https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/liberecka-zoo-vypustila-ve-spanelsku-uz-trinacte-mlade-orlosupa-bradateho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo vypustila ve Španělsku už třinácté mládě orlosupa bradatého

7.6.2024 01:17 | LIBEREC (ČTK)
Do záchranného programu na návrat orlosupů bradatých do evropské přírody je zapojeno přes 35 evropských zoo. Od jeho vzniku v roce 1978 bylo vypuštěno více než 300 mláďat.
Do záchranného programu na návrat orlosupů bradatých do evropské přírody je zapojeno přes 35 evropských zoo. Od jeho vzniku v roce 1978 bylo vypuštěno více než 300 mláďat.
Ve volné přírodě začíná žít jedno ze dvou mláďat ohroženého orlosupa bradatého, která se letos vylíhla v liberecké zoo. Domovem se tříměsíční samičce stane španělská hornatá oblast Maestrazgo. Jedná se o 13. mládě tohoto ohroženého druhu, které zahrada v záchranném programu bezplatně poskytla pro vypuštění do volné přírody, informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
 

Před vypuštěním dostala samička satelitní vysílačku pro sledování pohybu v přírodě, identifikační kroužek a ochránci přírody jí obarví i některé letky, aby ji později na obloze snáze rozpoznali.

"Orlosupi bradatí se do volné přírody vypouští zpravidla ve věku tří měsíců, kdy ještě nejsou schopni letu. Před vylétnutím z hnízda tak mají dostatek času si na nové prostředí zvyknout a vštípit si ho jako svůj nový domov," uvedl liberecký zoolog a kurátor chovu ptactva Jan Hanel. Orlosupi podle něj sice odchovávají vždy jen jedno mládě, ochránci přírody přesto pokaždé do předem připraveného hnízda vloží mláďata dvě. "Aby se necítila bez rodičů opuštěná, navzájem se motivovala a po vylétnutí se držela spolu. Než se naučí létat a najít si dostatek potravy sama, jsou po dobu několika prvních týdnů přikrmována na hnízdě člověkem," dodal Hanel.

Do záchranného programu na návrat orlosupů bradatých do evropské přírody je zapojeno přes 35 evropských zoo. Od jeho vzniku v roce 1978 bylo vypuštěno více než 300 mláďat.

"Ačkoliv byli orlosupi bradatí na začátku 20. století v jižní Evropě a Alpách vyhubeni, díky společnému úsilí všech institucí i jednotlivců se jejich populace podařilo obnovit a nyní se v Evropě již i úspěšně sami rozmnožují," uvedla Tesařová.

Liberecká zoo je do tohoto programu zapojená od roku 2002. "Za tu dobu se v zahradě vylíhlo již 27 mláďat, z nichž 12 bylo vypuštěno na několika různých lokalitách evropských Alp a ve dvou španělských pohoří," dodala Tesařová. Druhé letošní mládě vylíhlé v Liberci zůstane na doporučení mezinárodního koordinátora jako posila pro chov v zoologických zahradách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist