuje doktorka Helena Cockertonová z Univerzity v Kentu. Analyzuje genetický kód stovek různých druhů chmele. Cockertonová se snaží najít v rostlinách takové geny, které jsou schopné vzdorovat suchu a bude se je snažit zkřížit s chmelem otáčivým, který se používá pro výrobu piva. Vědkyně se také pokusí určit geny, které přidávají pivu konkrétní příchutě. Některé z nich jsou právě v módě, jiným by mohli lidé postupně v průběhu příštích let přijít také na chuť. Například právě teď jsou oblíbeným trendem výrazné "štiplavé" příchutě piva.

Pivovary chtějí chmel s určitou chutí, kterou preferují zákazníci, a zemědělci mají větší zájem na tom, aby rostliny přinášely pravidelně úrodu i v období většího sucha. Takže naším cílem je poskytnout oběma stranám informace, jak toho nejlépe dosáhnout, řekla Cockertonová.

Doktorka Cockertonová spolupracuje s Klarou Hajduovou, pěstitelkou chmele z britské chmelařské společnosti Wye Hops. Hajduová pěstuje nové genetické odrůdy chmele a pozoruje, jak dobře rostou na poli. "Jsem velmi optimistická," řekla BBC News.

Posléze totiž přijde na řadu nejdůležitější test ze všech, doktorka Hajduová požádá sládka Eddieho Gadda, aby z vyšlechtěného experimentálního chmele vyrobil pivo. "Pro mě je to skvělá zpráva, ještě před deseti lety jsem nevěřil, že by bylo možné v našich klimatických podmínkách vypěstovat chmel intenzivní chuti. Teď ale vidím, že toho jsme schopní," řekl mistr sládek BBC.

Projekt je součástí většího výzkumného fondu financovaného britským ministerstvem životního prostředí, jehož cílem je zajistit budoucnost výroby potravin ve Spojeném království v době postupující změny klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

7.4.2024 15:08
Pokud se podívám na stránky FAO, tak produkce chmele (anglicky "hop")poslední roky roste (rok 2022 byl výjimkou).
https://www.fao.org/faostat/en/#data/QCL/visualize
Dokonce roste produkce rychleji než obdělávaná plocha. Takže opět to vypadá, že klimatická změna má na produkci chmele pozitivní vliv.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.4.2024 16:03
Kapkové zavlažování začínají zemědělci konečně pomalu zavádět.
Bohužel zrovna v tom regionu, kde je mu nejlépe k pěstování, moc vody k tomu není/přehrady, rybníky + dešťový stín.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.4.2024 00:31 Reaguje na smějící se bestie
No a u nás se pěstuje kde? Že by například zrovna Žatecko bylo nějak studené a vodou oplývající?
Odpovědět
MM

Milan Milan

7.4.2024 17:27
Jestli produkci chmele více než klimatická změna neovlivňují všudeprolezlé dotace? Např. u nás v posledních letech se prý kvotačně snižila produkce kde čeho (cukrovka, brambory, jablka), ale vzrostla produkce plodin určených "ke spálení" a klimatická změna s tím nemá nic společného.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist