https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-podporit-obnovu-spalene-pudy-za-pomoci-trav-a-kompostu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci zkoumají, jak podpořit obnovu spálené půdy za pomoci trav a kompostu

21.12.2022 11:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tři měsíce po požáru.
Tři měsíce po požáru.
Zdroj | Mendelova univerzita
Požáry v posledních letech stále častěji postihují i oblast střední Evropy. Vzhledem k umístnění v mírném klimatickém pásu jim ale až donedávna málokdo věnoval větší pozornost. Dlouhodobě se na ně zaměřuje tým odborníků z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který zkoumá, jak podpořit obnovu spálené půdy za pomoci trav a kompostu. Informuje o tom Mendelova univerzita.
 
„Požáry vždy byly a budou přirozenou součástí vývoje ekosystémů. Z hlediska přírody se jedná o fascinující jev, o jehož důsledcích ale stále nevíme vše. Naším cílem je navrhnout vhodnou fytoremediační metodu, která by mohla pomoci s obnovou spálené půdy,“ vysvětlila Petra Martínez Barroso, členka výzkumného týmu z Ústavu aplikované a krajinné ekologie.

Fytoremediace je ekologická a nízkonákladová metoda, která využívá rostliny k odstranění znečišťujících látek z prostředí. Princip spočívá v tom, že rostliny dokážou s nežádoucími polutanty v půdě různým způsobem nakládat, a zabraňují tak jejich dalšímu šíření do okolního prostředí.

Rostliny látky buď pohltí do nadzemní biomasy nebo sníží jejich biologickou dostupnost v půdě, a dokážou také polutanty přeměnit na méně toxickou formu a prostřednictvím listů je pak předávají do ovzduší. Pro účely fytoremediace testovali vědci z MENDELU vybrané travní druhy, které se běžně vyskytují v přírodě, například jílek vytrvalý.

„Kromě schopnosti z půdy odstraňovat polutanty, jako jsou těžké kovy a další prvky, je výhodou fytoremediační metody i to, že rostliny přispívají ke zpevnění půdního povrchu, a tím pádem zmírňují odtok vody a erozi, na které je půda po požáru náchylná,“ řekla Martínez Barroso a vysvětluje, že obnovu organické hmoty v půdě by mělo podpořit zase zapojení kompostu. „Díky kompostu se navrací do země aktivní humus, živiny a mikroorganismy, o které vlivem požáru půda buď zcela, nebo částečně přišla,“ dodala.

V rámci projektu se tým z MENDELU zároveň soustředil na to, aby získal přesná data o rozdílech mezi vlastnostmi spálené a nespálené půdy. I přes zásadní vliv požárů na životní prostředí totiž do dnešních dní komplexní data z podmínek střední Evropy odborníkům chybí.

„Spolu s kolegy z ČVUT jsme připravili experiment, kdy byla kontrolovaně vypálena vytyčená plocha. Srovnávala se pak párová spálená a nespálená půda. Vedle toho provádíme pokus v laboratorních podmínkách na půdě, která byla odebrána z míst po skutečných požárech,“ upřesnila Martínez Barroso.

Vědci sledují například schopnost půdy propouštět vodu nebo vlastnosti, které ovlivňují zvýšenou náchylnost k erozi. Výsledky jejich výzkumu by už brzo mohly pomoci přímo v praxi.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.12.2022 17:26
Příroda obnovuje spaleniště po miliony let a najednou jsou tu vědátoři zkoumající nesmrtelnost chrousta. Mohli by být aspoň k něčemu prospěšní a jít makat do škodovky, to jim ty vymysli z lenosti vyžene z hlavy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.12.2022 17:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Třeba zjistí, že ta pyromeditace je i pro člověka prospěšná.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.12.2022 06:19
možná není teba nic obnovovat, na spálené půdě mohou vyrůst vzácnější druhy. Je to podobná situace jako rekultivce povrchových dolů- na zpustošené půdě vyrostou vzácné druhy rostlin. Ale může se využít situace a vysázet druhy, kt. lépe odolávají suchu apod.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.12.2022 09:09 Reaguje na Honza Honza
To je sice pravda, ale proč se něco nového nedozvědět. Pokud by pračlověci nezkoumali, tak lezeme po stromech a není lidoopů 10 miliard.
Odpovědět
Anyr

Anyr

25.12.2022 15:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Další produkt komunistického vymytí mozku, že.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist