https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/koniklece-jiz-rasi-tipy-kam-za-rostlinou-roku-vyrazit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koniklece již raší! Tipy, kam za rostlinou roku vyrazit

2.3.2023 06:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rašící koniklec velkokvětý.
Rašící koniklec velkokvětý.
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Navzdory současnému ochlazení na jižní Moravě vykukují ze země první poupata koniklece velkokvětého, oznamující příchod jara.
 
A naplánovány jsou i první vycházky za konikleci. Ta nejbližší bude 12. března na brněnský Kamenný vrch (pořádá Rezekvítek), v sobotu 25. března se pak uskuteční hned dvě – taktéž v Brně na Stránské skále (pořádá AOPK ČR) a v přírodní památce U Strejčkova lomu na Olomoucku, na jedné z nejseverněji položených lokalit této krásné květiny u nás (pořádá ČSOP Alces). Další vycházky, zatím bez přesně určených termínů, jsou plánovány na Prostějovsku (pořádá ČSOP Iris).

Po republice se rozběhla putovní výstava o koniklecích. Dva bannery, představující jednak všechny druhy konikleců rostoucích planě v ČR a jednak jejich ohrožení a možnosti ochrany, lze až do konce dubna spatřit v Domě přírody Moravského krasu, od 23. března do 5. dubna bude k vidění v Podorlickém ekocentru v České Třebové, od začátku dubna po celou sezónu v Bečovské botanické zahradě, postupně i na řadě dalších míst (kalendář má v tuto chvíli 14 položek).

ČSOP Hořepník vydal publikaci Koniklece České republiky. Autoři Josef Komárek a Jaroslav Podhorný ve spolupráci s řado dalších kolegů z akademické sféry i „terénu“ soustředili na 30 stránkách řadu zajímavých informací o všech u nás rostoucích druzích konikleců, které doplnili sedmi desítkami krásných fotografií a mapkami rozšíření jednotlivých druhů.

Stejný tým připravuje ve spolupráci s Odborem životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a v Brně na 28. března odbornou konferenci „Koniklece na Moravě a jejich ochrana“.

Rašící koniklec velkokvětý.
Rašící koniklec velkokvětý.
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP vyhlašuje výtvarně literární „koniklecovou soutěž“. Jak se do soutěže zapojit? Vytvořte vlastní kresbu, malbu, výrobek či text s tematikou konikleců nebo mapu některé lokality planě rostoucích konikleců a svůj výtvor zašlete ho do konce srpna v podobě fotografie nebo PDF souboru na adresu soutez.smop@csop.cz. Soutěž je určena primárně dětem, ale zúčastnit se může každý. Podrobnější informace na www.mopici.cz/rok-koniklecu.

Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině. Informace o všech probíhajících i připravovaných aktivitách lze nalézt na webu www.rokkoniklecu.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.3.2023 13:58
V Brně na Kamenný vrch se podívejte, kdy jste tam nebyl. Je tam největší populace v česku a možná v Evropě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.3.2023 19:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
opravuji: když jste tam ještě nebyli
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist