https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petra-kolinska-rozmaha-se-nam-tu-takovy-nesvar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petra Kolínská: Rozmáhá se nám tu takový nešvar

26.9.2024
Možná místní vědí, co je to za strom... ilustrační snímek
Možná místní vědí, co je to za strom... ilustrační snímek
Začíná výsměchem vůči občanským iniciativám, když upozorňují na potřebu připravit se na extrémní projevy změny klimatu.
 
A když opravdu nějaký extrém prokáže svoji ničivou sílu, jsou opět po ruce spolky a aktivisté, kteří mohou za její následky…

Je to přístup podlý a nebezpečný. Kanalizuje hněv zcela nesmyslným směrem a blokuje nalézání a realizaci funkčních řešení.

Velké stavby mají velké dopady a stojí hodně peněz, a proto je žádoucí, aby se k při jejich přípravě dostali ke slovu všichni, kterých se to týká.

Ostatně povinnost nechat si od občanů připomínkovat velké stavby platí pro všechny členské státy EU. Pokud chceme toto pravidlo opustit, opouštíme mentálně EU.

Jakkoli jsou české zákony plné byrokratických překážek, tvrdit, že spolky něco blokují, je nesmysl. Pro podání odvolání jsou jasně dané, vcelku krátké lhůty a nepřekročitelné lhůty a rychlost jejich vyřízení je jen a jen v rukou úředníků.

Když je odvolání snůška nesmyslů, je jejich vypořádání otázkou krátké chvíle. Časově náročné je vypořádat se s připomínkami, které jsou relevantní a přitom odporující hlavní myšlence záměru.

Ale není nic toxického na tom předkládat alternativy a rozkrývat slabiny velkých projektů.

Ostatně spolky byly vykázány z připomínkování středně velkých projektů už v roce 2017 a povolování se nezrychlilo.

Volání po umlčení spolků je voláním po politické kultuře, kterou ovládlo Slovensko a Maďarsko. Je pro mne zklamáním, že ambasadorem této kultury se stal ministr Marek Výborný z KDU-ČSL.

Právo na příznivé životní prostředí je zaručeno Listinou základních práv a svobod a podle občanského zákoníku patří k základním osobnostním právům každého člověka.

Místní lidí znají podobu i hodnotu svého okolí často lépe než developer i úředník a mohou poskytnout důležité připomínky.

Nejvýznamnějším přínosem účastenství spolků je nemalé množství zachráněných přírodních hodnot a lokalit před necitlivými stavebními či těžebními záměry. Účast veřejnosti může stavební záměry vylepšit, leckdy jen úpravou či zmenšením projektu (např. kvůli stavbě parkoviště postačí kácet v menším rozsahu).

Transparentnost rozhodování má v programu snad každá strana. Vidět má být nejen na smlouvy veřejného sektoru nebo platy politiků, ale také na rozhodování úřadů, které se bezprostředně týká občanů v místě jejich domovů. Protikorupční aspekt není těžké domyslet. Právo vstoupit do řízení působí i preventivně – investor má motivaci projekt připravit lépe, když ví, že bude možná vystaven veřejné kontrole.

Vyjádření Hnutí DUHA k problematice Nových Heřminov je k dispozici zde.


reklama

 
foto - Kolínská Petra
Petra Kolínská
Autorka je ředitelkou Zeleného kruhu, asociace ekologických nevládních organizací.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (53)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eko

26.9.2024 08:24
Paní ředitelko, nevím, jakou máte profesi - čím se skutečně živíte, ale zajímalo by mě, zda jste v životě vyprojektovala aspon jeden smylusplný projekt, prošla všemi připomínkami a setkala se tady s problémy, které trápí projektanty.
Čili zda jste byla v opačné pozici.
Pokud ne, pak muluvíte stylem "Sytý hladovému nevěří" a Vaše myšlení tomu i odpovídá.
Ono stačí jeden "prudič", který prostě stavbu nechce a HOTOVO a záminky si vždy najde. Tam strom, tam rybku, tam broučka.
Lituji ty projektanty, co musí projektovat stavby ve volné přírodě, tam to je na zbláznění.
Takže at to uzavřu - běžte aspon na půl roku na stáž do nějaké větší projekční firmy a ověřte si na vlastní kůži, jak těžký je někdy život projetanta. Takový, že pomalu vymíráme, protož vy mladí tuto profesi moc nemusíte.
Odpovědět
PE

Petr Eko

26.9.2024 08:27 Reaguje na Petr Eko
A ještě jsem zapomněl - Madarsko i Slovensko pochopilo, jak se mají věci řešit, na hrubý pytel hrubá záplata !!
A mít tu moc, tak jako prvního pošlu za mříže jistého pána z Děti země a z Voda z Tetčic.. Natvrdo apson tři roky.. Nebo makat při těžbě dřeva, to by je mohlo bavit.. Asi tak, milá dámo..
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 11:00 Reaguje na Petr Eko
To je tragikomedie, jak se pořád dehonestuje minulý režim, ale lidi po 35 letech plutokracie volají po ještě větší totalitě, kriminalizaci odpůrců systému a nucených pracech...MĚL BYSTE SE STYDĚT!!!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.9.2024 11:31 Reaguje na Pavel Karel
1***
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.9.2024 14:57 Reaguje na Michal Uhrovič
Myslím, že nevíte co to jsou za lidi ti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 11:37 Reaguje na Pavel Karel
Řekl bych, že je třeba rozlišovat odpůrce a odpůrce. Zda to jsou kverulanti nebo konstruktivní kritici.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.9.2024 12:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Nedávno odsoudili jednu stavební firmu, která si vyrobila svoje ekology, kteří protestovali proti nějaké veřejné stavbě s cílem přebrat zakázku.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 13:16 Reaguje na Michal Uhrovič
Mně jde spíše o posouzení práce standardních ekologických organizací. Zda si tento aspekt uvědomují nebylo by se vhodné nad tím zamyslet. Snažit se proti nežádoucím jevům bojovat např. tím, že striktně vyžaduji jejich zákaz, je z mého pohledu často kontraproduktivní.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.9.2024 11:34 Reaguje na Petr Eko
Zase jeden pán, co se cítí být nenahraditelný a nejlepší?
Vy staří, co jste to tu budovali, proč je naše země plná eroze, černých skládek, černých staveb, důchodová reforma nefunguje, zdravotnictví skomírá?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2024 12:57 Reaguje na Michal Uhrovič
Brečíte na špatném hrobě. Za erozi, černé stavby, nefungující zdravotnictví a nefungující důchodovou reformu můžete vy a nikoliv my, protože takový bordel, jaký je v republice teď, by si za komoušů nikdo nedovolil, protože by šel sedět, až by zčernal. Jenže to vy holt nepamatujete. Rozkrádání v socialistickém vlastnictví bylo trestáno 12 lety odnětí svobody a za mnohem menší delikty, než se děje teď. To je holý fakt. A tehdejší papaláši se všemi jejich privilegii byli holé nic proti kmotrům dnešním.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 13:00 Reaguje na pavel peregrin
1***
paměť je bohužel silně selektivní a velmi nespolehlivá :-)
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.9.2024 15:28 Reaguje na Pavel Karel
To samé platí i pro týpky, kteří socík vidí jen a pouze růžově. :)
Odpovědět
sv

s v

26.9.2024 16:56 Reaguje na pavel peregrin
Přěsně tak soudruhu. A já za tebe doplním, že Tím správným hrobem je agentbureš. Proč nefunguje důchodová reforma? No protože není. A proč není? Protože ji agent bureš ve spolupráci s ksčssd zrušil. Jinak, soudruhu, flastr na tvrdo za rozkrádání dostávali jen nestraníci. Agenti, konfidenti a kovaní jako ty kradli jako straky a beztrestně. Kde myslíš že se to naučil např. soudruh konfident a bývalý vekslák koláček. No u vás. Předlistopadové těžkoslovensko byl bordel na kolečkách a proto se taky ten bordel rozpadl. Předtím však zruinoval mnoho životů a celý dříve vyspělý stát.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 18:48 Reaguje na s v
No, to samé a ještě horší lze konstatovat o polistopadové Sicílii. Kdyby společnými silami naši předkové nepostavili infrastrukturu, elektrárny a panelová sídliště, nebylo by co ukrást v rámci privatizace a exekucí. Géniove jako Kellner,Křetínský, Tykač, Babiš by dále vekslovali a neměli by na sebe napsané majetky za stovky tisíc milionů. Protože nic z toho, co si na úkor nás všech přivlastnili, nevybudovali!!! Kéž by už byl vynalezen stroj času, abyste se vrátil do předchůdci dnešního systému - buržoazně kapitalistické první republiky - abyste na vlastní kůži poznal, jaké bídě musela žít podstatná část pracujících. Ještě že tento systém dělá všechno proto, abychom to tu znovu zavedli - 2 miliony domácností postižených exekucemi a milion obyvatel žijících v dlužník otroctví je celkem slušný výsledek... nemluvě o 100 tisících bezdomovců (z velké části psychicky neno jinak narušených jedinců, o které bylo v minulém systému důstojně postaráno...i bez konstantní medikace alkoholem)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2024 19:35 Reaguje na Pavel Karel
SV je pouze troll, nic jiného a chudinka, který nemá ani odvahu vystoupit pod svým jménem a diskuze s takovou existencí je v podstatě ztráta času.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2024 19:31 Reaguje na s v
Jseš asi mladej cucák, že jo?
Protože kdybys nebyl, tak bys tady podobné nesmysly nemlel, soudruhu. Vedle nás bydlel kovaný komunista, ředitel. Jeho žena kradla a jemu bylo ho..no platné, že byl dost vysoce postavený, dostala 4 roky na tvrdo. To jen pro tvoji informovanost, až zas budeš psát podobné hovadiny. Nebýt předlistopadového Československa, neměla by pakáž jako ty z čeho žít a co tady rozkrádat, to si zapiš za uši, usmrkánku.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2024 19:37 Reaguje na pavel peregrin
A hele sv, už jsi se trochu probral z těch vašich nepovedených voleb, z toho výprasku, co jste dostali?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 21:30 Reaguje na pavel peregrin
sv není soudruh nýbrž soukmenovec
a ano málo se snažil hejtmanem nebude
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.9.2024 08:49 Reaguje na Petr Eko
ono více než o tom na jaký straně barikády kdo je, je lepší se navzájem poslouchat a slyšet se...obecně je však zřejmé, že lidská " lenost" si obmotává okolo prstu vše, co není "přibité k podlaze"... zkrátka se máme za " pány" tvorstva přičemž jsme jediný druh, který se dokáže zlikvidovat a vyhladit úplně sám.
Někdy opravdu pochybuju o tom, jestli ještě má nějakou váhu se nazývat homo sapiens " člověk moudrý" když taháme svoje digitální mozky v plastových krabicích které považujeme za "chytré".
Ono totiž všechno souvisí se vším. Egomaniakální sklony vše vlastnit a ovládat se samozřejmě propisuje i do toho, jak se chováme nejen k sobě navzájem ale i k našemu prostředí a schopnosti vidět i potřeby jiných v různých podobách ať jde o rostliny, stromy, mokřady, zvířata atd.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 19:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Cituji: "Přestože na světě trpí hladem až 783 milionů lidí, každoročně se vyhodí potraviny v hodnotě více než jednoho bilionu amerických dolarů.Zároveň se odhaduje, že plýtvání potravinami vytváří 8-10 % celosvětových emisí skleníkových plynů a zabírá ekvivalent téměř 30 % světové zemědělské půdy."
Zdroj: https://casopisargument.cz/59553
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

26.9.2024 09:59 Reaguje na Petr Eko
Kdysi jsem absolvoval seminář, kde byli lektoři ze zahraničí.
A ti říkali, že než se začne pracovat na projektu, představí záměr veřejnosti a vyslechnou si připomínky, podněty a od počátku s tím pracují.
Některé připomínky lze hned řešit, jiné musí řešit složitěji.
A nebo od projektu v místě zcela ustoupí.
U nás se nejdřív zpracuje drahý projekt, a potom tlačí silou, aby byl přijat bez připomínek.
Pokud jde o účast veřejnosti ve správním řízení.
Prakticky do toho může vstupovat, až když je zahájeno a má 8 dní na to, aby si zjistila obsah projektu a případně se do řízení přihlásila a podala podněty a připomínky.
Dám svůj nedávný přiklad. Stavba chodníku v těsné blízkosti památné aleje navíc kde v prostoru trasy stály poměrně kvalitní stromy. V dokumentu projektu památná alej jen zmíněna, ale žádná opatření na omezení zásahu do ochranného pásma (tedy riziko přetrhání kořenů, protože se kopalo do hloubky pro lože chodníku).
Žádná ochrana stromů v trase, vypadalo to na odstranění poloviny kořenů.
Od samého počátku zadavatel - radnice obcházela komisi ŽP (dostávala nepřesní malůvky), vyhýbal se kontaktu se spolky, které by mohly dát kvalifikované podněty.
Nelze se ´potom divit, že se do řízení spolek přihlásí a nasadí opatření, které se opírají o ČSN a další odborné materiály.
Povedlo se mnohé zlepšit, ale naprosto zbytečně, mohlo se tomu lehce předejít hned od počátku.
Takhle mohu uvádět hodně příkladů, kdy projektanti si něco naplánují, a nejsou ochotni spolupracovat s občany.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 10:39 Reaguje na Pavel Jeřábek
se vší úctou - nějaká veřejná diskuse je možná někde na maloměstě, když se dělá chodníček kteří všichni v zásadě chtějí a potřebují, všech pět místních prudičů (aktivních občanů milovníků přírody) si tam vycintá pentli a udělají se jim nějaké rozumné ústupky. u liniových staveb to moc smysl nedává, protože na ně má silný názor každej kdo má (no nenapíšu co kde, všichni vědí).
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 11:04 Reaguje na Lukas B.
Tak v demokracii by snad měli rozhodovat občani - po 35 letech tenhle systém nenašel odvahu začít řešit projekty s dopadem na občany v referendech, ve kterých by se k nim mohli vyjádřit. Proč asi? Protože jde hlavně o tunelování veřejných prostředků za každou cenu - v tomhle případě betonářskou loby.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.9.2024 11:36 Reaguje na Pavel Karel
1***
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

26.9.2024 13:45 Reaguje na Pavel Karel
To je samozřejmě nesmysl.

Pokud by o každém kilometru dálnice podobným způsobem rozhodovali místní, tak bychom dnes neměli ani dálnici mezi Prahou a Brnem...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 18:54 Reaguje na Stanislav Hrouzek
Tak dnes o každém kilometru rozhoduje mafie složená ze spekulantů, kteří podplatili politiky a úředníky, aby dálnice vedla právě přes jejich výhodně nakoupené pozemky...to je za Vás samozřejmě lepší stav :D
Ostatně právě tyto zákulisní zájmy velmi často naráží na odpor místních obyvatel, protože se tlačí pouze řešení, které uspokojí mafii...i kdyby bylo v rozporu se zdravým selským rozumem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.9.2024 11:47 Reaguje na Lukas B.
... ale ti občané, co chtěli ten chodník nechtěli po nikom, aby obcházel zákony...
ostatně kydat asfalt okolo stromů těm stromům moc nepomůže...
pokud nejde o větší spád cest, lze použít mlatové cesty...
Odpovědět

Radek Čuda

26.9.2024 12:20 Reaguje na Lukas B.
Aby do toho mohl kecat každý je samozřejmě v případě větších staveb ne úplně šťastné. Druhým extrémem ... v zásadě ještě horší ... nicméně je, aby do toho nemohl kecat v podstatě nikdo. A jde o nalezení nějakého vhodného kompromisu.

Plus by hlavně mělo jít o to, že veřejná sféra ... státní správa, státní organizace, územněsprávní jednotky ... fungovaly jak mají. Tedy jednak s tou veřejností komunikovaly, nesnažily se vše rvát silou podle svého bez ochoty k jakýmkoli kompromisům a taky, možná hlavně, byly schopny formálně ty záležitosti vést tak, že obstojí i případném přezkumu. Ne že je s tím soudy každou chvíli vyhodí.
Odpovědět

Radek Čuda

26.9.2024 12:22 Reaguje na Lukas B.
Jo, a u větších staveb bývá nejvíc problémů v tom, že stát chce šetřit a vyjebat s vlastníky pozemků, nebo v tom, že proti není každý kdo má někde díru, ale celé obce.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 12:37 Reaguje na Radek Čuda
jako obvykle spolu (skoro) souhlasíme; jde o rozumný kompromis a nastavení limitů pro opakované obstrukce.
no a k rozumnému kompromisu patří nějaké rozumné vypořádání se s nimby, (skoro) každý chce dálnici, ale poslední tři kilometry domů do oázy ticha a motýlů chce jet po okresce stromořadím. no a když mu povede dálnice hned vedle zahrady, tak se mu musí nabídnoou nějaké odstínění proti hluku a nějaká kompenzace do obce navrch.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 11:34 Reaguje na Pavel Jeřábek
Právě toto je ten problém. Proč je třeba dělat nějaký superchodník založený do hloubky. Proč nestačí udělat 20 cm zhutněné drtě a když se to někde časem propadne, tak se tam přisype. Kolik máme takových cest! A pokud to bude 20 let držet, tak se dá na to něco trvalejšího.

Bohužel, ti projektanti mají stále více touhu exhibovat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 11:48 Reaguje na Jiří Svoboda
protože není problém postavit stavbu, ale řešit údržbu. znáte tu písničku - na silnici do prášil jeden starý cestář žil? dřív byly cesty buď bez kufru (podkladních vrstev), nebo Mc Adamovy konstrukce (placáky nastojato), a kryt byl jen štěrk, který se vyjížděl, vymílal, voda jej brala - a každý úsek silnice měl cestáře, který měl trakař, lopatu, hrábě a kladivo, a čas od času se mu navezly hromady šutrů, a on ty šutry rozvážel po silnici, roztloukal a vyspravoval výmoly, případně když to bylo porušené víc, tak obnovoval štět (ty placáky nastojato). nejsou lidi. nejsou lidi ani na to, aby pravidelně hrabičkovali cestičky v parcích státních zámků s návštěvností statisíce ročně, a v parcích jsou na cestičkách blátivé kaluže. a teď že by měl někdo hrabičkovat chodník na maloměstě...

osobně se dobrovolně a bezplatně starám o asi 100 metrů obecní cesty, a ročně jsou to desítky hodin (sekání trávy mezi vyjetými kolejemi a vně kolejí, natloukání šutrlů a přidávání štěrku do vyjetých míst apod.) a tím, že mi obec tu a tam přiveze multikáru štěrku. bláto je nenasytné a není-li kufr, tak toho dokáže pohltit fakt hodně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 12:22 Reaguje na Lukas B.
Ale tady jde přece o chodník, nikoliv cestu.
Po pěkně srovnané prosivce z lomu která uzavře zhutněvou drť se nemusí špatně chodit a dá se i rozumně odklízet sníh. Trochu údržby to bude potřebovat, ale za zachování aleje to stojí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 12:39 Reaguje na Jiří Svoboda
chodník stromořadím musí vydržet občasný přejezd technmiky údržby (třeba zapatkování plošiny pro údržbu stromů) a samozřejmě zimní údržby a integrovaný záchranný systém. nemůže to být tak, že se tam po dešti sanitka zahrabe po nápravy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 13:22 Reaguje na Lukas B.
To přeháníte. 20 čísel zhutněného makadamu unese velký tlak a zapatkování může být přes pořádný hranol. Jen chtít!

Navíc takový chodník krásně propustí dešťovou vodu až je kořenům
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 14:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak projektanti hlavně plní zadání zaměstnavatele - zadavatele. Na tradičním (selským rozumem nejefektivnějším) řešení se nedá vydělat a není kde brát na úplatky (dřívějších 10% z veřejných zakázek schvalovatelům dnes prý vystoupalo na 30%). Proto se staví předražené stavby,.proto se plánují megalomanské projekty i na parkový chodníček...
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 15:08 Reaguje na Pavel Karel
ale nonono.
projektanti kreslí podle zadání a když kreslí pro veřejného zadavatele, tak podle současných platných norem a někdy též podle resortních předpisů (např. tékápéčka, tépéčka, katalog vozovek, vzorové listy a podobně) a kreslí tak, aby projektovaná životnost staveb byla větší než záruční doba.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 18:56 Reaguje na Lukas B.
Příbuzný pracoval jako projektant pro super mafiánský Metrostav, který se už musel přejmenovat, protože jejich kriminální činnost bila do očí. Vyprávěl mi, jak mu ze stavby mostu volali dělníci, jak to mají vybetonovat - a to v momentě, kdy on teprve kreslil projekt. Sundejte si konečně růžové brýle - žijete v klamu!!!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.9.2024 21:01 Reaguje na Petr Eko
Petra Kolínská tam má I světlé momenty, s kterými se stotožňuji. Třeba ten k panu ministrovi zemědělství. Já bych to rozšířil i na ministra ŽP. Taky lidovce
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 09:19
Myslím, že oponentura je základem toho, aby se věci dělaly lépe. Asi i Vy připustíte, že ne vždy je ta oponentura ze strany ekologických organizací konstruktivní (aby se stal projekt kvalitnějším), nýbrž spíše blokační.

Nejsem si jist, ale mám dojem, že možnosti ekologických organizací zasahovat do stavebního řízení jsou větší než jednotlivých občanů. Pokud ano, je to tak správné?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

26.9.2024 10:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Občané, pokud nejsou přímo dotčeni, dá se říci se stavbou nesousedí, nemají možnost do řízení zasahovat.
Ale zákon jim to možnost dává prostřednictvím spolků, které splňují podmínky se přihlásit do řízení.
Nezřídka takové spolky zakládaly i obce, protože i jejich účast v řízení byla omezená.
Co je ale nejsmutnější - přes ochranu přírody a krajiny se řeší často jiné a zástupné problémy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 11:13 Reaguje na Pavel Jeřábek
Díky za vysvětlení.

Co kdybych měl já osobně dojem, že na nějakém projektu vidím závažné chyby typu zbytečné náklady či nevhodnost použitého konceptu vedoucí k jeho malé užitné hodnotě. Nešlo by o ekologii nýbrž o mrhání veřejnými penězi. Jak do řízení mohu vstoupit?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 10:49
Nevím, čemu se autorka po 35 letech mafiánského kapitalismu diví - cílem reprezentantů systému (politiků), kteří se do funkcí dostali díky kapitálu oligarchů, je zrušit jakékoliv překážky (včetně občanský iniciativ), pro další akceleraci akumulace kapitálu těchto okigarchů z projektů financovaných primárně z daní občanů. Proto kontrolují oligarchové masmédia, aby se tomuto cíli vytvořila dostatečně efektivní propaganda (alias publicita). Výsledky jsou stabilně skvělé, což dokazuje i většina diskusních příspěvků na tomto portále...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 11:18 Reaguje na Pavel Karel
To jste velmi dobře vystihl na obecné úrovni. Problém je, že na tomto základě, myslím, funguje i Green Deal. A je otázkou. Vidí to tak i Zelený kruh a jak může k tomuto problému přistoupit?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 13:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Kvalifikovaněji tunel s názvem Green Deal popsal kolega zde:https://casopisargument.cz/59070
Cituji: "klimatická změna a problém velkého národního a nadnárodního kapitálu. Světová banka odhaduje, že v důsledku dopadů změn klimatu padne celosvětově v následujících letech do chudoby až 130 milionů lidí. Pořád se opakuje fráze, že za změnu klimatu je zodpovědný člověk, to ale není pravda. Od roku 2016 vyprodukovalo 80 procent všech emisí kysličníku uhličitého pouhých 56 korporací. Nejbohatší 1 procento vyprodukuje tolik emisí jako dvě třetiny populace celé planety. Ne, klimatickou změnu nezpůsobuje člověk, klimatickou změnu způsobují kapitalisté, tedy velmi specifičtí lidé. Protože žijeme v kapitalismu, tak se ale objevuje snaha „řešit“ klimatickou krizi pomocí různých sociálně škodlivých kroků jako jsou emisní povolenky pro rodiny, zavádění nových spotřebních daní atd. Cílem těchto pseudořešení je, aby náklady hospodářské transformace za žádnou cenu nenesli ti, kteří klima reálně zničili. Jak prohlásil Jeremy Corbyn. „Klimatická změna je třídní problém.“
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 13:21 Reaguje na Pavel Karel
klimatická změna je něco jako katolická církev za papežského schizmatu; smečka vykuků kouká co z toho vytřískat a nutí ostatní kupovat odpustky. ostatně, papežské schizma bylo (prý) jeden z důsledků tehdejší verze klimatické změny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2024 13:28 Reaguje na Pavel Karel
"Od roku 2016 vyprodukovalo 80 procent všech emisí kysličníku uhličitého pouhých 56 korporací."

Jaké korporace například?

Ty korporace to dělaly z nějakého plezíru nebo o jejich produkty lidé jevili zájem a vlastně oni ty emise produkovali?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 14:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Divil byste se jak málo lidí (majitelů, akcionářů) vlastní korporace (přesněji řečeno oligopoly), které mají globální většinu na trhu. Samozřejmě, že spotřebitelé jejich výrobky a služby nakupují, ostatně mnohdy se jedná o monopoly, takže nemají jinou možnost (i díky americké imperiální politice sankcí). Problém vězí v tom, že veřejným nákladům spojeným s výrobou (v takřka globální výrobní síti) či likvidací odpadů či dopadů na životní prostředí, lidské zdraví a ekosystém se tato úzká skupina kapitalistů umně vyhýbá, což dále maximalizuje akumulaci kapitálu a tím i moc a vliv na vývoj společnosti. Přesně podle kapitalistického hesla "privatizace zisků a socializace nákladů"
Odpovědět
sv

s v

26.9.2024 17:02 Reaguje na Pavel Karel
A zřejmě proto dokázali kapitalističtí soudruzi škody na životním prostředí napravit za to komunističtí soudruzi zdevastovali prostředí do té míry, že to mělo katastrofický vliv na zdraví lidí.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

26.9.2024 19:03 Reaguje na s v
Jasně - a pak jste se probudil s mokrým klínem... myslím, že Bečva, hnědouhelný energobyznys či toxické Křetínského skládky (Časlav apod.) hovoří za vše. Každopádně ty Vaše ahistorické výlevy jsou mimo - srovnávat by se měly srovnatelné věci, tzn. technologie 80. let napříč zeměmi. Ekokogie na západ od nás tenkrát byla lepší, právě díky vlivu občanských a ekologických organizací. Papaláši u nás byli tenkrát a jsou i dnes, ovčané mají stále minimální vliv. Mocní si dělají co chtějí, jenže tenkrát, kdyby si někdo nakradl milion, šel opravdu do basy. Dnes si o sobě ve Forbesu zaplatí PR článek a lidé jako Vy pak nad ním dostávají kapitalistické orgazmy :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 20:03 Reaguje na Pavel Karel
to je ztracená nula, která se zmůže akorát na anonymní výpady, nic jiného, než plivat neumí
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

26.9.2024 13:42
Transparentnost je naprosto žádoucí.

Ovšem tady se ve velkém děje něco jiného.

Mnoho obskurních rádoby ekospolků pracují spíš jako účeloví sabotéři stavebního řízení v zájmu konkurentů investorů a místo skutečných problémů se zabývají administrativními malichernosti a šikanováním...
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.9.2024 14:09 Reaguje na Stanislav Hrouzek
tak. a velké zkušené ryby dělají raketýryng. když přijdou za soukromou firmou a řeknou: tady v plzni jsme to dokázali blokovat přes patnáct let, za kolik si od nás objednáte konzultace abyste ten sklad postavili?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist