https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/letosni-rok-je-rokem-koniklecu.vite-ktery-z-nich-je-u-nas-nejvzacnejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní rok je Rokem konikleců. Víte, který z nich je u nás nejvzácnější?

8.1.2023 05:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Koniklec velkokvětý.
Koniklec velkokvětý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rok 2023 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem konikleců. Chce jím upozornit nejen na tyto krásné jarní květiny, ale i na ohrožení a ochranu lokalit, kde rostou, tedy hlavně stepí a lesostepí.
 
V České republice roste planě pět druhů konikleců. Všechny patří mezi vzácné a chráněné druhy naší přírody.

Relativně nejběžnější jsou koniklec velkokvětý a koniklec luční, které lze stále ještě nalézt na stovkách lokalit; koniklec velkokvětý přirozeně výhradně na jižní a střední Moravě, koniklec luční v menší míře též na Moravě, především však ve středních a severozápadních Čechách.

Koniklec otevřený má u nás již jen posledních zhruba dvacet lokalit, především v Podkrušnohoří, Českém středohoří a Podbezdězí.

Ještě mnohem hůře je na tom koniklec jarní, který přežívá v Čechách na posledních pár lokalitách, na Moravě je pravděpodobně vyhynulý.

Koniklec alpinský. Musíte za ním do Krkonoš.
Koniklec alpinský. Musíte za ním do Krkonoš.
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Raritou je vysokohorský koniklec alpínský, vyskytující se u nás výhradně v Krkonoších. Je také jediným naším bíle kvetoucím koniklecem, všechny ostatní druhy kvetou v různých odstínech fialové.

Koniklece potřebují ke svému životu sušší osluněná místa s nepříliš zapojeným porostem jiných rostlin. Najdeme je tedy nejčastěji na různých suchých stráních, skalách, světlých lesích (často borových), na horských loukách.

Proč jsou koniklece vzácné? V minulosti zanikaly kvůli zástavbě, zalesňování či jinému nevhodnému využití celé lokality. To už dnes doufejme vzhledem k zákonné ochraně všech druhů konikleců nehrozí, koniklece však nadále ubývají kvůli změnám prostředí.

Koniklec otevřený. Najdete jej už jen na dvaceti lokalitách.
Koniklec otevřený. Najdete jej už jen na dvaceti lokalitách.
Foto | Vlastislav Vlačiha / ČSOP

Jak již bylo řečeno, potřebují světlo a volný prostor. Často jde o bývalé pastviny, kde zvířata udržovala nízký porost a kopýtky narušovala drn. Jinde se alespoň pravidelně sekala tráva. Krom toho, že tohle po staletí tradiční využívání ve druhé polovině minulého století ustalo, přidal se i další problém.

V důsledku různých lidských aktivit je dnes v přírodě ohromné množství živin, zejména dusíku, které způsobuje, že vše zarůstá mnohem rychleji než kdy dřív; často zarůstají křovinami i skály, které byly vždy přirozeně holé. Už tak oslabené populace konikleců následně decimuje přemnožená zvěř, především srnčí, které koniklece abnormálně chutnají.

Co s tím? Primárně zajistit ochranu a péči o místa, kde dosud koniklece rostou. Obnovit pastvu, načasovanou do vhodných období roku, nebo vzít do rukou pily, kosy, křovinořezy…

Právě o to se na mnoha lokalitách již desetiletí starají místní organizace ČSOP a další pozemkové spolky. Můžete jim pomoci i vy. Na některých místech se kvůli zvěři koniklece oplocují (uvidíte-li koniklec v kleci, je to právě proto).

Záchrana nejvzácnějších druhů pak zahrnuje i vysoce odborné činnosti, jako záchranné pěstování a reintrodukce. Do těchto programů jsou zapojeny mimo jiné Bečovská botanická zahrada, provozovaná základní organizací ČSOP Berkut, či Pozemkový spolek Třesina.

Ochrana konikleců má význam i pro řadu dalších druhů rostlin a živočichů. Koniklece jsou totiž takzvaně deštníkovými druhy. Pokud se někde daří koniklecům, pak jde vždy o lokalitu s bohatou druhovou rozmanitostí. Najdeme zde i další, neméně vzácné druhy, kterých si však na první pohled na rozdíl od konikleců mnohdy ani nevšimneme. Ale tím, že místa s výskytem konikleců udržujeme a chráníme, pomáháme zároveň i jim.

V rámci Roku konikleců chystá ČSOP řadu akcí, jako jsou vycházky za konikleci, putovní výstava, přednášky, soutěže i praktická pomoc na lokalitách s výskytem konikleců.


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.1.2023 08:34
Hlavně nezapomeňte přesně určit lokalitu, podle GPS !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.1.2023 11:31 Reaguje na smějící se bestie
Souřadnice jsou známy a jsou na každé turistické mapě jako PR, NPR, ... A na mapy cz a wiki i s popisem co tam roste.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.1.2023 15:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nejlepší, jak o ty místa přijít.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.1.2023 16:24 Reaguje na smějící se bestie
O ty porosty nepřicházíme tím, že o nich lidé ví a chodí se tam dívat, ale protože se stále drží chybná představa nezasahovat.
Stepi potřebují vypásání, zejména velkými zvířaty, krávy, koně (no a mamuty).
V Brně je rezervace Kamenný vrch. Jděte se tam někdy podívat 60 tisíc trsů koniklece!!. A to proto, že se o tuto rezervaci důkladně starají.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2023 08:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kolik podobných lokalit už bylo zdevastováno vybrakováním, asi nevíte.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.1.2023 10:25 Reaguje na smějící se bestie
A no jo, ale daleko, daleko více metodou nezasahování nebo špatného zasahování. Třeba z mého dětství vím o kopečku, kde bylo na jaře modro a kde se sklízela tráva pro králíky a kozy. A pak tam myslivci vysázeli akát. Ten je sice už zlikvidován, ale stále se nepase aneseče. Loni tam byl jeden!!! trs.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

10.1.2023 22:20 Reaguje na smějící se bestie
S tím vybrakováním máte pravdu, a nejsmutnější na tom je, že z přírody vyndané rostliny se doma v zahradě velmi často špatně uchytí.
A u koniklece to platí dvojnásob - mám to dokonce nafocené, jak je umí lidi "vyndat".
Přitom za několik desetikorun si je může kdokoliv do své zahrady koupit od zahradníků s jistotou, že pokud zasadí na správné místo, tak porostou a navíc se budou rozmnožovat.
O plochy s konikleci je potřeba se starat, ale tam, kde je jen několik jedinců, je lepší mlčet, že tam jsou. Jen to říci těm, kdo plochu sečou a neví o nich.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.1.2023 13:31
Je otázkou, zda koniklec jarní na Moravě kdy byl. Lokalita je poněkud netypická, Velká kotlina, vysoko v horách?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist