https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/monumentalni-publikace-kveteny-ceske-republiky-je-po-vice-nez-50-letech-kompletni.vychazi-posledni-svazek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Monumentální publikace Květena České republiky je po 50 letech kompletní. Vychází poslední svazek

30.6.2024 01:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Botanický ústav AV ČR 
V nakladatelství Academia právě vychází poslední, devátý díl souborné publikace Květena České republiky. Pro Botanický ústav AV ČR, který je hlavním koordinátorem díla, se tak uzavírá více než padesátiletý projekt podrobné revize rostlinné diverzity. Zahájen byl v 70. letech minulého století a představuje nejpodrobnější a nejkomplexnější popis flóry na našem území.
 
Devítisvazková monografie zahrnuje všechny domácí druhy cévnatých rostlin, druhy zdomácnělé, zplanělé a častěji pěstované. Obsahuje také poznámky o druzích přechodně zavlékaných, méně často pěstovaných okrasných a užitkových rostlinách a také o rostlinách, jejichž výskyt na území ČR lze s určitou pravděpodobností očekávat.

Kromě charakteristiky jednotlivých druhů je velká pozornost věnována i údajům o tom, kde rostou, jak se mění jejich rozšíření a jaký je jejich praktický význam jako zdrojů potravin, surovin, léčiv, jako okrasných rostlin, plevelů apod.

Proso seté a proso vláskovité. Ilustrace Anna Skoumalová-Hadačová
Proso seté a proso vláskovité. Ilustrace Anna Skoumalová-Hadačová
Zdroj | Botanický ústav AV ČR 

Poslední díl navazuje na předchozí svazky, které byly průběžně vydávány od r. 1988. Přináší popis téměř 400 druhů ze sedmi čeledí, z nichž nejobsáhlejší jsou šáchorovité (Cyperaceae) a lipnicovité (Poaceae).

Zejména čeleď lipnicovitých, která zahrnuje trávy s krásnými českými jmény jako bér, bojínek, ježatka, metlice, rosička, sveřep, válečka, vousatka nebo zaječí ocásek, je ekonomicky a hospodářsky jednou z nejdůležitějších čeledí světa. Zahrnuje totiž také obilniny, které jsou klíčovými potravinovými zdroji pro lidstvo.

Text je doplněn 120 celostránkovými ilustracemi a na jeho vypracování se podílelo 33 autorů z předních botanických pracovišť v České republice. Hlavní editorkou 9. dílu byla Jitka Štěpánková z Botanického ústavu AV ČR.

Svým celkovým pojetím a hloubkou zpracování se Květena České republiky řadí mezi nejpodrobnější flóry v celosvětovém měřítku a je jednou ze základních flór středoevropského prostoru, což z ní činí důležitý zdroj informací i pro botaniky v zahraničí. Žádný ze sousedních států totiž nemá obdobnou moderní květenu dokončenou.

Je však určena nejen výzkumným pracovníkům, ale i odborníkům v otázkách životního prostředí, ochrany přírody, zemědělské a lesnické praxe, učitelům biologie, studentům, amatérským botanikům a díky detailnímu zpracování i širší veřejnosti.


reklama

 
foto - Dvořáková Miroslava
Miroslava Dvořáková
Autorka je pracovnice Botanického ústavu AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RS

Robert Seifried

30.6.2024 09:19
Děkuji za upozornění na vydaný devátý díl. Jako amatérský botanik mám všechny předchozí svazky, a bez vašeho textu bych si snad ani neuvědomil, že Květena nekončí osmým svazkem, protože trávy nejsou v mém primárním "hledáčku". I přesto devátý díl samozřejmě nesmí chybět v mé knihovně :) Zároveň přiznávám, že dodnes raději sáhnu nejprve po Dostálově dvousvazkové Nové květeně ČSSR, a teprve poté si ověřuju současný stav v Květeně ČR. Styl, ale zvláště rozsah informací, mi v Dostálovi vyhovuje více. Květena ČR je ohromné dílo, ale právě svým rozsahem může být pro účely "běžného" botanika poněkud "ubíjející". Uvítal bych vydání nové moderní Květeny ČR redukované do stejného rozsahu jaký měla Nová květena ČSSR, tedy do dvou svazků po cca 1500 stranách, tedy celkem 3000 stran při zachování formátu A4 obou květen. Taková publikace na dnešním trhu bohužel chybí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist