https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petra-kolinska-rozmaha-se-nam-tu-takovy-nesvar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petra Kolínská: Rozmáhá se nám tu takový nešvar

26.9.2024
Možná místní vědí, co je to za strom... ilustrační snímek
Možná místní vědí, co je to za strom... ilustrační snímek
Začíná výsměchem vůči občanským iniciativám, když upozorňují na potřebu připravit se na extrémní projevy změny klimatu.
 
A když opravdu nějaký extrém prokáže svoji ničivou sílu, jsou opět po ruce spolky a aktivisté, kteří mohou za její následky…

Je to přístup podlý a nebezpečný. Kanalizuje hněv zcela nesmyslným směrem a blokuje nalézání a realizaci funkčních řešení.

Velké stavby mají velké dopady a stojí hodně peněz, a proto je žádoucí, aby se k při jejich přípravě dostali ke slovu všichni, kterých se to týká.

Ostatně povinnost nechat si od občanů připomínkovat velké stavby platí pro všechny členské státy EU. Pokud chceme toto pravidlo opustit, opouštíme mentálně EU.

Jakkoli jsou české zákony plné byrokratických překážek, tvrdit, že spolky něco blokují, je nesmysl. Pro podání odvolání jsou jasně dané, vcelku krátké lhůty a nepřekročitelné lhůty a rychlost jejich vyřízení je jen a jen v rukou úředníků.

Když je odvolání snůška nesmyslů, je jejich vypořádání otázkou krátké chvíle. Časově náročné je vypořádat se s připomínkami, které jsou relevantní a přitom odporující hlavní myšlence záměru.

Ale není nic toxického na tom předkládat alternativy a rozkrývat slabiny velkých projektů.

Ostatně spolky byly vykázány z připomínkování středně velkých projektů už v roce 2017 a povolování se nezrychlilo.

Volání po umlčení spolků je voláním po politické kultuře, kterou ovládlo Slovensko a Maďarsko. Je pro mne zklamáním, že ambasadorem této kultury se stal ministr Marek Výborný z KDU-ČSL.

Právo na příznivé životní prostředí je zaručeno Listinou základních práv a svobod a podle občanského zákoníku patří k základním osobnostním právům každého člověka.

Místní lidí znají podobu i hodnotu svého okolí často lépe než developer i úředník a mohou poskytnout důležité připomínky.

Nejvýznamnějším přínosem účastenství spolků je nemalé množství zachráněných přírodních hodnot a lokalit před necitlivými stavebními či těžebními záměry. Účast veřejnosti může stavební záměry vylepšit, leckdy jen úpravou či zmenšením projektu (např. kvůli stavbě parkoviště postačí kácet v menším rozsahu).

Transparentnost rozhodování má v programu snad každá strana. Vidět má být nejen na smlouvy veřejného sektoru nebo platy politiků, ale také na rozhodování úřadů, které se bezprostředně týká občanů v místě jejich domovů. Protikorupční aspekt není těžké domyslet. Právo vstoupit do řízení působí i preventivně – investor má motivaci projekt připravit lépe, když ví, že bude možná vystaven veřejné kontrole.

Vyjádření Hnutí DUHA k problematice Nových Heřminov je k dispozici zde.


reklama

 
foto - Kolínská Petra
Petra Kolínská
Autorka je ředitelkou Zeleného kruhu, asociace ekologických nevládních organizací.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist