https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/mesic-ma-zvlastni-vliv-na-zvuky-ktere-vyluzuji-koralove-utesy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Měsíc má zvláštní vliv na zvuky, které vyluzují korálové útesy

31.3.2024 19:04 (ČTK)
Každý korálový útes má svou vlastní zvukovou kulisu, kterou při svých pohybech vytvářejí ryby a další organismy.
Každý korálový útes má svou vlastní zvukovou kulisu, kterou při svých pohybech vytvářejí ryby a další organismy.
Měsíc ovlivňuje život na Zemi více, než si možná uvědomujeme - včetně změny zvuků, které vycházejí z korálových útesů a naznačují měnící se aktivitu ekosystému. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil zpravodajský server Science Alert.
 

Každý korálový útes má svou vlastní zvukovou kulisu, kterou při svých pohybech vytvářejí ryby a další organismy. Vědci mohou tento šum na pozadí využít k tomu, aby měli přehled o tom, co se v okolí korálů děje.

Vědci z amerického podmořského výzkumného střediska NUWC a agentury pro pokročilé výzkumné projekty ARPA-E zjistili, že se podmořské zvuky rychle mění s východem a západem Měsíce.

"Vysokofrekvenční zvuky ryb se během měsíčního svitu zvyšují, zatímco nízkofrekvenční vokalizace ryb a zvuky bezobratlých se během měsíčního svitu snižují," uvedli vědci ve své studii. "Tyto objevy naznačují, že východ a západ Měsíce vyvolává pravidelné změny v interakcích ekosystémů korálových útesů," dodali.

Oceánograf Daniel Duane z NUWC a jeho kolegové se vydali se zvukovým monitorovacím zařízením na tři útesy u západního pobřeží Havaje a měřili zvuky v letech 2020 a 2021. Zvuky útesů zachycovali v desetiminutových nebo patnáctiminutových intervalech.

Výzkumníci se podrobněji nezabývali tím, co by mohly znamenat zachycené zvukové odchylky. Obecně však platí, že hlasitější korálový útes je rušnější a zdravější, protože je schopný poskytnout vhodné podmínky pro více organismů a jejich potravu.

Akustické monitorování je pro vědce užitečným způsobem, jak měřit zdraví korálových útesů, aniž by rušili živočichy, kteří na nich žijí. A znamená také, že je možné dlouhodobě sledovat aktivitu těchto ekosystémů na odlehlých místech, kde by to běžnými metodami mohlo být nepraktické.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist