Jeskyně už se z povodní vzpamatovaly. Zavřeny zůstávají jeskyně Na Pomezí a část Punkevních jeskyní
„Voda tam natolik poničila elektroinstalaci, že bude potřeba její komplexní rekonstrukce,“ přibližuje ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.
Jeskyně Na Špičáku znovu otevře od 1. října 2024. Ostatních 11 jeskyní má již běžné prohlídky obnoveny zcela.
Turistické prohlídky Punkevních jeskyní se vrátily 21. září 2024 v dočasně upravené podobě. Návštěvníci v suché části jeskyní se ze dna Macochy vracejí unikátní cestou – jindy nepřístupnou Tunelovou chodbou. Poté nasednou do lodí vedle vstupní budovy v Pustém žlebu a plují po řece Punkvě do Masarykova dómu s moderně nasvícenou pestrou výzdobou a kapitáni lodí je vezou zpět.
V sobotu 28. září 2024 bude kvůli konání Půlmaratonu Moravským krasem uzavřena silnice na Skalní mlýn, cca od 13:30 do 17:00. Návštěvníkům se doporučuje využít parkoviště u propasti Macocha.
Z ostatních jeskyní Moravského krasu nebyl povodní zasažen chod jeskyně Balcarka. Kateřinská jeskyně a jeskyně Výpustek byly bez proudu, ale již jsou zcela v provozu.
Ve vstupu Sloupsko-šošůvských jeskyní, kam vtékají vody Sloupského potoka, zdrojnice Punkvy, se rozlilo rozlehlé jezero a pracovníci jeskyně museli pytli s pískem bránit budovu pokladny. Dnes už ale jsou běžné prohlídky zpět.
Zatím v nedohlednu je zážitková trasa Po stopách Nagela ve spodních patrech Sloupských jeskyní. Stále tam je hodně vody a stav nebylo možné zatím ani zkontrolovat.
V provozu je druhá zážitková trasa v Moravském krasu – Za tajemstvím jeskyně Výpustku u Křtin, kde s přilbami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za chůzi „po čtyřech“ odmění návštěvníky pohledem na spoustu tenkých krápníkových brček. Podívají se i do prostoru mezi vestavěným armádním velitelstvím a přírodní stěnou jeskyně, kde nechybí takzvané jeskynní perly.
V Bozkovských dolomitových jeskyních jen první dny kalamity bojovali s popadanými stromy. Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou několik dnů potrápila zvýšená hladina Bečvy. Přístup z parkoviště u železniční stanice Teplice/B přes lázeňský park směrem k mostu je kvůli popadaným stromům a laguně stále neprůchodný. Doporučuje se chodník podél silnice E442. Ostražitost je potřeba také u Hranické propasti.
Přečtěte si také |
Petra Kolínská: Rozmáhá se nám tu takový nešvarNaopak na vodu marně čekají v Jeskyni Na Turoldu v Mikulově pod Pálavou. Tamní fotogenické jezírko ve spodním patře mělo vodu naposled v roce 2016. „Voda po tomto dešti se objeví až za pár let. Nad jeskyní jsou jíly a spraše, téměř nepropustné sedimenty. Trvá nějaký čas, než se dešťová voda dostane přes ně a stane se vodou podzemní. V jeskyni se nám pořád práší od bot,“ dodává vedoucí Jeskyně Na Turoldu Jiří Kolařík.
Pro aktuální informace o aktuálním dění ve 14 přístupných jeskyních v ČR je dobré průběžně sledovat web www.caves.cz či sociální sítě facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr. Svou prezentaci na sociální síti facebook má i každá z jeskyní.
reklama