https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lidi-neblaznete-horska-priroda-neunese-vsechno-vzkazuje-reditel-krkonosskeho-narodniho-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidi neblázněte, horská příroda neunese všechno, vzkazuje ředitel Krkonošského národního parku

9.11.2020 16:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lanovka na Sněžku
Lanovka na Sněžku
Epidemiologická opatření v souvislosti s onemocněním covid-19, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto tří faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapíše do smutné statistiky nejproblematičtějších víkendů z hlediska návštěvnické zátěže přírody v Krkonoších v tomto roce. Informuje o tom Krkonošský národní park.
 

„Pocitově byla návštěvnost hor ještě vyšší než v létě a lidé se zřejmě pod dojmem blížící se zimy snažili užít si možná posledních slunečních paprsků. S počtem návštěvníků a jejich koncentraci je vyšší i počet přestupků,“ říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.

Mezi ty nejčastější patřily nelegální vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Následně to pak bylo nelegální parkování a odstavování vozidel v místech, která k tomu vůbec nejsou určna. Kraje lesních cest a krajnice silnic byly zaplněny desítkami vozidel porušujících dopravní předpisy. Návštěvníci vrcholu Sněžky se bez instalovaných ochranných sítí chovali opět jako před lety, porušovali zákaz vstupu do klidového území KRNAP a z křehkých alpínských trávníků si udělali piknikovou oblast.

Zvláštní kapitolou pak byli cyklisté a elektrocyklisté, kteří nerespektovali, že v českých národních parcích musí jezdit pouze po cestách, které jsou k tomu vyhrazené a oficiálně (žlutým značením) označené. Řada z nich vyrazila na kole například do Dvorského lesa nebo na Klínové Boudy, přičemž ani přes jednu z těchto lokalit cyklotrasa nevede!

„Počet přestupků, které jsme o víkendu zaregistrovali nebo nám je lidé nahlásili, je skutečně alarmující. Chtělo by se mi vzkázat návštěvníkům hor: Lidi neblázněte! Vždyť stav přírody, za kterou do Krkonoš turisté jezdí, závisí také na tom, jak každý z nás budeme respektovat omezení, která mají za cíl právě zdejší přírodu ochránit,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.11.2020 14:00
A proto dáme souhlas k výstavbě rozhledny na Králickém Sněžníku !
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.11.2020 14:11
poučení z krizového vývoje (aneb kdo by to jen čekal, zakarantenováno je do zblbnutí a je hnusná inverze):
1. předpověď počasí si může zjistit nejen turista, ale i pracovník státní správy, a od úterka (nebo kdy ta tendence počasí byla jasná) mobilizovat posily, třeba i z řad dobrovolných hasičů
2. elektrokolo nemá ve vrcholových partiích krkonoš co pohledávat (snad s výjimkou starobních a invalidních důchodců).
3. rovněž tak bych očekával, že se při takové předpovědi vypnou lanovky a autobus na špindlerovku a vrbatku (když už se kompenzuje kdeco bůhvíkomu, určitě by se našlo pár drobtů spadlých pod stůl pro pec a špindl). kdo tam vyjde/vyjede by fair means, ten tam patří.
4. klínovky a bicykl, to je letitej průser. fakticky jde o pár stovek metrů první zónou (postaru), po vozové cestě sjízdné osobákem, s nedořešenými pozemky, a faktický zmpákt na gáju je nulanulanic, a níže pár kilometrů penetračního makadamu (lesácké asfaltky) využívané dopravní obsluhou klínovek. jo bajk na zelené značce v kotelních jamách nebo na povalech od luční ke slezskému domu, to je silný kafe i na mě, ale cesta sjízdná pro osobák?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist